-Tulipa taas varattua bisness luokkaan liput hki-bangkok.
-Kun suunnittelee eläkesäästämisen oikein jää varaa hieman nauttia jo ennen eläkeikää....mikä se sitten joskus lieneekin.Syntynyt olen 73.
-Mites muut yrittäjät tekee.Itse ainakin sain taas tuotto-osuuksia vuodenvaihteessa 13000e.Osan laitan matkaan,osa taas sopivan paikan tullen osakkeisiin/rahastoon.MUTTA EI EUROOKAAN YLI MINIMIN YELLIIN:
-Kun suunnittelee eläkesäästämisen oikein jää varaa hieman nauttia jo ennen eläkeikää....mikä se sitten joskus lieneekin.Syntynyt olen 73.
-Mites muut yrittäjät tekee.Itse ainakin sain taas tuotto-osuuksia vuodenvaihteessa 13000e.Osan laitan matkaan,osa taas sopivan paikan tullen osakkeisiin/rahastoon.MUTTA EI EUROOKAAN YLI MINIMIN YELLIIN:
Vastaukset 57
Vanhimmat
taas tätä yel keskustelua.pistä pää perseeseen.
Maksan Yelliä, ostan asuntoja ja matkustan bisnes luokassa.
Sinä olet niitä onnellisia, joiden meno työelämään onnistui, samoin yritteliäisyys. Minä säästän kuukaudessa niin paljon, kuin pystyn eli tällä kuulla 132,00 euroa, enkä nosta yhtään, vaikka rahapula olisi kova, en jos ei ole ihan pakko. Minäkin suunnittelin matkaa kesäksi. Jotain toiseen kaupunkiin sukuloimaan, helsingin matka koiran ja vanhan äitini kanssa. Säästössä minulla on jonkin verran ja lisää tulee. Sinun rahoihisi en yllä koskaan, mutta tunnen itseni voittajaksi joka kuukausi satasta tilille laittaessani. Älä leveile rahoillasi, vaan säästä vanhuuteen ja pahojen päivien varalle. Niitä tulet tarvitsemaan.
Onnistuu+kaikilta+yrittäjiltä+100%+varmuudella.
Sehän+meinaa+ettei+konkursseja+tule+koskaan+ja+kaikilla+on+hyvä+olla.
Jotenkin+kuulostaa+utopialta,+mutta+jotkut+elävät+mielikuvissaan+utopiaa+se+niille+suotakoon.
Mitäs+tuosta+välittämään,ainakaan+pahaa.Hyvä+että+jotkut+onnistuu+tekemään+niitä+oikeita+ratkaisuja.Itse+toimin+myös+samalla+"ajatuksella"ensimmäiset+14+vuotta,kunnes+tuli+muutoksia+jotka+ei+ollut+itseaiheutettuja,olin+takaamassa+yhden+toisen+kanssa+isohkoa+lainaa+toiselle+yrittäjälle,sukulaismies+vielä....ullatus+niin+viina+rupes+maistumaan+ja+hommat+jäi+sikseen.+Vastuut+jäi+takaajille,toinen+meistä+oli+varaton.....ahdistaa+vieläkin+vaikka+siitä+jo+7+vuotta.+Jouduin+myymään+kaikki+rahasto+sijoitukset+että+pääsin+kuiville.En+ajatellut+raivopäissäni+ihan+loppuun+saakka+rahastoja+myydessä,ne+kun+oli+voitolla+n70%,tiedätte+varmaan+tuliko+paljon+myyntivoitosta+veroja.Nyt+aloittanut+taas+säästämään.Pienillä+summilla+tosin.välillä+70e,joskus+100e.Mutta+olenpahan+ottanut+opikseni,ei+tule+nimeä+kenenkään+lainaan.
Utopiaako?
Ei suinkaan,jo 100000e rahastolla saa helposti 13000e tuottoa vuosittain.Tykkään enemmän kyllä kasvu osuuksista.Mutta toki jos haluaa ottaa tuottoja pois joka vuosi niin miksi ei
Utopialla meinasin sitä että kaikki menee aina niinkuin on suunnitellut.
Koskaan ei tule takapakkia eikä muutakaan joka uhkaisi säästöjä.
Ihan vain tilastotietoa, montako yritystä menee konkkaan vuosittain?
Montako yritystä selviää yli 5v? montako 10v? montako 20v?
Kun kaivat nuihin vastauksen niin ymmärrät miksi on utopiaa.
Mulla on yritys ollut 26v ja maksan yelliä ja lisäksi vakuutksia.
Näiden lisäksi on asuntosijoitusta, eli munat eivät ole yhdessä korissa.
Yksi sijoituskohteistani on oma yritykseni josta on alettu käydä vuoropuhelua ostajaehdokkaan kanssa.
Mutta mutta....jos pelaa kortit oikein niin konkurssikin voi olla hallittu,varsinkin oy muotoisena.Osakeyhtiön päätarkoitus on tuottaa omistajalleen voittoa,vain pelkästään voittoa.Suurempi mahdollisuus konkurssiin varsinkin todella pienillä yhtiöillä on maksaa liikaa esim.vakuutusmaksuja,muitakin kuin yelliä.Jatkuva varman päälle vakuuttaminen pitkässä juoksussa ei ole "keskimäärin"kannattavaa.Itsellä esim.kiinteistöt on suurella omavastuulla jos sattuu palamaan tai tulee iso vesivahinko,maksuissa säästää helposti elämän aikana 100000e, jos se talo palaa tuhkaksi,sillä ei ole merkitystä onko omavastuu 500e vai 5000e
Myöskään konkurrsin tehnyt yrittäjä ei välttämättä tarkoita ahdinkoa ja velkahelvettiä.Voi perustaa uuden yhtiön tai mennä palkolliseksi.Hallitussa konkursiissa järkevä yrittäjä hajauttaa omaa omaisuuttaan perheenjäsenille jotka sijoittaa rahat tuottavasti.On tietysti niitäkin jotka ei osaa nostaa käsiään pystyyn ajoissa vaan sinnittelee alipalkattuna.
Onko sulla tarkoitus tulla tänne jakamaan jotain vinkkejä eläkemaksuista....?Kovasti tunnut haluavan tuoda julki omaa onnistumistasi?
