... ovat alkuun olleet homofobisia, mutta tajunneet myöhemmin olevansa kiinnostuneita samasta sukupuolesta? Tai tiedättekö vastaavia tapauksia?
Vastaukset 4
- argdys
Minä. Olin koko teini-ikäni homofobinen. Inhosin lesboja ja homoja, enkä voinut käsittää muita kuin heteroita. Lesbous ja homous oli minusta "väärää" ja paheksuin sitä avoimesti. En ihastunut keneenkään koskaan. Oletin kuitenkin olevani umpihetero.
Päälle kaksikymppisenä ihastuin ensimmäistä kertaa kunnolla - ja se ihastus oli nainen. Kokemus oli nöyryyttävä ja hämmentävä, kunnes pikkuhiljaa aloin hyväksymään sen. Siitä se sitten lähti. Pala palalta löysin itseni ja oman seksuaalisuuteni monien mutkien kautta. Se ei ollut helppoa myöntää itselleen, että on lesbo. Vielä tänäänkin, lähes kolmekymppisenä, elän "kaapissa" useimmille. Vain lähipiiri tietää lesboudestani ja sitä, että minun "kämppikseni" oikeasti on puolisoni.
Ihan hävettää ajatella niitä aikoja, kun olin homofobinen, nuori ja typerä. Monet elävät siinä luulossa, että olen vieläkin homofobikko hetero. Mietin usein, kuinka vaikeaa olisi selittää heille nykyinen tilanne. Sen takia olen jättänyt useimmille kertomatta. Luulen homofobisuuteni olleen jonkinlainen keino suojata itseäni teininä. Oli helpompaa esittää heteroa ja olla homofobinen, kuin löytää itsensä ja tajuta olevansa lesbo. Entinen hmofobisuuteni juurtaa myös perheen arvoihin: kasvoin perheessä, jossa lesboista ja homoista puhuttiin aina rumasti. Olin teininä epävarma ja halusin sopia joukkoon. Sisimmässäni olen aina tainnut tietää, etten ole hetero, mutta rakensin tuolla tavalla suojakilven ympärilleni. Onneksi nykyään suurin osa kilvestä on poissa. Tekemistä oman itseni kanssa riittää vieläkin, mutta suurimman osan itsestäni olen jo hyväksynyt.
Iso kiitos siitä kuuluu omalle puolisolleni, joka raotti silmäni :-) - Höpsööntynyt
Minä olen homofoobinen tällä hetkelläkin. Tai siis olen kai aina hyväksynyt muiden vinoviettisyyden ja hyväksynyt lesbot sekä homot lähipiiriini, mutta en ole voinut kuvitella itseltäni muuta kuin heteroseksuaalisuutta. Nyt olen ensimmäistä kertaa ihastunut naiseen eli omaa sukupuoltani edustavaan ihanaan ihmiseen. Tämä tuntuu rajulta ja sekavalta.
- määvaa_n
Minä.
Kiitos erittäin homofobisen perheeni.
Elin parisuhteessa miehen kanssa, mutta se loppui. Mietin kauan omia tuntemuksia ja ajatuksia kaikesta, kun tajusin ihastuneeni naiseen.
Nyt seurustelen naisen kanssa ja olemme onnellisia yhdessä. Mää en voi sanoa, että olisin koskaan ollu mitenkään homofobinen sen suuremmin kuin transfobinenkaan, mutta kai jokaisella ihmisellä on joitain asioita, joita ei aina 100% käsitä, mutta voi kuitenkin yrittää ymmärtää ja oppia. Itse pidän naisista ja minulle se on ihan tavallinen asia, en edes tunne kuuluvani vähemmistöön, vaan tunnen olevani vain ihminen muiden ihmisten joukossa eikä mulla ole tarvetta jokapäiväisessä elämässä korostaa kauheasti sitä asiaa, että naiset kiinnostaa, en koe olevani kovinkaan stereotypinen , vaikka lyhyt tukka on ja on muutama ruutupaitakin, mutta olen enemmän naisellinen tai tyttömäinen kuin poikamainen, vaikka 100% en tunne kuuluvani mihinkään kategoriaan.
Jos on ennen kaapista tulemistaan ollut homofobinen se voi viitata siihen, että pelkää itsessään sitä että pitää oman sukupuolensa edustajista. Esimerkiksi joillain uskonnollisen lahkon/seuran tai kirkon piirissä olevalla ihmisellä tai tällaisen lahkon/kirkon perustajalla/papilla voi olla ärhäköitäkin homofobisia mielipiteitä, mutta salaa hän saattaa pitää oman sukupuolensa edustajista ja jopa tapailla jotain henkilöä muiden tietämättä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 661120
Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️42806- 69782
- 74738
- 149736
Miksi meille jäi
Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk37685- 62677
Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)78673Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k202576Rakas, rakkaampi, rakkain
Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m116573Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei19540- 52539
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?10537Sara Sieppi ja hissi tänään
Voi helvetin helvetti. Nytkö tätä naikkosta täytyy palvoa ja antaa etuoikeus hissiin, kun hän on vääntänyt kakaran maail114498- 90498
Ketä ajattelen
kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v18490Työttömän miehen ihmisarvo
..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline114455Pilkettä sunnuntain silmässä
😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto65441YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.
Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene25436Perussuomalaiset eiväy uskaltaneet tulla ulos bussista Helsingissä .
Perussuomalaiset erikoisessa tilanteessa Helsingissä – Eivät uskaltaneet tulla ulos bussistaan: ”Uhka käsin kosketeltavi158433