mikroaaltoihmettelyä

käämi

http://www.dx.com/p/microwave-radar-induction-switch-human-motion-sensor-module-439155#.WYNxrikXdvk
Testailin tuommoista tunnistinmodulia. Se oli siinä työpisteessä testikytkennässä ja toiminnassa taustalla. Seurailin muun touhuilun ohessa sen toimintaa, kun käynnistin mikrouunin keittiössä huomasin tunnistimen suorittavan kytkennän. Keittiöstä ei ole näköyhteyttä olohuoneessa olevaan työpisteeseen, eikä liikkuminen keittiössä saanut ilmaisinta reagoimaan. Ilmeisesti ihan kunnossakin oleva mikrouuni säteilee mikroaaltokentän avokeittiöstä usean metrin etäisyydelle olohuoneeseen. Tunnistin reagoi näköjään tähän keittiöstä työntyvään vieraaseen mikroaalto rintamaan, tulkiten sen liikkuvaksi ihmiseksi.

4

124

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Molemmat käyttävät samaa taajuusaluetta ja mikroaaltouuni saa luvallisesti vuotaa jonkin verran häiriöitä. Moduulin lähtöteho on hyvin matala... Kannattaisi tarkistaa onko uunin oven reunoissa ylimääräistä roskaa tai ruoantähdettä lisäämässä vuotoa.

      Halpismoduuli ei osaa erottaa omaa signaaliaan mikroaaltouunin häiriöistä. Reagoiko moduuli myös wlan - signaaleihin?

      • käämi

        Kyllä mikron luukku ja kehykset ovat ihan OK ja puhtaat. Wlanista en tiedä kun sellaista ei itsellä ole, ainakaan naapureiden langattomiin ei ole reagoinut. Läsnäolosenrorihan tuo on, eli mikron tunnistus on kyllä oikeastaan eduksi.


    • MainostajaNayteikkunassa
      • käämi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      135
      1422
    2. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      110
      1173
    3. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      26
      1023
    4. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      964
    5. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      313
      861
    6. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      99
      823
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      38
      712
    8. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      666
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      56
      658
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      144
      634
    Aihe