Oletkos kuullut sanontaa kellä onni on se onnen kätkeköön.Itse olen yrittäjä ja aioin maksaa yel maksuja sen verran että sairastuessa voi sairastaa vailla huolia.Sama koskee myös eläkeikää.Mulla 3 lastenlasta joita on kiva helliä eläkkeellä.Hyvää jatkoa vaan sullekkin sinne 10 kerhoon.
"Mulla 3 lastenlasta joita on kiva helliä eläkkeellä."
Isäukko pääsi yhdessä elämänsä vaiheessa melko isoihin rahoihin kiinni ja päätti maksaa YELiä niin paljon, että voi elää eläkepäivänsä herroiksi. Kuoli kuitenkin juuri ennen kuin pääsi eläkkeelle. Omatpahan olivat rahansa. Eipä jäänyt eläkekassasta vaimolleenkaan mitään, ainoa jota nauratti oli Ilmarinen.
Ei sillä, että elämän tarkoitus olisikaan perinnön maksimointi, mutta suurta YELiä maksaessa kannattaa hoitaa asiansa niin, että elää mahdollisimman sairaana mahdollisimman kauan, jotta ne maksut voisi mahdollisimman täysipainoisesti hyödyntää.
Loistavasti argumentoitu,mutta ei mee kauaa kun joku kehuu miten on paljon sijoituksia ja yel maksuja maksanut.Sitten alkaa jos jos jos sattuu sitä ja tätä.Tää heppu käyttää ala_viivaa ja yrittäjäksi siirtynyt nicejä.Saa palkkansa varmasta.
Joo se kaveri ei nää metsää puilta.Väittää olevansa pesunkestävä yrittäjä.Höpö höpö.
hyvät laskelmat on mutta ihan pehmeitä tarinoi.....
Ei oikein kuulosta miltään oikean yrittäjän tekstiltä, koska vain minimaalisen pieni osa yrittäjistä tienaa hyvin. Yrittäjien tulot eivät keskimäärin yllä edes normaalin työntekijän tulotasolle. Itse asiassa, suurella osalla yrittäjistä tulot alittavat jopa siivoojan palkan.
Minä teen kuten sinäkin, mutta maksan maksimi-Yellin, joka riskipitoisten, mutta toistaiseksi hyvin tuottaneiden sijoitusteni riskiä vähentääkseni on kuitenkin varma ja hyvä eläke koossa, jos sijoitusteni tuotot jossain vaiheessa syystä tai toisesta palaisivat. Hieman parempien tuottojeni lisäksi saan kokolailla hyvän eläkkeen joka tapauksessa ja sairastuessani ihan kohtuullisen päivärahan.
Tosi heikosti, jos käy, niin YEL-eläkkeeni jääkin lapsilleni ja vaimolleni perhe-eläkkeenä kävipä sijoitustuotoille miten tahansa.
No sijoitustuottoni on sivuharrastus yrittämisen ohella. Onneksi yritystoimintani on vakaalla pohjalla, joten on varaa myös YEL-eläkevakuuttaa itsenikin (ja sitämyödenperheeni) pahan päivän varalle ja vanhuutta varten. On siis varaa varautua riskeihin vakuutuksilla eikä tarvitse niistä sen kummennin huolestua turhaan enempää kuin on tarpeen.
Täällä kritisoidaan tuollaista varmanpäälle pelaamista.
Täällä suositaan tupla tai kuitilla pelaamista, valitettavsti jos kuitti jää käteen meinaa se että asiansa hoitaneet maksavat.
Ps. mulla on sama ajatus kuin sulla ja olen myös sen toteuttanut.
Ahaa....ilmarisen+pellellä+uus+nici+:)+jos+sulla+kerta+on+sijoitukset+hyvin+tuottaneet+niin+kuin+kerroit.Sijoittamalla+esim.+20000e+20+vuotta+sitten+on+tuottanut+jo+300000e+voiton,eli+sijoitusten+palamista+ei+kannata+miettiä+tai+käyttää+edes+"puolustamaan"+omaa+kantaansa.Sijoitusten+pitäis+palaa+n+40%+tahtia+viiden+vuoden+ajan+niin+vieläkin+olis+voitolla.Puhummattakaan+jos+laittaa+yel+maksun+verran+joka+kuukausi+rahastoon+lisää.....
"Tosi heikosti, jos käy, niin YEL-eläkkeeni jääkin lapsilleni ja vaimolleni perhe-eläkkeenä kävipä sijoitustuotoille miten tahansa. "
Tuo pätee ainoastaan, jos lapset ovat alaikäisiä. Ja yleensä silloin, kun lapset ovat alaikäisiä, YELiä ei ole ehtinyt maksaa niin paljoa, että tuolla perhe-eläkkeellä olisi mitään merkitystä.
Samaa mieltä,myöskin puolison eläke vaikuttaa leskeneläkkeeseen,niin kuin joku sanoi,leskeneläke on "lämmin kädenpuristus"talvisäässä.
Nyt et näköjään ymmärrä laisinkaan mikä YEL on. Se on vakuutus, ei säästötili tai sijoitus.
Ja koska se on vakuutus, niin vaikka olisin maksanut Yelliäni vain vaikka muutaman vuoden ja vaikka olisin vasta 35:n, kun onnettomuus sattuisi, niin perhe-eläke lapsilleni ja vaimolleni olisi se, minkä olisin saanut 63-vuotiaana. Siis tässä mielessä riippumaton maksaniemi vakuutusmaksujen todellisesta määrästä.
Maksettava perhe-eläke riippuu siitä, minkä olen ilmoittanut työtulokseni YEL:iin. Mitä suurmpi, niin sitä parempi perhe-eläke. Minimityötulolla minimiperhe-eläkekin.
Sama periaate koskee työkyvyttömyyseläkettäkin.
Tuo mitä sinä kirjoitit koskee nimenomaan säästöjä. Niissä sinulla on vain ne rahat, jotka olet tapahtuman hetkellä ehtinyt säästää. Ei YEL-vakuutusta.
Kannattaa selvittää itselleen vakuutuksen ja säästötilin ero. Ja ymmärtääkin se. Juuri tämä ymmärtämättömyys ja tietämättömyys tuottaa tuollaisia kirjoituksia, joita sinäkin kirjoitit.
