Ruotsinkielisen koulutuksen avaaminen tasa-arvoisesti koko kansalle näyttää olevan liian kuuma aihe, jotta saisi olla keskustelun alla tällä palstalla? Miten se on sääntöjen vastaista?
Ruotsinkielinen koulutus!
90
790
Vastaukset
- suvakkioolanti
Jo YK:n ihmisoikeuksien julistuksen 2. artikla jo puttuu esim. kielirasismiin:
Jokainen on oikeutettu kaikkiin tässä julistuksessa esitettyihin oikeuksiin ja vapauksiin ilman minkäänlaista rotuun, väriin, sukupuoleen, KIELEEN, uskontoon, poliittiseen tai muuhun mielipiteeseen, kansalliseen tai yhteiskunnalliseen alkuperään, omaisuuteen, syntyperään tai muuhun tekijään perustuvaa erotusta.
Mitään erotusta ei myöskään pidä tehdä sen maan tai alueen valtiollisen, hallinnollisen tai kansainvälisen aseman perusteella, johon henkilö kuuluu, olipa tämä alue itsenäinen, huoltohallinnossa, itsehallintoa vailla tai täysivaltaisuudeltaan minkä tahansa muun rajoituksen alainen.
Svenska on tunnetusti Manner-Suomessa suurenmoinen kielirikkaus, mutta suomen kieli mitä vaarallisin uhka ahvenanmaalla, eikö niin? Eihän kukaan suomenkielinen koskaan tunne itseänsä jotenkin erotelluksi ahvenanmaalla äidinkielensä takia, eihän? Suomessa kieleen perustuvaa syrjintää tehdään siis ruotsinkielisessä päivähoidossa ja siitä eteenpäin kaikessa ruotsinkielisessä koulutuksessa. Esimerkiksi ruotsinkielisen yo-tutkinnon suorittanut ei kelpaa ruotsinkieliseen jatko-opiskeluun. Syrjivää eikö?
- Päässyt
Kyllähän pääsee!
- Syrläinen
Ruotsinkielistä syrjitään suomenkielisissä päiväkodeissa. Ei edes lohdutuksen sanaa ruotsiksi.
- Itäinenveli
Kokoomuksen pätevä opetusministeri Sanni Grahn-Laasonen vaatii monipuolisempaa kielikoulutusta. Hän ei vain tajua, ettei ruotsille jaa siinä kielipaletissa tilaa.
Suomessa on ruotsinkielisiä kouluja kaikilla niillä alueilla, missä ruotsia puhutaan.
Riittää, että ruotsia opiskellaan näissä kouluissa. Hyvä idea!
Tietääkö joku, kuinka paljon suomenkielisiä on Hankkenissa, Åbo Akademissa tai Dragsvikissä?
Kaikkiin näihin paikkoihin pitäisi päästä sillä ruotsinkielen taidolla, mitä pakolla syötetään lukiossa.
Se olisi oikeudenmukaista!- nyland
Vad jag vet finns det finskspråkiga studerande både i Hanken, Åbo Akademi och finskspråkiga som gör sin värnplikt i Dragsvik ?
Hankenissa tiettävästi noin 10% opiskelijoista on äidinkieleltään suomenkielisiä ja tässä alla linkki jonka takana pitkä keskustelu ja tietoa suomenkielisenä pärjäämisestä Drakassa.
http://www.aamukampa.net/forum/viewtopic.php?f=13&t=7816- Arvonnousu
Mikä ihmeen halu nyt on suomenkielisillä ruotsinkielisiin opinahjoihin. Onko ruotsinkieliset yliopistot arvostetumpia kuin suomenkieliset.
- dkkfhlv
Lukiolaislikkoja vill börja från början, först svenskspråkigt daghem, förskola, grundskola och sedan gymnasium.
