Eikö tuo kannattaisi jättää varalle vaikkapa pahojen päivien varalle? Eihän ne johdot kait ketään häiritsekään?
https://yle.fi/a/74-20233710
"Puhelinlankaverkko on ollut Suomessa käytössä 1880-luvulta saakka. Tiistaina 30. kesäkuuta soitetaan Suomen toistaiseksi viimeinen lankapuhelu.
Lankapuhelinten hiljentyessä teleoperaattori Elisalla alkaa valtava urakka, kun yhteensä tuhansien kilometrien pituinen puhelinlankaverkosto puretaan. Purkutyöt kestävät vielä useita vuosia."
https://yle.fi/a/74-20233710
"Puhelinlankaverkko on ollut Suomessa käytössä 1880-luvulta saakka. Tiistaina 30. kesäkuuta soitetaan Suomen toistaiseksi viimeinen lankapuhelu.
Lankapuhelinten hiljentyessä teleoperaattori Elisalla alkaa valtava urakka, kun yhteensä tuhansien kilometrien pituinen puhelinlankaverkosto puretaan. Purkutyöt kestävät vielä useita vuosia."
Vastaukset 159
Vanhimmat
Kuinkahan Amerikas.,? Pitää kysyä viestikaverilta.
Suomen tyhmät päättäjät.
Muistetaan että Venäjän lahja suomelle oli telegraafilaitos.
Relander saattoi sen konkurssiin ensin sitten Lipponen lahjoitti sen Ruotsalaisille ja nyt se on lopullisesti mennyt.
Samaa voimme sanoa rautateistä Venäjän lahja suomelle.
Helsingin ja Hämeenlinnan välinen rataosuus avattiin 1862, juuriki keisari Aleksanteri II valtakaudella.
Onneksi nuo stanan alueelliset lankapuhelinlaitokset siirtyivät kännyköiden myötä historiaan.
Nämä ryökäleen monopolit kiskoivat isoja perusmaksuja vaikkei olisi soittanut mitään.
Esimerkiksi Seinäjoen Puhelin, sittemmin Vaasan läänin puhelin.
kehitys menee eteenpäin ja wanhat tekniikat jäävät historiaan.
Tuotakin tullaan kaipaamaan sitten kun Venäjä päättää hyökätä tänne ja tajutaan että se kuuntelee jokaista puhelinsoittoa kun ei tarvitse enää mennä kaapeleiden luokse erikseen.
Ukraina käytti sotilaiden puhelimia paikantamiseen ja tuhoamiseen. Niitä ei olisi voitu paikantaa ollenkaan jos käytössä olisi ollut vielä langallinen versio.
Aina kehitys ei mene eteenpäin!
Ei näitä Venäjän hyviä tekoja saa tunnustaa luulevat vielä Ukrainan ystävät että Venäjä elätti meitä ennen pakotteita
USAssa puhelin- ja sähkölinjat kulkevat vielä tulppien päässä ilmassa aiks suurissakin paikoissa, kulissä ja kaupungeissa.
Sitä se on markkinatalous, kun täytyy jakaa osinkoja, ei riitä raha kehitykseen. Sama meiniki on nyt Suomen terveyden hoidossa, yksityisen omistajat haluavat mahdollisimman suuren siivun sairaiksilla rahastamisesta.
Tuota puheinkaapeiden purkamista täytyy oikeasti ihmetellä, Siellä ne olisivat valmiina, kun ja jos niitä tarvitaan. Mutta on tässä maassa tehty typeryyksiä ennenkin, esim. Setelipainon ulos myyminen, Valtion Pukutehtaan muistaakseni Viroon siirtäminen jne. rajattomasti.
Sitä markkinatalouden satoa, sitä on nyt Suomessa nähty 40v. jatkuvaa alamäkeä.
Olisi pysytty markassa ja sekataloudessa, niin olisimme toisten Pohjoismaiden rinnalla hyvinvoinnissa, aivan kiin olimme viellä ennen Kokoomushallitusta 1980-luvulla.
Suomessa oli kaikki hyvin ennen kokoomus hallituksia.
Kekkonen oli oikeassa ettei kokoomusta saa päästää hallitukseen.
Kyllä suomalaiset ihan itte rakensivät telegraafilaitokset eikä venäläisillä ole siinä asiassa mitään asiaa.
Gobatshov ihmetteli kuinka Suomessa voi ollan niin korkeata teknologiaa jotta kenkäpuhelimella ( Mobira Cityman 900) voidaan ihan tuosta vaan soittaa Moskovaan. Ei siellä Neuvostoliitossa sitten ollutkaan korkeata telegaafilaitos -osaamista kun piti ostaa länsiteknologiaa televerkkoihin.
Pysytelkää Te velivenäläiset edelleenkin vain fossiilitaloudessa sekä ydinpommien rakentamisessa sillä ette Te parempaakaan kykene.
Kurva RuZZia!
Ihanko totta?
Mopiili "äly" puhelin täynnä katkoksia, häiriöitä, ongelmia, säteilyä, tyrannioperaattoreita aggressiivisella mainonnalla, niin...puhumattakaan mastoista. Ne kun terrori- tai maanjäristys tai sota aikaan putoavat, koko kansa menee mykäksi - juuri silloin kun tarvitaan yhteydenpitoa.
Ei helv.