Ja sitten tämä kestokitisijä, tällä kertaa nimimerkillä 'jooooonäin', jolle en enää edes viitsi turhaan kommentoidakaan, kun älynlahjat hänellä ei näitä asioita millään riitä ymmärtämään.
Hyvä kirjoitus.
Kun ei ymmärretä, että yel on vakuutus, niin ei tarvi ihmetellä näitä kummallisia kirjoituksiakaan.
Luulisi yrittäjäksi ryhtyneen nyt edes vähän selvittää näitä vakuutusasioitakin. No moneksihan meitäkin on....
Heh heh...kommentoit kuitenkin ;) Sinulla reppanalla kun ei ole lyödä mtn faktaa pöytään muuta kuin kauheet kauhuskennaariot jos ja jos sattuu.Monikohan jää reilu 30 vuotiaana sairaseläkkeelle?Niin kuin kerran kirjoitin sulle,kaveri on 48 vuotta,selkä leikattu 24 kertaa,leikkaava lääkäri todennut täysin työkyvyttömäks eläkeukoks.....Mut kas kummaa,ilmarisen lääkäri näkemättä eri mieltä.Sinua taitaa tosissaan nyppiä me suuret yrittäjäryhmät jotka ei pönkkää teidän yrityksiä muuta kuin minimin mukaan.....joo joo,aloita kertomaan vapaamatkustajista ymm..millä sinä ressukka yrität puolustautua,minä voin antaa laskelmia TAAS.
Ja turha yrittää laitella näitä muitten nicejä"kymppikerhonjäsenjokauan",kaikki täällä tietää että sä olet sama hemmo.Tiedäthän että sua kutsutaan ala-viiva sedäks :)
No yel vakuutus ei ole säästötili vaan kusetus.Sinne menee kuin kankkulan kaivoon rahat,vain aniharva pääsee hyötymään niistä.
Löysinkin mielenkiintoisen jutun,siitä linkki......
http://juhanikhr.puheenvuoro.uusisuomi.fi/197212-yrittajan-elakemaksut-menevat-kankkulan-kaivoon
Samanlainen 'kusetus' kuin vakuutukset yleensäkin. Monikohan muuten pääsee hyötymään liikennevakuutukseen maksetuista rahoista? Vakuutukset eivät ole halpoja, ei varsinkaan yel, ei vaikka veronmaksajat tukevat sitä.
Yleensä vahinkovakuutuksista hyötyvät vähiten ne, joille vahinkoja ei tapahdu. Yellistäkin eniten hyötyvät ne, joille on suotu terve ja pitkä elämä eli yel-eläkettä saat niin kauan kuin eläkeläisenä elät sen mukaan mitä olet ilmoittanut työtuloiksesi ja maksanut eläkevakuutusmaksuja, mutta ei pidä aliarvioida työkyvyttömyyttäkään, sairauksista kärsiviä. Kuolemantapauksessa, siis ennenaikaisissa, tietysti vaimo ja lapset jakavat yrittäjän ansaitseman eläkkeen.
Yel:stä pääsee hyötymään lähes jokainen. Kaikki ne, jotka selviytyvät eläkeikään ja suurun osa niistäkin, jotka ei sinne asti selviä. Ne, jotka menehtyvät ennen eläkeikää yllättäen eivätkä ole koskaan olleet sairaana ja joilla ei ole perhettä, eivät hyödy konkreettisesti mitään.
Tuo linkitetty juttusihan on vain yksi mielipide. Tosin siinäkin näkyy unohtuvan lähes kokonaan Yellin vakuutusominaisuus ja taas säästötilimäinen näkemys on hallitseva ja sen mukana koko kirjoittajan ajatus lähtee harhateille tai ainakin supistuu hyvin kapeaksi. No mielipiteitä noinkin nuorella on mukavasti ja hyvä niin. Eiköhän ajanmittaan noin fiksulle kaverillekin asiat aukene Yellin osalta muiltakin kuin säästötiliominaisuuden osalta.
Loistavaa että huomasit että linkitetty juttu on vain yksi mielipide? Niin on ja oikeanlainen sellainen,jossa todetaan laskelmilla faktat jotka on "yel on tosi kallis turva"hyötyynsä nähden.Kyllä tuommosista ns."omista eläkesijoituksista"riittää ns.pahoihin päiviinkin,jos vaikka sairastuu tai jää työkyvyttömäksi esim.50 vuotiaana.Oletko eri mieltä?varmaan mutta perustele.
Olet ottanut Liikennevakuutuksen esimerkiksi,Miksi? Siinähän maksetaan vastapuolen omaisuuden turmeleminen,toki omat henkilövahingot myös.Jos jätän yellin kokonaan pois,se on OMA valinnainen ratkaisu,tai kuuluisi olla.En myöskään ole vailla korvauksia saikkuilun takia,Tuo liikenne vakuutuksen nostaminen tähän keskusteluun osoittaa sinun erittäinkin kapean omanlaisen ajattelun.Moniko yrittäjä oikeesti pystyy jäämään kotia jos vaikka vähän kuumetta,ehkä isoissa yrityksissä mutta esim.itsellä on kolme työntekiää.
Se mitä vaimo ja lapset hyötyy on aivan olemattoman pieni VS. esim. omat sijoitukset(asunnot/rahastot),Niihin ei pysty edes nykyhallitus omilla hetken mielijohteilla puuttumaan.Edm. sijoitukset on selkeesti heti käytettävissä perheen turvana.Tuolla aloittajan tekstissä on mielestäni se" pointti",sijoittamalla järkevästi,voit nauttia elämästä jo ennen eläkeikää.On tietty miljonäärejäkin joilla yellit ja pyellit jos 40 vuotiaana kunnossa
Tottahan on, että tuossa mielipiteessä esitetään laskelmat, ja varmaan ihan oikeinkin, tilanteessa kun ollaan jo jäämässä eläkkeelle. Lähtökohtana siinä tietysti on, että sijoitukset ja muu omaisuudenhoito on onnistunut ja siksi talouspuoli on ongelmaton. Eli näinhän säästötili- ja sijoitusomaisuus on tietysti aina vakuutusturvaa parempi.
Yel on kallis vakuutus. Sitä ei voi kiistää. Turhaltahan se tuntuu, jos sen turvaa ei ole tarvinnut koskaan. Turva on kuitenkin ollut koko ajan olemassa.
