Big vai little endian prosessori eka koneeseen?

konetta_hankkimassa

Olen päättänyt hankkia ensimmäisen mikrotietokoneeni. Tarkoitus olisi saada hyvä ja käyttökelpoinen tietokone vuosikausiksi.

Koneissa on nykyisin aika paljon eroja. Mihin suuntaan kehitys on tällä hetkellä menossa bittien käsittelyjärjestyksen suhteen?

Internetin liikenteessä käytetään ilmeisesti big endian tapaa, eli suurin bitti ensin ja sen jälkeen ne vähemmän tärkeät. Nykyään suositut "x86" pc-tietokoneet taas toimivat juuri päinvastaisessa järjestyksessä.

Vaikuttaa melkoiselta tehonhukalta lypsää ensin suuri määrä bittejä ja kääntää ne sitten toisinpäin ymmärrettävään järjestykseen, jos käyttö on enimmäkseen internet-tietoliikennettä.

Onko lähitulevaisuudessa tulossa internetin kanssa "suoraan yhteensopivia" mikroprosessoreja? En haluaisi investoida vanhanaikaiseen laitteistoon, jos saataville tulee piakkoin ajatuksen lailla toimiva kellojaksot tehokkaasti hyödyntävä vaihtoehto.

14

236

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Älähankikonetta

      Hinta ratkaisee.

    • Toimitustavara

      Xeon Phi 7290. Tuon ympärille rakensin oman koneeni.

    • sdfdsffds

      Kuulostaa siltä että kannattaa pyörtää tuo päätös.

    • huohhoh

      "Vaikuttaa melkoiselta tehonhukalta lypsää ensin suuri määrä bittejä ja kääntää ne sitten toisinpäin ymmärrettävään järjestykseen, jos käyttö on enimmäkseen internet-tietoliikennettä."
      Sun pitää mennä neuvomaan prosessorien kehittäjiä...

    • tepä-olette-hauskoja

      Kyllä te nörtit olette sitten hauskoja.

    • Tietokoneen käyttöikään vaikuttaa ihan muut asiat kuin kellojaksot.

      Jos asialla on sinulle jotain merkitystä niin suurimmassa osassa mikrotietokoneita on ARM arkkitehtuurin prosessori jossa tavujärjestys on vaihdettavissa big endianin ja little endianin välillä.

      Sitä tehotarvetta voit tarkastella, että monta wattia vie sähköä. Hyvin tavallisesti pienemmillä wattilukemilla varustetut elektroniset laitteet ovat kestävämpiä mutta kestävyyteen vaikuttaa myös muita seikkoja.

    • jallukeksi
    • debiantestingxfce

      "Olen päättänyt hankkia ensimmäisen mikrotietokoneeni. Tarkoitus olisi saada hyvä ja käyttökelpoinen tietokone vuosikausiksi."

      Sitten kasaat sen miditorniatx koteloon. Olen rakentanut uusia koneita toistakymmentä vuotta vanhoihin koteloihin. Viimeisimmän kotelon sain roskiksesta, hieno hopeinen, piti hommata vain uusi virta- ja resettinappi ebay.com:ista, 1.5 usd.

      Mitä aiot koneella tehdä tänään ja tuleviasuudessa ratkaisee komponentit. Yhteistä eri tarpeisiin on 500w atx virtalähde, 240 GB ssd ja DVDRW asema.

      Jos ei pelaa, eikä editoi videoita, halpa Amd dual core APU riittää, esim:
      http://www.mindfactory.de/product_info.php/AMD-A4-Series-A4-7300-2x-3-80GHz-So-FM2-BOX_976665.html
      Tuohon ja X4 860K prosessorille sopiva hyvä emolevy on:
      http://www.mindfactory.de/product_info.php/Gigabyte-GA-F2A88XM-DS2-AMD-A88X-So-FM2--Dual-Channel-DDR3-mATX-Retail_936260.html

      ja 4GB 2100Mhz ddr3 muistikampa lisäksi. Mindfactory takuu kattaa mukisematta postikulut kumpaankin suuntaan, jos tuotteessa on vikaa. Kotelo ja näyttö vaativat kummalekin 20 euron postimaksun, joten osta ne suomesta.

      Pelikoneessa on taas prosessorina esim. Amd X4 860K, 2 kpl 4GB 2100Mhz ddr3 muistikampaa ja RX470 näytönohjain.

      Internetin hitain osa on palvelimet, emolevyjen 1Gbit/s verkkopiirin nopeus ylittää monikertaisesti Internetin nopeuden.

    • tehonkulutus

      Big endian prossut on tarkoitettu pöytäkoneisiin ja little endian versiot kannettaviin. Muuta eroa niissä ei ole kuin virrankulutus.

    • Harkitsehaluatko

      Kaikki USA sisltää vakoilua, niin intellin kuin amd prossut.
      USA:lle on pakkomielle vakoilu!, jota kaikki susa juttu tarjoaa nyt!

      • Tukivakoilulle

        Prossujen vakoilu vaatiin sohtan! Windows, Apple, tai suljettu linux minicore!


      • debiantestingxfce

        Ei rauta mitäan vakoile, mutta jos moinen huolettaa, niin sitten Medaitekin piireillä varustettu puhelin tai tabletti. Leeco LE2 X620 16GB on erinomainen puhelin, jossa on 10-core Medatek Helio X20 prosessori.
        https://www.kimovil.com/en/


    • Käyttäjän kannalta prosessorin tyypillä ei ole merkitystä. Riittää että kone on varustettu Windows-käyttöjärjestelmällä, joka muodostaa rajapinnan koneen ja käyttäjän välillä.

      • debiantestingxfce

        Jos haluat ongelmia, asenna windows.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      467
      4034
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      318
      1692
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      116
      1526
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      89
      1474
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1408
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      60
      1375
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      52
      1316
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      98
      1229
    9. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      44
      1079
    10. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      34
      1078
    Aihe