Tietääkö kukaan seuraavanlaisen kirjan nimeä:
uutuuskirja joka kertoo Barcelonasta, siinä on ainakin 600 sivua.Muistaakseni espanjalaisen kirjoittama(en ole ihan varma) ja tarina alkaa jotenkin niin kun isä vie poikansa kirjastoon, josta löytyy jokin kadoksissa ollut kirja tms.Kirjasta oli esittely viime sunnuntaina radiossa, jossa sitä kovasti kehuttiin.Olin juuri auton ratissa, enkä voinut kirjoittaa sen nimeä ylös.Luulin muistavani nimen tai kirjailijan, mutta en saa sitä millään mieleeni.Jos muistat laita ystävällisesti viestiä.
Kiitos!
kirjan nimi hukassa!
6
791
Vastaukset
- kyseessä
zafonin tuulen varjo..?
Saattaisi olla Paulo Coelhon Alkemisti. Siinä ei tosin ole noin paljon sivuja. Vilkaise kuitenkin, jos käyt kirjastossa tai kirjakaupassa. Coelho on Espanjassa asuva brasilialainen ja varsin kiinnostava kirjailija.
- xxxx
Carlos Ruiz Zafon: Tuulen varjo
Carlos Ruiz Zafon: Tuulen varjo Lukeminen on mysteeri, sen tietää jokainen kirjojen ystävä. Kulinaristit voisivat verrata lukukokemusta ruokailuun. Välillä tuntuu, että ahmii, toisenaan herkuttelee, joskus pelkkä haju oksettaa. Ja aina silloin tällöin tuntuu, että joku teos on odottanut juuri minua vuosikaudet, paljon ennen kuin olin syntynytkään.
Carlos Ruiz Zafonin Tuulen varjo tyrmää lukijansa heti alusta. Barcelonan vanhan kaupungin sydämessä on salaperäinen "Kadonneiden kirjojen hautausmaa". Sinne kirjakauppias isä vie kymmenvuotiaan poikansa Danielin ja antaa hänen valita itselleen kirjan. Käsiin osuu Tuulen varjo, jonka kirjoittaja on kadonnut mystisesti, kenties murhattu.
Yli vuosikymmenen ajan Daniel seuraa kirjailijan jälkiä ja oppii paljon itsestään, rakkaudesta, kuolemasta ja aikuisuudesta. Sitten Caraxin salaperäinen tarina alkaa toistua Danielin omassa elämässä: eräs Tuulen varjo -romaanin henkilöistä ryhtyy vakoilemaan ja uhkailemaan häntä. Tämä mies haisee savulta eikä hänellä ole kasvoja. Hän haluaa polttaa kaikki Caraxin kirjat, joiden melodramaattisuus ylittää kaikki normaalin romaanikerronnan rajat.
Tuulen varjoa on verrattu Umberto Econ Ruusun nimeen, sitä on ylistetty 2000-luvun elähdyttävimmäksi teokseksi. Saksan ulkoministeri Joschka Fischer esimerkiksi kehotti television kirjallisuusohjelmassa ihmisiä jättämään työnsä puoleksitoista päiväksi ja lukemaan juuri tämän kirjan. Tuulen varjon kirjoittaja, vuonna 1964 syntynyt espanjalainen Carlos Ruiz työskentelee elokuvakäsikirjoittajana Los Angelesissa ja piipahti Suomessakin Helsingin kirjamessuilla viime vuonna.
Teos on yltiöromanttinen ja täynnä espanjalaista draamaa. Se on kumarrus Cervantesin kahjolle ritarille, jonka tuulimyllyt ovat itsessä sisällä. Päähenkilön aisapariksi nousevassa Fermin Romero de Torresissa on ripaus niin Don Quiotea kuin Sanzho Panzaakin.
Kirja tapahtuu pääasiassa Barcelonassa ja on rakkaudentunnustus tälle kaupungille, joka voi olla yhtaikaa petollinen portto ja uskollinen vaimo. Pimeässä voi nähdä paremmin ja sydämellään enemmän kuin silmillään. Suomentaja Tarja Härkönen on tehnyt loistavaa työtä ja saanut sanarikkaan espanjan soimaan suomeksi. Tuulen varjo on lähes 650 sivun mitastaan huolimatta palkitseva retki maailmaan, jossa tunne peittoaa älyn ja tragiikan ja komiikan rajat häviävät.- Kyselen
ollut kohteliasta kertoa, että oheinen arvostelu oli Roihan Kirjan viime sunnuntainen kirja- arvostelu ? Yleensä kai kuuluu mainita lainauksen lähde.
- Sydney
Kyselen kirjoitti:
ollut kohteliasta kertoa, että oheinen arvostelu oli Roihan Kirjan viime sunnuntainen kirja- arvostelu ? Yleensä kai kuuluu mainita lainauksen lähde.
Jess, se kirja on tuulen varjo!Varasin sen heti kirjastosta ja odotan innolla että pääsen sitä lukemaan.
Kiitos paljon! - xxxx
Kyselen kirjoitti:
ollut kohteliasta kertoa, että oheinen arvostelu oli Roihan Kirjan viime sunnuntainen kirja- arvostelu ? Yleensä kai kuuluu mainita lainauksen lähde.
No voi voi kun en sitä älynnyt. Toivottavasti sinun päivä ei nyt mennyt kovin pilalle. Minä kun ensi sijassa halusin vaan auttaa tätä kysyjää löytämään sen etsimänsä kirjan nimen. En arvannut että joku tiukkis vittuuntuu siitä noin. Olisihan se tietysti ollut kohteliasta kertoa lähde, mutta en sitä kyllä tietääkseni omaksikaan väittänyt. Täytyy pitää mielessä ettei lainaile ilman sinun lupaa mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2364115Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t472857Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2401820- 1071738
Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus991711Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin161559Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e521530- 151470
Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1731447Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?251252