Englanti on se SEESAM-aukene! taikasana!
Mutta sen osaaminen on Suomessa jäänyt jonkin muun alle.
Engl. rape = rapsi, raiskaus ( sen seitsemän muuta merkitystä). Aikoinaan suomalaiset myivät keksiä nimeltä Finn Rape. Tarkoitus oli viitata suomen sanaan rapea. Meni vähän pieleen.
Englantia tulisi opettaa toisena kielenä suomenkielen lisäksi.
Enempää lasten ei tavritse osata.
Kielitaitotarpeet ovat muuttuneet radikaalisti
16
219
Vastaukset
Ruotsin-Kieli on aina hyväksi.
H.- MitäKieltäHallitset
Suomen kieli on paras ja ruotsin kielikin käy.
Kaikki kielet ovat hyväksi.
Toiset vaan tarpeellisempiä arkielämässä.
Tuo että englanti on maailmankieli, josta on tullut eräänlainen lingua franca koko maailmassa on tiedetty jo ja puoli vuosisataa, ainakin. Ranska joskus sinnitteli takavuosina esim. diplomaattien ja postin kansainvälisenä kielenä.
Meidän nuoruudessamme jotkut tulisielut puuhasivat esperantoa maailmankieleksi, mutta ei mynkään meni.
***
Suomalainen tarvii nyt ensisijaisesti englantia, ruotsia, venäjää ja sitten jotain saksaa tai ranskaa lisäksi.
Mandariini-kiina, espanja ja arabiakin on hyödyllisiä.
Ah niin paljon kieliä ja niin vähän aikaa!
***
Mä tykkään kuunnella portugalia, mieluiten brasseaksentilla. On kuin mannaa korville.- Lasten-
voimat, resurssit ja aika EIVÄT riitä kaikkeen, jonkin murteenkin opetteluun.
- näin-on-tosi
Lasten
voimat, resurssit ja aika EIVÄT riitä kaikkeen, jonkin murteenkin opetteluun."näin-on-tosi"
Ruotsin-Kieleen kyllä riittää.
Ja pitää riittää.
Mehän asumme Skandinavian naapurissa.
H.
Lapset oppivat kieliä helpolla ja käyttävät vähän resursseja siihen.
Olen tavannut lapsia jotka puhuvat neljää kieltä kuusivuotiaina eivätkä he näyttäneet yhtään stressatuilta. Koulussahan se sitten tulee eteen: kaksi kieltä ja niiden hallinta ei ole useimmille mikään ongelma ja jokainen ylimääräinenonvain plussaa. Uudet kieletkin tarttuvat helpomminkun on pohjaa toisen kielen oppimisesta.
Suomalaisten nuorten kielitaito on huomattavasti parantunut minun nuoruudestani. Vähän kankeaa oli Mari Laukkasenkin haastattelu englanniksi, mutta tilanne oli stressaavaa kun hän kohotteli käsiään kohti taivasta silminnähden liikuttuneena ja kiitteli valmentajaansa menestyksestään.- seka-murre-maalta
Mari ja Kaisa eivät ole ehtineet opettelemaan kieliä, koska pyssyn kanssa hiihtäminen on heidän pääkriteerinsä.
Kovin monet ralli ja formula kuskeistakaan puhuvat kielillä. Vain se nuori kloppi Kalle osannee enkkua siedettävästi?
Jääkiekossa oli tosi tosi nolointa, että maailmankuulut Patrik Laine ja Jesse Puljujärvi myytiin jenkkeihin suurella kohulla. Mutta heidän kielitaitonsa olikin niin surkeaa, että jokaiseen haastatteluun tarvittiin tulkki kääntämään heidän englantiaan.
Yksikään ns huippu-urheilija ei puhu kielillä paljon paskaakaan. Opiskelut lyöty laimin karmeasti. - PAKKO_RUOTSIA
ON opisteltu PAKOLLA ja se on tehnyt vastenmielisyyden.
Faktoja Tieteen kuvalehden sivulta:
Maailman puhutuimmat kielet
Tähän listaan on koottu maailman 13 suurinta kieltä sen mukaan, kuinka monta ihmistä puhuu kieltä äidinkielenään.
Listassa ilmoitetaan myös se, missä kieliä pääasiassa puhutaan.
1. Mandariinikiina
Äidinkielenpuhujia: 955 miljoonaa Puhujia: 1,2 miljardia Puhutaan pääasiassa Kiinassa, Singaporessa, Taiwanissa ja Malesiassa.
2. Espanja
Äidinkielenpuhujia: 400 miljoonaa Puhujia: 466 miljoonaa Puhutaan pääasiassa Espanjassa, Meksikossa, Keski- ja Etelä-Amerikassa.
3. Englanti
Äidinkielenpuhujia: 360 miljoonaa Puhujia: Vähintään 765 miljoonaa Puhutaan pääasiassa Yhdysvalloissa, Kanadassa, Australiassa ja Isossa-Britanniassa.
4. Hindi
Äidinkielenpuhujia: 310 miljoonaa Puhujia: 380 miljoonaa Puhutaan pääasiassa Intiassa.
5. Arabia
Äidinkielenpuhujia: 295 miljoonaa Puhujia: 450 miljoonaa Puhutaan pääasiassa Lähi-idässä.
6. Portugali
Äidinkielenpuhujia: 215 miljoonaa Puhujia: 217 miljoonaa Puhutaan pääasiassa Brasiliassa ja Portugalissa.
7. Bengali
Äidinkielenpuhujia: 205 miljoonaa Puhujia: 250 miljoonaa Puhutaan pääasiassa Bangladeshissa ja Intiassa.
8. Venäjä
Äidinkielenpuhujia: 155 miljoonaa Puhujia: 270 miljoonaa Puhutaan pääasiassa Venäjällä ja monissa entisissä neuvostotasavalloissa.
9. Japani
Äidinkielenpuhujia: 122 miljoonaa Puhujia: 125 miljoonaa Puhutaan pääasiassa Japanissa.
10. Panjabi
Äidinkielenpuhujia: 102 miljoonaa Puhutaan pääasiassa Pakistanissa ja Intiassa (Punjabin alueella).
11. Saksa
Äidinkielenpuhujia: 89 miljoonaa Puhujia: 111 miljoonaa Puhutaan pääasiassa Saksassa, Itävallassa ja Sveitsissä.
12. Jaava
Äidinkielenpuhujia: 82 miljoonaa Puhutaan pääasiassa Indonesiassa (Jaavan saaressa) Jaavan kieli on maailman suurin kieli, jolla ei ole virallisen kielen asemaa. Se on siis maailman levinnein vähemmistökieli.
13. Wu-kiina
Puhujia: 80 miljoonaa Puhutaan pääasiassa Kiinassa (Zhejiangin, Shanghain ja Jiangsun alueilla).- Ei..siinä..mainittu
suomenruotsia.
Montako suomen ruotsia puhuvaa luulisit olevan, kun Suomessa on reilut 5 miljoonaa asukasta ja suurin osa suomalaisista ei suostuisi puhumaan ruotsin kieltä mistään hinnasta.
Ei muuallakaan ollut mainintoja erilaisista murrealueista, ei edes englannin kielen kohdalla..- Genbeleenmies
Vaikka osat sataa kieltä, se ei riitä pitää olla jonkun alan ammattitaito.
Esim kielitaitoinen ekonomi. - MoniaTurkintojaJa
Nykyään monilla on jo useampiakin ammattitutkintoja ja erityiskoulutusta.
- gfiunm
Genbeleenmies kirjoitti:
Vaikka osat sataa kieltä, se ei riitä pitää olla jonkun alan ammattitaito.
Esim kielitaitoinen ekonomi.Ei tarvitse mitään muita "ammattitaitoja", jos osaa sata kieltä. Töitä saa takuulla noilla määrillä.
- Meille-riittää-omamme
Kannattaa ensin opetella suomen-kieli ja suomen-murteet.
"""Seitsemän murreryhmää:
Suomen murteet voidaan jakaa seitsemään tai kahdeksaan päämurteeseen tai murreryhmään:
lounaismurteet, hämäläismurteet, eteläpohjalaiset murteet, keski- ja pohjoispohjalaiset murteet, peräpohjalaiset murteet, savolaismurteet ja kaakkoismurteet.
Useimmat näistä jakautuvat vielä alamurteiksi.Joskus lounaismurteista erotetaan omaksi ryhmäkseen lounaiset välimurteet"""
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1381319
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä38879Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad30613Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46597- 14590
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä26558Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30536- 24531
Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver17503Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .16492