Käytetäänkö nykyään mikrouunia

ainaainaaina

ja millaisiin lämmittämisiin ym. sitä käytetään kodeissa?

23

306

    Vastaukset 23

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • reppuriika

      Oli aika etten käyttänyt mikroa ollenkaan. Meni rikki ja avioeron jälkeen tullut hankkineeni uutta. Silloin valmistin ruuat kerta-annoksina ja söin myös päivällä työpaikkaruokaloissa.
      Sitten ystävättäreni muutti ja antoi mikronsa minulle kun sai tyttäreltään ylimääräisen. Nykyään mikro on päivittäisessä käytössä ja lämmitän keittoja, ja annosruokia. Ruuan valmistukseen en käytä mikroa.

      • suvenelli1

        En minäkään valmista ruokaa mikrossa. Teen useamman annoksen kerrallaan ja lämmitän sitten mikrossa.
        Joskus pikasulatan esim. marjoja pakastimesta.


    • En-enää-käytä

      Mikro tappaa ruuan,
      siksi otin tästä uudesta mikrostani tepselin pois jakorasiasta.

      • kukkonenukko

        Valmisruuat on jo valmiiksi tapettuja siis ei huolta pistä töpseli seinään!


      • Arvaa.OSTANKO

        enää ensimmäsitäkään valmisruokaa!

        En todellakaan!

        Rosollia voisin ostaa ympäri vuoden, elleivät sitäkin pilaisi sokerilla!


        Rakastan ruuan laittamista!


    • kokkikolmoinen

      Ostin ensimmäisen mikron joskus -85 tms...sen jälkeen olen mikrolla "tehnyt" kaikki sapuskat. Aikaisemmin yritin kokata jotain ja sitten menin ulos syömään;)

    • Aika harvoin käytän mikroa muuhun kuin kaakaon keittämiseen. Rasvaton maito palaa pohjaan herkästi joten keitän maidon mikrossa.
      Joskus sulatan pakasteita, lämmitän myös edellisen päivän ruokia jos on jäänyt. Valmisruokia en osta.

      • New-age

        No samantapaisesti käytän mikroa, apuvälineenä.


    • Enolepitänyt

      Vanhusten kotihoidossa käytetään mikroa minuuttipuuron keittämisestä valmiiden einesruokien lämmittämiseen. Jokaisen vanhuksen kotona pitää olla mikro, muuten ei ruoka lämpiä!

    • flegmaatti

      Kahdesti päivässä kuumennan mikrossa kahvimaitoni. Vaimoni kuumentaa siinä teevetensä.
      Kausileskenä ollessani kuumentelen mikrossa pakasteesta ottamani jämät.

      Sähkögrilli on kypsennys- / kuumennusvekottimena monessa tarpeessa mielestäni parempi.

      • "flegmaatti

        Uskoisin grillin, sähköisenkin haisevan ällölle sisä-tiloissa?
        Vai onko kyseessä joku kasvis tai lihas-juttu?

        H.


      • Ei haise, kun pitää uunin luukun grillattaessa kiinni, ja liesituulettimenkin voi laittaa päälle.

        Ei kannata grillata omia lihaksia, ne voivat haista pahalle ja tuottavat kipuakin. ;)


    • ruuan lämmittämiseen
      popcornin tekoon
      pakasteiden sulattamiseen (jos tarvii nopeesti)
      joskus riisin keitän mikrossa jos ei oo niitä minuuttipusseja
      voishan sillä tehdä monenmoista ruokaa
      terveellisesti ja vähäkalorisesti
      niin ja glögiä lämmitän joulun aikaan.

    • vaunuaisa

      Vanhojen pottujen lämmittämiseen että kaurapuuron valmistukseen.

    • jurtti

      HK blöö kypsyy pikaisesti, ja eikun syömään.

