Mitä kertoo se että ei välitä enää?

sk_210001

Ennen olin se joka teki lähes yksinään kaikki hommat. Meitä oli pomon lisäksi toinen kaveri joka teki vähän eri hommia ja hänkin tosi hyvin. Kaikki sujui hyvin ja tykkäsin duunistani ja kehittää aina kaikkea uutta. Ei mitään ongelmia.

Sitten yhdistettiin toimipaikat ja olisi luullut että kolme työntekijää lisää olisi saanut aikaan paremmat systeemit, mutta ei. Yksi näistä halusi välttämättä rakentaa kaiken uusiksi hänen tavallaan. Yritin keskustella ja selittää ja vaikka oli mitkä tilastot ja aikataulut jotka olisi tukenut vanhoja systeemejä, tämä kaveri yksi kerrallaan vakuutti kaikki siitä miksi kaikki pitää tehdä hänen tavallaan.

Tämä kaveri alkoi pikkuhiljaa harrastamaan vähättelyä, piilovittuilua ja meni ihan ulkonäköön, syömiseen, henkilökohtaisuuksiin, mutta teki sen niin ovelasti että oli vain rivien välistä luettavissa mitä tarkoitti. Yritin pitää kiinni joistain omista systeemeistä, mutta yksi kerrallaan kaikki korvattiin uusilla ja "paremmilla".

Nykytila on se, että kolmas näistä uusista kavereista lähti pois (oli hyvä tyyppi), eikä peräänsä katsonut. Hänen tilalleen tullut kaveri (hyvä tyyppi) tuli ja lähti. Toinen joka tuli tämän hankalan tyypin kanssa on minulle hyvä kaveri ja vanha tuttu. Hänen kanssaan välillä ihmetellään nykymenoa ja muistellaan vanhaa, mutta häntä ei kukaan kiusaa. Hän vain on. Ja tekee.

No, miten työt sujuu verrattuna vanhaan? Koko systeemi on levällään, kaikki toimii päin persettä. Ennen työssä missä meni minun systeemillä 2 tuntia menee nyt 2 päivää, hyvällä säkällä. Käsittämättömät toimintakatkokset on nykyään arkipäivää kun niitä ei ennen ollut lainkaan. Kätevät systeemit vaihtuneet käsittämättömän epävakaan automatiikan pystyssä kannattamiseen. Missään ei ole mitään järkeä. Vakaus on vaihtunut kaaokseen. Minä tietäisin miten hommat saisi paremmaksi, mutta kaikki ammutaan alas heti.

Minä teen nykyään vain kaiken pakollisen. Uudella systeemillä. En kehitä mitään, en välitä, ei kiinnosta, en kritisoi, en välitä.

Onneksi tämä yksikkö yhdistetään naapuritaloon vuoden päästä. Jos siihen asti jaksaisi. Sitten olisi mahdollisuus päästä pois ja eroon tuosta kusipäästä.

1 vuosi. 1 vuosi enää.

1

211

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näinpä--

      Kyllähän tuo pitkäaikainen kiusaaminen ja työstressi ylipäätään vaikuttaa henkiseenkin puoleen.
      Sitä tavallaan tulee zombieksi, kun tunteetkin turtuu. Tuo turtuminen on kait yksi tapa selviytyä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      126
      6400
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      376
      6195
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      71
      6183
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3992
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      148
      2415
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2355
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      131
      1456
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      13
      1299
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      187
      1128
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      64
      960
    Aihe