Jenni Haukio huivitettuna Iranissa
Taas Suomi orjailee vieraan uskonnon tapojen edessä.
Naista ei myöskään kätellä, ei edes Suomen itsenäisyysvastaanotolla presidentin rouvaa.
Miksi alistutaan vapaaehtoisesti tällaiseen naisten arvoa polkevaan nöyristelyyn ?
Jenni Haukio huivitettuna Iranissa, jotain tolkkua
26
338
Vastaukset
- Todistetusti
Jenni on fiksu, maassa maan tavalla.
- Pulp-fictio
Komppaan. Hän on huomaavainen.
- eituosenkummempaa
Laatokan vanhan Valamon luostareihin pitää mennä pitkässä hameessa ja hyvä olla huivikin.
- sven.t
parempi tosiaan on olla maassa maan tavalla.
Kun ruotsissa oli vasemmanpuoleinen liikenne, suomalaiset jukuripäät tuon tuostakin yrittivät ajaa sillä ainoalla kotona opitulla tavalla, ja oli se joskus sottaista sitten.
Muuten sitten ruotsin siirtyminen oikeanpuoleiseen kävi nopeasti. Hoksasivat että kun raskas liikenne siirtyy päinää ennen niin kyllä ne muut kohta oivaltavat seurata perässä.- musul
Mitä maantapaa väität minun rikkoneen?
Työt tehty, verot maksettu. Ei edes ylinopeussakkoa. Jospa Jenni Haukio on fiksumpi kuin maan tapoihin sopeutumattomat.
Itse olen liikkunut muutamilla matkoilla valkoinen huivi ja kauniisti kirjailtu värillinen kaftaani päällä. Huomasin, että varustus toimi ihastuttavan hyvin helteessä. Se oli tavallista meikäläistä asua viileämpi, eikä rajoittanut liikkumista ollenkaan. Tummahkot hiukseni eivät kärsineet auringon paahteesta, eikä ihokaan palanut. - En myöskään joutunut edes nuorempana tunkeilevien katseitten kohteeksi, kuten muistan ensimmäisellä Marokon matkalla aina välillä tapahtuneen eurooppalaisessa kesäasussa liikkuessani.
Usein "maassa maan tavalla" -vaihtoehto on turistejakin ajatellen parempi vaihtoehto kuin alkuun osaisi kuvitellakaan.
Minä en matkusta maihin jossa naisen asema on alistettu ja heitä silvotaan, leikellään miehelle mieleisiksi.
- heh_hehhe
Niitä maita varmaan harmittaa kovasti.
- ulkonäkööntottunut
Amerikkaanko? Kuulemma ei ole siellä ennää nelkikymmppisiä akkoja joilta ei olisi naamaa kiristetty. Mutta on se kohta arkipäivää täälläkin. Minulle kelpaa nainen luomuna, mutta olenki vanhanaikainen
- nokumuutkinsaa
Onneksi Jenni Haukio ei ole samanlainen turvenuija kuin sinä.
- Twelvepoints
Täydellinen vastauskommentti aloitukseen.
Aloitukseen,
Mielestäni Jenni Haukio, *fiksuna kulttuuripersoonana, osoittaa kunnioitusta islamilaisessa valtiossa heidän tapakulttuurille. Presidenttipari on viralliaella matkalla, protokolla on hallittava. ym ym
Onkohan siellä jotain yrityksiä lanseerattavana ja varmasti tarkastettu kytkökset- niin valtioon kuin muihin osakkaisiin, tai sukulaisiin- ketä matkassa tällä kertaa.
Harmittaa vieläkin kun pääministeriä pyöriteltiin tervassa ja höyhenissä- oikein kunnolla äskettäin moneen kertaan...........- ent.siivoojaparka
Jos jotain ei pidä fiksuna, niin pitäisikö mielestäsi silloin itsekin heittäytyä yhtä töntiksi?
- Vainiolta
Pääministeri hoitaa omat ja perheensä asiat hyvin.
