Ylen Stuxnet-ohjelmassa välteltiin Windowsista...

V.P.Lehto

...puhumista. Sen sijaan että puhutaan tietokoneviruksista ohjelmassa olisi pitänyt kertoa että Stuxnet kutenmuutkin haittaohjelmat pc-maailmassa ovat Windows-haitakkeita. Mac-haitakkeita on vähän, Linuxin osalta niitä ei ole yhtään pc-puolella.

http://areena.yle.fi/1-3766087

14

282

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Windows-sucks

      Microsoft mainittiin 13 minuutin kohdalla. Mutta paremmin olisi kyllä voinut tuoda esille sen että kyseessä oli Windows-haittaohjelma.

    • Windows-sucks

      "First, it targeted Microsoft Windows machines and networks, repeatedly replicating itself. Then it sought out Siemens Step7 software, which is also Windows-based and used to program industrial control systems that operate equipment, such as centrifuges. Finally, it compromised the programmable logic controllers. The worm’s authors could thus spy on the industrial systems and even cause the fast-spinning centrifuges to tear themselves apart, unbeknownst to the human operators at the plant. (Iran has not confirmed reports that Stuxnet destroyed some of its centrifuges.)"

      http://spectrum.ieee.org/telecom/security/the-real-story-of-stuxnet

    • no_hole

      Katsoin myös ohjelman. Kertokaas nyt minulle tyhmälle, olisiko tuossa käsittelyssä mikään käyttöjärjestelmä ollut aukoton?

    • ligif

      Tyypilliselle uskovaiselle ominaisesti et ymmärtänyt mistä ohjelmassa oli kyse

      • Linuks_Herjaaja

        Kerro toki sinäkin, jos tiedät, äläkä vain herjaa.....†


      • ristipelle_ei_vaan_tajua
        Linuks_Herjaaja kirjoitti:

        Kerro toki sinäkin, jos tiedät, äläkä vain herjaa.....†

        Jos et kerran ymmärtänyt, niin tuskin sitä kannattaa yrittää selittääkään sinulle.


    • nollat_2004

      Ubuntulle nolla virusta, nolla leviävää haittaohjelmaa...

      • no_hole

        Väitän, että porukka joka Stuxnetin väsäsi kasaan, sille jopa Ubuntu olisi helppoa kauraa.


    • PenttiAliasVonNelonen

      Jo 8,5 vuotta Windous 7 ja XP peetä eikä yhtään stunettia.

      • debiantestingxfce

        Meillä vuosia sitten: Win7: kirjoitusnopeus 2Mbit/s, pelit lagaa, netin jakaminen rikkoo dataa. Xp: 300 virusta. Debian testing Xfce tilalle ja kaikki toimii nopeammin, vakaammin ja helpommin..


    • Haittojen ja virusten mainitseminen Windowsiin liittyen ei ole muodissa muutamista syistä. Yks) Jonkun firman mollaaminen nimeltä mainiten julkisesti voi olla oikeusprosessiin johtava oikeustoimi. Kaks) Alan ihmisten toimeentulo on erinäisistä ja muistakin syistä pitkälti riippuvainen Microsoftista. Lisää voitte arvuutella lisää.

      Silloin tällöin esiin tulevia yrityksiä esim. Linuxiin tunkeutumisista mainostetaan täälläkin MS:n lampaansakramentin nauttineiden toimesta sitä mukaa kun niitä ilmaantuu. Ne muuten korjataan aika vikkelästi ilmaantuessaan, useimmiten ennen kun ovat päässeet aiheuttamaan vahinkoa. Jos täällä noudatettaisiin samaa aktiivisuutta Windows-haitakkeisiin, ei suomi24:n palstatila ja lukijoiden vastaanottokyky riittäisi.

    • kodinkone2

      Windows on ollut aina imuri, joten käyttäjän pitäisi siihen samaistua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ranskan vasemmistojohtaja: "Kyllä, meneillään on suuri väestönvaihto!"

      Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon järkytti myöntämällä avoimesti sen, mitä tiedotusvälineet ovat pitkään pitä
      Maailman menoa
      75
      2336
    2. Valion maitotehtaalla kapina

      Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa
      Maailman menoa
      51
      2241
    3. SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle

      Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?
      Maailman menoa
      162
      2045
    4. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      17
      1821
    5. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      87
      1289
    6. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      78
      1164
    7. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      303
      1060
    8. Jumalauta! Ukraina hyökkää jo Suomeenkin!

      Ukrainan drooneja tullut Suomeen ainakin kolme, ehkä enemmäkin! Syvälle Suomeen! Nyt on klovnipressa hukkapätkä mennyt T
      Maailman menoa
      334
      1017
    9. Mitä kaikkia vikoja

      On kaivatussasi?
      Ikävä
      77
      953
    10. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      100
      953
    Aihe