Tontti ilman rakennusoikeutta

Ratkaisurakentamiseen

Olen suunnitellut rakentavani saunan 20 jalan merikonttiin ja kesämökin 40 jalan konttiin ja sitten viedä kontit rantatontille, johon ei saa muuten rakentaa. Eihän nuo kauniita ole, mutta kun muutakaan vaihtoehtoa ei taida olla.

Onko täällä muilla kokemusta konttirakentamisesta? Miten olette toteuttaneet ilmanvaihdon ja lämpöeristyksen? Puulämmitys tulee kumpaankin jo siksi, että kontit on pidettävä siirrettävinä yksiköinä, jos joku tulisi vaatimaan niiden siirtämistä.

20

2948

    Vastaukset 20

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sfjllhc

      Mä tekisin kontin ovien taakse vähän syvemmälle lasiseinän lasiovella. Esim. Metrin - pari varsinaisen oven taakse, niin siihen saa samalla katetun terassin. Sitten kun poistuu mökiltä laittaa kontin ovet kiinni ja lukkoon, niin kiltti näyttää ihan kontilta ja varkaat pysyvät poissa.

    • åbö32

      8 kontissa on "sauna", sisällä kota pata, eli höyrysauna. Ilmanvaihto ihan oven kautta.

      Sisällä paneelit, lasiovi ja ikkuna. Lämmintä on ja saa peseytyä, kosteutta riittää tietenkin.

      Asuntoa olen suunnitellut 20 merikonttiin, joka jalaksilla. Samoin terassi sisälle ovien taakse.

      Ilmaraot pitää jättää tuuletuksen vuoksi. Netistä löytyy tietoa.

    • Tukeva-laituri

      Merikontista saa pienellä vaivalla arkkulaiturin. Ensin tasaa kaivurilla pohjan vaateriin ja sitten nostetaan kontti tasatun alueen päälle.pohjaan voi tehdä muutamia reikiä, että vesi pääsee sisälle. Samoin päälle sementin täyttöaukko. Sitten kun kontti on asetettu paikoilleen, tilataan sementtiä ja täytetään kontti sementillä.

    • antiikinajattakaisin

      voihan tuosta tehda samalla vaivalla vaikka itselle betoniarkun..sarkofaksin,,vai mika lienee,,siella sitten kellottelet kuin sfinxi..

    • talli

      Kontit ovat tosiaan edullisia ja niitä on nykyään hyvin saatavilla. Oon pitkään kaipaillut mökille kunnon varastoa. Kontti voisi olla yksi ratkaisu. Ei tarttis ruveta tappelemaan byrokraattien kanssa rakennusluvista.

    • m0ksa

      Tiesittekö että konttimökkiin ei tarvitse edes tonttia? Jos se on liikuteltava "jalasmökki", niin sen kun laittaa vaan johonkin sopivaan niemennokkaan jokamiehen oikeuden perusteella. Miksi maksaa tontista kun voi mökkeillä ilmaiseksi?

      Eli ottakaanhan nyt taas järki käteen ja lukekaa kunnan rakennusjärjestys ja kertokaan sitten näitä jalassauna-legendoja.

      • khjl

        Enpä usko, että meidän järvellä naapurit ovat mitään lupia kyselleet konteilleen. Kahdelle naapurille on kontit ilmestyneet pihaan ja ovat varastokäytössä. Onhan noita paljon myös omakotitalojen pihoissa.


      • m0ksa

        Kontin voikin ehkä pystyä selittämään väliaikaiseksi varastoksi, mutta jos sinne asennetaan ikkunat ja hormit, niin ei mene läpi. Lisäksi naapurin valittaessa asiasta rakennusvalvonta antaa määräyksen poistaa luvaton rakennelma tietyssä ajassa. Tästä voi sitten ruveta kinaamaan kunnan ja naapureiden kanssa. Sama se on sitten rakentaa suoraan naapurin tontille, sama ruljanssi siinä on edessä.


    • einemahdamitään

      ""Lisäksi naapurin valittaessa asiasta rakennusvalvonta antaa määräyksen poistaa luvaton rakennelma tietyssä ajassa.""

      No, poistaa sitten, ja vie takaisin 2 viikon kuluttua.

    • mökkivaunuilija

      Ilman rakennuslupaa konttimökki ei ole laillinen, ei myöskään jalasmökki, eikä taida olla tieliikenteeseen kelpaamaton ns. talovaunukaan.
      Konttivirityksillä "kaivat vaan verta nenästäsi", pilaat naapurisuhteet ja jonkun valittaessa kontit lähtevät. Valitat ja tappelet = kauhea stressi ja vitutus päällä koko ajan.. Kannattaako?