Ja maataloustuen, leikataan vaikka kansakoulut pois mutta siihen ei kosketa niin kauan kuin jumala ja maalaisliitto on suomessa pyhiä.- O-Orvokki
Kansakouluja ei ole ollut Suomessa viime vuosisadan lopullakaan, eikä ollenkaan tällä vuosisadalla.
Minusta on kyllä surullista kuulla ettei arvosteta sitä että viljavainiot aaltoilee kauniina kesäisin ja karja laiduntaa upeassa suomalaisessa maalaismaisemassa. Kunnioitan paljon niitä ihmisiä jotka lyhyestä kesästä kaiken aikansa uurastaa ja varmistaa meillekin sen ettemme tässä epävakaassa maailmassa jää leivättä.
Tuollainen puhe saa minut melkein itkemään 😔Maalta lähdin yli 40v sitten- tiedän työn määrän- tosin kaikki koneistettu ja lehmät lypsävät suunnilleen itse itsensä ym. Kovaa työtä ja yritäämistä on - arvostan kovasti ruokamme tuottajia- yrittäjän puolisokin vuosikymmeniä olin- eri ala tosin.
- Omavaraisuutta
Et ole yksin "Reeta". Meikääkin ahdistaa ajatus että kukaan ei enää halua eikä tahdo tehdä raskasta työtä, jota kukaan ei arvosta ja jolta viedään kaikki pohja pois yhteiskunnallisella vehkeilyllä. Mihin me joudumme jos tulee sellainen katastrofi, että muualta maailmasta ei myöskään leipää pysty tuomaan?
Kyllä meillä varmuusvarastot ovat, mutta jatkuvuuden kannalta keskeisten elintarvikkeiden tuotanto on turvattava ja joku tolkku tuottajien toimeentuloon saatava- työtuntien määrään nähden. Varsinkin näinä epävakauden aikoina.......niin ja laadun varmuuden vuoksi myös.
- Mökin.poika.73.v
kawe kirjoitti:
Kyllä meillä varmuusvarastot ovat, mutta jatkuvuuden kannalta keskeisten elintarvikkeiden tuotanto on turvattava ja joku tolkku tuottajien toimeentuloon saatava- työtuntien määrään nähden. Varsinkin näinä epävakauden aikoina.......niin ja laadun varmuuden vuoksi myös.
EUvostoliiton määräyksestä muuten varmuusvarastot pienennettiin niin, että ne ovat vain puolen vuoden tarvetta vastaavia. Ja tottakai Suomen maanpetturihallitus heti toteutti käskyn! Enää ei tarvita kuin yksi hallavuosi niin se oli sitten siinä.
- eppu2
kawe kirjoitti:
Kyllä meillä varmuusvarastot ovat, mutta jatkuvuuden kannalta keskeisten elintarvikkeiden tuotanto on turvattava ja joku tolkku tuottajien toimeentuloon saatava- työtuntien määrään nähden. Varsinkin näinä epävakauden aikoina.......niin ja laadun varmuuden vuoksi myös.
Kenenkään toimeentulo ei ole niin heikentynyt, kuin maatilojen.
Ilman tukia, maatalous olisi Suomessa loppu.
Niille , jotka edelleenkään eivät tajua asiaa: Maataustukia maksetaan siksi, että kotimainen ruuantuotanto pystytään takaamaan ja kuluttajahinnat pysyisivät kohtuullisena.
Sopisiko naama-kirja-aloitus?
H.- kissapåbordet
Haukiolla oli vain huivi päässään Iranissa käydessä, mutta ruotsalaiset naispoliitikot kauppaministerinsä johdolla olivat kaavutettuina nilkoista päälakeen. Sellaisia silmänpalvojia ruotsalaiset naisfeministit, vaikka aiemmin rääpivät yhteiskuvassa Trumppia, niin nyt pissa sukassa.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.1894312Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki313150Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma292851Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne592731PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist642707Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv902605Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest142341Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k872062Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä
Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn71043- 581038