Ingen annan gnäller. Ankdam kirjoitti:
Hankenissa tiettävästi noin 10% opiskelijoista on äidinkieleltään suomenkielisiä ja tässä alla linkki jonka takana pitkä keskustelu ja tietoa suomenkielisenä pärjäämisestä Drakassa.
http://www.aamukampa.net/forum/viewtopic.php?f=13&t=7816Hankenin alhaisen sisäänpääsypistemäärän ymmärtää, kun kilpailu opintopaikoista on niin vähäinen, johtuen suomenkielisten olemattomasta osuudesta. Mistähän se johtuu, kun kuitenkin lukiossa ruotsia opetetaan?
Tietämäni mukaan Hanken ei halua suomenkielisiä ja vaatii erillisen kielikokeen.
Koe laaditaan muinaissuomenruotsiksi, jota osaa harva.
Dragsvik on rajoittanut suomenkielisten määrän 5% joka lienee myös Åbo Akademin sallima määrä suomenkielisiä opiskelijoita?
Suomalaisia ei laiteta ryhmiin kielitaidon, vaan syntymän perusteella. Suomalaisten ei haluta oikeasti oppivan ruotsia!dkkfhlv kirjoitti:
Lukiolaislikkoja vill börja från början, först svenskspråkigt daghem, förskola, grundskola och sedan gymnasium.
Ingen annan gnäller.Lukiolaislikka joutui ostamaan asumisoikeusasunnon Jätkäsaaresta. Tuttava sai opiskelija-asunnon merinäköalalla Victoria korttelista vuokralle.
Kehuskeli juuri hallitusta, joka oli jäärjestänyt asuntoon mahtavan asumistuen.
Yhtäkkiä oli varaa syödä katkarapuleipää lounaaksi Stockkalla ostosten lomassa.Arvonnousu kirjoitti:
Mikä ihmeen halu nyt on suomenkielisillä ruotsinkielisiin opinahjoihin. Onko ruotsinkieliset yliopistot arvostetumpia kuin suomenkieliset.
Me emme, mutta jotkut likat haluaisivat opiskella Hankenissa bileiden takia.
Hankenissa ryypätään ja rällätään eniten Stadissa.Lukiolaislikkoja kirjoitti:
Hankenin alhaisen sisäänpääsypistemäärän ymmärtää, kun kilpailu opintopaikoista on niin vähäinen, johtuen suomenkielisten olemattomasta osuudesta. Mistähän se johtuu, kun kuitenkin lukiossa ruotsia opetetaan?
Tietämäni mukaan Hanken ei halua suomenkielisiä ja vaatii erillisen kielikokeen.
Koe laaditaan muinaissuomenruotsiksi, jota osaa harva.
Dragsvik on rajoittanut suomenkielisten määrän 5% joka lienee myös Åbo Akademin sallima määrä suomenkielisiä opiskelijoita?
Suomalaisia ei laiteta ryhmiin kielitaidon, vaan syntymän perusteella. Suomalaisten ei haluta oikeasti oppivan ruotsia!ÅA ei mitenkään rajoita äidinkieleltään suomenkielisten pääsyä yliopistoon. Suomenkielinen joka läpäisee sisäänpääsykokeen ja vaaditun ruotsin kielen kokeen pääsee opiskelemaan siinä missä ruotsinkielisetkin.
Voisit lopettaa valehtelemisen!!!Ankdam kirjoitti:
ÅA ei mitenkään rajoita äidinkieleltään suomenkielisten pääsyä yliopistoon. Suomenkielinen joka läpäisee sisäänpääsykokeen ja vaaditun ruotsin kielen kokeen pääsee opiskelemaan siinä missä ruotsinkielisetkin.
Voisit lopettaa valehtelemisen!!!Ruotsinkielisen koulun käynyt ei joudu kielikokeeseen, jota ei välttämättä edes selvittäisi. Kokeen kieli on niin vanhaa, eikä sitä käytetä.