    • Nälkäkuurilla.70.kg

      Kaurapuuron pöräytän joskus mikrossa. Ja Lidlin halpalenkin lämmitän.
      Silloin kun vielä perunaa söin, niin mikrossa perunat kypsensin. Vaan nyt se on jäänyt kun ei oikein ilkeä muutamaa peruaa kaupasta ostaa. Jos enemmän ostaa, niin pakkaavat nahistumaan ennekuin loppuvat...

      • Perusruokaa

        Ihmisen jonka pitää jostain syystä pitää dieettiä eli laihtua, ei kannata olla nälkäkuurilla. Homman voi hoitaa paaaljon terveellisemmin syömällä hyvin ja oikein ravitsevaa ruokaa. Myös perunaa.


    • Uunissani on kaikki mahdolliset toiminnot, ja mikroaaltoja käytän pikaiseen valmiin ruoan lämmittämiseen ja joskus myös pakasteiden sulattamiseen. - Luulen, että säästyy melkoisesti aikaa ja sähköä, kun ei tarvitse odotella uunin lämpiämistä. Grillivastukset lämpiävät nopeasti ja niitä käytän välillä mikron tai paistinpannun sijaan.

      Aamupuuroa varten kiehautan välillä mikrossa 1,5 desiä vettä lautasella ja sekoitan siihen pikapuuroannoksen. Kunnon puuron valmistan ja haudutan liedellä kattilassa.

    • kuokkija55v

      Eilen oli K-kaupassa tarjouksessa Härkäruukku ja jokin toinen valmisruoka 1€. Härkäruukku oli hyvää, aika voimakkaasti maustettua kyllä. Muoviin pistelin reiät ja lämmitin suositellun 3 minuuttia. Syötiin sitten puoliksi miehen kanssa, kuten noi valmisruuat yleensäkin.

      Muutakin lämmitellään ja sulatellaan.

      • LehmäVaiHärkä

        Härkä- vai härkisruukku?
        Liha- vai kasvisateria?


      • Liha-ateria

        Mielestäni millään ei voi noista nimistä erehtyä. Kaksi aivan eri asiaa ja kommentoija puhuu selvästi vainLi toisesta.


      • kuokkija55v

        Lihainen härkäruukku syötiin toissapäivänä. Härkis on vielä kokeilematta.
        Eilen syötiin se toinen 1€ ruoka, muusi lihapullat kastike. Ei niin hyvää kuin härkäruukku, mutta ei kai halvalta voi paljoa odottaa.

        Tänään ajattelin keittää lohikeittoa.


    • 60pl

      Useimmiten mikrossa kuumennan mukillisen kahvia, kun keitän sitä runsaasti aamulla, enkä pidä keittimessä kuumana väkevöitymässä. Lisäksi kuumennan ruoka-annoksia, esim. keittoja, kun usein tulee tehdyksi kerralla parin aterian verran.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääkäri Ari Miettinen kuollut 50-vuotiaana

      Sillähän on Youtubessa paljon videoita.
      Maailman menoa
      105
      1973
    2. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      67
      831
    3. Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?

      Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,
      Sinkut
      263
      765
    4. 45
      744
    5. Nyt aletaan terveydenhuollossa karsimaan "turhista" operaatioista

      Eräitä toimia ei enää tehdä, vaan yritetään korvata halvemmilla. Nykyään esimerkiksi polven tähystysleikkaukset lähes l
      Maailman menoa
      126
      679
    6. Vieläkö se tarjous

      On voimassa?
      Ikävä
      44
      571
    7. Ketä sinä sitten

      Rakastat?
      Ikävä
      39
      562
    8. Ttp:llä kuontalot ojennukseen

      Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste
      Haapavesi
      59
      489
    9. Tämmöistähän tämä meillä ollut

      Sanatonta rakkautta.
      Ikävä
      29
      469
    10. Martinan naama Seiskan kannessa

      Tekstinä: konkurssin karut taustat. Mitähän mahtaa vaikuttaa valmennuksiin, kun porukka lukee kuinka paljon imuroinut it
      Kotimaiset julkkisjuorut
      108
      462
    Aihe