Itse pidän Ubuntua erittäin hyvin suomennettuna distrona. Olen kokeillut myös vaihtoehtoisia Ubuntu variantteja, kuten (Ubuntu)Mate ja KDE plasma jne, mutta olen huomannut niiden vajavaisen suomennoksen. Kysymys kuuluu, kuinka hyvä suomennos on esim. Fedoralla tai Debianilla?
Vastaukset 7
- linuxuser
kielitukea ei yleensä saa asennettua samalla kertaa oikein vaan pitää laittaa ensin päivityksetkin...
usein myös pitää päivitysten jälkeen mennä kielivalikkoon jolloin se ehdottaa kielituen asentamista loppuun...
Elementary OS on tässä nytkin käytössä... - fedora_fani
Itse käytän Fedoraa ja minusta tässä on suomennettu hyvin. Kaikki olen ymmärtänyt mitä järjestelmä viestii ihan omalla kielelläni.
Kielituki Ubuntussa hyvä. Suomenkielen oikoluku ja tavutus on joihinkin jakeluihin hankala tai jopa mahdoton asentaa. Käännökset suunnilleen samat joka jakelussa. Uudessa Plasmassa käännöstyö vielä kesken kun kehittyy vielä nopeaa tahtia. Vanhempi KDE (4) hyvin käännetty.
- kieliongelmat
En kylläkään kaipaisi ihan kaikkea suomen kielellä: On todella rasittavaa yrittää ottaa selville mikähän mahtaakaan olla vikana, kun kääntäjä antaa suomeksi ohjeita, mitä pitäisikään korjata!
Toisaalta selaimessa voi olla edelleenkin otsikko suomeksi ja teksti englanniksi: Kielipuolisuus on itse asiassa pahempi ongelma, kuin se, että käännöstä ei ole olemassa.. - eng_lang_fin_key
"Olen kokeillut myös vaihtoehtoisia Ubuntu variantteja, kuten (Ubuntu)Mate ja KDE plasma jne, mutta olen huomannut niiden vajavaisen suomennoksen."
Tarkoitatko mikä työpöytäympäristö on yhtä hyvin suomennettu kuin Unity?
Varmaankin Gnome. Gnome käännös paketeista näyttäis tulevan paljon Ubuntu/Unity ohjelmat käännöksiä.- WatchingDist
"Tarkoitatko mikä työpöytäympäristö on yhtä hyvin suomennettu kuin Unity?"
Todellakin sekoitin tässä aloituksessa työpöytäympäristöt ja distrot, sori siitä. Mutta hyviä vastauksia olen saanut, kiitos siitä.
- Sitäkivakäyttää
Manjaro on erinomaisesti suomennettu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 112749
- 39685
Poliisin potkija
Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.19670Sinä mies olisit
ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s32629Miksi jätit minut
Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?38557Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se
Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?63526- 34525
Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella
Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?50519- 70504
- 63491