      Niin lähti naapurin meidänkin naapurin ruosteinen kontti 10 vuotta sitten olohuoneemme ikkunan edestä, eikä tarvittu kuin yksi puhelinsoitto. Ei auttanut, vaikka naapuri väitti sen olevan tilapäinen varasto. Todellisuudessa se oli maannut siinä 15 vuotta, kertoi toinen naapuri. Toki ensin ystävällisesti yritin jutella, mutta naapurin isäntä oli vanha kus, eiku jästipää, niin minkäs teet..?

      Hommaa rekisterissä olevat asuntovaunu ja peräkärrysauna, niin kukaan ei mahda mitään. Kunnollinen iso vaunu etuteltalla, niin siinä lomailee kuten mökilläkin.
      Jos ei ole sähköjä, niin Lämmitys ja jääkaappi kaasulla, 12 v lataussähköt aurinkopaneeleilla.

      • xzcfdghj

        Taidat olla kateellinen paska, kun naapuriansa käräyttää.


    • kateellinen.paska

      Sinä tykkäisit katsella isoa ruosteista kontinrähjää 5 m päässä olevista olohuoneesi ikkunoista? Kuukaudesta toiseen, vuodesta kolmanteen, vuosikymmenet.. Naapuri hiiltyy ja haistattaa, vaikka ystävällisesti mainitset asiasta.

      • sgfrt

        Mitä se sinua liikuttaa mitä naapurin tontilla on, saatanan pöljä.


      • sgfrt kirjoitti:

        Mitä se sinua liikuttaa mitä naapurin tontilla on, saatanan pöljä.

        "Mitä se sinua liikuttaa mitä naapurin tontilla on, saatanan pöljä."

        No, kun se kaava on laadittu siksi, että sinunlaisia lakia kiertäviä runkkareita ei sinne tule!

        Oletko koskaan miettinyt, että kukaan ei halua sinun olevan edes olemassa?


      • asdyihjg
        Välittäjä_LKV kirjoitti:

        "Mitä se sinua liikuttaa mitä naapurin tontilla on, saatanan pöljä."

        No, kun se kaava on laadittu siksi, että sinunlaisia lakia kiertäviä runkkareita ei sinne tule!

        Oletko koskaan miettinyt, että kukaan ei halua sinun olevan edes olemassa?

        Sinuna nyt olisin ihan hiljaa.


    • Porno-Jalmari

      Hyvä, hyvä, tapelkaa niin saatte tupakkaa toopet.

      • mmmmmmmmmmb

        Koirat haukkuu, karavaani kulkee.


    • paljon.oppimista

      Saksaa paljon kierrellyt ja ennen kuin silmä tottui, niin kyllä se siisteys ja järjestys joka paikassa pisti aluksi silmään. Olipa maaseutukylä, tai omakotialue, niin mitään roskaa, paskaa, tai romua ei näe missään. Ei autonraatoja, eikä roskakasoja, talot ja pihapiiri pidetään kunnossa, istutukset vimpan päälle. Mielestäni todella upeaa.

      Eräälle suomessa asuvalle sakemannille asiaa ihmettelin.. Hän kertoi jotenkin niin, että ihmiset ajattelevat todella paljon naapureitaan sekä muita ihmisiä ja on kunnia-asia pitää paikat kunnossa.

    • mikkozx

      Ja on tylsä maa......

    • saksaakin.kiertänyt

      Onhan se, jos ajelee vain pitkin motareita. Saksassa on tekemistä, kokemista ja näkemistä enemmän kuin Pohjoismaissa yhteensä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      99
      919
    2. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      150
      849
    3. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      64
      720
    4. Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."

      Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      682
    5. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      47
      674
    6. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      46
      644
    7. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      47
      604
    8. Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla

      Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä
      Lapua
      31
      562
    9. Oot komea

      etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n
      Ikävä
      20
      533
    10. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      31
      531
    11. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      27
      526
    12. Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan

      Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee
      Maailman menoa
      445
      511
    13. Jonkun mussukka ajanu rallia

      S- Marketilla. Vautsi vau.
      Hyrynsalmi
      6
      496
    14. Se oli molemminpuolinen limerenssi

      Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭
      Ikävä
      81
      489
    15. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      31
      476
    16. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      44
      471
    17. Onko kaivattusi

      Hoikistunut?
      Ikävä
      30
      456
    18. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      41
      451
    19. Rydman, herätys!

      "Veikkauksen toimitusjohtaja Olli Sarekoski tienasi kiinteää palkkaa 445 891 euroa ja lisiä 72 157. Kuukausipalkka oli 3
      Maailman menoa
      64
      437
    20. En laita sulle viestiä

      Toivottavasti ymmärrät jo mies hyvä, että en tule koskaan laittamaan sulle viestiä enkä soittamaan sulle. Minusta ei sii
      Ikävä
      39
      424
    Aihe