Sotakirjallisuus, aiheena natsit ym...

Tässä tuon Auswitchin sulkemisen vuosipäivänä iski taas kamala lukuhimo. Olen aina ollut kiinnostunut noista saksalaisten toiminnasta, ei mitenkään ihailuna, päinvastoin mutta jotenkin vain tykkään lukea aiheesta... Mutta osaisiko kukaan suositella mitään hyviä kirjoja??
6900
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

ilmestyi juuri likeltä. muuten esim.kolmannen valtakunnan nousu ja tuho.

Äänestä
  • Myydäänkö noita Nousu ja tuho kirjoja oikein jossain vai löytyykö vaan kirjastosta??

    Äänestä

AIVAN TAVALLISIA RIVIMIEHIÄ
Tekijä/esittäjä: BROWNING, CHRISTOPHER R.

kertoopi niistä jotka hoiti likasen työn

Äänestä

Bernhard Schlinkin "Lukija" on hiukan epätavallinen näkökulma aiheeseen, panee miettimään ihmiskohtaloita ja ihmisenä olemista.

Äänestä

Imre Kertész: Kohtalottomuus.
Omaelämäkerrallinen kuvaus nuoren unkarinjuutalaisen elämästä keskitysleireillä.

Erilainen. Hyvä kerrontatyyli. Omituinen ilmaisu, mutta kerronta melkeinpä ikäänkuin välinpitämätöntä. Mutta se tekeekin sitä juuri kiinnostavan. En osaa oikein selittää sitä, mutta kannattaa lukea!

Juutalaisen näkökulmasta kirjoitettu, joten ei välttämättä ihan sitä mitä kysyit, mutta kertoo kuitenkin hienosti, minkälaista keskitysleirien elämä oli ja miten se vaikutti ihmiseen.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Haluaa lukea... kirjoitti:

Tässä tuon Auswitchin sulkemisen vuosipäivänä iski taas kamala lukuhimo. Olen aina ollut kiinnostunut noista saksalaisten toiminnasta, ei mitenkään ihailuna, päinvastoin mutta jotenkin vain tykkään lukea aiheesta... Mutta osaisiko kukaan suositella mitään hyviä kirjoja??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu