Kevättä kohti talven iloja

Lorenaa

Kevättä kohden olemme menossa kovaa vauhtia. Talvipäivän seisauksen aikoihin päivän pituus oli 5h 30`tänään päivän pituus on 6 h 30` ja se jo tuntuu päivisin. Vanha aurinkokin näyttäytyy useina päivinä, vanha taivas vain on tänään pilverhon peittämänä.

Nyt on suunta kohti valoisimpia aikoja, mielikin ilahtuu kun näkee päivisin paremmin.
Luulin että kaihi on kasvanut silmiini kun aina piti tarvitsin lisävaloa. No luulottelua se oli, vasta alkuvaiheessa näyttää olevan, totesi silmälääkäri - voi mikä helpotuksen tunne.

PIan olemme Heikin päivässä 19.1 , sanotaan Heikki talven selän taittaa, sitten Paavon päivän aikaan; Päivää Paavalista, -25.1-, kevättä kynttelistä - 5.2 . Näin vuosi vierähtää eteenpäin. Talojen pirteissä oli seinällä kalenteri josta käytiin katsomassa mikä päivä on menossa, se kuului joka talon tapoihin.

Nyt on hauska katsella koululaisten luisteluja päivisin lähijäällä, somia pyllähdyksiä, nopeita ylösnousuja, kirkkaita, iloisia huudahduksia onnistuneista pirueteista.

Aika kultaa muistot kun ikä lisääntyy, mummona oleminen on yhtä kiinnostavaa kun omien lasten kasvaessa aikuisikään.
Aurinkoisia kevätpäiviä!
L.

4

107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olihan hauska hupailu tuolla Tiede palstalla, kun ollaan oltu auringon takana niin pitkään pimeässä. Juu, vastasi toinen, pitää osata valita mihin kolkkaan asettuu asumaan, ihan hyvä täällä päiväntasaajalla on:D

      Tänään väistyy kaamos Lorenaa, ihanaa jo tietoisuus, vaikk'emme olekaan täyspimeässä olleet,..äh väärin, ei Lapissakaan täyspimeys vallitse ollenkaan, kivan sininen hämy vain.

      Vaan lumettomana aikana marras-joulukuussa mahtaa olla gamalaa tottumattomille silmilleni, jotka kaipaavat selkeää päivänvaloa ja kajastusta.
      Ulkona aukeilla paikoilla saa jo valoa tarpeeksi, mutta vasta ihan kyllikseen sitten kun voi laulaa:

      Kevät auringon loiste niin kirkas on
      että sirrillä silmin mä kuljen,...

      Tasaisen harmaa on taivas täällä kuin etelässä kyyhkysen kylki

      • Lorenaa muistaa noita vanhoja merkkejä joista säätä ennustettiin ja taitaa niitä löytyä googlestakin. Itselle on jäänyt mieleeni, että tammikuun lopussa puoliviisi ip näki jo auton värin kaukaa, kun odottelin miestäni hakemaan.

        Päiväntasaajalle en muuttaisi, koska en kärsi kaamosmasennuksesta, vaan pian saamme kaikki taas nauttia kevään tulosta.


      • Lorenaa

        Kauan sitten pitämäni esitelmä on vielä hyvässä muistissa, joten hyvä on niitä kaivella esille. Muistan miten maalaistalossa hyvin usein kuuli monia sanontoja luonnon kiertokulusta.

        Muistaako kukaan ns. "Rengin kaappia, lukollista sellaista", oli rengin tai karjakon ainut sosiaalinen tila taloissa.
        Nuoruudessani olin vaitiolo selvollisuudella kirjoittamassa puhtaaksi esim käräjäkirjoja, joskus mielenkiintoisia joskus itkettävän harmillisia.Jäihän niistä joitakin asioita"kovalevylleni" muistoihin. Tämä työrupeama avitti minut liian pedanttiseksi kaikella tavoin. Nyt huomaan, pitäisi olla piirun verran ärhentelevämpi.


    • Pakko on tännekin kirjoittaa kun muussa tapauksessa olen pannukakku.

      Eivät nuo talven ilot päivän pitenemää suurempia itselleni ole. Itse ilahduin jo Utsjoen 15 minuutista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ranskan vasemmistojohtaja: "Kyllä, meneillään on suuri väestönvaihto!"

      Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon järkytti myöntämällä avoimesti sen, mitä tiedotusvälineet ovat pitkään pitä
      Maailman menoa
      221
      2908
    2. Valion maitotehtaalla kapina

      Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa
      Maailman menoa
      77
      2567
    3. SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle

      Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?
      Maailman menoa
      179
      2171
    4. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      25
      1929
    5. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      113
      1630
    6. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      86
      1363
    7. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      330
      1310
    8. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      116
      1199
    9. Mitä kaikkia vikoja

      On kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1161
    10. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      25
      1008
    Aihe