Toinen työpöytä

tulostin_asennus

Millä käskyllä debianiin asennetaan esim. gnome työpöytä kun nyt on xfce?

6

367

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • debiantestingxfce

      Gnome3 on vaikea käyttää, omia launchereita on vaikea tehdä ja koko ruudun täyttävä Activties menu on sekava. Hiirellä gnome3 on hankala käyttää. Se on myös buginen johtuen jatkuvasta kehityksestä ja ei ole koskaan valmis. Laiteresurssejakin gnome3 syö turhan paljon.

      Tuunaa Xfce mieleiseksi, ota käyttöön Whisker menu plugin, sijoita paneelit mielesi mukaan yms. Apuja:
      http://xfce.org/

      • jatkoaaa

        Tulostinta varten tarvitsee cups paketin. Googlaa printerin mallilla mahdolliset lisäasetukset. Cupsisa on web pohjainen tulostimen hallinta.


    • Asenna synaptic, jollet ole jo asentanut. Sieltä sitten Gnome työpöytä. Synaptic löytyy kaikkien deb-paketteja käyttävistä Linux-käyttöjärjestelmistä.

    • pcmuseo
    • miksuh__

      Höpö höpö. Gnome 3 ei ole mitenkään vaikea käyttää. Itse tosin en käytä sitä hiirellä, koska sokeutuneena se ei onnistu on työpöytä sitten mikä tahansa. Itse kirjotan tätäkin Gnome 3 työpöydältä. Käytän tietokonetta siis näppikseltä ja pistenäytöltä.

    • ykkösiäjanollia

      Yksi tapa on asentaa vaikkapa näin.

      Avaa pääte.

      Pääkäyttäjänäja kirjoita tasksel ja paina Enter näppäintä.

      Siitä vaan näppäimistön nuoli näppäimillä navikoimaan.

      Space näppäin valitsee ja kun olet valmis, Tabulatuuri eli Tab näppäimestä pääsee Ok kohtaan ja Enter näppäin lopuksi.

      http://aijaa.com/QYqzPb

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      247
      3349
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      364
      3002
    3. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      20
      2018
    4. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      82
      1861
    5. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      65
      1788
    6. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      59
      1662
    7. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1563
    8. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      125
      1512
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      485
      1429
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      1
      1414
    Aihe