Toivon ilman törkyviestejä tietoa siitä, minkälainen hintataso on vuokra-asunnoilla on talvikuukausien aikana? Emme etsi luksusta, vaan tavallisen asunnon yhdellä/kahdella makuuhuoneella. Lähtökohta on 4-6 kuukauden vuokraus.
Mikä hintataso muussa elämisessä vrt. Suomi?
Vuokra-asunnot Kanarialla
35
9597
Vastaukset
- matkaanvaan
Hintahaitari on iso. Siten /-haarukka on melkoinen. Kysymys on, kuinka kaukana palveluista asunto sijaitsee. Se halpenee, keskustan hävitessä horisonttiin. Tommosen saa tonnilla kuussa. Muu eläminen maksaa puolet Suomen hinnoista, mutta ihan samankin saa menemään, elämällä herroiksi.
- aadalmiina
käyn jokavuosi Las Palmasissa yksiö rannalla 600-700 euroa.
- Talvehtinut
Inglesissä aika vakio hinta alkaen yhden makuuhuoneen asunnosta tai bungalowista on 450 €/kk eikä hinta muutu vaikka asunto olisi keskustassa toisin kuin joku trolli tuossa väittää. Olemme asuneet 6 kk talvisin Inglesin keskustassa, Maspalomasissa ja ns. Suomikeskittymässä ja aina on vuokrat olleet 420-450 euroa kuukaudessa. Kaikki kulut ovat sisältyneet vuokriin. Kahden makuuhuoneen asunnot/bungalowit ovat 550-600 euroa.
- donkolusima
Hinttikeskittymässä on hinttikeskittymäalennus. On muitakin rupusakkialueita, jotka innostaa esimerkiksi narkkareita. Halvalla saa halpaa.
- bkjbljnöklxnmöbcvm
donkolusima kirjoitti:
Hinttikeskittymässä on hinttikeskittymäalennus. On muitakin rupusakkialueita, jotka innostaa esimerkiksi narkkareita. Halvalla saa halpaa.
hommaa elämä, luuseri, tuleeko Kelan rahat jo ensi viikolla.. hhahhahahahhaahah
- Anonyymi
donkolusima kirjoitti:
Hinttikeskittymässä on hinttikeskittymäalennus. On muitakin rupusakkialueita, jotka innostaa esimerkiksi narkkareita. Halvalla saa halpaa.
Kolme talveako vietit siellä vai oliko se neljä?
- Anonyymi
maxpyro.fi kirjoitti:
Tervehdys olisiko antaa vinkkiä vuokranantajista inglesistä ym. alueilta
Kyselepä kupari pannu baarin baari tiskillä Kerttu setä nimistä henkilöä. Häneltä löytyy vuokra asuntoja edulliseen hintaan ja jopa ilmaseksi. Siihen toki liittyy mukavaa puuhaa ja iki muistoisia hetkiä hänen kanssaan. Suosittelen sillä Kerttu setä muutti elämäni parempaan suuntaan ja asun nyt vakituisesti inglesissä.
- Anonyymi
bkjbljnöklxnmöbcvm kirjoitti:
hommaa elämä, luuseri, tuleeko Kelan rahat jo ensi viikolla.. hhahhahahahhaahah
Noin juuri
- Muuttolinnuksi
Kiitos asiallisista, paitsi yksi, vastauksista, Lisätietoa voi laittaa, mutta tällä pääsee jo hahmottelemaan suunnitelmia.
- kanarianhemppo
Hei!
Hyvän vuokrakaksion kauniisti kalustettuna saa 600-800e/kk. Tuo 800 euron iso kaksio edustaa tasoltaan jo luksusta. Nämä hinnat Puerto de la Cruzissa, La Pazin alueella, n. 1km keskustasta. Kaikki palvelut ovat lähellä. Keskustassa hinnat ovat melko samat.
Yksiö 300-500e/kk. Isot 120 neliön huoneistot kahdella kph:lla ja kahdella parvekkeella kustantavat n. 800-1000e/kk.
Ruoka lähes puolta edullisempaa Suomeen verrattuna. Vaatteet yms. kulutustarvikkeet myös jonkin verran edullisempia. Taxi halpaa.
- Muuttolinnuksi
Kiitos kanarianhemppo, bongattu on!
- no_tienes
Gran Ganarialla esim. Playa del Ingles saa pulittaa melko kalliin vuokran samoin Maspalomas mutta jos löydät San Fernandon puolelta sitten halpenee jo huomattavasti. Siitä sähköstä ne vuokranantajat tuntuvat "valittavan".