Lankapuh oli säteilemätön (ei aivokasvaimia), ääni selkeämpi ja mukavan "soft" tuntuinen (analogi vs digi), toimi aina ongelmitta, ei katkoja - voi voi sitä aikaa.
Lankapuhelimet takaisin!
Venäjän ,Cccp rottien lahja oli 5 krt. hyökätä Suomeen historiassa.
Nyt rotat,siellä kärvitelee kun bensaa ei ole ja mikään ei toimi.
Koskaa älä luota ryzzään missään,kukaan ei luota paitai koti vötkylät.
Ei näitä Venäjän hyviä tekoja saa tunnustaa ..
Siis mitä murhaajat ryzzät tekee hyviä tekoja..?
Suomessa oli kaikki hyvin ennen kokoomus hallituksia.
Kekkonen oli oikeassa ettei kokoomusta saa päästää hallitukseen.
Kekkonen oli kes-kusta ja tuli Si-pilä ja vitun raiskaajat 2015.
Kes-kusta on suurin osin tyhmää sakkia kuten berner ämmä joka pakeni ,,tuo hyvä Siplän lesti ystävä.
Kokomuksella on tyhmä Pm,on niin vitun nuhjake ja toista kertaa sama laahustaa.
Parempi kuin Marinin hullu ..
Voi tuo Marin,yhtä inhottava oli nähdä akan naama kuin diktaatoreiden.
Että ärsytti koko ämmä..ja vielä yrittää nostaa päätään sokosen kassa.
Mitä se tänne hyökkää? Ei täällä ole mitään niitä kiinnostavaa.
Ei ne tänne hyökkää vaan pudottaa tänne jokusen ydipommin, niin kenelläkään ei ole sen jälkeen tänne mitään asiaa ainakaan 100v.
Täällä päin ainakaan Telia ei ole kaivellut puhelinkaapeleitaan pois.
Taitaa tuo elisa olla maailman ainoa firma joka korjaa jälkensä jos tuo nyt edes toteutuu.
Eipä noista haittaa ole. Siinä kulkee myös kuparinaru, jota voi hyödyntää talon maadoituksen parantamisessa..
Talon maadoittaminen?
Nii in. Sähköjärjestelmä täytyy maaroittaa.
Elisa haluaa syyn nostaa puhelinliittymähintoja.
Ehkä ne ajattelee hieman ympäristöä ja onhan sillä työllistävä vaikutus.
No vaari ainakin tuupertui halvoista hinnoista kuultuaa, nuorikko vimmastui muusta syystä.
https://www.youtube.com/watch?v=h13pmNab5lA
Päinvastoin sillä puhelinliittymien hintojenkorottamisen nousupaine alenee kun ei tarvitse lankaverkkoa laitteineen pitää toimivana.
Aivan
Järjetöntä purkaa valmis puhelinverkko. Varmenpi kuin satelliitti, 5G ym pelleilyt. Hölmölä jälleen tekee virheen.
Eikö siihen saada sitä valoa sytkyttämään !
Valitettavasti monet paikalliset puhelinyhtiöt on jo aikoja sitte purkaneet langat ja tolpat poltettu
Juuri pienet paikalliset pitää lankaverkkoa yhä pystyssä, vain isot operaattorit on niitä ajamassa alas!
Mitä ne kuparit siellä maassa haittaa?
Valmiit piuhat kenttäpuhelimille, jos joskus joudutaan sellaisia käyttämään.
Nimenomaan. Kun digikupla puhkeaa ja kaikki laitteet pimenee niin varmasti puhelinlankaverkot rakennetaan uudelleen.
Sitten kysellään että kuka idiootti antoi määräyksen purkaa vanha käyttövalmis verkko.
Ei lankapuhelinverkkoja ole enää koskaan mahdollista rakentaa uudelleen.
Keskeinen ongelma on ettei puhelinkaapeleita ja lankapuhelinkeskuslaitteita enää valmisteta uusia.
Valokuituverkot olisi jo syytä purkaa liian vanhanaikaisina ja hitaina.
Suoriin satelliittiyhteyksiin siirtyminen. Elon auttaa.
Myös lankapuhelinverkko on kansallisessa hallinnassa mutta idiootit purkavat sen nyt.
Mikään ei yllätä. kun hölmöläiskansa laittaa tuulemaan.
Kun mihinkään pahaan ja ikävään asiaan ei osata varautua niin silloin ne asiat varmasti tulevat päälle ja tapahtuvat.
Valokuituverkotko muka vanhanaikaisina ja hitaina? Taidat olla oikea valopää kun tollasia aivopieruja päästelet!!
Eikös satelliittisysteemit ole onnettoman hitaita, olemassa vain koska jenkkitelefirmat ei rakentaneet 3G ja 4G yhteyksiä vähänkään taajamien ulkopuolelle. Eloni on saanut lobattua kansan maksamaan ylihintaa nettiyhteyksistä ja nyt taivaalla kiertää tuhansia satelliitinromuja.
Eiköhän ensiksi pureta ilmajohdot ja muu sähköromu mikä jää tarpeettomaksi.. Maajohtoja ruvetaan tuskin ensin kaivamaan pois.
Puhelinlangat ei enää laula.
Ei, äkkiä vaan tuhottava. Sama kuin Porin hiilivoimala. Ei passaa jättää mitään varausta! Fortumikin, tuo yx vitun rosvopulju pitäisi lopettaa
Sipilän persuhallitus kielsi kivihiilen polttamisen energiantuotannossa toukokuusta 2029 alkaen, joten kyseisille voimalaitoksille ei ole enää käyttöä. Porissakin on suunniteltu tontille jo uutta toimintaa.
