Pipatti

äänestäjä

Mitäs on mielipiteitä kaupunginjohtajasta? Onko tyhmä mulkku? Vai hoitaako asiansa ok vai jopa esimerkillisesti? (Nyt ei puhuta tästä Pipatista joka koittaa huonolla menestyksellä heruttaa nightissa huonolla menestyksellä.) Itse en oo kunnallispolittiikaa niin seurannu, mutta lähinnä negatiivista oon kuullu.

3

369

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lahdessa ei yhdelläkään kaupunginjohtajalla ole ollut helppoa Teemu Hiltusen jälkeen. Tuntuu että kaupunkilaisilla on etukäteisasenne "olkoon kaupunginjohtaja kuka hyvänsä niin hyvä se ei ole". Kuitenkin esim. Pipattia arvostetaan kaupungin ulkopuolella laajasti ja edeltäjänsä Kari Salmi jota kaupunkilaiset yhä vieläkin jaksavat parjata on noussut valtakunnantasolla arvostetuksi valtiosihteeriksi. Saisipa Ulla Juurola nyt uutena valtuuston puheenjohtajana kytkettyä luottamusmiesjohdosta pois "minä itse aina oikeassa" -asenteen.
      Työrauha kaupunginjohtajalle joka asiansa kyllä osaa!

      • jooko

        En ole ihan perillä asioista, joten kerrotko vähän taustaa Teemu Hiltusesta?


      • jooko kirjoitti:

        En ole ihan perillä asioista, joten kerrotko vähän taustaa Teemu Hiltusesta?

        Niin siis, Teemu Hiltunen toimi Lahden kaupunginjohtajana 70-luvulla ja oli kaupunkilaisten arvostama "isä-hahmo" johon luotettiin ja jota kunnioitettiin. Hiltusen jälkeen on Lahdessa aina kaupunginjohtajan paikka ollut tuulinen ja työ kuin kyisen pellon kyntämistä. Oikeisto ja vasemmisto ovat nokitelleet toisiaan eikä työrauhaa kaupunginjohtajalla ole ollut. Kokoomuslainen kaupunginjohtaja Seppo Välisalo oli demareille kuin punainen vaate, mutta kun hänen seuraajakseen valittiin demari Kari Salmi ei hänkään saanut olla rauhassa, jopa oman puolueen edustajat olivat kaivamassa mattoa jalkojen alta. Tuolloin kaupunginjohtajavalinnan aikana käytiin täysin asiaankuulumatonta keskustelua lehtien palstoilla muun muassa ehdokkaiden siviilisäädystä (Salmi oli hiljattain eronnut puolisostaan, pohdittiin miten siviilisääty vaikuttaa kaupunginjohtajan työhön ym. Eli summa summarum; ei taida löytyä maastamme henkilöä joka täyttäisi Lahden asukkaiden vaatimustason.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      47
      3542
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3355
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2591
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2258
    5. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1819
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1709
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      182
      1688
    8. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      384
      1417
    9. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      25
      1071
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1048
    Aihe