Kyllä minä ihmettelen vähän tämän palstan joitakin mielipiteitä. Jotkut tuntuu elävän itse ja saavan voimansa omaan elämään siitä myytistä että abortista tulee traumoja. Tai pitäis ilmeisesti tulla? Ja katumusta? Jos ei tule niin mitäs sitte? On kieltänyt tapahtuman tai on jotenki muuten viallinen ihminen kun ei reagoi kuten joku haluaa? Pitääkö tuntea syyllisyyttä siitä ettei tunne mitään syyllisyyttä? Miksi pitäis reagoida kuten joku kukkahattutäti haluaa? Joku uskisko määrää miten ihmiset saa reagoida mihinkin? Tai mitä saa katua?
Miksi ajatellaan että abortti on sellainen asia joka aiheuttaa syyllisyyttä ja traumoja? Minusta se on myytti jota jotku haluaa pitää yllä. Miksi? Ehkä ohjaillakseen syyllisyydellä toisia siihen suuntaan kuin haluaa. Minusta se on trauma kun on tullut raskaaksi suunnittelematta. Tai se kun lapsi onkin vammainen eikä tehny aborttia vaikka halusi? Tai kun paikat repeää synnytyksessä. Miksei niistä saa puhua? Miksi ne vaietaan kuoliaaksi? Tai raskaudesta johtuvista sairauksista ja vammoista? Niistä tulee traumoja mutta ne niinkö kuuluu asiaan ja tulee hyväksyä kun kerta alkaa tekeen lapsia? No mikäettei sitten aborttikin? Hyväksyy vaan että kun tekee näin niin sekin kaduttaa. Ihminen katuu aina jotain, sellasta mitä ei voi muuttaa tai perua. Joku katuu vanhoilla päivillään ettei uskaltanu elää vaan oli aina muille mieliksi. Joku katuu että vietti elämänsä jonku mulkeron kanssa eikä eronnu vaan sen takia ku ei uskaltanut elää omalla laillaan.
Ei halutusta raskaudesta selviämiseen käytetään aborttia muttei abortti ole se huono asia! Jos olisi niin miksi sillä pelastaudutaan? Sitähän välttäis kuin ruttoa jos abortti olisi jotenkin elämänpilaava. Miksei siitä saa puhua, että katuu lasten synnyttämistä? Se on tabu. Samoin kuin adoptio. Joku tekee toisten mieliksi että antaa lapsensa pois ja saakin loppuikänsä surra että mitä meni tekemään. Jos valitat asiaa jollekin niin saat kuulla että mitäs teit niin! Syy on kuitenkin oma teetpä oman tai muiden tahdon mukaan. Ei kukaan kiitä että teit oikein vaan sua ilkutaan että mitäs läksit. "Mitäs levittelit haarojas" tulee kuitenki vastauksena niiltä, joilta kuvittelet saavas ymmärrystä kun tulee vaikeaa eikä elämästä lapsen kanssa tullutkaan hyvää ja olet erehtynyt tekeen moraalitätien tahdon etkä omaasi ja tajuat virheesi. Moraalitätien oma elämä olikin niin paskaa että ne vain halus että on joku jolla vielä huonommin, ettei ole ite sitä kaikkein kurjinta pohjasakkaa?
Ajatelkaa jos oma kakara osoittautuukin kusipääksi tai siitä tulee joku massamurhaaja tai vain tyhmä? Katuiko kouluampujan äiti yhtään ratkaisuaan? Entä jos tietää että omassa suvussa on mielenvikaisuutta, eikö sen ainoan järkevän pitäis yrittää olla lisääntymättä? Ne vajakithan suvussa ei itse tajua vaan itsekkäästi lisääntyy.
Mitä tahansa voi katua myöhemmin kun ei tiedä mitään siitä toisesta vaihtoehdosta mitä ei elä. Jos on vaan hyvä olla itsensä ja päätöstensä kans niin miksi se ketään liikuttaa? Eikö jokasella ole vain oma elämä elettävänään?
