Hei!
Olen kuluttanut pääni puhki tuon c kohdan kanssa, että jos joku fiksu ihminen voisi auttaa minua hädässä ja kertoa oikean vastauksen ja laskumallin siihen?
Mooli 1 kirjan työtehtävä 5
3. Hiekkateille levitetään kesäisin niin sanottua maantiesuolaa, joka on hygroskooppinen aine. Maantiesuola sitoo itseensä ilmasta kidevettä ja vähentää hiekkateiden pölyämistä.
a) Hae taulukkokirjasta maantiesuolan kemiallinen kaava.
b) Kirjoita kaava sellaiselle kidevedelliselle maantiesuolan muodolle, jossa on sitoutuneena kuusi kidevettä.
c) Kuusi kidevettä sisältävässä suolassa kideveden osuus on 49 massaprosenttia. Laske, kuinka monta kilogrammaa vettä sitoutuu, jos hiekkatielle levitetään 80 kg kidevedetöntä suolaa.
En siis yritä lukea mihinkään lääkiksen pääsykokeisiin, vaan vähän helpompaan kohteeseen :) Joudun opetella kaiken ihan alusta ja nyt tämä jumittaa.
Voisiko joku kemian ymmärtäjä auttaa, kiitos tuhannesti!
Kemian laskutehtävä
Entajuavieläkään
5
1035
Vastaukset
- maantiet.kuntoon
Oletko jo selvittänyt a) kohdan?
- Entajuavieläkään
Olen :D CaCl2 - 6H20
- maantiet.kuntoon
Nojoo. Yksinkertaista aritmetiikkaa eli kerto- ja jakolaskua.
Jos kideveden osuus on 49 % niin sitten CaCl2 osuus on 51 %.
Kuinka suuri on kideveden osuus massana, jos CaCl2 osuus massana on 80 kg? - Tajusinehkäjo
maantiet.kuntoon kirjoitti:
Nojoo. Yksinkertaista aritmetiikkaa eli kerto- ja jakolaskua.
Jos kideveden osuus on 49 % niin sitten CaCl2 osuus on 51 %.
Kuinka suuri on kideveden osuus massana, jos CaCl2 osuus massana on 80 kg?Onko vastaus pyöristettynä 77 kg? Aloin miettimään tätä liian monimutkaisesti...
- maantiet.kuntoon
49*80/51 = 77 eli aika lähelle pääsit.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017433
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?805018- 794849
- 1324258
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan103048- 522679
- 402576
- 482229
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102211Suudeltiin unessa viime yönä
Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit211840