Valuutusten ideahan on ihan toinen kuin sijoitusten ja säästöjen. Tämä pätee myös yel-vakuutukseen. Vakuutus antaa turvaa sen mukaisesti kuinka vakuutuksenottaja varautuu siitä alkaen heti, kun se otetaan. Sijoitukset ja säästöt vasta, kun tai jos niiden avulla on saatu kerättyä tarpeeksi varallisuutta. Mikä tämän ymmärtämisessä on vaikeaa?
Esimerkkinä voisi ajatella perheellinen yrittäjä, joka perustaa yrityksen alle kolmikymppisenä. Yrityksellä menee hyvin aluksi. Yrittäjä ottaa hyvän Yel-vakuutuksen tulojansa vastaavana.
Sitten käy huonosti parin kolmen vuoden päästä. Työkyvyttömyys loppuiäksi. Yel-vakuutuksen perusteella hän saa loppuiäkseen periaatteessa vanhuuseläkkeensä, siis ei ihan, mutta suunilleen sen jonka saisi vanhuuseläkkeelle siirtyessään, suuruisen työkyvyttömyyseläkkeen. Siis sen, mikä hänen ilmoittamansa työtulo oikeuttaa. Keskimäärin suomalainen mies tällä hetkellä 30-kymppinen mies elää melkein 80-vuotiaaksi. Eläkettä maksetaan siis vajaat 50-vuotta. Helppo laskea kokonaissumma, kun kuukausieläkkeen määrä on tiedossa. Ei ihan pieni.
Entäpä, jos tämä esimerkkihenkilö olisikin ajatellut turvautua vain sijoitustuottoihin ja säästöihinsä? Tuon ikäisenä tuskin monikaan olisi ehtinyt kerryttää säästöjään ja sijoituksiaan vajaan 50 vuoden elämistä varten.
Jos tuo perheellinen esimerkkiyrittäjä olisikin kuollut, niin hänen eläkkeensä maksetaan vaimolle ja lapsille.
No tämä perusteluni nyt oli vain yksi esimerkki, mutta toivottavasti auttaa ymmärtämään eron vakuutuksen ja säöstöjen osalta.
Sairastamisen osaltahan päivärahan suuruus määritetään ilmoittamasi
työtulon perusteella. Muuta merkitystähän ei yel-vakuutuksella olekaan saikkujuttuihin,
Ja mitä sitten tulee tuohon nykyhallitusten tai tulevienkaan mahdollisuudesta hetken mielijohteilla puuttua säästöihin tai työeläkevakuutusturvaan. Itse pääoma on työeläkevakuutuksilla perustuslain omaisuussuojan piirissä. Omien säästöjen tai sijoitusten rahastoineen ei muuten yhtä hyvää suojaa ole. Kiinteistöjenkin poislunastaminen on helpompaa, riippuu tietysti tapauksesta. Ihan helposti ansaittuun eläkepääomaan ei hallituksetkaan pääse puuttumaan.
Verotukseen hallitus voi helposti puuttua riippumatta mistä tulo tulee. Niin maksettavan eläkkeen verottamiseen kuten myös sijoitusten ja säästöjen tuottojen verotukseen. Eduskunnassa riittää yksinkertainen enemmistö.
Työeläkkeissä voi eduskuntaenemmistö myös muuttaa indeksiperusteita, joilla eläkkeitäkin tarkistetaan vuosittain. Tämähän nyt onkin 'tapetilla'. Se on valitsemiemme poliitikkojen käsissä, kuten verotuskin ja moni muukin asia.
Olkoonkin+vaan+eläkepääomat+omaisuuden+suojan+piirissä,so+what?Niitä+ehtoja+kun+heikennetään+koko+ajan+niin+se+on+sama+asia+kun+mennään+toisen+kukkarolle+ja+otetaan+esim.7%+pois.On+taatusti+paremmin+suojattu+esim.Nordean+rahastot,pääomaverotustakaan+tuskin+kovin+kiristetään+kun+se+tietäis+pääomapakoa+halvempiin+maihin.Myöskin+eläkemaksut+on+siitä+huono+sijoitus+ettei+ne+kasva+korkoa+tms.Niin+kuin+muu+sijoittaminen+yleensä.Jos+joskus+tulee+sellainen+laki+että+käyttämättä+jääneet+yel+rahat+palautuu+jälkeläisille,heti+laittasin+maksut+uuteen+uskoon.Esimerkissä+otat+30+v+yrittäjän+joka+tulee+työkyvyttömäksi,käytännössä+halvaantuu+nenästä+alaspäin,montakohan+promillea+niitäkin+on+suomessa+joita+eläkeyhtiöt+ei+pakota+kouluttautumaan+uudelleen+helpompiin+hommiin.Toki+ymmärrän+vakuutuksen+ja+rahaston+eron,mutta+on+vaan+nääs+hemmetin+kallis+ja+epävarma+tie.Ja+saahan+sen+takuueläkkeen+kumminkin.Jos+vähänkin+on+pesämunaa+niin+kyllä+sillä+elää,eläähän+nuo+työttömätkin.
Hei,en arvannutkaan että aloittamani viestiketju poikii näin paljon asiallista keskustelua. Tässä näemme että on puolesta ja vastaan kommentteja.Omat ratkaisut tein jo nuorena poikana,serkkuni oli ennen vakuutusyhtiöllä töissä ja neuvoi harkitsemaan eri vaihtoehtoja tarkkaan.Ymmärsin silloin mihin serkkuni viittasi kommenteillaan,ei suoraan mutta "epäsuorasti".Sille joka epäili minun postausta etten olis yrittäjä ollenkaan ja joku väitti utopiaksi,saa minut vaan hyvälle tuulelle,silloin kun kauteus paistaa kirjoituksista läpi,tiedän onnistuneeni.
Vaikka+kirjoitatkin+ymmärtäväsi+sijoituksen+ja+vakuutuksen+eron,+niin+silti+arvioit+vakuutustakin+puhtaasti+sijoittamisen+ja+säästämisen+kriteereillä.++Miksi?