Traumaa ja syyllisyyttä, not
8
130
Vastaukset
- seliseli_
"Miksi ajatellaan että abortti on sellainen asia joka aiheuttaa syyllisyyttä ja traumoja? Minusta se on myytti jota jotku haluaa pitää yllä. Miksi? Ehkä ohjaillakseen syyllisyydellä toisia siihen suuntaan kuin haluaa. Minusta se on trauma kun on tullut raskaaksi suunnittelematta. "
Täällähän se "myytti" on esillä ja kaikkien huomattavissa varottavina esimerkkeinä joka päivä..
Pitääkö yksinkertasuuksia taas vääntää ratakiskoista? Tietenkin siks kun tiedetään kipeästi että jonkun henki on riistetty ja ihan vaan itsekkäiden mukavuudenhalujen takia. Joskun ketä ois pitäny pikemminkin suojella ja puolustaa. Jos jotain traumaa myönnetään olevan, sen aiheuttajan väitetään olevan jotain ihan muuta kun se loogisesti todennäkösin eli lapsen tappaminen ja sen kirveltävä syyllisyys.
"Tai kun paikat repeää synnytyksessä. Miksei niistä saa puhua? Miksi ne vaietaan kuoliaaksi? Tai raskaudesta johtuvista sairauksista ja vammoista? Niistä tulee traumoja mutta ne niinkö kuuluu asiaan ja tulee hyväksyä kun kerta alkaa tekeen lapsia?"
Ehkä kun ne kuuluu ihan toiseen aihepiiriin? Missä virallisen vakuuttavalla sivulla muuten tälläsistä traumoista olikaan kerrottu?
" Jos olisi niin miksi sillä pelastaudutaan? Sitähän välttäis kuin ruttoa jos abortti olisi jotenkin elämänpilaava. "
Jospa vaikka siinä tilanteessa hädissään ei muutakaan keksi, siihen voidaan painostaa ja viekotella (täällä), ja kuvitellaan että siinä kohtaa aita on matalin ja pääsis helpommalla kun synnyttämällä. Ylläri tuleekin sitten jälkikäteen kun ne traumat jyllää loppuelämän pilaavina. Synnyttämällä fysikaaliset vaivat ois ollu vaan tilapäisiä ja henkisesti ois vapaa jopa kuolettavasta syyllisyydestä.
"Ei kukaan kiitä että teit oikein vaan sua ilkutaan että mitäs läksit. "Mitäs levittelit haarojas" tulee kuitenki vastauksena niiltä, joilta kuvittelet saavas ymmärrystä kun tulee vaikeaa eikä elämästä lapsen kanssa tullutkaan hyvää"
Kuka suosijaräyhien lisäks tälläsiä on lapsen synnyttäneille ilkkunu? Tai edes aborttööreille jotka katuu tekoaan ja tulee tänne rehellisesti kertomaan niistä hyshys!-aborttitraumoistaan?
"Moraalitätien oma elämä olikin niin paskaa että ne vain halus että on joku jolla vielä huonommin, ettei ole ite sitä kaikkein kurjinta pohjasakkaa?"
Varmaan tämä on sitten se syy feminatsitanttojen muiden haukkumisiin. Moraalia nämä lapsia hautaan kärkkyvät ihmisvihaajat tosin ei ole nähneetkään..
"Ajatelkaa jos oma kakara osoittautuukin kusipääksi tai siitä tulee joku massamurhaaja tai vain tyhmä?"
Ja tänkö perusteella pitäs sitten olla oikeutettua tappaa? Koska kestä vaan voi periaatteessa tulla jotain tällästä, pitäs tappaa "varmuuden vuoks" ihan kaikki :D
"Jos on vaan hyvä olla itsensä ja päätöstensä kans niin miksi se ketään liikuttaa?"
