Intrum Justitialta postin mukana? Pitäs vastata kanteeseen vanhoista laskuista, osa yli 15 vuotta vanhoja. Ikinä ennen oo tuommosia tullu miltään perintätoimistoilta. En ymmärrä koko nivaskaa. Sehän on mukava maksella mittään työmarkkinatuella.
Mikä hel****n haastehakemus
8
276
Vastaukset
- Vihje666
Älä maksa
- ertyuj
Mitenköhän olis, jos soittaisit sinne ja tiedustelisit asiaa, kun et kerran ymmärrä. Luultavasti saat paremman ja selkeemmän vastauksen itse asianomaisilta kuin täältä trollien täyttämältä keskustelupalstalta. Mihin tämä maailma on menossa, kun ekana rynnätään marisemaan suomikaksneloselle sen sijaan, että tartuttais härkää sarvista ja alettais selvittämään asioita.
- zx11
Eikös ne haasteet tule käräjäoikeudelra?
- pyyhipyllyäniillä
Mitenkähän olis, jos pyyhkisit niillä papereilla...."SITÄ."
Niin minä olen tehnyt k.o. firman papereilla ja mitään en ole joutunut maksamaan, enkä joudu. - pyllytaitaasuainnostaa
pyyhipyllyäniillä kirjoitti:
Mitenkähän olis, jos pyyhkisit niillä papereilla...."SITÄ."
Niin minä olen tehnyt k.o. firman papereilla ja mitään en ole joutunut maksamaan, enkä joudu.Kovin on innokkaasti peräpeiliään tuomassa esille joka ketjuun tämä eräs keskustelija ;)
- minävaanmoikka
pyyhipyllyäniillä kirjoitti:
Mitenkähän olis, jos pyyhkisit niillä papereilla...."SITÄ."
Niin minä olen tehnyt k.o. firman papereilla ja mitään en ole joutunut maksamaan, enkä joudu.Hahaa, vai et joudu maksaa! Luuletko että veronmaksajat maksaa ne sun puolesta? Viimeistään sun kuolinpesästä tietysti sun sukulaiset ne maksaa. Vai tarkoititko kenties että äitis maksaa?! Urpo!
- minävaanmoikka
Kyllähän niitä kannattas maksella mahdollisimman ajoissa, ennen kuin kasvavat korkoa. Maksu tulee eteen väkisinkin joku päivä.
Velkoja voi toimittaa saatavia koskevan haastehakemuksensa käräjäoikeuden käsiteltäväksi. Hoitamaton velka aiheuttaa maksuhäiriömerkinnän.
Jos et pysty maksamaan velkaa eräpäivään mennessä, ota yhteyttä haasteen lähettäjään. Pystyt ehkä laatimaan maksusuunnitelman velan maksamiseksi pienemmissä erissä. Aloittajalle:
"2.2 Perintää ei saa viivyttää
Perintää ei saa pitkittää tai viivyttää tarpeettomasti. Jos saatavaa aletaan periä vasta pitkän ajan kuluttua eräpäivästä, ongelmia saattaa syntyä sekä velkasuhteen olemassaolon että velallisen maksuväitteen todentamisen osalta. Velkojan tulee tälloin varautua esittämään selvitystä paitsi velkasuhteen perusteesta ja olemassaolosta myös perustelemaan, miksi perintä on viivästynyt."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen
Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o3404672Olen Päivi Räsäsen puolella
En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit3992794Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen
Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin1302549Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.
Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.1792464Nuhteettomia edustajia
Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no2202426"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –421534Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...
...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a5681428Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus
Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii4461278Huumeliika mellastaa Suomussalmella
Varastanut S-marketissa, jopa kolme kertaa päivässä. Päätekijä pitänyt kuumeorjanaan naistaan useita vuosia. Mies potki121201Ihana sinä (m)
Oispa kiva nähdä sua. Uskomatonta, miten paljon sä pyörit mun ajatuksissa. Oonkohan mä sun mielessä? Haluaisitko nähdä v39992