Onko täällä muita, jotka...

Hämmentävää

... ovat alkuun olleet homofobisia, mutta tajunneet myöhemmin olevansa kiinnostuneita samasta sukupuolesta? Tai tiedättekö vastaavia tapauksia?

4

348

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • argdys

      Minä. Olin koko teini-ikäni homofobinen. Inhosin lesboja ja homoja, enkä voinut käsittää muita kuin heteroita. Lesbous ja homous oli minusta "väärää" ja paheksuin sitä avoimesti. En ihastunut keneenkään koskaan. Oletin kuitenkin olevani umpihetero.

      Päälle kaksikymppisenä ihastuin ensimmäistä kertaa kunnolla - ja se ihastus oli nainen. Kokemus oli nöyryyttävä ja hämmentävä, kunnes pikkuhiljaa aloin hyväksymään sen. Siitä se sitten lähti. Pala palalta löysin itseni ja oman seksuaalisuuteni monien mutkien kautta. Se ei ollut helppoa myöntää itselleen, että on lesbo. Vielä tänäänkin, lähes kolmekymppisenä, elän "kaapissa" useimmille. Vain lähipiiri tietää lesboudestani ja sitä, että minun "kämppikseni" oikeasti on puolisoni.

      Ihan hävettää ajatella niitä aikoja, kun olin homofobinen, nuori ja typerä. Monet elävät siinä luulossa, että olen vieläkin homofobikko hetero. Mietin usein, kuinka vaikeaa olisi selittää heille nykyinen tilanne. Sen takia olen jättänyt useimmille kertomatta. Luulen homofobisuuteni olleen jonkinlainen keino suojata itseäni teininä. Oli helpompaa esittää heteroa ja olla homofobinen, kuin löytää itsensä ja tajuta olevansa lesbo. Entinen hmofobisuuteni juurtaa myös perheen arvoihin: kasvoin perheessä, jossa lesboista ja homoista puhuttiin aina rumasti. Olin teininä epävarma ja halusin sopia joukkoon. Sisimmässäni olen aina tainnut tietää, etten ole hetero, mutta rakensin tuolla tavalla suojakilven ympärilleni. Onneksi nykyään suurin osa kilvestä on poissa. Tekemistä oman itseni kanssa riittää vieläkin, mutta suurimman osan itsestäni olen jo hyväksynyt.
      Iso kiitos siitä kuuluu omalle puolisolleni, joka raotti silmäni :-)

    • Höpsööntynyt

      Minä olen homofoobinen tällä hetkelläkin. Tai siis olen kai aina hyväksynyt muiden vinoviettisyyden ja hyväksynyt lesbot sekä homot lähipiiriini, mutta en ole voinut kuvitella itseltäni muuta kuin heteroseksuaalisuutta. Nyt olen ensimmäistä kertaa ihastunut naiseen eli omaa sukupuoltani edustavaan ihanaan ihmiseen. Tämä tuntuu rajulta ja sekavalta.

    • määvaa_n

      Minä.
      Kiitos erittäin homofobisen perheeni.

      Elin parisuhteessa miehen kanssa, mutta se loppui. Mietin kauan omia tuntemuksia ja ajatuksia kaikesta, kun tajusin ihastuneeni naiseen.
      Nyt seurustelen naisen kanssa ja olemme onnellisia yhdessä.

    • Mää en voi sanoa, että olisin koskaan ollu mitenkään homofobinen sen suuremmin kuin transfobinenkaan, mutta kai jokaisella ihmisellä on joitain asioita, joita ei aina 100% käsitä, mutta voi kuitenkin yrittää ymmärtää ja oppia. Itse pidän naisista ja minulle se on ihan tavallinen asia, en edes tunne kuuluvani vähemmistöön, vaan tunnen olevani vain ihminen muiden ihmisten joukossa eikä mulla ole tarvetta jokapäiväisessä elämässä korostaa kauheasti sitä asiaa, että naiset kiinnostaa, en koe olevani kovinkaan stereotypinen , vaikka lyhyt tukka on ja on muutama ruutupaitakin, mutta olen enemmän naisellinen tai tyttömäinen kuin poikamainen, vaikka 100% en tunne kuuluvani mihinkään kategoriaan.

      Jos on ennen kaapista tulemistaan ollut homofobinen se voi viitata siihen, että pelkää itsessään sitä että pitää oman sukupuolensa edustajista. Esimerkiksi joillain uskonnollisen lahkon/seuran tai kirkon piirissä olevalla ihmisellä tai tällaisen lahkon/kirkon perustajalla/papilla voi olla ärhäköitäkin homofobisia mielipiteitä, mutta salaa hän saattaa pitää oman sukupuolensa edustajista ja jopa tapailla jotain henkilöä muiden tietämättä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      83
      1561
    2. Nainen, huomasitko kun muutin sinua?

      Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/
      Ikävä
      88
      868
    3. Misä tulipalo?

      Mikä palaa Haapavedellä?
      Haapavesi
      8
      832
    4. IS Viikonloppu 12.-13.7.2025

      Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko
      Sanaristikot
      56
      829
    5. Jumankauta sä olet hyvännäköinen

      Ihan mun miehen näköinen 😍
      Ikävä
      53
      802
    6. Tämä kesä ei ollut vielä meidän

      Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos
      Ikävä
      58
      763
    7. Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä

      Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html
      Maailman menoa
      188
      741
    8. Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit

      Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.
      Ikävä
      80
      705
    9. Teet tämän niin

      Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸
      Ikävä
      41
      690
    10. Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan

      Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      170
      671
    Aihe