Minusta+tuo+esimerkkini+kuvasti+erinomaisesti+säästöjen+ja+sijoittamisen+eroa.+Kyllä+siitä+pitäisi+ymmärtää+mikä+ero+on.++Ei+kannata+takertua+keksityn+esimerkkini+yksittäiskohtaan+johonkin+ikään+tai+muuhun+epäolennaiseen.++Riskin+toteutumistakin+voi+spekuleerata+miten+haluaa,++mutta+työkyvyttömyyseläkeläisiä+Suomessa+on+todella+runsaasti.+Lukumäärätiedot+löytyvät+varmasti+jostain+verratenkin+helposti,+jos+haluaa.+
Vakuutuksissa+on+aina+tietyt+kriteerit,+joiden+perusteella+korvauksia+eli+tässä+tapauksessa+työkyvyttömyyseläkettä,+voi+saada.++Niin+myös+yel-vakuutuksessa.+Vanhuuseläkkeen+saa+aina,+kun+ikäkriteeri+täyttyy.++Suomalaiset+ovat+vanhuuseläkkeellä+nykyisin+keskimäärin+parisenkymmentä+vuotta,+naiset+pidempään+kuin+miehet.++Kyllä+niihin+kuluu+iso+raha+työeläkevakuutuksista,+joten+halpa+vakuutus+ei+voi+ollakaan.++Onneksi+yrittäjillä+on+kuitenkin+hyvä++mahdollisuus+itse+vaikuttaa+vakuutusmaksun+suuruuteen.+Samalla+tietysti+vaikutetaan+myös+tulevien+korvausten+suuruuteenkin.+
Voihan+periaatteessa+liikennevakuutukset,+palovakuutukset,+tapaturmavakuutukset,+yms+muut+vakuutukset+korvata+yhtä+hyvin+säästöillä+ja+sijoituksilla+siinä+kun+yel-vakuutuksenkin.+++Jos+vahinko+tapahtuu,+niin+sitten+maksaa+ne+säästöillä+ja+sijoitustuotoilla.++Näinhän+kaiketi+yrität+kertoa+yellinkin+vaihtoehdoista+?+
Edelleen+epäselvää+minulle+on,+miten+perustuslailla+suojattu+ansaittu+eläkepääoma+on+mielestäsi+heikommin+turvassa+kuin+bisnespohjaiset+sijoituspääomat.+Takautuvasti+ei+Suomessa+heikennetä+jo+ansaittua+eläkepääomaa.+Takautuvaan+aikaan+kohdistuva+lainsäädäntöä+ei+tehdä.+Sikäli+kun+muutoksia+tulee,+niin+ne+koskevat+voimaantulohetkestä++eteenpäin.+
Mikä+on+tuo+7%+poisotto+ansaitusta+eläkepääomasta?++Tarkoitit+ilmeisesti+maksettavaan+eläkkeeseen+liittyviä+vero+tai+muita+muutoksia+etkä+pääomaan?++Sehän+onkin+jo+ihan+eri+juttu.+
Muuten+työeläkeyhtiöiden+rahastot+ovat+sijoitettuna+ihan+samoihin+rahastoihin,+kiinteistöihin+yms+kuin+muutkin+sijoitukset.+Sijoituksia+tosin+säätelee+lainsäädäntö,+joka+estää+suuret+käytännössä+riskisijoitukset.+Eläkeyhtiöiden+sijoituksia+on+ympäri+maailmaa+nytkin.+
Edelleen+kuitenkin:+Yel+on+vakuutus+ja+se+poikkeaa+säästöistä+ja+sijoituksista.++
Vakuutus+antaa+turvaa+heti+käytännössä+ilman+riskejä+ja+sijoituksilla+pyritään+vaurastumaan+tulevaisuudessa+riskit+riesana.+
Takuueläke+taasen+on+puhtaasti+hyvinvointivaltion+veroilla+ylläpidettävää+sosiaaliturvaa+kuten+toimeentulotuet,+peruspäiväraha,+yms.++Hyvinvointivaltiossa+ei+ketään+jätetä+kokonaan+ilman+minkäänlaista+toimeentulomahdollisuuksia.++Aina+tietysti+voi+jättäytyä+puhtaasti+sosiaaliturvan+varaan,+jos+niin+haluaa.+Valinta+työelämän+ja+sosiaaliturvan+varassa+elämiseen+onnistuu+yleensä+usein+työikäisenä,+mutta+ei+enää+eläkeikäisenä+jos+työikäisenä+on+valinta+on+päätynyt+sosiaaliturvan+hyväksi.+
Nämä+jutut+taas+on+ihan+oma+keskustelunsa.
Ei ehkä takautuvasti heikennetä eläkepääomaa mutta ehtoja huononnetaan koko ajan,pitempiä työuria ymm..taitettua indeksiä. Voimaan tulo hetkestä eteenpäin tapahtuvia muutoksia ei ole olemassakaan silloin kun henkilö maksaa ensimmäisen yel maksun,niillä sen hetkisillä ehdoilla pitää mennä kuolemaan saakka,tietenkin sellaista on vaikea säätää lailla kun maailma muuttuu.Verotuksen muutokset toki hyväksyn,niin eläkkeisiin kuin sijoituksiinkin.Omasta mielestäni olen myös ansainnut takuueläkkeen maksamalla minimi maksua.
Niin on työeläkeyhtiöiden varat osittain samoissa rahastoissa,taitaa vaan olla siellä korko painotteisissa joiden tuotto on jo nyt lähellä nollaa,ja korot kun on nousussa,painuvat miinukselle.
Mites sitten käy niitten sinun "vakuuttamien"pääomaturvattujen vakuutusmaksujen,jotka on ihan lailla suojattu???Ei kai vaan meitä maksajia kyykytetä taas ja nosteta muutama kymmenys lisää....Tätä olen ajanut takaa jo monta kertaa,epävarmuus mitä rahoilleen saa vastinetta!!!Tiedän sen kun laitoin 7500e eilen kahteen osakerahastoon,miten sijoitukseni voi.Jos tuntuu että haluan pojalleni ostaa auton,voin sen ostaa.Tai sattuu joku unelma mökki saimaan rannalla huutokauppaan,myyn rahastoja ja nautin ostoksista.
Kunhan ei käy niin kuin 2008-2009 että yhtiöiden vakavaraisuus pakottaa myymään sijoituksia.Silloinkin suunnittelivat jo vakavaraisuuteen muutoksia ettei yhtiöt joudu pakkomyymään osakkeitaan.
