Selaimen 100 % poisto?

ketullaeipääse

Poistin Firefox-selaimen jo kuukausia sitten. Nyt kun halusin kokeilla sitä uudestaan, asennuksen jälkeen ilmestyivät esiin kaikki vanhat kirjanmerkit kuukausien takaa ja muita jippoja joita oli silloin käytössäni.

Poistin selaimen ja ronkin Resurssienhallinnassa pois Program Fileistä tai jostain Mozilla Firefox -kansiot. Samoin poistin Maintenance-kansion ohjelmaa poistaessani.

Taas asentaessa tuli vanhat jutut esille. Missään vaiheessa ei poistaessa tullut kysymystä poistetaanko asetukset, tms.

Miten saan Firefoxin kokonaan pois niin että voin asentaa sen täysin puhtaalta pöydältä, eikä se käy hakemassa jostain piilosta vanhaa materiaalia? Toimii helvetin hitaasti kuten toimi silloin kuukausia sittenkin.

13

401

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fixuuuuus

      Fiksu tietysti menisi Mozillan sivuilta hakemaan ohjeita.

    • fxxx

      Poistit? Tärkein asia unohtui, mistä poistit?

      • ketullaeipääse

        Vas. alakulman ikkunahässäkkä / Ohjauspaneeli / Poista asennettu ohjelma / Mozilla Firefox & Mozilla Maintenance Service

        JA

        Resurssienhallinta / Windows C / Program Files (x86) / Moxilla Firefox


      • fxxx

        Testasin ja poistin ohjauspaneelista firefoxit, katsoin sen jälkeen vielä resurssienhallinnan kansiot, että olivat poissa. Poistin myös työpöydältä kansion ja tehtäväpalkista kuvakkeen. Latasin firefoxin uudelleen ja kaikki selainasetukset, kirjanmerkkipalkkeineen olivat samat täälläkin? Mulla pelaa firefox kyllä ihan ok.


    • Noin toimien voi uudistaa Firefoxin ihan uudeksi, siis siitä lähtee kaikki kirjanmerkit/laajennukset pois ja Firefox on uusi kuin kaupanhyllyltä otettu

      Mieti kuitenkin onko perinpohjainen uudistaminen tarpeen ja jos on niin tuolta se onnistuu valitsemalla haluttuja toimintoja http://aijaa.com/HtOzPp

      • ketullaeipääse

        Kiitos. Kokeilenkin nyt ensialkuun josko tämä uudistaminen hoitaisi homman. Jos selain on edelleen niin hidas kuin se oli vuoden alussa, niin sitten pitää miettiä asiat uusiksi.

        Tuolloin selaimen olemassaolo jo sinällään hidasti koko konetta vaikkei sitä olisi edes käyttänytkään. Huomasin tämän siitä että tuolloin selaimen poistettuani kone muuttui yhtäkkiä huomattavasti nopeammaksi.


    • etsivälöytäää

      Etsi C:ltä jollain ohjelmalla kaikki Firefoxiin liittyvä, samoin rekisteristä ja poista ne. RevoUnisnstaller poistaa rekisteristä aika tarkkaan, mutta senkin jäljiltä löytyy usein jotain.

      C:\Documents and Settings\xxx\AppData\Roaming\Mozilla\Firefox\Profiles
      Tuo ainakin pitäisi poistaa. Onkos Sync-palvelu ollut käytössä?

      • ketullaeipääse

        Tuo AppData on ihan outo, että olisikohan se siitä ollut sitten kiinni etten sitä tiennyt poistaa, jos siellä semmoinen on.

        Lieneekö tuo joku Sync useampaa eri laitetta yhdistävä toiminto, en tunne enkä sitä käytä. (Käytän pöytäkonetta, en kännykkää.)


      • sielläse
        ketullaeipääse kirjoitti:

        Tuo AppData on ihan outo, että olisikohan se siitä ollut sitten kiinni etten sitä tiennyt poistaa, jos siellä semmoinen on.

        Lieneekö tuo joku Sync useampaa eri laitetta yhdistävä toiminto, en tunne enkä sitä käytä. (Käytän pöytäkonetta, en kännykkää.)

        Firefoxin astuksissa on Sync palvelu, mutta pitäisi olla luotu tili, tuskin se itsestään vie tietoja pilveen.


    • kokenut_windowisti

      Minullakin oli joskus tuollainen ongelma windowsin kanssa, että Firefox toimi siinä helvetin hitaasti. Sitten vaihdoin windowsin Ubuntuun niin päästiin siitäkin ongelmasta.

      • kokenut_windowisti

        Tarkoitin että minullakin oli joskus tuollainen ongelma ubuntun kanssa, että Firefox toimi siinä helvetin hitaasti. Sitten vaihdoin ubuntun windowsiin niin päästiin siitäkin ongelmasta.


      • windows-aina-valhe
        kokenut_windowisti kirjoitti:

        Tarkoitin että minullakin oli joskus tuollainen ongelma ubuntun kanssa, että Firefox toimi siinä helvetin hitaasti. Sitten vaihdoin ubuntun windowsiin niin päästiin siitäkin ongelmasta.

        Jatkuuko huomennakin?


    • winhankala

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      204
      3085
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1590
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      92
      1442
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      88
      1342
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1304
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      148
      1206
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1168
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      120
      992
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      912
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      44
      793
    Aihe