Kun rakennusalan ammattilaiset rakentaa talon ja asunnon, niin siellähän on asunnoissa monessa paikassa paljon törkyä ja pölyä ja jos vaikka mitä vataavaa. Jalkalistat asennetaan kaiken sen roskan päälle mitä huoneen reunoilla sattuukaan olla, ei niitä imuroida pois enenkä päälle pätkästään lista. Pistorasiat roskien päälle, maikki muutkin vastaavat jutut menee varmaan näin, kuinkas jos ei asukas ole katsomassa perään ja imuroimassa, vähentäisi huoneenseen myöhemmin asuttaessa jo leijuvan pölyn määrää jos ei jätettäs törkyjä piiloon.
Tuumailin rakentamista ja asuntoja:
12
211
Vastaukset
- Onneksi ongelmasi on ihan väärällä palstalla. 
 Me olemme rakentaneet jo tarpeeksi.
 Kokeilehan tuolla nuoremmilla.
 H.
- Näinon.onTuskin pystytään pölyttömästi rakentamaan. - No-eihän-ihan-noinRakennusalan ammattilaisena olen ollut rakentamassa montakin pölytöntä ja loppusiivottua avaimet käteen asuntoa. Ne ovat muunmaalaisia ja tumpeloita jotka nykyisin kusetusrakentaa. 
 Olen ollut myös näkemässä tee-se-itse ja hartia-pankki rakentajia, joilla ei ole siivoustyöstä / välisiivoustyöstä / rakentamisen aikaisesta siivoustyöstä harmaintakaan loogiikkaa. Siellä tallustellaan sahanpuruissa, lastuissa ja rakennuspölyissä levitellen niitä pitkin poikin. Jopa rikkaharjat lapioineen ja roskasäkkeineen puuttuu näköpiiristä. Ei ole enää varaa niihin.
- Asko751tNo-eihän-ihan-noin kirjoitti:Rakennusalan ammattilaisena olen ollut rakentamassa montakin pölytöntä ja loppusiivottua avaimet käteen asuntoa. Ne ovat muunmaalaisia ja tumpeloita jotka nykyisin kusetusrakentaa. 
 Olen ollut myös näkemässä tee-se-itse ja hartia-pankki rakentajia, joilla ei ole siivoustyöstä / välisiivoustyöstä / rakentamisen aikaisesta siivoustyöstä harmaintakaan loogiikkaa. Siellä tallustellaan sahanpuruissa, lastuissa ja rakennuspölyissä levitellen niitä pitkin poikin. Jopa rikkaharjat lapioineen ja roskasäkkeineen puuttuu näköpiiristä. Ei ole enää varaa niihin.Hei, "No-eihän-ihan-noin " 
 Siis onko olemassa sellaisiakin rakentajia jotka esim. imurilla ottaa ennekuin laitetaan listat ja sähkörasiat lopullisesti paikalleen? Olisi kyllä hienoa kuulla tällaisesta ylellisyydestä.
- No-jopa-näinkinKyllä niitä on - ainakin oli aiemmin, itseni mukaan lukien silloin kun luotettavuus ja työn jälki oli kunniassaan. Olen ollut alalta pois ehkä viitisentoista vuotta, silloin alkoi myös yleistymään virolaisen työvoiman käyttö ja baltian maista ylipäätään. Joten taso on laskenut monen muunkin kuin purun ja pölyn suhteen. 
 Huolellinen ja tunnollinen rakennussiivooja, jos sellainen löytyy työmaalta, osaa kyllä puhdistaa kaiken oleellisen etukäteen ja levittää suojapahvit.
- Näin.se.meneeHyvä järjestys ja siisteys näkyy työn tuloksessa, 
- sepelkyyhkytNo-jopa-näinkin kirjoitti:Kyllä niitä on - ainakin oli aiemmin, itseni mukaan lukien silloin kun luotettavuus ja työn jälki oli kunniassaan. Olen ollut alalta pois ehkä viitisentoista vuotta, silloin alkoi myös yleistymään virolaisen työvoiman käyttö ja baltian maista ylipäätään. Joten taso on laskenut monen muunkin kuin purun ja pölyn suhteen. 
 Huolellinen ja tunnollinen rakennussiivooja, jos sellainen löytyy työmaalta, osaa kyllä puhdistaa kaiken oleellisen etukäteen ja levittää suojapahvit.""Huolellinen ja tunnollinen rakennussiivooja, jos sellainen löytyy työmaalta, osaa kyllä puhdistaa kaiken oleellisen etukäteen ja levittää suojapahvit."" 
 Joo mutta tavllinen amatööri rakennuttaja joka rakennuttaa itelleen omakototaloa esim. ei edes tiedä, mitkä töskät eri koloihin voi jäädä jos ei niitä putsata pois. Hän ei voi siis kuvitella asiaa, jos kukaan ei sano sitä.
 Putsaako rakentajat?
- Niin.ettäEi voi yleistää kun rakennuskohteita ja rakentajia löytyy laidasta laitaan. 
 
- Älä muut sano ,määkin kun tein läpitöitä ja niinpal hööläsin ja lastui ol joka pualel ja sinne ne korkkimaton alle jäivät . 
- No, jos asukas itse ne listojen seudut huolellisesti imuroi, niin tuskin ne pölyt, mitkä ei imurin mukaan lähde, enää sieltä itsekseenkään lähtee leijuskelemaan. Näin niin kuin vajavaisella maalaisjärjellä ajatellen. Ja onhan siellä rakennuksilla siivoojiakin töissä. Monista muista asioista asuntojen kiireisessä nykyrakentamisessa olisin enemmän huolissani. - Niin, ja eikö ne pistorasiat laiteta paikoilleen vasta seinien maalaamisen ja tapetoinnin jälkeen? 
 Ainakin minulla ne on niin tiukasti seinässä kiinni, etten mistään kautta pääse näkemään onko siellä pölyä alla. Päällä vähin näkyy olevan, mutta siitä en sähkäreitä voi syyttää.
 
- ammattiloisetrakentaaJa mitähäh kaikkea muuta siellä rakenteitten alla onkaan piilossa usein piileskelemässä kaupallisesti hosumalla gryndatussa serfikoidusti valvottuna ? Immeiset ku tuppaa yleensä tuijottelee vaa 
 pintamateriaaleja vaikka ne ois usein helppo ja halpa vaihtaa nii pieleen mennyttä rakennusta ei
 aina voikkaan tai kannata korjata enää mitenkään jos se on vaikkapa jo uutena korjauskelvoton..
 peräänkuuluttaisin enempiki perinteistä työmoraalia missä tekijä itte vastaa siitä ettei suostu tekee huonoo eikä kehtaa päästä huonoatyötä mistään rahasta myyntiin nii ku hosumalla kaupallisesti
 gryndatuistetuissa kohteissa jossa aikataulu o rahaa ja laatuakin tärkeempi riteeri viivästyssakoineen asuntovelkoineen kaikkineen..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliinYli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset789317
- Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti905947
- Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen"Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu1045785
- Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueitanäin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään394057
- Enää viisi yötä Sannan kirjaanIhan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut483995
- Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueitasillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi783832
- Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessäänmutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät493679
- Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1133070
- IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k582885
- SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensaSDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral982859