Olisin kysellyt epätietoisuudessani sellaista asiaa, että työskenteleekö miten moni lasten/nuorten hoito-/kasvatusalalla? Miten seksuaaliseen suuntautuneisuuteenne on suhtauduttu? Onko kyseenalaistettu pätevyyttänne kasvatustehtäviin koska olette lesboja? Vai oletteko edes kertoneet asiasta?
Lastenhoitajat hoi!
7
1790
Vastaukset
- iua
Tällä hetkellä kouluttaudun vallan muulle alalle, mutta lukion jälkeen työskentelin kesän leikkipuistossa ja sen jälkeen vuoden verran kaupungin päiväkodissa. Suuntautumisestani en maininnut, eikä kukaan sen perään kysellytkään. Muut tempaukseni (lävistyksistä ja moottoripyöristä nimenvaihtoihin) puitiin kahvipöydässä huumorilla ja tätien päänpyörityksillä. Lasten vanhempienkin kanssa tulin toimeen vallan hyvin. Oma asenne ja taito toimia lasten ja aikuisten kanssa, painavat paljon enemmän kuin homous tai heterous.
Kouluttamattomaksi sain työpaikkani aika helposti. Liekö sitten asiaan vaikuttanut se, että päiväkodin tuolloinen johtajakin taisi olla meikäläisiä? :) - gemmi
Ihan kivasti on suhtauduttu alusta alkaen,en ole salaillut lesbouttani mutta en myöskään sitä tuonut mitenkään erikoisesti esiin,oman luokkani lasten vanhemmille kerroin jo heti ettei tule mitään vaikeuksia jälkeenpäin jos olisivat kuulleet juoruja!Tyttäreni ystävien vanhemmat tietävät myös!
- Battery016
olen ollut töissä päiväkodeissa sekä MLL:n lastenhoitopalvelussa. en ole kertonut eikä ole kukaan kysellytkään. mutta jos olisi kysynyt, olisin kertonut.
- aziza.
minä työskentelen lasten ja nuorten parissa, eikä vielä toistaiseksi ole tullut vaikeuksia lukuun ottamatta parin ennakkoluuloisen vanhemman vähän nihkeää suhtautumista, josta siitäkin on jo aikaa. Joko ihmiset osaavat pitää hyvin mölyt mahassansa tai sitten eivät välitä niin paljoa kuin voisi kuvitella, ainakaan sen jälkeen kun ovat tutustuneet henk.kohtaisesti ja ihan ihmiseksi todenneet :) En asustele kaapissa joten melkein kaikki lähipiirissä tietävät kyllä suuntautumiseni. Huomattavasti enemmän hankaluuksia/ennakkoluuloja on aiheuttanut etninen tausta, huvittaa sinänsä.
- nanny
Olen töissä ks. paikassa enkä ole seksuaali-identiteettiäni juuri töissä huudattanut. Kerran töissä tuli tilanne että (homo)vieras tuli lasta katsomaan, jolloin minut pistettiin "kyttäämään" onko kyseessä kenties jotain muutakin... Olinpa vain loistava "VAHTI"!!! heh.
Itse olen päiväkodissa töissä. Siellä ei tiedetä seksuaalisesta suuntautumisestani.
Ei ole kysytty, niin en ole tuntenut tarvetta kertoakaan..- lastentarhanopettaja
kyllä lähimmät työtoverini tietävät. Olen ollut samassa pk:ssa jo pari vuotta lto-sijaisena ja lopettaakseni ainaisen kiertelyn ja kaartelun, selittelyn ja tietyistä asioista puhumisen välttelyn, kerroin asioiden oikean laidan. Kaapista tuloani sysäsi liikkeelle vasempaan nimettömääni ilmestynyt kihlasormus... Ensi hämmästys/hämmennys vaihtui nopeasti iloisiin onnentoivotuksiin ja halauksiin ja onnittelukorttiin sekä kukkasiin. Ehdottomasti kannatti kertoa, nyt voi vapaasti puhua meistä ja hänestä, tekemisistämme, lomista ja matkoista, (sen minkä töiden lomassa nyt ehtii ja mitä sitten haluaa kertoa) Lasten vanhemmat eivät asiasta tiedä, eivätkä mielestäni henkilökohtaiset asiani heille kuulukaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä293315- 1201321
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu101265- 711028
- 581021
Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu1871006olet kaiken rakkauden arvoinen
Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy26957Olisi kiva
Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä38921Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?
Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.66900Oot mun koko maailma
Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹78855