Ottaisin 50:n kirjan painoksen. Kirjassa olisi
140 sivua. Värikuvia mukana 20-30.
Miten paljon maksaa omakustannekirja?
8
424
Vastaukset
- Omalla-jos-ei-muuten
Omalla printterillä ei maksa kuin paperin ja musteet.
Mutta. Guuglaus auttaa. Hinnastoja netti täynnä.- ö-Öö
Ei hyvä
Harvalla korkealaatuista laseria kotona. Mustesuihkut jne voi unohtaa, jälki ei kestä kuin aikansa. Ei muuten välttämättä halpaakaan, jos tarvitsee vaikkapa sata kirjaa. Sekin, aika harva kirjansidonta taitoinen ja kansimateriaalitkin maksaa.
Digipainoja kyllä piisaa, kyselemällä hinnat selviää. Kandee tsekkailla, jos löytyy gradujen, dippatöiden, väitöskirjojen tekemiseen erikoistunut painoo, niitä on.
Hyvin harva osaa tehdä painovalmiin aineiston, siinä vaiheessa kannattaa vähän maksaa painolle, että lopputulos ei ole ihan hirveä.
=DW=
- Pyyv
Pyydä tarjouksia. Käy paikanpäällä sitten keskustelemassa, kun saat muutaman kiinnostavan tarjouksen. Sittenpä tiedät,
Digipaino on paaaljon halvempi kuin offsetpaino.
Sidottu on paaljon kalliimpi kuin nidottu,
Värikuvilla maksaa enemmän kuin mustavalkoiset kuvat. - PitäisköKysyä
Naapuri tilaa amerikasta ja saa hyvin edullisesti kotiovelle kuljetettuna. Olikohan Amazonilta Pitäisikö kysyä?
- OnneaMatkaasi
Löytyisiköhän tuolta tarvittavia tietoja: https://www.bod.fi/kustantamo.html?gclid=CMbfhJ78l9QCFcvKsgodGWwNWw
Ellei löydy, kysy lisää sieltä.- ö-Öö
Täysin paska "tarjous".
=DW= ö-Öö kirjoitti:
Täysin paska "tarjous".
=DW=Samaa mieltä, täysin... kiertäisin kaukaa.
Monissa kirjapainoissa on omakustannuslaskureita, joilla voi laskea karkean arvion painatuksen hinnasta.
Paljon vaikuttaa miten paljon tarvitset apua, joudutaanko asemointia ja muita juttuja tarkastamaan vai lähetätkö vain tikulla kirjasi painoon täysin valmiina painettavaksi.
Kannattaa kaikki sanamuodot yms miettiä ajoissa huolella, joskus raakakopion jälkeen tehtävät korjaukset maksavat maltaita (tai ainakin hinta tuntuu isolta muutokseen nähden)kun ajattelee, että jokin pieni loppupääte esim korjataan siinä vaiheessa.
Samoin vaikuttaa millaiselle paperille, päällystettyä vai päällystämätöntä ja missä koossa kirjasi haluat, entä minkälaisiin kansiin, koviin vai pehmeisiin.
Monta ruksia joutuu ratkaisemaan kirjatilausta tehdessä.
Tietysti mitä isomman painoksen ottaa, se tulee kappaletta kohden halvemmaksi
Joissakin painoissa voi tehdä myös tarvepainatussopimuksen, jolloin voit jopa yksittäisin kappalein tilata lisää kirjaasi.
Karkean arvion voin heittää 50 kirjaa pehmeissä kansissa päällystämöttälle paperille painettuna 140 sivua ja 40 värikuvaa, yksikköhinta voi olla esim 14 euroa kpl, joten noin 700 euroa . Halvemmallakin voi saada ja kalliimmallakin.
Joku kehui tuossa edella amerikassa painattaneensa, kannattaa miettiä ja vertailla myös Viroa painatuspaikkana,
Samoin tuli mieleen, että löytyy myös kirjansidontayrityksiä, jotka painattavat painotyöt suurissa kirjapainoissa tai painatuslaitoksessa kirjan sisällön, ja palvelevat asiakasta sitten sidonnassa ja muissa painatusta koskevissa asioissa.
Arvioin eilen montako riimiä ja kommenttia olen palstalle kirjoittanut.
Alkaen 2008-jotain.
Korjatkaa, jos muistin väärin.
Omat kommenttini ovat tallessa, lukuun-ottamatta ihan alku-aikoja.
Luku alkaa nollineen kakkosella.
Minulla on laadukas kirjoitin.
Se luo laadukkaita valo-kuviakin, kunhan laittaa oikeaa paperia rasiaansa silloin.
Minulla on myös nyky-aikainen taitto-ohjelma, jolla voin asemoida kaiken kauniisti paikoilleen.
Olettaisin voivani tehdä "kirjani" kalleimman osan itse.
Antaisin jonkun firman vaan naitella se kasaan.
Luulisin tulevan halvaksi, koska aineistoni on digiä, ei yltiö-romanttista kynäilyä.
-
Tietenkin, jos kustannus-toimittaja on joku Sorsa, joka toteaa että me emme tällaista pashaa julkaise, on otettava Päätalot alle ja vaihdettava maisemaa.
-
Tulee mieleeni Vexi Salmi.
Hän kertoi että kerran tuli toimistoon vanhenpi mies joka halusi tehdä levyn.
Osittain omilla rahoillaan.
Noh, Vexi vei miehen studioon ja laittoi laulamaan.
Sitten Vexi ja P.Hietanen/K.Halonen :ko se nyt oli kuuntelivat.
Nostivat veteraanin väräjävän laulun taajuutta, ei kuitenkaan ihan Pikku-Oraviin asti ja soittivat nauhan hänelle.
Veteraani kuunteli, totesi tuoltako se kuulostaa.
Ja luopui aikeistaan.
Mies-parka pysyi nuotissaan mutta äänensä eikä laulu-tapansa toiminut alkuunkaan.
Tällaisia laulajia on Karaokessa paljon.
Saman-tapaisia kirjailijoitakin on.
H.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä8010887Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on14310250- 258001
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1776434Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.445371- 724986
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1394279Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai194173Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas443924Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1313544