Sorry niitä äidinkieleltään suomenkielisiä onkin Hankenilla enemmän kuin ed viestissäni sanoin heitä olevan. My mistake!
Niitä muinaisruotsin taitajia onkin paljon enemmän!
"Av Hankens nya studerande har 15-25 % gått sin skolgång på finska
Hanken är en attraktiv studieplats för finskspråkiga studerande som vill kunna de båda inhemska språken vilket ger en klar fördel på den nordiska arbetsmarknaden. Av de som antas till Hankens svenskspråkiga utbildning har beroende på året ca 15-25 % en helt finskspråkig bakgrund.
Undervisningen och tentamina vid Hanken sker i huvudsak på svenska, men det finns också ett engelskspråkigt kursutbud, speciellt på magisternivån. Studerande som fått sin skolutbildning på ett annat språk än svenska ska, redan när de börjar studera, kunna följa med i undervisningen, delta i övningar och seminarier samt skriva tentamina på svenska. Därför kräver vi att sökande intygar att de har tillräckliga kunskaper i svenska. Studerande som inte är svenskspråkiga får undervisning i svenska under studietiden och tack vara den uppnår de en god muntlig och skriftlig förmåga i svenska språket.
Du kan bevisa tillräckliga kunskaper i svenska genom att:
Du har avgångsbetyg från en svenskspråkig skola, eller
Du har gjort ett av Hanken godkänt språktest eller annan prestation, eller
Du har blivit godkänd i Hankens språkprov i svenska"
https://www.hanken.fi/sv/studier/sok-till-hanken/sok-till-kandidatutbildning/sprakkrav-i-svenskaLukiolaislikkoja kirjoitti:
Ruotsinkielisen koulun käynyt ei joudu kielikokeeseen, jota ei välttämättä edes selvittäisi. Kokeen kieli on niin vanhaa, eikä sitä käytetä.
Päästäkseen opiskelemaan joutuu useimmiten kaikenlaisiin kokeisiin. Neffen mielestä kaikki muut sisäänpäsykokeet lienee ok mutta opiskelukielen hallintaa ei saa testata.
- Lukiolaistytsy
Ankdam kirjoitti:
Päästäkseen opiskelemaan joutuu useimmiten kaikenlaisiin kokeisiin. Neffen mielestä kaikki muut sisäänpäsykokeet lienee ok mutta opiskelukielen hallintaa ei saa testata.
Lue tarkkaan mitä kirjoitin. Ylioppilaskirjoituksiin ruotsinkielessä osallistuvien kielitaidon pitää riittää jatko-opiskelupaikkaan ruotsiksi. Saa oikein ihmetellä, että ihminen joka on osoittanut mielenkiintoa ruotsinkieltä kohtaan kirjoituksiin osallistumalla alistetaan vielä kielitestiin. Kielitesti on vanhaa suomenruotsia.
Siis kieltä, jota ei opiskelussa käytetä.
Joku voisi selvittää mikä on virallinen totuus suomenkielisten määrästä ruotsinkielisissä jatko-opinnoissa. Onko niissä aiheetonta syrjintää?
Pullasorsan totuus on epäluotettava! Lukiolaistytsy kirjoitti:
Lue tarkkaan mitä kirjoitin. Ylioppilaskirjoituksiin ruotsinkielessä osallistuvien kielitaidon pitää riittää jatko-opiskelupaikkaan ruotsiksi. Saa oikein ihmetellä, että ihminen joka on osoittanut mielenkiintoa ruotsinkieltä kohtaan kirjoituksiin osallistumalla alistetaan vielä kielitestiin. Kielitesti on vanhaa suomenruotsia.
Siis kieltä, jota ei opiskelussa käytetä.
Joku voisi selvittää mikä on virallinen totuus suomenkielisten määrästä ruotsinkielisissä jatko-opinnoissa. Onko niissä aiheetonta syrjintää?