"Vakuutus antaa turvaa heti käytännössä ilman riskejä"
Tuo on vähän siinä ja siinä ja riippuu miten riski lauseessa "käytännössä ilman riskejä" määritellään. Itseltäni kuoli vaimo nelikymppisenä, olisin halunnut pitää kuukauden verran taukoa yrittämisestä asioita järjestelläkseni, mutta sairaslomaa ei YEListä herunut. Onneksi oli YELiä tullut maksettua sen verran vähemmän, että sai rahaa laitettua omaan sairauskassaan.
Tästä ei sitten olekaan enää pitkä matka ajatukseen, että jospa oman sairauskassan mitoittaisikin niin, että se kestäisi vaikkapa syöpähoitojen verran, pari vuotta. Ja mitä pitemmälle sairaslomalle oma kassa yltää, sitä vähemmän YELiä tulee arvostettua sen alkuperäisen tarkoituksen vuoksi. Kukapa täällä kuollakseen elää, mutta elämän epävarmuus on aina läsnä.
Ymmärrät varmaan, että teoria ja ideaalitilanne on aina hieman ruusuisempi kuin todelliset tilanteet. Vaimoa olisi ollut ikävä järjestää hautaan nälkäisenä.
Totta on, että myös yelliin vaikuttaa se, kun ihmisten elinikä kasvaa. Nythän tuo eliniän piteneminen on yellin näkökulmasta kohdistunut ainoastaan eläkkeelläolon pidentymiseen. Ymmärtääkseni tämä tänä vuonna voimaantullut muutos siirtää tuota pidentynyttä elinikää myös työiän puolelle eli osa pidentyneestä eliniästä johtaa myös pidentyneeseen työssäoloon. Kustannusmielessä tätä ei liene vaikea ymmärtää. Onko se sitten heikennystä vain enemmänkin kompensointia eliniän pidennyksen vuoksi. Sitäpä voi miettiä.
Taitettu indeksikin on juttu sinänsä. Taitettu indeksi turvaa kyllä hyvin eläkkeen ostovoiman samantasoisena, kun se on eläkkeen myöntämishetkellä. Jos 'taitos' poistettaisiin siten kun nyt on vaadittu, se merkitsisi työeläkkeellä olevien elintason nousua. Sinänsä tietysti mukava juttu, mutta periaatekysymys onkin se onko eläkkeen tarkoitus nostaa elintasoa. Ja onhan taitetussa indeksissä sekin puoli, että mahdollisen tulotason nousun jäädessä niin heikoksi, että elintaso laskee, niin se ei merkitse sitä, että eläkeläistenkin elintaso laskisi. Muistaakseni kerran on käynyt niin, että taitetun indeksin korotus oli suurempi, kuin mikä korotus olisi ollut 'taittamattoman' kanssa. Yleensähän elintason nousu on seurausta tuotannon tehostumisesta ja lisääntymisestä. Harvoin eläkeläiset osallistuvat tähän, joten sen kustannukset koituisivat työssäolevien ikäluokkien maksettavaksi. 'Taitoksen' poistohan lisäksi nostaisi vain hyvätuloisten eläkeläisten elintasoa. Mahtaako sekään olla ihan ok?
Kuten mainitsinkin jo edellisessä kirjoituksessani, niin työeläkeyhtiöt eivät voi tehdä sijoituksia ihan vapaasti korkean riskin sijoituksiin. Tarkoitushan on nimenomaan turvata eläkkeet, eikä siten niitä voi riskeerata riskisijoituksilla. No tästä tietysti seuraa, ettei tuototkaan voi olla korkeimpia mahdollisia.
Työeläkeyhtiöt ovat yksityissektorin yhtiöitä ja niitä koskee yksityissektoria koskevat taloudelliset lainalaisuudet. Ne voivat jopa mennä konkurssiinkin. Eläke-Kansallehan näin kävi.
Yelhän on työeläkevakuutus. Ei sairauskassa tai vastaava.
Tuo valitettava vaimosi kuolema varmasti oli hyvä syy pitää sairaslomaa.
Yel-vakuutuksella ei tuohon liittyvän sairasloman kanssa mitään tekemistä, ei päätä eikä yel maksa sairauspäivärahaa. Yel ei näin ollen varmasti myöskään estänyt sinua ottamasta sairaslomaa.
Sairasloman aikainen päivärahan suuruus riippuu siitä millaisen työtulon mukaan Yellisi on määrätty. Minimityötulo johtaa luonnollisesti minimipäivärahaankin. Sillä voi tulla tosiaankin nälkä, jos muuta ei ole,
Vain, jos olisit ollut työkyvyttömyyseläkkeen tarpeessa eli siirtyä työkyvyttömyyseläkkeelle vaimosi kuoleman johdosta, niin silloin asia olisi käsitelty yellin mukaan. Ja jos olisit sen vuoksi täyttänyt työkyvyttömyyseläkkeen myöntämiskriteerit, niin olisit saanut työkyvyttömyyseläkkeen työtulosi mukaisena eli sinun tapauksessasi hyvin pienenä.
Sen ymmärrän erinomaisesti, ettei elämä mene ideaalitilanteiden mukaisena. Ja tämän vuoksi olen vakuuttanutkin sekä itseni, perheeni että kaiken muunkin omaisuuteni huomioiden parhaan kykyni mukaan riskit ja sen, mitä niiden mahdollisten toteumien jälkeen on tilanteeni.
Onneksi tähän on ollut mahdollisuudet.
Taloudellisten edellytysten lisäksi se on vaatinut myös asioiden selvittämistä ja ymmärtämistä ja siihenkin pitää panostaa jonkin verran, etten ihan ole kaikenmaailman vakuutusmyyntimiesten vietävissä ja että kykenen vaatimaan myös tarvittaessa korvauksia. Se taas on vain itsestä kiinni ja tietoa on nykymaailmassa todella helppo löytää.
Näiden vuoksihan katsonkin kuuluvani omien kriteereitteni mukaan 'kymppikerhoon'.
"Vain, jos olisit ollut työkyvyttömyyseläkkeen tarpeessa eli siirtyä työkyvyttömyyseläkkeelle vaimosi kuoleman johdosta, niin silloin asia olisi käsitelty yellin mukaan."
