Miten onnistuu?
Gmount-iso vai Furius ISO Mount vai joku muu??
Ja miten homma toimii käytännössä?
Koska koneessa ei ole sellaista asemaa.
Iso levykuvista virtuaali levy ubuntuun
12
204
Vastaukset 12
- Riippuumitähäluaa
win pelejä, aja winessä poweriso ja sen winrtuaali dvd:t
- Kaksi-parasta
Kumpikaan ei sovellu siihen että haluat käynnistää Ubuntun tai jonkun muun Livenä niiltä virtuaali levyiltä.
GRUB valikkoon saat mukaan ainakin näillä kahdella ohjelmalla
UNetbootin
https://unetbootin.github.io/
ja
Grml Live Linux
http://grml.org/
UNetbootin sinulle on varmaan jo ennestäänkin tuttu, mutta Grml Live Linux ei välttämättä, koska näillä sivuilla vain minä olen yrittänyt nostaa sen pöydälle, sen yksinkertaisen käytön vuoksi.
Kun asennat ohjelman, asennus luo uuden järjestelmä kansion polku on
~/boot/grml/
Nyt sinu pitää ladata jostakin se *.ISO levykuva, ja viedä se tuohon kansioon. Kansiossa voi olla yhtä aikaa useita *.ISO levykuvia. Tämän jälkeen päivität GRUBin,
sudo update-grub
Seuraavassa BOOTissa on nuo levykuvat mukana. Pidän kuitenkin tuota UNetbootin käyttöä parempana vaihtoehtona, koska UNetbootin siivoaa itse tuon GRUBin muutokset. Ja jos käytät UNetbootin BOOTtia *.ISO levykuville, valitse GRUB -valikosta se UNetbootin kohta, koska muut kohdat valinnoissa ei välttämättä toimi. ELI se *.ISO levykuva on aina levystä riippumatta UNetbootin niminen.
Linux Mint 18 Sarah
Xfce 64-bit- PitääkinOttaaUusin
PartedMagic on myös näppärä livedistro erilaiseen säätelyyn.
Nykyisten versioiden löytäminen vain on vähän työlästä, koska distron kokoaja pyytää joka versiosta oman maksunsa (jotain reilut 5 taalaa muistaakseni). Tosin sitä saa jokainen levittää vapaasti, koska se sisältää GPL-lisenssitavaraa, jonka ehdoissa on, että jos tätä sisällytetään jakelupakkaukseen, jakelun levittäminen on vapaata (tosin siitä saa myös pyytää maksua, mutta kaikki voivat samalla levittää halutessaan ilmaiseksikin).
- Tullutesiinjo
Avauksessahan ne jo on, jotetan wineen powerison virtuaali levyt toimii mainiosti
Kuitenkin muistaen että winestä ei mikään käynisty automaatisesti. - isomountti
Parilla komennolla onnistuu, ensin tehdään mount point, nimetään se tässä esimerkissä vaikka ISO:ksi:
sudo mkdir /media/ISO
Sitten vaan mountataan ISO-tiedosto siihen, joka on tässä tapauksessa levykuva.ISO, normaalisti tuohon tulee tietenkin se koko hakemistopolku eteen:
sudo mount -o loop levykuva.ISO /media/ISO
Sen jälkeen ISO-levykuvan asema ilmestyy käytettävksi.
Pois edellisen aseman saa komennolla:
sudo umount /media/ISO - Ilman.tikkua.tai.cdtä
Jos haluat asentaa/käynnistää linuxin suoraan ISO-tiedostosta ilman usb-tikkua tai cd-asemaa, tässä ohjeet:
http://www.howtogeek.com/196933/how-to-boot-linux-iso-images-directly-from-your-hard-drive/ - sudotteluksi-menee
Onpa tehty tämäkin Linuxissa vaikeaksi. Miksei ISO-tiedosto voi sitä tuplaklikatessa liittyä automaattisesti virtuaaliasemaksi?
- pelaahan-se
Onnistuuhan tuo esim. Manjaro Linuxin File Managerissa ihan samalla tavalla kuin Windowsissa.
pelaahan-se kirjoitti:
Onnistuuhan tuo esim. Manjaro Linuxin File Managerissa ihan samalla tavalla kuin Windowsissa.
Taitaa mennä noin kaikissa yleisimmissä. Meidän potilailla vain joskus vähän meinaa mopo karata käsistä näiden aloitusten kanssa.
- Windows-SER-jätteisiin
Niinhän se tekeekin, slikki hiiren oikealla painikkeella ja se on siinä. Mintissä näin, kuikas Windowsissa, ei taida onnistua.
http://but.fi/63m
Linux Mint 18 Sarah
Xfce 64-bit - Softa-ei-sammaloidu
Windows-SER-jätteisiin kirjoitti:
Niinhän se tekeekin, slikki hiiren oikealla painikkeella ja se on siinä. Mintissä näin, kuikas Windowsissa, ei taida onnistua.
http://but.fi/63m
Linux Mint 18 Sarah
Xfce 64-bitWindowsissa onnistuu vasemmalla napillakin. Muistaakseni Seiskasta saakka on toimineet ISO-levykuvat automatic. XP:ssä piti olla Daemon-toolseja ja vastaavia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 681246
Kai mua vähän
Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine1381054Onko karhukanta jo liian iso? Lenkkeilijä kohtasi kontion juoksulenkillä
Rantasalmella lenkkeilijä kohtasi karhun. Kylällä karhun näkeminen on ollut tosi harvinaista. Onko karhukanta jo liian i113704S-ryhmän Israel-boikotti liiketalouden opintojen tapausesimerkkinä
Tätä S-ryhmän Israel-boikottitapausta käsitellään jo kauppakorkeakoulujen ja johtamiskorkeakoulujen esimerkeissä. Se ant22615Vanhat konkarit ulos Elämäni biisistä - Yle selittelee
Elämäni biisi starttaa taas tänä syksynä. Mukana on ripaus uutta, mutta poissa on iso osa vanhaa... Poissa ovat Markku16611Oot upea nainen, älä vähättele ittees
Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀32561Mitä tehdä kun rakastan yhtä ja olen rakastunut toiseen
Kamala tilanne. Voinko pitää molemmat? 😁61541Mies miksi moinen vetäytyminen?
1) Olit loukkaantunut tai suuttunut 2) Sulla oli toinen nainen 3) Luulit, etten halua jatkaa tutustumista 4) Vai joku52519Mitä vit,,tua!
Mikä hiivatin kommunistien teltta oli kirsikan nurkalla, olivat vähällä jäädä telttoinensa auton alle kun olivat sen kul22506Hyvä Kukkola! toitte tänne taas jotain uutta
Niin sitä pitää! Kehittää oikeasti tarjontaa. Nyt on maut kohdillaan! Käykäähän herkuttelemassa wingseillä ja siipiweikk62485