- OnkoTietoa
Noissa Puerto del Inglesin hintatiedoissa on jotain outoa. En ole onnistunut saamaan yhtään tarjousta kolmeen vuoteen vaikka olen kysellyt, Espanjan vuokralait tuntuvat olevan aina kaiken esteenä: Se laki, jolla yritettiin estää yksityisiltä asunnon lyhytaikainen vuokraus alueella, jossa on majoitustarjontaa = hotelleja, on jäähyllä. Siis hei, onko Gran Canarialla, muualla, kuin Las Palmasissa suomenkielellä palvelevia vuokra-asunnon välittäjiä? Teneriffallahan heitä on ainakin neljä. Vuokrasopimukset tehdään aina espanjankielisille kaavakkeille, ja niissä on pirusti pientä tekstiä. Ja espanjalaiset ovat vielä kierompia kuin suomalaiset.
Ne, jotka ovat vuokranneet asuntonsa saksalaisilta ovat olleet yleensä tyytyväisiä, suomalaisiin luotetaan paremmin kuin espanjalaisiin.- paya
"suomalaisiin luotetaan paremmin kuin espanjalaisiin." Vai onko suomalaista helpompi huiputtaa?
Ala usko kaikkea mita kerrotaan.
- Papamama
Hei, Paya: Olen vuokrannut Teneriffalla useampana talvena kaksioita suomenkielistä palvelua tarjoavalta välittäjältä. Suomalaisiin luotetaan koska: He eivät riko ja sotke asuntoaan, He maksavat vuokransa aikanaan. He eivät valita kadun toisella puolella olevan baarin normaaleista äänistä. He ovat fiksua porukkaa. He ovat ystävällisiä ja mukavia vuokralaisia. Monet espanjajalaiset vuokralaiset elävät vuokra-asunnossa "vapaammin", joten vuokranantajat suosivat mieluummin suomalaisia.
En usko muuta, kuin sen, mitä olen kokenut. Viimetalvinen vuokraemäntäni on mukava ja luotettava ihminen, jonka asuntoon menen taas ensi talveksi.
Suomalaisilla eläkeläispariskunnilla on hyvä vuokralaismaine Teneriffalla.- kaisuliinikin
heippa hei
yst. voisitkos antaa joidenkin vuokrafirmojen nettilinkkejä,
etelä Teneriffalta etsin ensi talveksi.
kiitos
- Papamama
Etelä-Teneriffalla on hieman heikosti suomenkielisiä vuokranvälittäjiä. Los Gigantesin alueella, Puerto de Santiagossa-Playa Arenassa (katso kartoista) on aurinkoisempaa kuin Puerto de la Cruzissa, siellä on Henna Oikarinen/Matka-Mainio, jolta voit kysellä. Selaa nettiä.
- komero
katso vuokraasuntoja myös osoitteesta lukaali.com
- Anonyymi
Ehdottomasti vuokra asunto. Paskaa myyvät paketissa usein välittäjät. Asbestia ,väärin kytkettyjä sähköjä ,hometta ,paskanaapurit ym.
- Anonyymi
Ei oo 20 vuoteen ollut varaa käydä ulkomailla, paitsi aikoinaan tankkaamassa rajalla.
- Anonyymi
Kouluttamattomuus ja lapsikatraan kasvattaminen on ihan oma valinta.
- Anonyymi
mistä löydätte nää vuokraajat oon yrittäny etsii muitakin kuin hotelliketjuja olis tarve 2vk 5 henkeä
- Anonyymi
Onhan noita vaikka kuinka.
Vaikkapa Idealista piste kom.
Sieltä asunto alle ja tänne Inglesin vehreään paratiisiin vaan. - Anonyymi
Kovin lyhyt aika. Vaikea löytää muualta kuin suoraan hotellista kysymällä. Pakettimatka taitaa tulla edullisimmaksi kun aika on vain 2 viikkoa.
Airbnb yksi mahdollisuus.
- Anonyymi
Itse suosin loma kohteena Maspa lomasin vehreää para tiisia. Viimeksi tosin olin vaihteeksi Inglesin vehreässä para tiisissa.
- Anonyymi
Vuorilla teltassa olisi kaikista edullisin paikka kölliä?
- Anonyymi
Ihan mahotonta tuassiisa.
- Anonyymi
Airbnb on hyvä keksintö. Olimme talvella 10 kk Gran Canaria lla.
Erikseen lennot ja yöpymiset.
Suosittelen- Anonyymi
Olipa pitkä talvi....
- Anonyymi
Olipa pitkä talvi! (10kk).
- Anonyymi
Lopeta heti valehtelu.
- Anonyymi
Tyypillinen trollin vastaus joka siis pelkkää valhetta.
- Anonyymi
Peräkammarissa on mukava kölliä...t. peräkammarin poeka.
Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827086Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267053Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1086157Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635185Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405098Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163467Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003380