Pullasorsan totuus on epäluotettava!Lue itse tarkkaan! Avaa vaikka linkki jonka annoin, sen takana on luettelo tavoista joilla voit todistaa riittävän kielitaitosi. Mukana ei ole mitään muinaisruotsin tenttiä, milloin se muka järjestetään ja missä?
Vaatimuksesi että pelkkä osallistuminen yo-kirjoitusten ruotsinkokeeseen pitää riittää kielitaidon osoituksena on juuri niin absurdi kuin vain neffeltä voi odottaakin.
A-ruotsi ja yo-kirjoitusten L riittää, ja jopa vähempikin.
2) Tillräckliga kunskaper i svenska enligt språktest eller annan prestation
Bevis på tillräckliga kunskaper i svenska genom språktest eller annan prestation har den somi språkprovet i svenska, lång lärokurs (A-språk) i studentexamen fått vitsordet laudatur (L) (resultatet gäller i tre år),
i språkprovet i svenska, lång lärokurs (A-språk) i studentexamen fått vitsordet eximia cum laude approbatur (E) samt vitsordet 10 i lång svenska (A-språk) på avgångsbetyget från gymnasiet (resultatet gäller i tre år),
avlagt språkgranskat mognadsprov på svenska vid högskola (universitet eller yrkeshögskola) i samband med sitt examensarbete,
Lista jatkuu..... (avaa linkki)- 112115
Lukiolaislikkoja kirjoitti:
Hankenin alhaisen sisäänpääsypistemäärän ymmärtää, kun kilpailu opintopaikoista on niin vähäinen, johtuen suomenkielisten olemattomasta osuudesta. Mistähän se johtuu, kun kuitenkin lukiossa ruotsia opetetaan?
Tietämäni mukaan Hanken ei halua suomenkielisiä ja vaatii erillisen kielikokeen.
Koe laaditaan muinaissuomenruotsiksi, jota osaa harva.
Dragsvik on rajoittanut suomenkielisten määrän 5% joka lienee myös Åbo Akademin sallima määrä suomenkielisiä opiskelijoita?
Suomalaisia ei laiteta ryhmiin kielitaidon, vaan syntymän perusteella. Suomalaisten ei haluta oikeasti oppivan ruotsia!Miksi sinun pölö pitää valehdella?
Ankdam kirjoitti:
Lue itse tarkkaan! Avaa vaikka linkki jonka annoin, sen takana on luettelo tavoista joilla voit todistaa riittävän kielitaitosi. Mukana ei ole mitään muinaisruotsin tenttiä, milloin se muka järjestetään ja missä?
Vaatimuksesi että pelkkä osallistuminen yo-kirjoitusten ruotsinkokeeseen pitää riittää kielitaidon osoituksena on juuri niin absurdi kuin vain neffeltä voi odottaakin.
A-ruotsi ja yo-kirjoitusten L riittää, ja jopa vähempikin.
2) Tillräckliga kunskaper i svenska enligt språktest eller annan prestation
Bevis på tillräckliga kunskaper i svenska genom språktest eller annan prestation har den somi språkprovet i svenska, lång lärokurs (A-språk) i studentexamen fått vitsordet laudatur (L) (resultatet gäller i tre år),
i språkprovet i svenska, lång lärokurs (A-språk) i studentexamen fått vitsordet eximia cum laude approbatur (E) samt vitsordet 10 i lång svenska (A-språk) på avgångsbetyget från gymnasiet (resultatet gäller i tre år),
avlagt språkgranskat mognadsprov på svenska vid högskola (universitet eller yrkeshögskola) i samband med sitt examensarbete,
Lista jatkuu..... (avaa linkki)Näyttää siltä, että meidän tietolähteellä on vanhentunutta tietoa.
Asiat ovat muuttumassa terveempään suuntaan, kun saatiin RKP oppositioon.
