Kumpaan kannattaisi pyrkiä peruskoulun ja lukion jälkeen?
Vastaukset 8
Oppilaitosnimikkeissä ei nyky-Suomessa ole johdonmukaisuutta, koska OPM keskittyy Sannin johdolla vain pakkoruotsin tuputtamiseen.
Joillakin paikkakunnilla ammattikoulu on ammatti-instituutti, joillakin ammattiopisto, joillakin ammattioppilaitos ja joillakin vielä ammattikoulu ja joillakin jotain spesiaalia, kuten Tredu.
Kaikki tarkoittavat samaa, mutta opetuksen laadussa voi olla huippuja ja laaksoja.
Opisto-nimike jäi irralleen kun byrokraatit muuttivat teknillisen opiston (=insinöörikoulutus) ammattikorkeakouluksi karsimalla ammatillisia oppiaineita vähintään kolmanneksella. Kauppaopisto (merkonomikoulutus) muutettiin tradenomikoulutukseksi ammattikorkeakouluun levittämällä entinen 2.5 vuoden koulutus 3.5 vuoden koulutukseksi erilaisten löysäilytemppujen avulla.
Niinpä opistonimike jäi vapaaksi ja osa opetuskelmeistä nimesi ammattikoulun ammattiopistoksi.
Et ole tainnut huomata, että OPM on joukko sekoilijoita, joita johtaa pääsekoilija Sanni.
Et ole tainnut huomata, että Suomi on nykyään sekoilun suurvalta.
Järkevä valinta yliopisto - ammattikorkeakoulu - ammattikoulu/oppilaitos/instituutti/opisto/spesiaali riippuu tavoitteistasi ja kyvyistäsi ja ahkeruudestasi ja myös opiskelualasta.
Sinun pitää täsmentää löytääksesi tyydyttävän suunnan itsellesi.- ToivoTulevaisuudessa
En ymmärtänyt. Onko vaiko eikö ole?
- Räkälis
Kummastakaan ei saa muuta kuin räkätaudin
- Opokysyy
Valmistuuko ammattikoulusta merkonomiksi vai datanomiksi?
- Molempia
Sekä merkonomiksi että tradenomiksi. Ainakin Winnovassa on molemmat koulutukset. Katso koulutusnetistä.
- 5738592
Kaikkein paras on ammatti-instituutti. Sieltä valmistuu tosi kovia voittajia, jotka kykenevät parkumaan korvia huumaavan lujaa pieniä palkkojaan ja nöyryyttäviä töitään, koko loppuikänsä.
- Akatemiaopiskelija
Kannattaa mennä siihen joka on lähempänä, niin matkakulut jää pienemmäksi.
- pedakoomikkoevp
Kyllä ne ovat sama asia
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va571598Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä
Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai3641151- 132918
Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?
Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu13732Voisit nainen joskus vastata minulle
Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.63612- 41588
Päälle hautaus?
Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa90548- 43513
- 45498
- 44456