Vakuutus on vakuutus. Vakuutuksesta maksetaan käypä hinta riskiin nähden. Minkä YEL korvaa, on mitätön osuus kaikenlaisista riskeistä, joten YEL-maksujenkin osuuden tulee olla mitätön osuus kaikesta varautumisesta.
Vielä tuosta minimieläkkeestä....
Ilman muuta olet siihen oikeuteettu. Tarkoitat tuossa minimieläkkeellä tietysti yellin mukaista minumieläkettä, siitä maksat minimityötulosi mukaisesti.
Takuueläke on minun ymmärtääkseni toinen juttu. Senhän maksaa Kela eikä työeläkeyhtiösi. Takuueläke turvaa sinullekin takuueläkkeen suuruisen eläkkeen, vaikka yellin minimieläke jäisikin sitä pienemmäksi.
Takuueläkkeeseenkin kaikilla on täysi oikeus, jos kriteerit täyttyy, senhän maksamme jokainen veroissamne. Myös niillä on siihen oikeus, ketkä eivät koskaan maksa veroja eli se on sosiaaliturvaa. .
Tuohon ylläolevaan lisäten, lakisääteinen minimääräkin YELiä on riskiprofiiliin nähden liikaa.
No kukin arvioi ja hinnoittelee omat riskinsä ja riskinkantokykynsä milloin mistäkin näkökulmasta. Myös yellin osalta.
Vakuutukset ovat kalliita, kaikki. Ja varsinkin vakuutusmaksun maksajan mielestä. Kukapa ei halvempia hintoja haluaisi.
Jos joku kykenee myymään vastaavia vakuutuksia näillä samoilla ehdoilla ja eduilla selvästi halvemmalla, niin menestys markkinoilla olisi huikea.
Uuden työeläkeyhtiönkin voi perustaa, myös ulkomaalaiset. Mitään lainsäädäntöön perustuva esteitä ei tietääkseni ole, mutta samojen lakien mukaan pitää luonnollisesti toimia kuten muutkin alan toimijat. Näinhän se on kaikilla muillakin aloilla. Työeläkevakuutusyhtiöitähän on useita ja sen lisäksi työeläkekassoja ja - säätiöitä. En tiedä paljonko niitä kaikkiaan on, mutta luultavasti useita kymmeniä.
Ei ole näkynyt kokonaan uusia toimijoita. Nykyisiäkin vähenee pienimmästä päästä, valitettavasti.
Tuskimpa ketään hirveesti kiinnostaa mistä ne eurot (n.750e)tulee,onko se kela vai työeläkeyhtiö,turhaa saivartelua.Aivan kuin nääuudet bernerin ehdotukset "korvamerkityistä rahoista"
Nyt+ollaan+sikäli+historiallisessa+tilanteessa+että+korkomarkkinat+ei+ole+ollut+koskaan+siinä+tilanteessa+missä+nyt+ollaan,vakuutusyhtiöitten+vakavaraisuus+tulee+olemaan+kriittinen+mikäli+koetaan+samanlainen+kurssilasku+kuin-08.+Silloin+oli+turvana+korkorahastot,+nyt+niitten+tilanne+on+heikko.+Pikainen+katsaus+näytti+että+n.40%on+korkosidonnaisia.
Yleisen asioiden ymmärtämisen vuoksi kannattaisi olla perillä ainakin hieman Suomen yhteiskunnan toiminnoistakin ja miten ne toimivat. Helpottaa kovasti myös yhteiskunnassa omakohtaista toimimista ja elämistä.
Eikä ole ihan niin helposti jymäytettävissä ja poliitikkojenkin populistiset vaalipuheet ja lupaukset osaa pistää oikeaan 'lokeroon' jo ennen äänestämistä.
Suosittelen perehtymistä....
Ja se helpottaa myös mm näiden keskusteluiden ymmärtämistäkin.
Totta. Onneksi työeläkevakuuttajien sijoitukset ovat kuitenkin lähes kokonaan sijoitettu nimenomaan turvaavuus edellä eikä mahdollisimman korkea tuotto. Jo lainsäädäntökin vaatii tätä.
Totta kuitenkin on, että talouden lait koskevat myös työeläkevakuutusyhtiöitä. Jos talous syöksyy tai sillä menee heikosti, niin sillä on seurauksia myös työeläkeyhtiöihin, vaikkei ehkä niin kovalla kädellä kuriteta kuin useimpia muita.
Kyllä talous on yhteiskunnan kaiken toiminnan perusta, ei sille mitään voi.
Kiitos vinkistä.Olen kyllä pärjännyt taloudellisesti oikein mainiosti.En ehkä ymmärrä kaikkia koukeroita yhtä hyvin kuin sinä,mutta olen valinnut oman tien jo nuorena poikana"ole omien rahojesi herra".tiedät varmaan mihin viittaan,viimeksi eilen kuoli keuhkosyöpään 65 vuotias sukulainen,maksanut yelliä 38 vuotta,en tiedä millä summalla,hukkaan meni kaikki,jos olis toiminut niin kuin minä,vaimolla olis muhkea potti odottamassa.
R.I.P.
Valitettava tapaus. Niin taisi mennä kaikkien muidenkin vakuutusten mahdolliset korvaukset.
Kuten moneen kertaan ole todennut, vakuutuksia ja säästöjä/sijoituksia ei kannata verrata keskenään eikä arvioida samoilla kriteereillä. Ne ovat tyystin eri sarjalaisia ja niiden tarkoitus on täysin erilainen.
Tämän eron ymmärtäminen kuuluu minusta juuri noihin asioihin, joiden ymmärtäminen olisi hyödyllistä.
"Kuten moneen kertaan ole todennut, vakuutuksia ja säästöjä/sijoituksia ei kannata verrata keskenään eikä arvioida samoilla kriteereillä. Ne ovat tyystin eri sarjalaisia ja niiden tarkoitus on täysin erilainen."
Ja juuri tuon takia YELiä ei pitäisikään ymmärtää tai markkinoida kaiken kattavana vakuutuksena, kuten markkinamiehet nykyisin kovin usein tekevät.
Taidat olla se ala_kommentoija taas....etsi joku oikee työ...jooko?