Toivotaan, että jatkossakin saadaan viisaita päättäjiä, jotka pitävät RKP:n siellä missä sen oikea paikka on!Lukiolaislikkoja kirjoitti:
Näyttää siltä, että meidän tietolähteellä on vanhentunutta tietoa.
Asiat ovat muuttumassa terveempään suuntaan, kun saatiin RKP oppositioon.
Toivotaan, että jatkossakin saadaan viisaita päättäjiä, jotka pitävät RKP:n siellä missä sen oikea paikka on!"Näyttää siltä, että meidän tietolähteellä on vanhentunutta tietoa."
No siltä todella näyttää! Minkä vuoden Google-versiota mahdat käyttää?
Minä löysin nuo kielivaatimukset ihan salamana, hakusanat "hanken språkkrav".
Ja mitä tekemistä RKP:llä voisi olla Hankenin kielivaatimusten määrittelyssä ei oikein aukene minulle. Jos vaikka ystävällisesti hieman avaat minulle yhteyttä. .
Jos haluaa opiskella ruotsiksi tulisi osata riittävästi ruotsia, ällistyttävää logiikkaa! Eiks?Ankdam kirjoitti:
"Näyttää siltä, että meidän tietolähteellä on vanhentunutta tietoa."
No siltä todella näyttää! Minkä vuoden Google-versiota mahdat käyttää?
Minä löysin nuo kielivaatimukset ihan salamana, hakusanat "hanken språkkrav".
Ja mitä tekemistä RKP:llä voisi olla Hankenin kielivaatimusten määrittelyssä ei oikein aukene minulle. Jos vaikka ystävällisesti hieman avaat minulle yhteyttä. .
Jos haluaa opiskella ruotsiksi tulisi osata riittävästi ruotsia, ällistyttävää logiikkaa! Eiks?Tietolähde on ihminen, joka on hakenut Hankenille, mutta siitä on aikaa.
Lukiolaislikkoja kirjoitti:
Tietolähde on ihminen, joka on hakenut Hankenille, mutta siitä on aikaa.
Kuulostaa "selitykseltä"! Suosittelen ottamaan itse asioista selvää ennenkuin syytää tänne palstalle kaiken maailman mutu-tietoa ja kaverinkertomaa!!
Tietääkseni Hankenilla ei ole koskaan ollut mitään kiintiöitä tai rajoituksia suomenkielisille. Åbo Akademissa sellainen kiintiö on ollut mutta siitäkin on luovuttu. ÅA:nkin kiintiön alkuperäinen tarkoitus oli helpottaa suomenkielisten pääsyä ÅAhan mutta se kääntyikin lopulta itseään vastaan, suomenkieliset pääsivät ÅAhan ihan omilla avuillaan ilman mitään kiintiötä joten kiintiö alkoikin toimia rajoitteena. Siispä siitä on luovuttu. .
Oikeata tietoa on tarjolla!!Ankdam kirjoitti:
Kuulostaa "selitykseltä"! Suosittelen ottamaan itse asioista selvää ennenkuin syytää tänne palstalle kaiken maailman mutu-tietoa ja kaverinkertomaa!!
Tietääkseni Hankenilla ei ole koskaan ollut mitään kiintiöitä tai rajoituksia suomenkielisille. Åbo Akademissa sellainen kiintiö on ollut mutta siitäkin on luovuttu. ÅA:nkin kiintiön alkuperäinen tarkoitus oli helpottaa suomenkielisten pääsyä ÅAhan mutta se kääntyikin lopulta itseään vastaan, suomenkieliset pääsivät ÅAhan ihan omilla avuillaan ilman mitään kiintiötä joten kiintiö alkoikin toimia rajoitteena. Siispä siitä on luovuttu. .
Oikeata tietoa on tarjolla!!No kerropa, kun istut päätteellä työpöydän ääressä, kuinka paljon suomenkielisiä opiskelee Å-A:ssa. Vastauksistasi tuli vähän käsitys, että ne ovat RKP:n käyttämää Wallinin totuutta. Yle:n uutisointiin ei voi luottaa.
