JOS-funktion yhteydessä käytetään yleensä vertailuja =, >, <, >= jne.
Kuinka suoritan kätevimmin rajauksen, että arvo on tiettyjen lukuarvojen välillä. Voiko sekaan laittaa JA funktion, ja miten? Esim. JOS (B>=6 JA B<=9 ; toteutetaan ; muutoin)
Vertailuoperaattorit
9
408
Vastaukset
- andja
Voi käyttää vaikka AND() funktiota, varmaankin suomenkielisessä sitten JA().
En muista nyt ulkoa, mutta menee ehkä jotakuinkin näin: =JOS(JA(B>=6;B<=9);totta;epätotta)- jotenkin_mutta_miten
Ahaa, tuo JA funktio ujutetaan JOS funktion sisään vertailun tilalle.
Kiitti!
- josja
Jos vaikka vertailtava luku on A1, niin
B1=JOS(JA(A1>5;A1<10);"toteutetaan";"muutoin")
Nyt jos A1 on vaikkapa 6, niin "toteutetaan" ja jos 4, niin "muutoin"- ehtoja
Tuossa saa olla tarkkana, sillä jos A1 on 5 tai 10 niin toteutuu "muutoin".
- Josja
ehtoja kirjoitti:
Tuossa saa olla tarkkana, sillä jos A1 on 5 tai 10 niin toteutuu "muutoin".
Niinpä. Eikös se ollut juuri tarkoitus. Jos verrattava luku osuu annettujen ehtojen väliin niin sitten "toteutetaan".
- ehtoja
Josja kirjoitti:
Niinpä. Eikös se ollut juuri tarkoitus. Jos verrattava luku osuu annettujen ehtojen väliin niin sitten "toteutetaan".
Niinpä tietysti, mutta joskus saattaa tulla ajatusvirhe ja on "yllätys" ettei ne rajaukset 5 ja 10 kelvanneetkaan mukaan. Selkeämpää on käyttää >= ja <=, jolloin rajauksetkin tulee huomioiduksi. Jää ylimääräinen ynnäily/vähentely-pähkäily pois.
- jotenkin_mutta_miten
Mikä olisi parempi tapa toteuttaa solun arvon perusteella useaan eri toimintoon haaroittuva ohjelmalauseke, kuin käyttää sisäkkäisiä JOS funktioita?
Esimerkiksi:
HAKU(A1;C1:C11;JOS(B1=2;D1:11;JOS(B1=3;E1:E11;JOS(B1=4;F1:F11;G1:G11)))) toimiihan se tietenkin tuollainkin. - 2xjos
Voi tehdä myös parilla JOSsilla, jos JAt on loppu.
JOS(B>=6;JOS(B<=9;TOSI;EPÄTOSI);EPÄTOSI) - jajos.funktio
Voi tehdä oman funktion.
alarvo=minimi
ylarvo=maksimi
vertailtava=vertailuarvo
toteutuu=funktion paluuarvo jos vertailuarvo minimin ja maksimin välissä
eitoteudu=funkiton arvo muutoin
Esim. =jajos(6;9;B;"on välillä","ei ole välillä")
Function jajos(alarvo, ylarvo, vertailtava, toteutuu, eitoteudu)
paluuarvo = eitoteudu
If vertailtava >= alarvo Then
If vertailtava <= ylarvo Then
paluuarvo = toteutuu
End If
End If
jajos = paluuarvo
End Function
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää2394687Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri4543364Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt152338Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa221982Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja91253Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat281129- 741073
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar691045- 771006
- 54946