Ei siltä vaikuta ainakaan tän palstan loputtomien lapsen tappamisen puolustelujen, oikeuttelujen, itsepetoksellisten valheiden jne. perusteella. Jos ei liikuttais mitenkään niin eihän tällästä seliselin tarvetta tekijöillä ja muilla lastenmurhia suosivilla edes oiskaan :)- Naisasianaine
Kuule. Siis tännekö ei saa kirjoittaa ihan vain mielipiteitään jostain asiasta ku asiasta vaan sekin on joku trauman merkki, kun sanoo mielipiteensä jostain???
Mitä vittua? Itekkö oot tämän säännön keksinyt?
Siis jos kirjoitan mielipiteen ehkäisypalstalle, mulla on joku trauma ehkäisystä? Kun kirjoitan Pori-foorumille mulla on trauma Porista?
Koska sinä kirjoitat tänne niin sulla on siis tottakai trauma abortista tolla säännöllä itselläski. Ja sen takia oot saanu päähäs että kaikki ajattelee kuin sinä? - mitäsekoilet
Naisasianaine kirjoitti:
Kuule. Siis tännekö ei saa kirjoittaa ihan vain mielipiteitään jostain asiasta ku asiasta vaan sekin on joku trauman merkki, kun sanoo mielipiteensä jostain???
Mitä vittua? Itekkö oot tämän säännön keksinyt?
Siis jos kirjoitan mielipiteen ehkäisypalstalle, mulla on joku trauma ehkäisystä? Kun kirjoitan Pori-foorumille mulla on trauma Porista?
Koska sinä kirjoitat tänne niin sulla on siis tottakai trauma abortista tolla säännöllä itselläski. Ja sen takia oot saanu päähäs että kaikki ajattelee kuin sinä?Siis mitäänkö ei voi päätellä siitä minkälainen se mielipide on??
Lue nyt uudestaan huolella aiempi ja mieti mitä TEKOA täällä seliselitellään kiivaasti parhain päin..
Ei tietenkään niiden mitään sellasia tarvi keksiä ja vääristellä totuutta joilla ei oo lapsen tappamista tunnoillaankaan eikä sellasta hehkuta ja oo muille tyrkyttämässä. - Noeikait
Joo ymmärrän jos joku on tappanut lapsen niin varmaan onki syyllisyys.
Mutta ihmiset ei taida pitää aborttia tappamisena. En mäkään. Eikä ilm kukaan ne jotka niin keveesti päätyy kuitenkin aborttiin. Se on hedelmöittynyt munasolu. Jos on yli kolmannella kuulla niin sittenhän se on jo sikiö. Kylläihmiset nyt osaa erottaa millon kyse mistäkin. Hei haloo. - Asiat.asiana
mitäsekoilet kirjoitti:
Siis mitäänkö ei voi päätellä siitä minkälainen se mielipide on??
Lue nyt uudestaan huolella aiempi ja mieti mitä TEKOA täällä seliselitellään kiivaasti parhain päin..
Ei tietenkään niiden mitään sellasia tarvi keksiä ja vääristellä totuutta joilla ei oo lapsen tappamista tunnoillaankaan eikä sellasta hehkuta ja oo muille tyrkyttämässä.Onko abortista olemassa vain yksi oikea mielipide ja se on sinulla? Muut eivät saa sanoa mielipidettään kuin vain sinä? Jos joku on eri mieltä kuin sinä niin sinäkö tulet heti ketjuun änkyttämään ja haukkumaan?
Asiat.asiana kirjoitti:
Onko abortista olemassa vain yksi oikea mielipide ja se on sinulla? Muut eivät saa sanoa mielipidettään kuin vain sinä? Jos joku on eri mieltä kuin sinä niin sinäkö tulet heti ketjuun änkyttämään ja haukkumaan?
Tosi vähän mitään traumoja on ihmisille tullut, eikä fyysisiäkään psyykkisiä komplikaatioita abortista tule kuten raskauden loppuun saattamisesta ja synnytyksestä tulee.
Jos Suomessa on tehty koko nykyisen aborttilain merkeissä 500 000 aborttia, niin aika ongelmaton toimenpide se on ja kertoo myös suomalaisten naisten nykyisestä sallivasta suhtautumisesta raskauden keskeytykseen.