Lukiolaislikkoja kirjoitti:
No kerropa, kun istut päätteellä työpöydän ääressä, kuinka paljon suomenkielisiä opiskelee Å-A:ssa. Vastauksistasi tuli vähän käsitys, että ne ovat RKP:n käyttämää Wallinin totuutta. Yle:n uutisointiin ei voi luottaa.
Tämä tulee kyllä iPadilta keittiön pöydän äärestä (syön jäätelöä samalla) mutta raakaa faktaa siitä huolimatta.
Åbo Akademi:
"Hyppää kielikylpyyn!
Åbo Akademin opiskelijoista noin 16 % on suomenkielisiä. Opetus pidetään suurimmaksi osaksi ruotsiksi, joskin osa kirjallisuudesta ja maisteritason kursseista on englanniksi. Tenteissä sanakirjan käyttö on usein sallittua, ja siitä voi olla hyötyä alkuaikoina. Sanaston karttuessa sen voi kuitenkin yleensä jättää opiskelija-asunnon kirjahyllyyn!
Voit lukea enemmän kielivaatimuksista nettisivuiltamme. Huomioi että eri alojen vaatimukset eroavat hieman toisistaan.
Tervetuloa Suomen suurimpaan kielikylpyyn!
Uppdaterad 27.1.2017
https://www.abo.fi/ansok/forfinsksprakiga
Hei ihan oikeesti!! 16 % ja toivottavat jopa tervetulleeksi!! (varmaankin vain ihan ***ttuillakseen)Ankdam kirjoitti:
Tämä tulee kyllä iPadilta keittiön pöydän äärestä (syön jäätelöä samalla) mutta raakaa faktaa siitä huolimatta.
Åbo Akademi:
"Hyppää kielikylpyyn!
Åbo Akademin opiskelijoista noin 16 % on suomenkielisiä. Opetus pidetään suurimmaksi osaksi ruotsiksi, joskin osa kirjallisuudesta ja maisteritason kursseista on englanniksi. Tenteissä sanakirjan käyttö on usein sallittua, ja siitä voi olla hyötyä alkuaikoina. Sanaston karttuessa sen voi kuitenkin yleensä jättää opiskelija-asunnon kirjahyllyyn!
Voit lukea enemmän kielivaatimuksista nettisivuiltamme. Huomioi että eri alojen vaatimukset eroavat hieman toisistaan.
Tervetuloa Suomen suurimpaan kielikylpyyn!
Uppdaterad 27.1.2017
https://www.abo.fi/ansok/forfinsksprakiga
Hei ihan oikeesti!! 16 % ja toivottavat jopa tervetulleeksi!! (varmaankin vain ihan ***ttuillakseen)Aivan mainiota. Kaikkialla alkaa näkymään RKP:n joutuminen oppositioon!
ÅA:ssa ja Hankenilla n. 15% suomenkielisiä opiskelijoita.
Suomessa toki asuu 95% suomenkielisiä, joista kouluakäyvistä 100% joutuu pakosta opiskelemaan ruotsia. Yhteiskunnalla tulisi halvemmaksi, jos vapaaehtoisesti koululaiset lukisivat ruotsia ne joille siitä on hyötyä.
Pakkoruotsin aika on tullut päätökseen. On pyrittävä siihen, että ruotsista tehdään vähemmistökieli!
Ankdam, onko käsitystä miksi suomen ruotsia puhuvilta nuorilta estettiin pääsy Ruotsiin jatko-opintoihin? Helsingistä lähti suurempi joukko ja heti Ruotsi nosti vaatimustasoaan, joten se tie tukittiin. Älä vain väitä, ettei asioilla ole yhteyttä!Lukiolaislikkoja kirjoitti:
Aivan mainiota. Kaikkialla alkaa näkymään RKP:n joutuminen oppositioon!
