Millä distrolla yhtä hyvä suomennos kuin Ubuntulla

WatchingDist

Itse pidän Ubuntua erittäin hyvin suomennettuna distrona. Olen kokeillut myös vaihtoehtoisia Ubuntu variantteja, kuten (Ubuntu)Mate ja KDE plasma jne, mutta olen huomannut niiden vajavaisen suomennoksen. Kysymys kuuluu, kuinka hyvä suomennos on esim. Fedoralla tai Debianilla?

7

261

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • linuxuser

      kielitukea ei yleensä saa asennettua samalla kertaa oikein vaan pitää laittaa ensin päivityksetkin...

      usein myös pitää päivitysten jälkeen mennä kielivalikkoon jolloin se ehdottaa kielituen asentamista loppuun...

      Elementary OS on tässä nytkin käytössä...

    • fedora_fani

      Itse käytän Fedoraa ja minusta tässä on suomennettu hyvin. Kaikki olen ymmärtänyt mitä järjestelmä viestii ihan omalla kielelläni.

    • Kielituki Ubuntussa hyvä. Suomenkielen oikoluku ja tavutus on joihinkin jakeluihin hankala tai jopa mahdoton asentaa. Käännökset suunnilleen samat joka jakelussa. Uudessa Plasmassa käännöstyö vielä kesken kun kehittyy vielä nopeaa tahtia. Vanhempi KDE (4) hyvin käännetty.

    • kieliongelmat

      En kylläkään kaipaisi ihan kaikkea suomen kielellä: On todella rasittavaa yrittää ottaa selville mikähän mahtaakaan olla vikana, kun kääntäjä antaa suomeksi ohjeita, mitä pitäisikään korjata!
      Toisaalta selaimessa voi olla edelleenkin otsikko suomeksi ja teksti englanniksi: Kielipuolisuus on itse asiassa pahempi ongelma, kuin se, että käännöstä ei ole olemassa..

    • eng_lang_fin_key

      "Olen kokeillut myös vaihtoehtoisia Ubuntu variantteja, kuten (Ubuntu)Mate ja KDE plasma jne, mutta olen huomannut niiden vajavaisen suomennoksen."

      Tarkoitatko mikä työpöytäympäristö on yhtä hyvin suomennettu kuin Unity?

      Varmaankin Gnome. Gnome käännös paketeista näyttäis tulevan paljon Ubuntu/Unity ohjelmat käännöksiä.

      • WatchingDist

        "Tarkoitatko mikä työpöytäympäristö on yhtä hyvin suomennettu kuin Unity?"

        Todellakin sekoitin tässä aloituksessa työpöytäympäristöt ja distrot, sori siitä. Mutta hyviä vastauksia olen saanut, kiitos siitä.


    • Sitäkivakäyttää

      Manjaro on erinomaisesti suomennettu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      115
      2403
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      37
      1453
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      641
      995
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      983
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      962
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      97
      878
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      875
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      700
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      696
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      686
    Aihe