Pankki määräilee

ihmettelev

Pankki meinaa luopua paperisista pankkitunnuksista.Pitäis ottaa vastaan pieni tunnuslukulaite jonka toiminta on tehty tosi hankalaksi käyttää.Vanha systeemi on parenpi ja tosi helppo käyttää Haluan että paperiset pankkitunnukset pidetään erelleen käytössä.Muussa tapauksessa vaihdan heti asiakkuuteni toiseen pankkiin.Brysselistä on tullut määräykset suomalaisille pankeille.Jos asiat toteutuu kaikki asiakkaat sanovat pankkisuuhteensa poikki.Onko pankeilla varaa menettää kaikki asiakkaansa.T.Pena tampereelta.

10

546

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nimierkki007

      eiköhän tuommonen samanmoinen systeemi ole kohta kaikissa pankeissa

    • derfsg

      Tarkoitat ilmeisesti ruotsalaista pankkia, Nordeaa? Pankki haluaa säästää rahaa. Maksavat ajan mittaan postimaksuineen enemmän kuin valmistuskustannuksiltaan muutaman 2-3 euron lukulaite. Osallistut pankin voiton muodostamiseen. En pidä itsekään noista.

    • tlsovellus-ongelma

      olen käyttänyt tunnuslaitetta jonkun aikaa ja enkä nyt näe sitä ongelmaksi. tosin jos laite menee rikki ja silloinhan on ongelma. pankin vaihdolla uhkailu tuskin auttaa koska kilpaileva pankki voi tehdä jotain vielä typerämpää loppujen lopuksi. en nyt kuitenkaan halua puolustaa nordeaa tässä tilanteessa.

      minun tietojen mukaan eu:lla ei ole mitään tekemistä tunnuslukulaitteen ja -sovelluksen kanssa. kaikkea ei voi pistää niin sanotusti brysselin piikkiin.

      tunnuslukusovellusta olen kritisoinut, siitä seuraavassa linkissä.
      http://keskustelu.suomi24.fi/t/14666832/tunnuslukusovellus

    • Mik-tääkin-lisävaiva

      Mikähän veetu on, että Nordealta ei voi tilata tuollaista tunnuslukulaitetta muuta kuin pankkiaikana?

      Sentään pankkitunnuksilla tunnistaudun tilkilleni, niin eikö muka sieltä sitten voida lähettää minulle tilaamaani tunnuslukulaitetta? Saakeli kun ottaa pattiin, pitää alkaa jonottaa ties minne numeroon arkiaikaan, että nuo ruotsalaiset pässinpäät osaa lähettää sen kämäsen laitteensa oikeaan paikkaan.

      Miksi tässä välissä muka vaaditaan ihmistä pankin päässä väliin? Ei niitä asiakaspalvelussa muutenkaan enää missään ole. Kai ne alkaa tyrkyttää Nordean sijoitusrahastoja, kun kerran saavat minut langan päähän.

      • hnbvhjk

        Siis ei pysty verkkopankissa lähettämään asiakaspalvelulle viestiä, jossa pyytää lähettämään laitteen itselleen?

        En ole Nordean asiakas, mutta vähän huolestuneena seuraan tilannetta. Pelkona on tietysti, että muutkin pankit siirtyvät vastaavaan systeemiin, jos Nordea ensin saa omansa toimimaan.


    • nordmani

      Nyt olen ulkona, kuin lumiukko. Siis tunnukset annetaan kännykällä. Ladataan sovellus ja toimii.
      On todella helppoa, kun tekee osakekauppaa.

      • Entäs-vanhempi-väki

        Mitäs jos hukkaat sen kännykkäsi tai se varastetaan? Onko uuden pankkikelpoisen puhelimen saaminen tulille ihan yhden päivän operaatio?

        Uusi phelin pitää ostaa, saada SIM-kortti vanhalle numerolle ja pankista kai sitten joku uusi tunnuslukusovellus? Vai kuinka nopeasti tuo tilanne tässä tapauksessa älykännykällä toimii?

        Oma puhelimeni ei ole tällä hetkellä älykännykkä. Eikä ole DORO-puhelimet useilla vanhoilla ihmisellä muutenkaan mitään älykoneita.


    • E220_CDI

      Vuosikymmenet jo käyttänyt SecurID avainta työkoneen VPN yhteyksiin matkoilla. Ei se ole luottokorttilaskinta tai avainperää kummempi, ellei halua käyttää saman asian tekevää kännykkäapplikaatiota. Verkkolaitteen tavoin se kuuluu tyokoneen kanssa nämä kuuluvat aina samaan pakettiin.

      Tämä on teidän omaksi turvaksenne, että loppuu se tunnuslukulistan kantaminen lompakossa.

      Tässä näkyy perinteisen security efficiency - effectiveness tradeoffissa kaksi puolta. Hukattu tunnistautumispalikka, hukattu tunnistautumisapplikaation sisältävä kännykkä ja hukattu tunnarilista kaikki estävät laillisen käyttäjän pääsyn tililleen. Siksi ei kannata hukata tunnistettaan, olipa se mikä tahansa.

      Se toinen puoli on silti vielä rumempi, eli mitä vilpillinen tunnarien löytäjä tai anastaja voi haltuunsa saamallaan turvavälineellä tehdä. Tässä suhteessa oikein käytettynä aktiivinen autentikointitapa on tunnuslukulistaa turvallisempi, koska pelkällä palikalla/luurilla ei vielä voi autentikoitua numerolistan tapaan.

      Vaatiiko Nordean tunnistautuminen käyttäjätunnuksia tuon turvapalikan lisäksi? Ja voiko tunnistautumiseen tarvittavaa turvakoodia saada käyttöönsä ilman salasanaa?

      Oikea vastaus kumpaankin on "ei", mutta miten Nordea tuon toteutti?

      • E220_CDI

        Kerpele, liian monimutkainen lauserakenne lähti lapasista. Oikea vastaus on tietenkin, että pelkällä palikalla ei löytäjä / varas tee mitään. Eli siis odotetaan Nordean vahvistusta vastauksille "kyllä" ja "ei" samassa järjestyksessä?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      110
      6887
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      384
      6533
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      65
      3297
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      126
      2832
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2430
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1834
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      21
      1697
    8. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      35
      1587
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1367
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1257
    Aihe