ÅA:ssa ja Hankenilla n. 15% suomenkielisiä opiskelijoita.
Suomessa toki asuu 95% suomenkielisiä, joista kouluakäyvistä 100% joutuu pakosta opiskelemaan ruotsia. Yhteiskunnalla tulisi halvemmaksi, jos vapaaehtoisesti koululaiset lukisivat ruotsia ne joille siitä on hyötyä.
Pakkoruotsin aika on tullut päätökseen. On pyrittävä siihen, että ruotsista tehdään vähemmistökieli!
Ankdam, onko käsitystä miksi suomen ruotsia puhuvilta nuorilta estettiin pääsy Ruotsiin jatko-opintoihin? Helsingistä lähti suurempi joukko ja heti Ruotsi nosti vaatimustasoaan, joten se tie tukittiin. Älä vain väitä, ettei asioilla ole yhteyttä!Ja mitenköhän RKP:n oppositioasema on vaikuttanut suomenkielisten haluun ja hakeutumiseen opiskelemaan ruotsin kielellä?
En nyt kyllä mitenkään, ainakaan näin ruotsinkielisenä pysty havaitsemaan syy-yhteyttä.
Mitä taas Ruotsiin tulee ja ulkomaalaisiin opiskelijoihin niin kyse ei ollut suomenruotsalaisten opiskelijoiden blokkaamisesta vaan sisäänpääsypisteiden laskutavan muutoksesta. Ruotsissa nimittäin pyritään opiskelemaan vain todistuksilla, sisäänpääsykokeita ei ole.
Aiempi pisteiden laskutapa ja todistusten pisteytys on suosinut suomalaisia ja muita ulkomaalaisia ja se pisteytystapa on nyt siis muutettu ruotsalaisille edullisemmaksi.
Ero on kuulemma dramaattinen.Lukiolaislikkoja kirjoitti:
Aivan mainiota. Kaikkialla alkaa näkymään RKP:n joutuminen oppositioon!
ÅA:ssa ja Hankenilla n. 15% suomenkielisiä opiskelijoita.
Suomessa toki asuu 95% suomenkielisiä, joista kouluakäyvistä 100% joutuu pakosta opiskelemaan ruotsia. Yhteiskunnalla tulisi halvemmaksi, jos vapaaehtoisesti koululaiset lukisivat ruotsia ne joille siitä on hyötyä.
Pakkoruotsin aika on tullut päätökseen. On pyrittävä siihen, että ruotsista tehdään vähemmistökieli!
Ankdam, onko käsitystä miksi suomen ruotsia puhuvilta nuorilta estettiin pääsy Ruotsiin jatko-opintoihin? Helsingistä lähti suurempi joukko ja heti Ruotsi nosti vaatimustasoaan, joten se tie tukittiin. Älä vain väitä, ettei asioilla ole yhteyttä!Et sitten itse osaa etsiä mitään tietoa?
Toisaalta onhan se mutupohjalta paljon helpompaa syytää saiberiin kaikenmaailman mutu- ja kaveritietoa.
Helppoahan se on kun ensin itse keksii jonkun huuhaa-väitteen tai olettamuksen ja sitten vetää siitä omaan vakaumukseensa sopivan johtopäätöksen ja ryhtyy sitä sitten kritisoimaan.
https://svenska.yle.fi/artikel/2017/02/28/svarare-finlandare-att-bli-antagna-till-universitet-i-sverigeAnkdam kirjoitti:
Et sitten itse osaa etsiä mitään tietoa?
Toisaalta onhan se mutupohjalta paljon helpompaa syytää saiberiin kaikenmaailman mutu- ja kaveritietoa.