Totta. Ei pidäkään. Sehän on vain ja ainoastaan työeläkevakuutus. Ei muuta. Tämänhän olen tuonut jo monta kertaa esiin ja silti täällä jatkuvasti näkyy sitä vertailtavan ja arvioitavan sijoituksiin ja säästöihin ja sen hyvyyttä arvioidaan näiden kriteereillä.
Markkinamiehet tuskin kovin paljoa yelliä edes markkinoivat. Ehei he markkinoivat, tai ainakin aiemmin niin tekivät, mieluummin heille tuottoisampia yksityisiä vapaaehtoisia eläkevakuutuksia. Nämä taas ovat hyvin suppeita eduiltaan ja korvauksiltaan ja kaikenlisäksi määräaikaisia, yleensä vain viisi vuotta, puhtaasti bisnespohjaisia eläkevakuutuksia. Tosin niiden markkinat taitavat olla nykyisin melko vähäisiä.
Eikö muka yelliin kerätyt eurot ole melko vähäisiä myös.Julkisuudessa on paljon keskustelua,ihan asiallistakin yrittäjistä jotka ei vakuuta itseään riittävästi.
On+se+kiva+kun+leikkauksesta+toipuvana+olen+kirjoitellut+tänne+noin+paljon+tekstiä.
Täällä+on+joku+viitsinyt+kirjoittaa+teille+mitä+etua+on+yellistä.
Hyvin+on+tämä+kirjoittaja+argumentoinut+mikä+ero+on+vakuutuksella+ja+säästöillä.
Otetaanpa+oma+tapaukseni,+säästöni+ovat+edelleen+koskematta+vaikka+olen+ollut+nyt+3kk+saikulla+ja+käynyt+läpi+23000€+leikkaukset+läpi+yksityisellä.
Miten+on+mahdollista?
Satuin+terveenä+nuorena+miehenä+ottamaan+sairaanhoitokuluvakuutuksen+joka+kattaa+sairastelustani+aiheutuneet+kulut.
Lisäkseni+yelli+on+sen+suuruinen+että+pärjään+mainiosti+päivärahalla.
Kun+olen+turvannut+elämääni+vakuutuksilla+niin+tietenkin+olen+turvannut+sijoituksianikin+vakuutuksilla.
Asuntosijoittamiseen+otin+130+000€+lainaa+jotka+periaatteessa+vuokralaiset+maksavat+pois,+maksoin+kuitenkin+11+000€+kertasuorituksena+lainan+takaisinmaksuturvan,+heitinkö+rahat+hukkaan?
Olen+tähän+päivään+mennessä+saanut+noista+11000€+takaisin+jo+14000€+ja+lisää+tulee.
Jäin+myös+leskeksi+38+vuotiaana,+ja+vaimoni+tyellistä+maksettiin+minulle+leskeneläkettä+siihen+saakka+kun+nuorin+täytti+18v.
Myös+vaimoni+vapaaehtoinen+eläke+maksettiin+ulos+100%+tavoite+eläkkeenä+5v+sisällä,+sitä+ei+vain+oltu+keretty+maksaa+vielä+kuin+reilu+puolet+joten+tuottoprosentti+oli+minun+kohdalla+aikamoinen.
Joten+kyllä+olen+näiden+vakuutusten+nettosaaja,+jo+nyt+kun+ikää+tulee+mittariin+52v.
Valitettavasti+kuvioon+kuuluu+myös+se+että+joku+on+se+nettomaksajakin.
Aivan+kuten+sijoittamisessa,+sijoitusten+voitto+tulee+aina+joltakin,+eli+löytyy+aina+nettomaksaja.
Pörssiosakkeissa+maksajia+ovat+ne+onnettomat+jotka+pelaavat+väärin,+osingoissa+maksajana+ovat+yrityksen+asiakkaat,+asuntosijoittamisessa+maksajia+ovat+vuokralaiset+jne.
Eli+ihan+samoin+sijoituksissa+kuin+vakuutuksissa+löytyy+aina+joku+joka+maksaa+nettosaajien+"voitot",+vai+tipahtaako+rahaa+jostain+markkinoille?
Mutta+jatkahan+vain+sitä+agitointia+rauhassa,+kyllä+järkevät+ihmiset+huomaavat+mikä+on+heille+paras+vaihtoehto.
Mulle+paras+on+vakuutusten+ja+sijoitusten+kokonaisuus,+elämä+on+harvoin+mustavalkoista.
Uskoo ken tahtoo,kyllä suurin osa täällä tietää sut
Kerroppa miten sairas ihmispolonen pitää olla että pääsee 30 vuotiaana eläkkeelle?
Riittääkö alaraajahalvaus vai pitääkö olla pää irti?
"Jos joku kykenee myymään vastaavia vakuutuksia näillä samoilla ehdoilla ja eduilla selvästi halvemmalla, niin menestys markkinoilla olisi huikea."
Paras menestys markkinoilla on tietysti monopolilla.
No aikansa ehkä. Monopolit kuitenkin ajanmittaan ränsistyvät kilpailun puutteessa.
Onneksi työeläkeyhtiöt eivät ole monopoleja, vaikka joku joskus sitäkin vaatii eli yhtä valtion työeläkeyhtiötä. Hyvä ei ole sekään, että nykyisin nämä keskittyvät harvempiin.
Taitaa ala_setä olla vuorokeskustelussa itsensä kanssa :) Kymppikerhonjäsenjokauan VS fdsk
Kukaan normi pk yrittäjä ei pysty säästämään tuommosia summia mitenkään.Oletko saanut kenties perintöä tms.
Ihan tavallinen yrittäjä keski iässä olen.En edes työllistä kuin itseni,vaimoni ja yksi vieras työntekiä.Toimimme "ravintola-alalla",en erittele sen tarkemmin.
En ole saanut kuin 1500e perintöä tähän mennessä,tuskin enempää tuleekaan.Suosittelen perehtymään esim.nordean indeksirahastoihin ja ottamaan sieltä laskureita avuksi,korkoa korolle efekti pitkän päälle on valtava.
Onnea vaan sijoituksille.Voisitko hieman kertoo enemmän...mitä sijoituksia,millä aika välillä että muutkin osais kasvattaa varallisuuttaan.
seligsonin indekesjä ollut jo 2000 luvulta saakka,ostanut joka vuosi lisää,nyt harkitsen osittain myyntejä kun nousua ollut jo pitkään.