Sipilä on suomen historian hirvein pääministeri ja siksi keskustasta ei ole mitään jäljellä.
Sipilä oli kaikista paras pääministeri. Lipponen täysi tonttu ja katastrofi.
Eikös se lesta-Juha toteuttanut KiKy-ohjelman?
Kiristys-Kyykytys , vai mikä se oli.
Juupa juu.Grillihiilen pussitusteollisuuta radioaaltojen mukaan aikovat kuulema laajentaa.
siksi että ei voida palata tavalliseen puhelimiin...
pakkodigiä siis pakotetaan EU:ssa...
EI CIA on pakko tietää jokainen puhelu, koska suomi on vallattu... siksi ei saa olla muu kuin digi, eli voivat vakoilla kaikki digi-puhelut
Onko SKYPE vielä voimissaan?? ILMAINEN
Skype ei toimi enää sitten kun sähköverkko kyykkää, et pääse Skypeen etkä muuallekaan.
Teams nielaisi Skypen, Skypeä ei enää ole. Skype-tunnukset siirtyivät MS Teamsiin.
Miksi arvokkaan kuparin annetaan hapertua maan alla käyttämättömänä, kun sitä voi käyttää muuhunkin?
Parempi niinkin kuin että se hyödynnetään vaikka sotimiseen tai kyttäysinfraan.
Joku voisi laskea kuinka kannattavaa on kaivaa se "arvokas" kupari pois maasta.
Ei riitä että sen ruottaa pois sieltä maasta vaan alue jossa kaivetaan tulee ennalistaa alkuperäistä vastaavaksi.
Eli kaupunkialueella asvatoinnit uusiksi, nurmalueet uuskiksi, mahdollisia betonirakenteita uusiksi.
Kun tiedetään että itse kaapeli maksaa uutena n. 10€/m niin kuparia siinä on ehkä puolet arvostaan niin onko kannattavaa?
Varmaan sen vuoksi, koska kaapelin kaivamiseen kuluva polttoöljy on kalliimpaa kuin kupari.
Ainahan voi tietty nostaa hintoja...
Kupari on kallista ja nykyisen kaltaisina pula-aikoina kaikki pitää käyttää hyväksi.
MITEN MAA TOIMII KUN PUUTTUU SINGAALI KAIKKI ON MYKKÄNÄ!
onko toinen toimiva vaihtoehto.
Mitä väliä -ei se toimi nytkään.
Miten maa toimii kun sähköverkot on kaatuneet?
Radiopuhelimet toimii, niihin otetaan sähkö akusta ja aggregaatista.
Niin..hyvähän tuo olis kyllä jättää varmuuden vuoksi olemaan.,lankapuhelinverkko.Sota aikana esim
ei taida juurikaan kännykät sitten toimia,eikä pysty niin lataamaan laitetta(esim.kännykkää) silloin kuin pitäisi yms(sähkökatkoja voi olla paljon,niin ei muitakaan sähköhärpäkkeitå pysty niin lataamaan)..Olis joku keino viestimiseen kun olis lankaverkko!!
Naapurin isäntä pystyy pimentämään verkot sormen heilautuksella. Itse olen tapellut viimeiseen saakka, että saisin pitää lankaliittymäni juurikin turvallisuusnäkökohtia ajatellen, mutta huomenna 30.6.2026 on sitten se kohtalon päivä.
Suomi on tullut hulluksi digidigidigi-kilpajuoksussaan. Yhtään pidemmälle kuin oma nenä ei nähdä. Noh, tässä käy hyvin lasauhdus "sitä saa mitä tilaa".
NATO-Nasseilla taas sotahystteriaa pää pullollaan...................huohhoo
Radiopuhelin toimii aina, googlaa RHA68 !
Sota-aikana saadaan radiopuhelimeen virta akusta, aggregaatista tai aurinkopaneelista.
Kännykällä ei tee silloin yhtään mitään koska matkapuhelinverkkoja ja internetiä ei ole käytettävissä vaikka kännykän akun saisit ladattuakin.
Millä ne lanka puhelimet toimii? Sahan purulla vai? Miksi niissä on sitten sähköjohto......
Monissa kännykässä on FM-radio.
Antakaa verkko olla nyt on jo käytännössä totta itärajalla ei toimi
kännykät moitteettomaksi ja kukaan ei korjaa sitä!!
elkää olko hölmöjä kaikki mitä verovaroin on maksettu nyt kaikki kerätään
pois ja kukaan ei tiedä tulevaa ja sen tarvetta .
kun kaikki linkit on tohjona MITÄ SITTEN!
Ylläpitoa tuo lankapuhelinverkkokin tarvitsee vaikka sitä ei käytettäisikään. Voimalaitteita pitää jatkuvasti huoltaa jottei verkko mykistyisi.
Suomi mene digihuuruissaan aina vain hullumpaa suuntaan. Kaikki toiminnot digitalisoidaan. Sitten kriisitilanteessa kuuluu vain 💥⚡️Suomi pimenee. Missä on maalaisjärki!?
Maalaisjärki jäi 1980-luvulle.
Miksi te ette kuunnelleet Kekkosen ohjeita ja kannatitte Kokoomusta joka alkoi tuhota Suomea?
