Elämästä nauttiminen

kysyvänainen

Olen kolmekymppinen vakituisessa työssäoleva nainen. Teen kolmivuorotyötä, jonka olen alkanut kokea raskaaksi. Muilta osin viihdyn työssäni, vaikka se onkin sekä henkisesti että fyysisesti raskasta. Olen sosiaalialalla ja koen, että työ kuitenkin antaa paljon ja olen siinä hyvä.

Vapaa-ajalla pyrin harrastamaan liikuntaa. En ole koskaan löytänyt liikuntalajia, josta nauttisin oikeasti. Liikunta on vähän kuin velvollisuus tästä johtuen. Haluan pitää terveydestäni huolta ja siksi käyn mm. salilla ja lenkillä. Nämä ovat helppoja liikuntamuotoja siinä mielessä, että niitä niitä voi harrastaa ilman aikatauluja. Ei tarvitse olla tiettyyn aikaan tietyssä paikassa.

Koen, että elämäni on täynnä velvollisuuksia enkä enää nauti elämästäni niin paljon kuin ennen. Minulla ei ole lapsia enkä voi kuvitellakaan niitä saavani, koska olen tällä hetkellä jo valmiiksi väsynyt. Miten voisin saada taas elämään enemmän iloa ja mistä saisin lisää virtaa?

2

217

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kolmevuorotyö

      Kannattaisikohan sinun katsella vähemmän rasittavaa työtä sosiaalialalta, kuten vaikka kahta vuoroa... Itse rasituin kolmevuorotyössä niin, että jouduin pitkälle sairauslomalle. Kuntouduttuani aloitin päivätyön. Ehdottaisin sinua ottamaan vakavasti nuo väsymisen merkit, mitkä olet huomannut ja katselemaan toista työtä. Esimieheltä kannataa myös kysyä neuvoa, kuten lyhennetyt työpäivät tai sisäinen siirto toiseen yksikköön jos mahd.

    • Hei kysyvänainen

      Viestistäsi on jo parisen viikkoa, mutta halusin vastata jotain. Mielestäni kuulostaa hyvältä, että tahdot löytää elämänvoimasi ja energiasi uudelleen.
      Sekin kuulostaa hyvältä, että koet työsi enimmäkseen mielekkääksi. Mutta jotain siinä työssä on, joka vie voimiasi. Mietin, onko sinulla sellainen suhde esimieheesi että voisit hänen kanssaan pohtia tarkemmin, mikä tekijä työssäsi on raskas, tai mitkä seikat kuormittavat sinua eniten. Jos 'villakoiran ydin' löytyy, voiko työtehtäviä tai tehtävänkuvaasi jollain tavalla tämän asian kohdalta muuttaa? Joskus pienikin muutos voi olla voimaannnuttava.

      Siviilielämääsikin kuvaat hieman velvollisuuskeskeiseksi. Lenkillä tms käyt vähän pakon sanelemana.

      Ilo. Missä ilo, kepeys ja hauskuus piileskelevät?
      Millä keinoilla itseilmaisu voisi löytyä. Voisiko sinun juttusi olla tanssi? Vai hiljaisuuden retriitti? Taidekurssi tai käsityöt? Vai kirjoittaminen?
      Ajattelen, että sinun olisi hyvä saada yhteys luovaan puoleesi, jossa saat ikään kuin tuoda sitä iloista lasta itsessäsi sisään tuon työhösi liittyvän varsin aikuisen puolen rinnalle. Miten voisit houkutella tätä lapsen ilmaisua esiin, luovaa hulluutta, heittäytymistä? Mitä voisit ainakin kokeilla? Kuntasi työväenopistot ja eri harrastepiirit tarjonnevat vaihtoehtoja luvuudelle. Myös seurakunnissa järjestetään kaikenlaista 'kivaa', lapinvaelluksesta pääsiäismunien maalaamiseen, vapaaehtoistoimintaa, kuoro- ja musiikkitoimintaa ja kaikkea siltä väliltä. Voit halutessasi siis selata myös seurakunnan tarjonnan.
      Toivottavasti luovan ilmaisun kautta löydät voimakkaan, virkistävän elämänvirran arkisen aherruksen vastapainona.

      Merja, diakoni

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      128
      4639
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      29
      3377
    3. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      20
      3315
    4. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      47
      2979
    5. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      51
      2965
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2839
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      18
      2590
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2315
    9. Vornanen ja oulainen

      Voi voi Ville mihin sekaannuit🥶
      Oulainen
      9
      2199
    10. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2135
    Aihe