Joku ihmeellinen selainkaappari ilmestyi eilen aamulla. Häiriköi Firefoxissa ja cromessa, muilla selaimilla en ole kokeillut.
Oireet:
Satunnaisesti, ehkä joka 5-10 kerta, linkkiä klikatessa hiiren oikealla painikkeella menee jonnekin mainos tai pornosivulle. Firefoxissa tulee ilmoitus ponnahdusikunan estosta.
Etsin netistä keinoja häirikön poistoon ja löysinkin. Ohjeiden avulla ei kuitenkaan sitä häirikköä löytynyt mistään. En ladannut enkä käyttänyt ohjesivuilla oleita poisto-ohjelmia.
Ei paljon minua häiritse nuo mainokset enkä vitun kuviakaan säikähdä mutta periaatteessa olisi hyvä saada ongelma korjattua.
Selainkaappari?
9
294
Vastaukset
Koitappa tuota jos auttaa https://security.symantec.com/nbrt/npe.aspx
- niitähänriittää
AdwareCleaner löysi ainakin ennen parhaiten jos selaimeen oli tullut jotain ylimääräistä, en tiedä nyt kun on Malwarebytesin omistuksessa, niiden oma ohjelma kun ei löydä yleensä mitään.
https://www.malwarebytes.com/adwcleaner/
Useimmiten mainokset tulee sivujen omista scripteistä ja ne saa parhaiten pois NoScritillä.- hehhehhah
Vitsiniekkakin mainosmieskin on herännyt.
- hiiteen_koko_winukka
Hiiteen moinen.
- fda
Kyseessä varmaan selaimeen asennettu ylimääräinen liitännäinen. Uskoisin, että tekee taustalla muutakin kuin pelkästään ohjaa silloin tällöin mainos- tai pornosivulle. Itse en ainakaan kyseisellä koneella tai selaimella kirjautuisi enää mihinkään palveluun, koska se voi lähettää salasanat ja tunnukset eteenpäin.
- WituixMän
Tuo poistetussa viestissä ollut linkkki ja sieltä lataamani, asentamani ja ohjelama näyttää tehonneen. Onneksi otin sen talteen ennen kun sensuuri iski.
- Miksi.Tonin
Viestit poistettiin nehän olivat pelkkää asiaa ja auttamista?
- poppareita
Joihinkin pop-up sivuihin ei tehoa host, palomuuri, scriptin esto tai mikään sen pop-up sivun esto, vain adblock plus -lisäosaan lisättävällä popupin estolla saa estettyä kun laittaa ettei siltä alkuperäiseltä sivulta saa tulla mitään pop-upeja.
Suomalaisen tekemä, jostain syystä ei löydy Firefoxin lisäosasivulta enää ainakaan entisestä linkistä. Helpoin asentaa jos on toisessa selaimessa valmiina.
http://jessehakanen.net/adblockpluspopupaddon/- poppareita
Saa näköjään tuostakin linkistä asennettua suoraan, mutta viimeisin versio ei ole signed, ei kai toimi firefoxissa, cyberfoxissa toimii.
http://jessehakanen.net/adblockpluspopupaddon/adblockpopups-snapshot.xpi
Tämäkin saanut hyvät arvostelut.
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/popup-blocker-ultimate/
Nuo popupit ärsyttää enemmän kuin mitkään mainokset.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site515876Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers714605Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464362SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564141SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt933753Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä
Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään623303SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502463Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352359Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat422089En uskalla ees ajatella muru
Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha131229