Katri-Helenakaan ei voi enää laulaa "puhelinlangat laulaa" ....
Puhelinlankojen laulu loppui jo vuosikymmeniä sitten kun paljaasta kuparilangasta ja posliinieristimistä rakennellut puhelinlangat poistuivat maisemista.
Valokuituja kaivetaan maahan, ettei jokainen drooni niitä pääse poksauttamaan.
Mutta jokatoinen pääsee.
Kunnon aurinkomyrsky kun osuu maahan niin eipä toimi mitkään sähkölaitteet
Valokuiduilla ei tee yhtään mitään jos sähkönjakelu ei toimi.
Entä sähömagneettinen pulssi EMP kun ydinlataus poksahtaa?
Ei lankapuhelinverkko ole pelkästään kaapelia, vaan siellä on keskuksia, jakoasemia jne…
Lankapuhelinverkoston säilyttämisestä pitäisi tehdä kansalaisaloite jos vielä ehtii.
Ei ehdi enää, DNA ja Telia ovat jo purkaneet omat verkkonsa.
jos käy niin joskus että mobiili kaatuu pysyvästi ni sit on morsetus/kyyhkyt käytös? 😂😂
Morsetus ei enää ole käytössä koska sitä käyttäneet radioasemat loptettiin jo vuonna 2000, eikä radioamatöörienkään ole enää tarvinnut osata morsettaa vuoden 2003 jälkeen.
Ei niitä lankoja enää kauheesti maadeudulla nähdä , kaupungeissa ne on suurin osa piilotettu katujen ja puistojen alle joittenka karttoja ei säilytetä enää missään kun puhelinyhtiöt siirtyi ensin NMT verkkoon ja nyt 4/5 g verkkoon ilmateitse
Olihan siinä käsivälitteinen ARP-verkkokin alussa?
Maaseudulla enää harvoin näkee puhelin tapsia ja tolppia kun Lennätin hallitus niitä jo purki vuosikymmeniä sitten
Järjettömän turha toimenpide
Maaseudun lankapuhelinverkko on jo purettu Telian ja DNA:n toimesta, nyt sitten menee loputkin Elisan omistuksessa olevat verkot.
Kaupungeissa suurin osa kuparijohdoista menee kaapeleina maan alla ja nyt kun niitä ei enää tarvita voidaan niitä vapaasti katkoa putki- ja muita kaivuutöitä tehdessä.
Puhelinverkkojen huoltaminen on jo vaikeaa koska puhelinkaapeleita ja keskuselektroniikkaa ei enää valmisteta.
Minkä varalle ?
Sen varalle että Suomen sähkönsiirtoverkko pettää.
Kun verkkosähköä ei ole, ei kännyköissä ole kenttää eikä nettikään toimi.
Myös lankapuhelimen keskukset toimii sähköllä.
Niin kenellä nyt on sitten se vastuu siitä miten ne liittymät ja laitteet kuuluvat ja toimivat esim. hätätilanteissa??
Vastuu on matkapuhelinoperaattoreilla ja vaikeimman tilanteen varalle osin kansalaisilla itsellään, siksi maaseudun asukkaat rakentavat Suomeen kyläradioverkkoja RHA68 tekniikalla.
Kyläradio pelaa kun kännykät pimenevät!
https://yle.fi/a/3-12482215
Tuosta radiopuhelinhommasta olikin jo yllä.
Langattomuuksissa on ihan uudet omanlaiset häiriönsä kyllä.
NwowN
Nyt kun lankaverkko loppuu niin kuuluuko noihin numeroihin soitto jatkossa puhepaketteihin eli ei laskuteta erikseen kuten nyt mennyt ?
Lankaverkon numerot lakkaavat toimimasta.
Eivät lakkaa, jos sen haluaa säilyttää.
Ei kannata purkaa, huoltovarmuus säilytettävä. Saatanan tunarit taas.
Miten se auttaa huoltovarmuutta kun näitä ei enää voi huoltaa?
Varaosia ei enää tehdä.
Eihän ne mihinkä kadonnut, numeronkin voi säilyttää se vaan toimii mobiilina kännykässä. Näin digiaikana myös tietorvakin on nyt meille täydellinen.
Anna mun nauraa - vai että tietoturva täydellinen? Se oli kai sarkasmia?
Aina valmis kyläradio pelastaa!
Radiopuhelimia ne...
Jonnet ei tiedä puhelintekniikasta mitäään!
Jonnet ei muista
Minulla on vielä lankapuhelin ja se toimii
Nyt ei enää toimi.
Minullakin on useampia toimivia lankapuhelimia.
Kukin operaattori Suomessa on pääsääntöisesti käynyt keräämässä vanhat puhelinkaapelit talteen lähinnä sen takia, ettei operaattoria voitaisi jälkikäteen velvoittaa esimerkiksi vuokraamaan kaapelin kaistaa kilpailijoille.
Verkkoyhteydetkin, kuten VDSL kulkevat puhelinkaapeleissa vallan mainiosti.
Oho ateisti hihhuloimassa nyt täällä....etene vaan sillä..
Vai että purkutyöt vie vuosia..
Ketähän jesuksia ne sielä maanalla häirittöö?
Ettei täs vaan tässsäkin olisi joku hyvävelikerho asialla järkkäämässä puhelinpiuhan ylöskaivajalle töitä.?
No sanotaan nyt ihan vaan tuon sakian hankkeen vetäjälle tiedoksi;
Kuuleppas, ne kaivuutöiden kustannukset ylittää kymmenkertaisesti sen vanhan kaapelin arvon mitä vanhoista piuhoista yksikään romumetallifirma hyvittää.
Rosvotkin suosii kupariputkia ja helppoja nakkeja
Kuvitteletko että kaikki Suomen 10000 km puhelinlankoja kulkivat maahan kaivettuina? Ei kuule, ilmajohtoina niistä oli noin 98 %. Esim. asuinpaikallani muutama kymmenen kilsaa Helsingin rajoista nuo ilmajohdot kerättiin pois 4-6 vuotta sitten.
Puhelinpylväät puhelinlankoineen häipyi maisemista jo 1980-luvulla, ainakin täälläpäin maaseutua. Eiköhän ne enimmäkseen oo kaivettu maan alla kulkeviksi jo tuolloin 80-luvulla?
Viranomaisilla on ihan omat verkot ja laitteet joilla huoltovarmuus toimii.
Taidatte varmasti kuvitella, että siellä on vielä toiminnassa vanhoja keskustätien hoitamia keskuksia joissa siirrellään pihoja reiästä toiseen ja kuunnellaan mitä kylällä juorutaan.
KGB on lakkautettu kun puhelin lankat eivät enää laula🫠
Lankaverkon ylläpito maksaa, vaikkei sitä käytetä, muutenhan se lahoaa omia aikojaan, joten ei ole kannattavaa pitää kunnossa kun ei siitä ole tulojakaan. Ja tuskin edes hätätilanteessa on mahdolliksta palauttaa lankaverkkoa äkkiä käyttöön. Uudemmissa taloissa kun ei edes ole kytkentöjä lankaverkolle.
Mikä käki se sitä lankaa oikein ruokkii ja miksi, tienatakseenko?
- Siis tämän talon puhelinpiuhoihin ei oo koskettu ainakaan 40-vuoteen, paitsi seinään asennettiin ADSL-pistoke nettiä varten 2002.
ADSL on pappojen teknolokiaa jonka kaistanleveys on sama kuin on aivan yleisessä lankaliittymässäkin. Tämä Petteri Järvinenhän silloin aikoinaan 1990-luvulla innostui kun lankaverkon siirtokapasiteeti on niin hurja jotta sillä kykenee siirtämään puheääntä digitaalisessa koodissa.
Laulut on laulettu, Katri Helena lopetti uransa hiljattain, puhelinlangat ei enää laula, sattumaako?
"Miksi puhelinlankaverkosto puretaan?"
Koska on käynnissä tällainen hullun vouhotus, että kuvitellaan kaiken vanhan olevan tarpeetonta ja käyttökelvotonta. Tämä liittyy siihen vouhotukseen, että kuvitellaan kaiken muuttuvan paremmaksi digitalisaatiolla.
Ja datakeskuksilla.
Mikähän ihmeen kiire niitä on alkaa rakentaa joka niemeen ja notkelmaan, ympäri maailmaa? Kauhea kilpajuoksu menossa.
Ja miksi kaupungit ja kunnat MYYVÄT datakeskusten tarvitsemat valtavat maa-alat, miksi niitä ei vuokrata? Kuka pystyy valvomaan ensinnäkin sen, mitä niissä datakeskuksissa tapahtuu, ja toisekseen sen, etteivät keskukset maa-aloineen päädy jonkun kolmannen osapuolen omistukseen ja sitä kautta ties millaiseen toimintaan?
Amerikassa on jo herätty, siellä on noussut valtava vastustus datakeskuksia vastaan. Suomi-neitokainen se nukkuu Ruususen unta. Niin aina.
Eikö mitään opita mistään koskaan? Kunhan kysäisen.
Tuo lankaverkosto taitaa olla ainoa joka toimii emp -pommin räjähtäessä? Kännykät pimeinä
Huoltovarmuus on jonneille hebreaa
Jonnet ei muista
Jep, jokainen suomalainen on varmasti valmis maksamaan operaattoreille kännykkä- ja laajakaistalaskuissaan vaikka satasen kuussa extraa siitä, että saadaan vanha museotekniikka pidettyä hengissä "kaiken varalta".
Höh. Ei sitä maksua peritä muilta kuin niiltä, joilla lankaliittymä edelleen on. Tai oli...
No millä rahalla luulet operaattoreiden ylläpitävän tyhjää lankaverkkoa, kun kukaan ei siitä heille mitään maksa kun EI OLE lankaliittymiä enää?
Ei ne ole hyväntekeväisyyslaitoksia vaan liiketoimintaa, jostain on rahaa saatava.
Etenkin jos pitäisi ylläpitää täysin turhaa ja tuottamatonta infraa.
Putosin kärryiltä, sori siitä sanoi entinen mies.
Nääs: olisihan se lankaverkko olemassa, elleivät operaattorit olisi yksi toisensa jälkeen päättäneet purkaa niitä. Elisa oli viimeinen.
Monilla yrityksillä on ollut lankaliittymät, samoin maaseudulla asuvilla ihmisillä jo pelkästään sen vuoksi, että kännykkäverkkojen kuuluvuutta ei ole saatu kattamaan kaikkia alueita.
