netti.fi salasanan muuttaminen

Aikoinaan ollut s-posti jippiillä, sittemmin Saunalahdella, nyt Elisalla.
Minulla ei ole tällä hetkellä minkäänlaisia Elisan tai Saunalahden liittymiä.
Yritysostojen muka siirtynyt.
Nyt yritin vaihtaa salasanaa. Ei onnistunut. Asetuksista ei löydy sellaista mahdollisuutta.

Mistä johtuu?
131384
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

lisää vaikka 3xxx ja paina enteriä niin siinä se.

Äänestä
  • Mihin se vaikka 3xxx lisätään?

    Tarkennuksena aloitukseen vielä että on siis kyse [email protected] mallisesta s-postiosoitteesta.

    Äänestä

Eiköhän Jippii posti ole ihan out of oder nykyään!

Äänestä
  • Hyvin se toimii eikä nikottele yhtään.

    Äänestä

Et voi vaihtaa salasanaa mitenkään. Elisan sähköpostien salasanan vaihto on siirretty kokonaan omaelisaan, ja kun sähköpostisi ei liity mihinkään varsinaiseen asiakkuuteen, et pysty sitä omaelisassa hallinnoimaan.

Mistäkö johtuu? Mistä me täällä tiedettäisiin. Mutta tietysti voidaan arvata vaikkapa tällaista: Joko se johtuu Elisan sähköpostisuunnittelijoiden typeryydestä (ei ole huomioitu näitä ilmaisia sähköpostilaatikoita mitenkään). Tai sitten se on tarkoituksella tehty ratkaisu, jonka tavoitteena on että ilmaisasiakkaat äänestävät jaloillaan, jolloin näistä sähköposteista päästään eroon ilman, että palvelua tarvitsee varsinaisesti lopettaa.

Äänestä
  • Mielenkiintoista.
    S-posti on kylla muuten toiminut aivan mukavasti.
    Kiitoksia tiedosta!

    Äänestä


  • Ei toimi kun kyseessä on ilmaissähköposti. Omaelisa/Omasaunalahti toimivat vain, jos palvelu on yhdistetty asiakkaan henkilötunnukseen, eli kun kyseessä on "oikea" maksava asiakas. Ilmaispostilaatikkoa perustettaessa asiakkaan henkilöllisyyttä ei ole todennettu millään tavoin.

    Äänestä

  • Joo, ymmärsin jo ettei voi tehdä mitään kun ei ole asiakkuussuhdetta Elisaan/Saunalahteen.

    Äänestä

Hei!

Salasanan vaihto sähköpostiosoitteelle, jonka sopimuksella ei ole asiakkaan henkilötietoja, ei valitettavasti onnistu. Tämä siksi, että emme voi varmistua siitä, kuka on sähköpostisopimuksen oikea omistaja. Tietoturvasyistä siis emme voi luovuttaa salasanaa. Näissä on sama tilanne kuin esimerkiksi prepaid -puhelinliittymissä, jotka ovat anonyymeja.

Niina / Elisan sometiimi

Äänestä
  • Ahaa. Kiitoksia selvityksestä oikein viralliselta taholta.

    Äänestä

Niitä salasanoja nyt tänne ja äkkiä!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


onpas_kumma_juttu kirjoitti:

Aikoinaan ollut s-posti jippiillä, sittemmin Saunalahdella, nyt Elisalla.
Minulla ei ole tällä hetkellä minkäänlaisia Elisan tai Saunalahden liittymiä.
Yritysostojen muka siirtynyt.
Nyt yritin vaihtaa salasanaa. Ei onnistunut. Asetuksista ei löydy sellaista mahdollisuutta.

Mistä johtuu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu