Törkkäsin käytetyn ssd-levyn usb kautta koneeseen. Levy on sellaisessa kotelossa. Kone näytti kamalaa tekstiä: Error mounting /dev/sdc1 at /media/xxxxx/New Volume: Command-line `mount -t "ntfs" -o "uhelper=udisks2,nodev,nosuid,uid=1000,gid=1000" "/dev/sdc1" "/media/xxxxx/New Volume"' exited with non-zero exit status 14: The disk contains an unclean file system (0, 0).
Metadata kept in Windows cache, refused to mount.
Failed to mount '/dev/sdc1': Toiminto ei ole sallittu
The NTFS partition is in an unsafe state. Please resume and shutdown
Windows fully (no hibernation or fast restarting), or mount the volume
read-only with the 'ro' mount option.
Onko levy sökö? Mitä pitää tehdä että kone hyväksyy levyn???
Ssd ja usb
12
420
Vastaukset 12
- siinähän_se
"The NTFS partition is in an unsafe state. Please resume and shutdown
Windows fully (no hibernation or fast restarting), or mount the volume
read-only with the 'ro' mount option." - HyiHUH
Joo,mutta kun minulla ei ole Windows matolaatikkoa vaan Ubuntu.
- fdsadfs
googlaa linux check ntfs. Suomi24 poisti ohjeen
- tekoälystä_vain_harmia
Suomi24 on nykyään ihan suolesta kun siellä teko"äly" moderoi täysin asiallisiakin viestejä pois, kuten vaikka sen ohjeen minkä laitoit.
- tekoälystä_vain_harmia
Kokeile laittaa se ohje uudelleen, voihan olla että joku kiusantekijä ilmiantoi viestisi. Nettikiusaajat on ihan yhtä pahoja kuin live-elämän kiusantekijät.
- sitten.ei.poistu
Kannattaa niihin viesteihin linkkien ja enkun lisäksi kirjoitella jorinoita suomeksi.
- ehkä-näin
Kiintolevyltä on suoritettu epäonnistunut windowsin käynnistys, joko windows joka on ollut levyllä on mennyt siihen kuntoon että ei enään kykene käynnistymään, tai käynityminen on estynyt huonokuntoseta levystä johtuen.
Ellei sinulla ole Windowsia, osioi ja formatoi uudestaan, se windows on jo menetetty. - HyiHUH
Se teksti poistetaan, sensuuri ei salli kysyä. Kiitos kuitenkin kaikille vastauksista. Pienen pätkän tähän salaa laitan tekstiä: helper=udisks2,nodev,nosuid,uid=1000,gid=1000" "/dev/sdc1" "/media/xxxxx/New Volume"' exited with non-zero exit status 14: The disk contains an unclean file system (0, 0). Onko tätä vihapuhetta tai ihan kauheaa rasismia?
- retyjrjyr
Eikös tuossa virheilmoituksessa neuvota mounttaamaan read only (ro) optiolla, siis jos haluat lukea tiedostot taleteen levyltä. Muussa tapauksesssa levyn voi kai alustaa ja osioida uusiksi.
- nbcahsvchas
Kokeile roottina, mutta tuntuisi, että joko levy tai kotelo on virhellinen.
Kuulin juuri samasta asiasta tutulta. Ei voinut edes formatoida windowsissakaan, Syyksi ilmeni viallinen usb-kotelo. Helpointa olisi tökätä levy Windows koneeseen ja tehdä siinä tarkistus. Levyn tiedostojärjestelmän kirjanpito ilmoittaa, että se ei ole "puhdas". Voit yrittää korjata ongelman sudo ntfsfix /dev/sdXY (asenna ntfsprogs) tai testdisk ohjelmalla. /dev/sdXY on levysi laitetunnus. Moni TV ym. ymmärtää ntfs-tiedostojärjestelmää. Itsekin alustin USB 3 tikun sillä, jotta saa mahtumaan isommatkin leffat.
- HyiHUH
Hei, kiitos kaikesta avuliaisuudesta. Sain selvitettyä vian. Se pieni usb-kotelo on sökö, mutta itse ssd-levy toimiva. Jospa tästä ketjusta olisi edes pientä apua jollekulle.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Törkeä petosepäily Suomussalmella
Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta873869Poliisi etälamautti, sitten pahoinpiteli
Vaikeasti kehitysvammaisen niin vakavasti että kuoli pian sairaalassa. Ei osannut kehitysvammainen heti noudattaa polii4121422Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää
Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty391107Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon
Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä227923Mies, olen pahoillani kun olen kuvitellut
Että pitäisit minusta. En sitä mistään tähdistä kuitenkaan lukenut, mulle vaan tuli jostain semmoinen tunne, kun itse ty72923Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?
Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s292825Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas
Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto24802Sysmä tarvitsee päätöksiä
Sysmä tarvitsee päätöksiä – ei p*anjauhantaa** Kirjoitan kuntapolitiikan ulkopuolisena tarkkailijana. Sysmän poliittinen25717Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen
Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel33701Älä katoa elämästäni
Kävelyllä mietin olisitpa varjo takanani vierelläni sivullani Älä katoa koskaan ole siinä pidä kädestäni kiinni ole kan39678