Nehän ne maksoivat lankaverkosta. Nyt eivät tietystikään maksa, kun se mahdollisuus vietiin pois. Eli en sen vuoksi oikein ymmärtänyt kirjoituksesi ristiriitaa. Maksajia oli kyllä, ja reippaalla kädellä maksoivatkin.
Nyt tuherretaan 6G-verkon kanssa, vaikka osa Suomen alueista jää edelleenkin kattavuusalueen ulkopuolelle jo näillä olemassa olevilla verkoilla. Lankapuhelin sentään toimi myös syrjemmässäkin. Sääliksi käy ne ihmiset, joilta vietiin viimeinenkin kommunikaatioväline. PS. Itselläni on kännykkä.
Tänäpäivänä kaikki alle viiskymppiset ihmiset on enimmäkseen ihan pässiä porukkaa. Pässipää-juipit on juurisyy kaikille vanhojen toimivien teknologioiden pois purkamisille.
Puhelinverkko tarvitsee sähöä toimiakseen. Ei se ole ilmaista vaan työtä tekeville duunareille joudutaan maksamaan palkkaa joilla pitää sähkönsyöttö toimivana. Minä boomeri tiedän tämän jotta aikoinaan 1980-luvulla akustovarmisteisen puhelinkeskuksen sähkönsyötön varmistaminen maksoi vuodessa 67 000 mk pelkästään materiaalikuluina. Kuka tuollaisia summia olisi valmis maksamaan tänä päivänä - sinäkö.
Minä esimerkiksi, ja ne monet muut ihmiset, jotka ovat olleet täysin lankapuhelimien varassa.
Kirjoitinkin jo, että kännykät eivät toimi joka paikassa Suomessa. Vanhukset jätetään kyllä tässä teknologiapainotteisessa yhteiskunnassa ihan totaalisesti ulkopuolelle.
Ja kun rahasta nyt puhutaan, niin on ihan pakko ihmetellä sitäkin, miten meillä ei riitä rahat siihen, että palvelut olisivat saatavilla kaikille, niin köyhille kuin rikkaillekin. Jos olet boomeri, niin sinun kuuluu tietää se, miten köyhistä sodanjälkeisistä ajoista Suomikin ponnisti siihen hyvinvointiin, mikä meillä nyt on.
Eikä raha silti riitä???
Mietipä kohdallesi sinäkin, miltä tuntuisi asua syrjäseudulla, jossa ainoa turva on ollut se lankapuhelin: saat sydänkohtauksen, asut yksin eikä sinulla ole kännykkää tai vaikka olisikin, se ei alueellasi toimi. Lankapuhelin toimi 30.6.2026 saakka.
Sinne jäät mökkisi pimentoon kunnes joku satunnainen kulkija löytää sinut. Tai sitten ei.
Tämä aika on suoraan sanoen prseestä. Anteeksi brutaali ilmaisu.
No paljonko tuo lankapuhelinliittymäsi sinne pitkospuiden perukoille maksaa ja kenenkä siitä pitäisi huolta pitää. Olen syntynyt vuonna 1963 tehden työrupeamani Telessä voimalaitteiden kanssa joiden huollosta tingittiin ja tingittiin ja tingittiin vuosi vuoden jälkeen. Valita asiastasi Kekkoselle taikka Putinille äläkä minulle.
Siksi kun jengi on kylästynyt kuuntelemaan kun ne langat laulaa
Kaikki firmat ja virastotkin on alistettu tuolle digisikailulle.
Puhelinkortti ja yleisöpuhelin.
Muuta puhelinta en olisi kaivannut. Miksi kaikki palvelut hävitetään.
> Täällä päin ainakaan Telia ei ole kaivellut puhelinkaapeleitaan pois.
Eihän noita maanalaisia kaapeleita kukaan ala pois purkamaan. Kaupunkien kohdalla pitäisi mennä joka ikisen taloyhtiön ja kiinteistön jakamokoppeihin asti irroittelemaan kuparipiuhoja.
Kyllä nuo maan alle tulevat jäämään. Mutta kukaan ei pidä niitä yllä, eikä korjaa jos kaivuri kuipaisee kaapelin poikki, ja relekaapit alkaa käryämään tms.
Sinne se vanha kupariverkosto ainiaaksi jää. Historiaan muistoksi aikakaudelta 1877 - 2026, eli kaikkiaan 149 vuoden ajanjakso, jolloin Suomessa on ollut kuparilankoihin perustuva puhelinjärjestelmä olemassa.
Enemmän noista tolppien varassa roikkuvista langoista on haittaa kuin hyötyä. Maahan pitäisi kaivaa sähköverkostoa myöten kaikki, mikä on osaltaan jo toteutunutkin, mutta ilmeisesti hinnan takia vielä kulkee monet sähkölinjat vanhaan tapaan.
Se vaan on tosiaan jokaikinen vuosi huomattu miten haavoittuvainen sellainen verkosto on ja aiheuttaa ongelmia.
Minkään pahan päivän varalle ei tarvita lankoja tolppien varassa, tietoliikenne ja puheyhteydet pelaavat kyllä ilmankin.
Enemmän voisi Suomi edelleen panostaa maan alla kulkeviin liikenneyhteyksiin ja asemiin koska ne maanalaiset verkostot toimivat myös sodan ajan suojina ja strategisina väylinä, sinne on helppo samoissa projekteissa sujauttaa myös sähkö ja tietoliikenneverkot missä ne ovat paremmin suojassa. Minä menisin asioissa jo pidemmälle ja rakennuttaisin maan alle paljon muutakin.
