Tuotelaskemista

Listaaja

-Soluissa D7-AC7 on tuotteiden nimet.
-Tarkailtava laskenta-alue on D8-AC13.
-Esiintymien listaussarakkeet AE (tuotteet), AF (lasketut määrät)
Tässä siis lähtötilanne.

Tarkkailtavalla alueella (D8-AC13) esiintyy vaihtelevia määriä tuotteita.
Mikä kaava osaisi laskea ja nimetä VAIN löytyneiden tuotteiden kappalemäärät ja listata ne sarakkeille: AE ja AF?

Uskoisin tämän olevan varsin helppo nakki osaajalle, omaa duunia tämä helpottaisi paljonkin.

4

181

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Listaaja

      Eikö kukaan osaa

    • alkuperäinen-Listaaja

      Joo kiitos "toiselle listaajalle", mutta en tarvitse taustatukea minun nimissäni.

    • ettäsilleen

      Pelkällä kaavalla tuota on hankala toteuttaa, vaatisi melkeinpä koodia. Jos sinulla on jo listattuna tuotteet (AE) ja niiden määrät (AF), niin voisiko vaikka vain Ehdollisella muotoilulla "piilottaa" löytymättömät tuotteet listasta. Yksi tapa voisi olla myös Suodatus. Sillä saa piilotettua 0 kpl tuotteet listasta. Ainoa huonopuoli siinä on se, että jos lista (AE:AF) sattuu rivien 8-13 kohdalle ja suodatetaan niin tuo "tarkkailtava laskenta-alue" suodattuu samalla, eli siitä häviää rivejä. Mutta listan siirto toiseen paikkaan onnistuu, niin...
      Koska en osaa koodata niin tekisin semmoisen "karvalakki"-mallin joka listaisi AE:AF sarakkeille automaattisesti päivittyvän listan, joka näyttää vain löydetyt tuotteet ja ihan vain kaavoilla.
      Siirtäisin ensiksi nuo AE:AF listat vaikka AJ ja AK sarakkeille. AI-sarakkeeseen listan 1 tuotteen kohdalle (jos vaikka tuo 7 rivi olisi ensimmäinen tuote) kaava soluun: AI7=AK7-RIVI()/100 ja kopioisin kaavan alaspäin viimeiseen tuotteeseen asti.
      AD7=SUURI($AI$7:$AI$33;RIVI()-6). Kopioi kaava alaspäin.
      AE7=JOS(AD7<0;"";PHAKU(AD7;$AI$7:$AK$33;2;0))
      AF7=JOS(AD7<0;"";PHAKU(AD7;$AI$7:$AK$33;3;0))
      Valitse AE7 ja AF7 ja vedä kaava alaspäin 33 riville asti. Nyt listalla (AE:AF) näkyy vain tuotteet (suurimmasta pienimpään) jotka löytyy tarkailtavalta laskentalueelta. Lista päivittyy automaattisesti jos D8:AC13 alueelle lisätään jollekkin "löytymättömälle" tuotteelle määriä. Piilota AD-sarake sekä myös AI:AK sarakkeet.
      Toivottavasti on tarpeeksi sekavasti selitetty. Onnea.

    • alkuperäinen-Listaaja

      Kiitos kattavasta vaihtoehdosta, ehdin jo toteuttaa oman "karvalakkimallini", jossa on Määrät -sarakkeella (AF) yksinkertainen kaavan: =SUMMA(D8:D13), =SUMMA(E8:E13), =SUMMA(F8:F13).... jne. Solun muotoiluun laitoin Omat -kohtaan 0;-0;; -koodin, joka piilottaa solujen 0-saldot.

      Jäi mainitsematta, miksi tarkkailtava alue on D8-AC13 johtuu siitä, että sarakkeessa
      C7-C13 on "Valmistajat".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      75
      1400
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      243
      1289
    3. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      1086
    4. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      255
      1068
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      51
      775
    6. 65
      764
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      62
      737
    8. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      39
      718
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      44
      681
    10. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      30
      637
    Aihe