tt-tuki ja kelan laskujen maksu

Kela_ja_lasku

Hain toinmeentulotukea ja sainkin. Minulla oli myös laskuja mukana hakemuksessa. Mistä tiedän että toimittamani laskut on maksettu ?? onko maksettu lasku kohdassa huomioitu vai mistä sen tietää että on maksettu etten enää toistakertaa itse maksa!
Kiitos

3

164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kela_ja_lasku

      Eikö kukaan tiedä vastausta. Maksanko varalta laskut toiseen kertaan jos niitä ei olekkaan maksettu??

      • fkfmmdm

        Kela ilmoittaa erikseen, jos se ei maksa jotain laskua tai joiltain osin jotain laskua. Mutta jos Kela ei ilmoita mitään, ja toimeentulotuki on hyväksytty, niin se maksaa kaikki laskut, jotka on toimitettu. Joko suoraan laskuttajalle tai sitten toimeentulotuen saajan tilille. Riippuen siitä, kumpaa toimintatapaa on pyydetty.


    • KELAn antaman tiedon mukaan se maksaa laskut vain jos sitä on hakemuksessa erikseen pyydetty. Muussa tapauksessa raha maksetaan hakijalle ja tuen hakijan tulee itse maksaa laskut.

      http://www.satakunta.net

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      284
      4482
    2. Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen

      Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin
      Maailman menoa
      125
      2481
    3. Olen Päivi Räsäsen puolella

      En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit
      Maailman menoa
      325
      2453
    4. Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.

      Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.
      Maailman menoa
      155
      2351
    5. Nuhteettomia edustajia

      Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no
      Politiikka
      193
      2210
    6. Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...

      ...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a
      Maailman menoa
      483
      1213
    7. Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus

      Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii
      Luterilaisuus
      385
      1137
    8. Huumeliika mellastaa Suomussalmella

      Varastanut S-marketissa, jopa kolme kertaa päivässä. Päätekijä pitänyt kuumeorjanaan naistaan useita vuosia. Mies potki
      Suomussalmi
      12
      1061
    9. Ihana sinä (m)

      Oispa kiva nähdä sua. Uskomatonta, miten paljon sä pyörit mun ajatuksissa. Oonkohan mä sun mielessä? Haluaisitko nähdä v
      Ikävä
      38
      933
    10. Oletko koskaan miettinyt

      kun sua ei kukaan puolusta missään tilanteessa? Eikö ole omituista?
      Viha
      92
      898
    Aihe