Tuo on totta, mutta ehkä langatonta verkkoa on kuitenkin helpompi myös kriisitilanteissa ylläpitää ja kehittää kuin lankaverkkoa. Eli langaton verkko itseasiassa on jo luotettavampi kriisiajan puheilin kuin lankaverkko olisi. Voidaanko sanoa, että tällä kehityksellä myös jonkin verran jo varaudutaan paremmin ehkä joskus tuleviin pahempiinkin aikoihin. Toivotaan toki, ettei niitä tulisi.
Toki, jos nyt sellainen tarve tulisi, että kännykät kokonaan hylättäisiin, lankaa kuitenkin pystyisi melko helposti vetämään jatkossakin, vaikka koko maan kattaminen jälleen monta vuotta veisikin.
Kaikkea hyvää!
Miten niin helpommin mahdollista ylläpitää langatonta verkkoa kun EMP-vaikutus on laittanut tukiasemat pimeiksi? Miten niitä silloin ylläpidetään?
Ei ole toista kansaa, joka olisi niin sinisilmäinen "tekoälyä" ja muuta paskaa kohtaan kuin - suomalaiset!!! Suomessa ei ymmärretä epäillä teknologian vaaroja. Se on tyhmyyttä!
Teknologia on kaksiteräinen miekka.
Kyllä me ymmärrämme, vaan minkäs teet? Valitus ei auta, me ollaan kuin lammaslauma jota teuraaksi viedään.
Ja nuo datakeskukset ovat yksi hirvitys. Mikä ihmeen kiire niitä on perustaa ja miksi niille myydään suomalaista maata? Tiedetäänkö Suomessa, mikä taho niitä keskuksia rakentaa: Kiina? Venäjä? USA?
Seinäjoellakin kaupunginjohtaja pullistelee ja varmaan kohtaa halkeaa itsetyytyväisyyteensä myydessään seinäjokisten omistamia maa-alueita - ja kenelle? Entä jos ostaja onkin vieraan vallan agentti?
Niin että ihan oikeassa olet: suomalaiset ovat sinisilmäisyydessään maailman tyhmimpiä. Näin se vaan on.
Kattokaas maailma menee 100 pros kaaokseen.
Romahtanut dicisysteemi pistää maailman kivikaudelle. Esim suomalaisten äo on maailman alhaisin. Homma alkoi 90 luvulla ja persut on korjausliike jota äärivas mediat pitää kurissa. Tyhmyys tiivistyy esim.sipilään yhyenä hyvänä esimerkkinä jolle 30 vuotias lähi id. rikollinen kertoo olevansa lapsi ilman että herra tajuaa että häntä vedätetään, samaa sakkia on kok sdp vihvas rkp väki äänestäjineen.
Elisa haluaa monopolin, orpon avustuksella korvauksena vaalirahotuksesta
Se ei enää kannata, kun matkapuhelimen käyttö yleistyi, sen käytännöllisyyden vuoksi, ei enää ole viiden kilon painoisia matkapuhelimia, kuten matkapuhelinten historian alussa,😁☎️📱näitä oli ensimmäisenä mm. Taksikuskeilla, joita he kantoivat olalla. Oli siis todellakin matkapuhelin , kannettava sellainen, sitten se vaan pieneni ja pieneni, keveneni.
Näin ollen vuosikymmenten saatossa, myös paperisen kirjeiden ja korttien lähettäminen on vähentynyt olemattomiin tästä syystä. 🙁📯📬 Ja sen seurauksena postimerkkien hinnat nousee. Niin se kännyköiden eli matkapuhelinten myötä seurauksena on tämä.
Ei lähetetä kun sähköisenä kortit ja pelkkiä viestejä.
Kaikki postit on mahdollista saada sähköisenä.
Postilaatikotkin alkaa olla harvassa .
Paitsi paketteja niitä voi tilata ovelle asti, yhä enemmän tilataan kotiin.
Ei siis fakseja tarvita kun vaan laittaa viestiä, sähköpostia, ei tarvitse olla kun joku hymynaama vastaan ottajalle.
Näin se maailma muuttuu. Oli se elämys, kun tuli lanka puhelimet, joka talossa kun ei ollut lanka puhelinta piti mennä soittamaan naapuriin tai puhelinkeskukseen eikä ne olleet välttämättä likellä, matkaa saattoi olla useita kilometrejä.
Nyt kännykällä pystyy maksamaan kassalla kun lataa , sähköisen pankkikortin .
Tai jonkun Pay Mobile( on niin hienoa ,että! Ei sitä kaikkia , kupatuksisa nykyajan vouhotuksia osaa sanoa.
🙄 On älypuhelin ,jolla kirjotan ja on netti.
Niin lanka puhelin ei ollut käytännöllinen. Vain puhelin vastaaja sen pystyi asentaa ja faksin.
Toista se oli kun oli veivipuhelin, veivattiin ja pyydettiin puhelin keskusta yhdistää numeroon johoon halusi soittaa.
Kyllä kaipaan vuosia , kun sai kirjottaa paperisen kirjeen ja kortin.
Jopa jouluna saa tylyjä joulun toivotus viestejä.
"Niin lanka puhelin ei ollut käytännöllinen. Vain puhelin vastaaja sen pystyi asentaa ja faksin."
