Vanha linuks bugi jyllää edelleen!

Linuks_Hirveä

http://bot.fi/1zvy
Tällaistahan se on linkkuroilla - tubutinpojat vaan uskottelee turvallisuudella ja muulla höpöhöpöllä, mutta todellisuus on vieläkin karumpi!

11

217

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuskainen_parahdus

      Kiinnostaisi kovin mutta en uskalla klikata outoja linkkejä internetissä kun minulla on tämä winkura.

      • Buginen_Linuks

        Tuskin sillä tubuttimellakaan.......hih hi hi hi hi......†


    • win-ymmärtämätön
    • kuka_osaa_kuka_ei

      On se kyllä kauheeta.

      Mutta ku tuota pöpöö ei saa netin kautta koneeseen, vaan pitää päästä sen masiinan tykö ja näpsytellä se sisään sen saastutettavan koneen omalla kiipoortilla. Se taas edellyttää mm. rivikomentojen käyttöä. Että mitenkäs windosentusiasti tuosta kynnyksestä yli konttaa.

    • wewannacry
    • vai_että

      jyllää? Alkuperäisessä artikkelissa mainitaan vain

      "The primary proof-of-concept attack developed by Qualys exploits a vulnerability indexed as CVE-2017-1000364. Qualys researchers also developed attacks that use Stack Clash to exploit separate vulnerabilities, including CVE-2017-1000365 and CVE-2017-1000367."

      kyseessä on siis vain todiste bugin olemassa olosta eikä siihen mitenkään hyökätä. Taas tuli mikki$-puudelila VALTAVA aivopieru.

    • hihhuli_se_on

      Aloittaja harrastaa näköjään ns. vaihtoehtoisia faktoja, kun muuhun ei pysty.

    • opiskelu_kannattaa

      Wikipedia aloittaa esitelmänsä Wannacrystä näin:
      "The WannaCry ransomware attack was a worldwide cyberattack by the WannaCry[a] ransomware cryptoworm, which targeted computers running the Microsoft Windows operating system by encrypting data and demanding ransom payments in the Bitcoin cryptocurrency"

      M$:n lampaansakramentin syöneiden kannattaisi lueskella asioista ennen vaahtoamisen aloittamista. Vai onko Lontoon murteen opiskelu heillä jotenkin vielä koulussa kesken.

    • Aloittajan linkki ja viesti on silti yhä täyttä totta!
      Mutta linukspotilaat käänsivät keskustelun heti ihan johonkin muuhun, koska eivät mahda totuudelle yhtään mitään.


      • kjvkzxdvjhxj

        Koko internet on katastrofi, joka lopulta kaataa koko maailman.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistoliitto esittää rikkaille veronkiristyksiä, mutta kansalle ei kelpaa

      Miksi? Haluaako taviskansa lisää leikkauksia peruspalveluihin? Pääsettekö liian helposti vielä terveyskeskukseen tai ham
      Maailman menoa
      79
      1398
    2. Mikä tästä teki

      Lopulta niin vaikeaa?
      Ikävä
      122
      1158
    3. Nainen, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, miehestä?
      Ikävä
      117
      1119
    4. Mitä vikoja

      kaivatussasi on?
      Ikävä
      86
      1095
    5. 60
      970
    6. Meistä puhutaan

      Meistä varmaan puhutaan ja huhutaan. Luulen niin. Ei kiva juttu. Ja ystävät on minusta huolissaan. Yritän tehdä kaikkeni
      Ikävä
      63
      935
    7. Mitä mieltä miehet ovat 40-50v naisista?

      Rehellisesti. Mitä ajattelet kun naiselle tulee ikäää
      Ikävä
      136
      861
    8. Uunimakkara koululaisten suosikki

      https://www.is.fi/ruokala/ajankohtaista/art-2000012228523.html on tärkeää että oppilaat syövät hyvin, muuten ei jaksa p
      Maailman menoa
      289
      760
    9. Noniin myönnetään

      Rakastan aivan kauheasti ❤️
      Ikävä
      18
      618
    10. Ihmettelen vieläkin miten pitkäksi aikaa

      Loukkaannuit mies. Taidat olla pitkävihainen.🫤
      Ikävä
      69
      616
    Aihe