Kiitos! Persut kun lupasitte autoveron poistuvan. Nyt näyttää siltä että yksi Peersujen lupauksista toteutuukin, mutta yllätys yllätys siitä hyötyvätkin vain rikkaat.
Autovero muuttuu eräänlaiseksi tasaveroksi kokoomus on ehdottanut että jokainen maksaa 535 euroa/ vuosi tienkäyttö maksua. Tällä kompensoidaan sitä että autovero poistuu uuden auton voi ostaa ilman veroja.
Vanhat autot menettävät yhdesssä yössä noin kolmanneksen hinnastaan ja sitten tulee vielä se yli viidensadan tienkäyttö maksu per vuosi.
Kyllä oli viksu idea tämä Persujen autoveron poisto ihan tekis mieli hyppiä riemusta. HOP HOPARA RALLA LEI HYVÄ PERSUT JA KOKOOMUS KANSA KIITTÄÄ!
AUTOVERO POISTUU JA RIKKAAT HYÖTYY
19
316
Vastaukset 19
- TosiLäskiKårleby
Kepu pettää aina! Ja nyt voi lisätä että Soinikin pettää aina ja takki kääntyy ††
Ei kait kukaan ole koskaan odottanut persujen hallituksessaolosta mitään hyötyä köyhemmälle kansalle olevan. Nehän ovat siellä vain muun sinimustan oikeiston joomiehinä helpottamassa varakkaamman väen elämää. Hallituksen tavoitteena on suurituloisten verot pois ja kaikki maksavat saman euromääräisen maksun olivatpa sitten miljonäärejä tai köyhälistöä. Timo Soinin sanoin: SITÄ SAITTE MITÄ TILASITTE!
- FaktaaPöytähän
Tässä asiassa ei persuilla ole mitään osaa eikä arpaa.
Persut ei hallituksessa ole pystynyt kuin myötäilemään ja nuoleskelemaan isompiaan,kokeneempia hallituspuolueita,ettei käy kylmät ja tule lähtö.
Miettikääs nyt soinin vaalilupauksia ja sitä,millaiset takinkäännöt on tullut tehtyä vaalikauden aikana.
Populismilla voit saada vaaleihin ääniä mutta nyt tulee "kylmät tekokalut" perseeseen kun seuraavan kerran uurnilla jonotellaan,katsokaapa vaikka viimeisimpiä gallup-kyselyjä.
Vihreät pyyhkii käytetyillä tennis-sukilla koko puolueen mennen tullen,vasemmistoliittokin haistattaa "kylmän sodan pierut"!
Yhtä helevetin sirkusta koko puolueen toiminta,ei tarvitse kuin kokkolan kunnalispolitiikkaa seurata niin siinä teille pienoiskoossa koko härdelli.
Ihme et on pysyny näinkin kauan soinin "käsissä".
Nyt kun tuo yksi "natsi" vielä tulee pakkaa sekoittamaan puheenjohtajakisaan niin käy niinkuin alkuperäisen maalaisliiton koko homma,palataan lähtöruutuun.
Ihmettelen yleensä suomalaisia,kuinka helevetin tyhmiä ihmiset oikein on lähtemällä muutaman "osaavan kauppamiehen" matkaan?
Tais just jenkeissä tietty käydä sama "fiba"?- fakta-asiaa
Persut ovat hallituksessa ja kaikki mitä siellä tehdään on persujen kanssa sovittu.
- fakta-asiaa
Teiden yhtiöittäminen tarkoittaa, että teiden rahoitus hankitaan vapailta rahoitusmarkkinoilta jossa korot ovat paljon korkeampia kuin valtion ottamat lainat ja kaiken maksaa kusetettu kansa.
Sähkönsiirto myytiin ja siitä saakka siirtohintoja on nostettu ja vaikka energian hinnat eivät olekaan nousseet, niin sähkölaskut ovat nousseet. - fakta-asiaa
Polttoaineeseen verot silloin auton liikkuessa ja polttoaineen kuluessa verotus tulee käytön mukaan, kaikki muut ovat vippaskonsteja jolla kansaa kusetetaan.
- TosirealisointiKokkola
Kaikki verot ja maksut autoilijoilta pois.
Jos maksu on 535€, niin se on päyristyttävän järkyttävän kallis maksu.
Eihän 535€ ole mikään summa näille päättäjille, kun tulot on useampi kymmenkertaiset tavalliseen pienituloiseen nähden.
Myös poltoaineen verot pois, koska nythän sähköautoilijat saavat tankata sähköä sähköautoonsa ihan ilmaiseksi heille rakennetuista sähköauton lataus pisteistä.