Modeemeja käytettiin. Lankapuhelimiin olisi voinut valmistaa saman tyyppisiä tekstiviestitoimintoja kuin nykyään on kännyköissä.
Kyllä nytkin saa kirjoittaa paperisia kirjeitä ja kortteja, ainakin toistaiseksi. Minä kirjoitan melkoisen määrän kirjeitä vuoden mittaan ja joulutervehdykset lähetän myös kortilla, noin 30 kol joka joulu.
Siksipä raivostuttaakin kun Posti nostaa jatkuvasti hintoja ja selittää sen johtuvan siitä, että kirjeposti on vähentynyt sähköisten viestimien vuoksi niin paljon, kun ihan omalla toiminnallaan ovat aiheuttaneet kirjepostin vähenemisen. Kaikilla kun ei ole varaa ostaa ökyhinnoiteltuja postimerkkejä, jotka ovat sitäpaitsi nykyään niin rumiakin että kissojen ja koirien kanssa saa etsiä kauniita merkkejä.
No miten olisi, jos Postinkin johtajat osallistuisivat edes pienellä summalla yhteisiin talkoisiin eivätkä vetäisi jatkuvasti itselleen enemmän ja enemmän "bonuksia"?
Mistähän hyvästä Postin pääjohtajallekin maksetaan lähes miljoona euroa vuodessa? Mahtaa olla aivan ihmeidentekijä, jos oikeasti on ansainnut tuollaisen rahamäärän.
No, onhan se kunnostautunut ainakin irtisanomisissa ja hintojen nostamisessa. Sen kai osaisi kuka tahansa meistä ja tekisi jopa kymmenesosalla tuosta lähes miljoonasta.
Vai tuleeko sille niin paha olo toisten ulos potkimisesta, että sitä pitää sitten kompensoida rahalla?
Tuskinpa. Omantunnon puuttuminen on johtajille hyvä ominaisuus.
Tarvitaanko varajärjestelmä kriisejä silmällä pitäen ?
Ne lankalinjathan vasta helppoja olisivat kriisiaikoina sabotoida ja ainakin sisällissodan aikana sitä tehtiinkin. Nyt olisivat vihollisella kaikki mukavat dronet ja sellaiset joilla pätkiä tehokkaasti lankalinjat. Ja juuri nyt kuuluu ongelmana olevan rautateillä tiedonvälityskaapelien katkominen ja niin seisoo taas melkain koko maan junaliikenne monta tuntia.
Kännykkäsi kommunikoi tukiasemamaston kanssa radioaalloilla langattomasti,
ja matkapuhelimesi vaihtaa automaattisesti yhteyttä tukiasemalta toiselle tukiasemalle liikkuessasi, ettei yhteys /puhelu katkea.
Tukiasemat on yhdistetty toisiinsa ja operaattorin ydinsyöttöverkkoon pääasiassa nopeilla ja kiinteillä valokuitukaapeleilla.
Ukrainan sota on näyttänyt mitä niille valokuitukaapeleille tapahtuu silloin kun vihollinen saa tietoonsa kaapeleiden sijainti koordinaatit.
Israelin hyökätessä Gazan kaistalle, valokuitukaapelit katkaistiin tuolta heti sodan ensi päivinä, - 2 milj. ihmisen älypuhelin ja netti pimeni.
>>Israelin hyökätessä Gazan kaistalle, valokuitukaapelit katkaistiin tuolta heti sodan ensi päivinä, - 2 milj. ihmisen älypuhelin ja netti pimeni.>>
Kuparilanka ei valitettavaasti ole yhtään sen kestävämpää sivuleikkureita vastaan.
Vielä 1980-luvulla Suomi varastoi kymmenittäin vanhoja höyryvetureita siltä varalta, että polttoaineiden saanti estyy pitkäksi aikaa. Nyt nuo ovat olleet jo 30 vuotta niin loppuun ruostuneita, että ei niistä enää olisi miksikään hätävaraksi VR:lle.
Mitä sillä tekee kun samat yhteydet hoituu nykyään maakaapelia pitkin
Terveiset kaikille entisille Teleläisille ympäri suomen joiden kanssa sain niitä "lankoja" vedellä puihin ja maihin ja korjailla ja vaikka mitä ja välillä homma vituttikin,etenkin siinä uran loppu vaiheilla kun joka toinen kaveri otti sitä kuuluisaa pintaliitoa ulos talosta
Historian havinaa on langat ehkä, en tiedä??
TERV yksi niistä Lpr:n Puhelinasentajista vm 1974-99
Kannattaisi. Tuo on jälleen yksi esimerkki maassamme vallitsevasta typeryydestä.
Mikäs Jukolanhussi sinä olet minua sanomaan typeräksi,jos minä entisille työkavereille terveisiä lähettellen,sitä paitsi minä sanoin ,ehkä ,en tiedä???
. Tuo on jälleen yksi esimerkki maassamme vallitsevasta typeryydestä.
JOs sanot Jukolanhussi NIIN PERUSTELE Jukolanhussi JA SELVENNÄ Jukolanhussi TERMISTÖSI IDOOOTTI
Kannattaisi
Suomi voisi laittaa puhelinjohdot turvaan ikijäätikön alle röönlantiin!
Maksatko sinä sen ylläpidon? Joku sen joutuu maksamaan kuitenkin.
New World Order vaatii kaiken digitaalisoimista paremman kontrollin takia.