Onko havaintoja vanhasta viirivehkalajikkeesta?

Spathiphyllum

Minulla oli aikoinaan viirivehkalajiketta, jota ei enää mistään löydä. Lajikkeen nimi oli Spathiphyllum wallisii. Vanhoissa huonekasvikirjoissa olleet kuvat vastasivat täysin omien kasvieni ulkonäköä. Kasvutapa oli pensastava ja sivuille leviävä. Sirojen lehtien lehtilavan asento oli jokseenkin vaakasuora, ei pystyssä sojottava. Matalahkoissa laakeissa ruukuissa kasvi levittäytyi koko ruukun alalle. Lehdet olivat hyvin tumman vihreät ns. "myrkynvihreät".

Nykyisin S. wallisii nimellä myytävä kirjovehka ei ole lainkaan sama kasvi. Nykyisen lajikkeen lehtien väri on aivan sama kuin muillakin viirivehkoilla, eli keväisten koivunlehtien väri. Kasvutapa on myös samanlainen kuin muilla. Lehdet ovat pystyt ja ylöspäin kasvavat, eikä se täytä kasvullaan ruukkua, joten jakotaimiakaan ei juurikaan synny.

1

115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vanhaonparempi

      Ei ole havaintoa, mutta veikkaan että paras paikka etsiä on vanhat laitokset, kirkot ym. vastaavat joissa saattaisi olla näitä ikivanhoja asetelmia jotka ennenvanhaan olivat jonkun hoidossa. Eikä kuten nykyisin, että jos on eläviä kasveja niin monesti on vuokrattu ja/tai joku käy hoitamassa ulkoistetusti.

      Tuosta lajikkeesta sen verran, että kun se kasvi aikoinaan tuotiin viihtyisästä kotiympäristöstään, niin se oli tosiaan aika kaukana nykyisistä edelleenjalostetuista. Nimi jonka muistelisin lukeneeni, juurikin P. Wallis Wallisii tai jotain sinnepäin. Jos katsot kuvia luonnossa kasvavista yksilöistä, niin huomaat että aika kovaa valoa saavat. Tämä selittäisi hienot tummat lehdet sisävalaistuksessa. Lehtilavan vaakasuoraa kasvua huomaa minusta nykyisissäkin, mutta mielestäni sitä pystympi mitä paremmat olot. Varsinkin kastelun (ja mullan, ruukun, ..) täytyy olla todella mallikasta että pysyy pystynä. Johtuu tosiaan varmaan siitä, että nykyisistä on jalostettu rankempaakin elämää kestäviä, ja sellaisia että saavat todella nuoretkin yksilöt hormonilla kukkimaan ennen kauppoihin lähettämistä. Sääli on tämmöinen. Itsekin ottaisin mielelläni aidosti vanhaa kantaa olevan, jos vastaan tulisi.

      Tuosta ruukun täyttämisestä olen hieman eri mieltä. Nykyisetkin täyttävät. Täyttämisnopeudessa luotan sanaasi, sillä .. no ei minulla ole mitään syytä sitä epäillä. Näin tiedoksi, jos et ollut aikaisemmin tietoinen: hyvä heikon valon sietäminen ja nopea leviäminen on kasvin keino etsiä itselleen nopeasti hyvä kasvupaikka olla ja kukkia. Veikkaan myös viitaten aikaisemmin kirjoittamaani: entinen lajike tarvitsi enemmän valoa ennen kuin koki olot hyviksi ja koska ei huonevalaistuksessa tätä saanut, levisi nopeasti täyttämään ruukun.

      Tässä vähän lukemista (englanniksi) josta aikoinani olen itseäni sivistänyt kyseisestä kasvista:
      http://www.exoticrainforest.com/Spathiphyllum Clevelandii pc.htm
      ja tässä jutussakin linkitetty kuva luontaisesta kasvusta:
      https://www.flickr.com/photos/codiferous/417124810/
      Toivottavasti löytyy vanhaa kantaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2524
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      77
      2306
    3. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      60
      2302
    4. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      18
      1993
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      84
      1749
    6. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      7
      1479
    7. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      30
      1368
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      14
      1244
    9. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      4
      1093
    10. Se on siinä

      Jami kun vielä loppuu niin Lappajärvellä ei oo yhtään mitään toimintaa.Purkamista piisaa kymmenen vuoden ajalle.Maakunna
      Lappajärvi
      32
      937
    Aihe