Tilalle vaikka kilometrimaksu, joka selviää aina katsastuksen yhteydessä.
Sopiva kilmetrimaksu olisi vaikka 5 senttiä.
Jos summa olisi 10 senttiä, niin se maksaisi jo yhtä paljon, kuin polttoainekulut ovat kilometriä kohden maantiellä.
Kannustaisi maaseudulla asuvia asumaan maaseudulla, eivätkä tarvitsisi muuttaa kaupunkiin.
Jos joku perusmaksu tulee, niin alle 100€ ehdottomasti.- sopii_mulle
Jos olisi vain 535€ vuodessa eikä pa veroa, ym maksuja niin sehän olisi halpaa kuin saippua!
- Ruotuun
Mielestäni tämä kepun Berneri meinaa ajaa alas tämän yhteiskunnan ja näyttävää vievän Sipilää kun kuin pässiä narussa. Toivottavasti tämä vanha täti pistetään ruotuun ja onhan hänen poliittinen uransa joka tapauksessa taputeltu.
- halpaa_on
Trafin laskuri tarjoaa omille ajoille lähes 700 euron vuosinousua nykytilanteeseen verattuna. Ja näissähän ei ole vielä mukana maksunkerääjien osuuksia.
- rahatmeni
joo ostan jonku wanhan hytillisen pienen traktorin,siitä kun ei mee muuta kuin vakuutusmaksu sillä se on laillista ja edullista ei oo varaa pitää autoa enää ja tekee silläki kauppa reissut jos poliisi kysyy nii pakko varmaan sanoa että autoa ei ole varaa pitää enää
- kukkkkkuuu
Soon nukkehallitus. S-pili päättää kaiken.
- aprillimakrilli
saatte hankintatukea uuden biilin ostossa tai saatte valita ihan mitä vaan kunhan saadaan tiet myyntiin,,, käykö
- oikeus-ja-kohtuus
Berneriltä 100 miljoonaa uuden auton ostajille, eli veronmaksajilta tukea.
Yhtiöittäminen tarkoittanee, että valtion velka "tase" pienenee.
Uusi yhtiö ottaa noin 5 miljardia lisälainaa vapailta markkinoilta ja autoilijat maksaa korkean lisäkoron.
Carunasta ei ole opittu mitään, sähkönsiirto myynnit olisi pitänyt tehdä vaikka "pakolla" eläkevakuutusyhtiöille se oli ollut kansan etu, "pakotettiin" kyllä fortumin ostamaan typerää fennovoimaa.
Yhtiöittäminen on kansallisomaisuuden sosialisointia yksityisille. - eroa-berneri
Käykää allekirjoittamassa adressi netissä, tämän suomea raiskaavan bernerin erottamiseksi ministerin "palliltaan"
- TosirealistiKokkolan
Tietysti rikkaat rikastuvat, eihän me muuten rikkaita oltaisikaan, ja siihen ei ole paskankaan vaikutusta mitä hallitus tekee tai päättää. Milloin olette nähneet, että rikkaat köyhtyisivät. Elämä on niin kuin sen järjestää, sano...
Hah hah haaa!!!...- dfghgfd
Enpä kehuisi "rikkauksilla", jotka ovat tulleet veronmaksajilta käytännössä ei mistään työstä. Monet upporikkaat sen sijaan ovat rikastuneet liiketoimillaan ja sijoituksillaan.
- ääniharava-23
Kapiais eläkeläinen jolla on korkeintaan 2500€/kk eläkettä ei ole rikkauksia koskaan nähnytkään.
Sipilä on sanonut että kaikki vaikuttaa kaikkeen, lienee tarkoittanut että köyhiltä voi ottaa vaikka kaikki.
Hallituksen oikeilla (ei oikeiston ) päätöksillä voidaan kansantuloa jakaa tasaisemmin ja siten, etteivät rikkaat pääse lihomaan.
Rikkaat väittävät, että jos heidän miljoonatulot vähenevät vaikka prosentin, niin he köyhtyvät, eli näkysi ovat vain unta.
EVP:n elämä on niin ahdistunutta, että pitää sitä päivittäin täällä yrittää järjestää.
Hah hah haaa!!!...
. - TosirealistiKokkolan
Köyhät kyykkyyn, hah!...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?251838- 126851
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.123647- 54588
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv90555Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540- 65531
- 42525
Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko62495Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi267470Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.34463- 9456
Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota31425- 58422
Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v9419- 41416
Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51415Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.
Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as27406S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan6395