Olenpa puuhannut niin paljon, että nyt iltapäivän lekottelua. Huomenna on taas tylsempi päivä kun aamukahvitta mentävä ja vasta iltapäivällä kotiin. Harmi kun lämmin päivä menee hukkaan osittain.
Mitenkähän ensi tiistaina jaksaisi katsoa Euroviisujen karsintaa ? Silloin ei taida olla Suomen pelejä jääkiekossa, joten telkku olisi vapaa. Uskon tuohon suomalaisten menestykseen tänä vuonna, siis Euroviisuissa.
Jääkiekosta katson yleensä isoimpia kisoja, kuten nyt mm ja siitäkin Suomen otteluita toisella silmällä.
Muun lomassa niitä näitä
6
106
Vastaukset 6
Meidän on pakko pitää day offeja, muuten meno ryöstäytyisi käsistä.
Eilen olimme turistien ylikuormittamassa Amsterdamissa P:n veljen ja hänen vaimonsa luona päivällisellä. Mielenkiintoisia keskusteluja poliittiikasta, hyväntekeväisyydestä, YK:n avustusjärjestön roolista mm. Kreikassa.
Iltayöstä kävelimme halki Amsterdamin kohti rautatieasemaa. Matkan varrella istahdimme yhdessä pubissa ja yhdellä terassilla. Junassa kohtasimme meluisan nuorisojengin, juhlivat hoilottaen jotain turnausvoittoaan.
Tänää tutustuimme P:n tyttären pojan ostamaan taloon. Vehättävä vanha talo. Talon sijainti oli hyvä ja sijoituskohteena talo on erinomainen. Hollannissa on viehättäviä pikku taloja kylki kyljessä. Ihmiset omistavat usein talosta alaosan tai yläosan, mutta usein ajan saatossa talo siirtyy yhdelle omistajalle ikääntyneiden omistajien siirtyessä palvelutaloihin ja nuorempien ostaessa ylä- tai alakerra. Taloissa on kivat takapihat, osassa myös etupiha.
Tietty fantasiani lensi kun suunnittelin uusia remppoja nuorenparin kanssa. Olisi kiva ostaa pieni talo keskeltä Haarlemin kaupunkia veikeältä kapealta sivukadulta ja rempata siitä itselle mieleisen.
Stop tykkänään, nyt lopetan hurahtelut vanhoihin taloihin, on valmiiksi rempattavaa odottamassa Korven kesämökillä.
Oikeesti on jo hiukka ikävä Korpeen. Tämä isoissa kylissä kiertäminen alkaa jo käymään työlääksi.
Huomenna aloitan vaatteiden ja matkalla mukaan völjäytyneiden jutskojen valkkauksen. Mitä lähtee mukaan Suomeen ja mitä jää tänne komeroon, odottamaan seuraavaa tuloani.
Olipa kiva blogata 😉
Menen lauantaina selkärankaspesialistin hoidettavaksi ja lähdemme sitten yhdessä jammailemaan loppujatzit Amsterdamiin.- torkkuhuopa
Olen huolissani eräästä ystävästä siellä lähellä Haagia. Hänestä ei ole viikkoihin kuulunut. Iäkäs jo ja jotain häikkää terveydessä. Ennen pidimme tiheään yhteyttä Skypellä ja sähköpostilla.
Hyvää kevättä sinne sinulle ! torkkuhuopa kirjoitti:
Olen huolissani eräästä ystävästä siellä lähellä Haagia. Hänestä ei ole viikkoihin kuulunut. Iäkäs jo ja jotain häikkää terveydessä. Ennen pidimme tiheään yhteyttä Skypellä ja sähköpostilla.
Hyvää kevättä sinne sinulle !Haag on kaunis kaupunki. Tänä keväänä en ennättänyt sinne, mutta ehkä syksyllä. Vietimme vuonna 2015 Suomesta tulleiden ystäviemme kanssa huikean hauskan Vapun Haagissa. Joimme kuohuviiniä puiston penkillä ja söimme sokerikuorrutettuja munkkeja. Nuo muistelokuvat ilmestyivät nyt 2.5 faceen jaoin ne ystäväni "vallesmanskan" sivustolle. Haagiin liittyy monta kivaa tarinaa. Koska välimatkat täällä ovat lyhyitä, on ollut helppo tutustua eri kaupunkeihin etelästä pohjoiseen ja lännestä itään.
- Varmat-lupaukset
Ensi tiistaina aion katsoa räntäsadetta.
Sitä lupaan etelä-suomea myöden.
Se ei lauluilla poistu eikä manaamalla. - mimmimum-..mi
Aika rytmikästä on säätilan vaihtelut....huomenna kevään lämpimin päivä....sen jälkeen taas räntää....ja kylmää..
- ilmatar_
Tänään oli kyllä upea päivä. Käveleksin aistit avoimina hissukseen, tarkkaillen. Valkoisenaan valkovuokkoja, keltaisenaan leskenlehtiä, sinisenään sinivuokkoja. Järvessä vesikin loiskahteni vapaana.
Huomenna tarkenee jo istuksia puistossa pitempäänkin.
Sormien välistä lukasin sää-rohveetan lupauksia tuolla ylempää. Tosi pahalta tuo tuleva viikko näyttää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaiset nuoret Eu:n köyhimpiä?
Suomalaisen nuoren varallisuus keskimäärin 5000e. Eu:ssa keskimäärin 25 000e.1661305- 881204
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti2051090- 67921
- 58694
- 52563
- 32558
Muiden vaikutus
Oletko antanut muiden vaikuttaa mielipiteisiisi, tunteisiini tai valintoihisi suhteessa kaivattuusi?79509No tavallaan seuraava kohtaaminen on käänteentekevä
Koska sanon sulle että rakastan sua. On aika. Pösilö.29494- 45487