Suomalaisten naisten suhtautumista on tutkimuksessa selvitetty niinkin kauan sitten kuin 1989.
http://www.kaypahoito.fi/web/kh/suositukset/suositus?id=nix01919&suositusid=hoi27050
Puolet on tuolloin ollut valmis hyväksymään abortin sosiaalisin syin. Onkohan se se puoli, joka niitä abortteja sitten on tehnyt? Onko se toinen puoli, joka ei sosiaalisin syin ole hyväksynyt aborttia kuitenkin niitä, jotka sitten itse sen tekee, vaikkei yleisesti eettisenä tekona pidäkään? Aborttiin suhtautuukin usein kielteisesti, mutta kun itse tarvitsee sitä, niin sääntöjä muutetaan. :)- solumöykkylapset
Noeikait kirjoitti:
Joo ymmärrän jos joku on tappanut lapsen niin varmaan onki syyllisyys.
Mutta ihmiset ei taida pitää aborttia tappamisena. En mäkään. Eikä ilm kukaan ne jotka niin keveesti päätyy kuitenkin aborttiin. Se on hedelmöittynyt munasolu. Jos on yli kolmannella kuulla niin sittenhän se on jo sikiö. Kylläihmiset nyt osaa erottaa millon kyse mistäkin. Hei haloo.Joo, ei varmaan sun kaltaset ja muut jotka haluaa tappaa lapsia, eli ei ketkään normaalit kunnon ihmiset jotka haluaa suojella lapsia sunkaltasilta. Eiköhän ihmiset yleisesti tiedä ja kykene ihan myöntäänkin sen mitä abortti ja sen uhrit oikeesti on ja mitä sinä joudut raivosalla vimmalla kiistään. Kyllä useimmat ihmiset on opiskellu peruskoulun ala-asteen biologian, hei haloo.
"Jos joku on eri mieltä kuin sinä niin sinäkö tulet heti ketjuun änkyttämään ja haukkumaan? "
Siellä taas paraskin paatostelija :DDDD mikset vaan pyusyny tässä lupauksessas?
"Jatkossa taidankin kommentoida typeryyksiäsi enää vain lyhellä kuitilla tyyliiin "Höpön höpön!" tai "Älä höpötä!" Enempää et ansaitse." ;)
Vaikka noloohan sekin on.... että anna mennä vaan kun et muuhunkaan kykene, ei erotu mitenkään mistään muistakaan mitäänsanomattomista änkytyksistäs..
"Tosi vähän mitään traumoja on ihmisille tullut,"
Todella harvalle tulee tosiaan mitään varsinkaan pysyvämpää vaivaa synnyytksestä, etenkään itsemurha-alttiutta joka on aborttööreillä 6- kertanen synnyttäneisiin nähden. Ja lapsen tappamisen traumat tietenkin usein lopunikäsiä.
"Puolet on tuolloin ollut valmis hyväksymään abortin sosiaalisin syin."
Siinä siis hiukan yli 4000:n mielipide.
Mutta suosijafanaatikon mukaan sitten noin puolet on enemmistö ;D
"Onko se toinen puoli, joka ei sosiaalisin syin ole hyväksynyt aborttia kuitenkin niitä, jotka sitten itse sen tekee, vaikkei yleisesti eettisenä tekona pidäkään? "
Häh? Naisista pikku vähemmistö tappaa lapsiaan aborteissa!
"Aborttiin suhtautuukin usein kielteisesti, mutta kun itse tarvitsee sitä, niin sääntöjä muutetaan. "
Hohhoijaa. Oliko tällekään mitään muuta vieläkään todisteeks näiden mutujes sijaan?
- höpöhöpöroskaa
Kyllä sinä oikeasti olet SEKAISIN!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.845067Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.173416Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j242720Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.581780- 471576
- 941352
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441346Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa
Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.2391275Hiljaisuus
Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.731048IS Viikonloppu 29.-30.11.2025
Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra54932