Helppoahan se on kun ensin itse keksii jonkun huuhaa-väitteen tai olettamuksen ja sitten vetää siitä omaan vakaumukseensa sopivan johtopäätöksen ja ryhtyy sitä sitten kritisoimaan.
https://svenska.yle.fi/artikel/2017/02/28/svarare-finlandare-att-bli-antagna-till-universitet-i-sverigeNäinhän juuri kirjoitin. RKP:ssä huolestuttiin, kun likat lähti Ankkalammesta.
Hätähuuto Ruotsiin, että meidän tytöt pääsee liian helpolla opiskelemaan ja jättävät Suomen. Ruotsalaiset sitten sulkivat tämän oven.
Aikaisemmin RKP käytti mahdollisuutta opiskella Ruotsissa propagandaansa pakkoruotsin puolesta. Pidettiin hyvänä, että suomalaiset opiskelivat lääkäreiksi Ruotsissa ja näin on ruotsia osaavia lääkäreitä riittänyt.
Ruotsiin ei pääse enää helposti opiskelemaan, joten Suomessa pitää reagoida ja vaihtaa pakkoruotsin sijalle hyöty saksa. Saksaan pääsee!!!Ankdam kirjoitti:
Ja mitenköhän RKP:n oppositioasema on vaikuttanut suomenkielisten haluun ja hakeutumiseen opiskelemaan ruotsin kielellä?
En nyt kyllä mitenkään, ainakaan näin ruotsinkielisenä pysty havaitsemaan syy-yhteyttä.
Mitä taas Ruotsiin tulee ja ulkomaalaisiin opiskelijoihin niin kyse ei ollut suomenruotsalaisten opiskelijoiden blokkaamisesta vaan sisäänpääsypisteiden laskutavan muutoksesta. Ruotsissa nimittäin pyritään opiskelemaan vain todistuksilla, sisäänpääsykokeita ei ole.
Aiempi pisteiden laskutapa ja todistusten pisteytys on suosinut suomalaisia ja muita ulkomaalaisia ja se pisteytystapa on nyt siis muutettu ruotsalaisille edullisemmaksi.
Ero on kuulemma dramaattinen.Kyseessä on nimenomaan ruotsia puhuviien suomalaisten estäminen.
Aloite siihen on tullut Suomesta ja RKP:stä. Mikäli olisin finlandssvensk nuori likka jättäisin RKP:n joka näin valvoo elämääni, kuin äiti, joka ei halua lapsensa muuttavan kotoa. Ruotsiin oli kampukselle muodostunut hyvä yhteisö suomenruotsalaisia tyttöjä.Lukiolaislikkoja kirjoitti:
Näinhän juuri kirjoitin. RKP:ssä huolestuttiin, kun likat lähti Ankkalammesta.
Hätähuuto Ruotsiin, että meidän tytöt pääsee liian helpolla opiskelemaan ja jättävät Suomen. Ruotsalaiset sitten sulkivat tämän oven.
Aikaisemmin RKP käytti mahdollisuutta opiskella Ruotsissa propagandaansa pakkoruotsin puolesta. Pidettiin hyvänä, että suomalaiset opiskelivat lääkäreiksi Ruotsissa ja näin on ruotsia osaavia lääkäreitä riittänyt.
Ruotsiin ei pääse enää helposti opiskelemaan, joten Suomessa pitää reagoida ja vaihtaa pakkoruotsin sijalle hyöty saksa. Saksaan pääsee!!!"Hätähuuto Ruotsiin, että meidän tytöt pääsee liian helpolla opiskelemaan ja jättävät Suomen. Ruotsalaiset sitten sulkivat tämän oven."
Luulin että osaat ruotsia sen verran että osaat sitä lukea ja ymmärrät lukemasi.
Minun on vaikea uskoa että RKP:llä olisi ollut mitään tekemistä Ruotsin lukioiden todistusreformin kanssa.Lukiolaislikkoja kirjoitti:
Kyseessä on nimenomaan ruotsia puhuviien suomalaisten estäminen.
Aloite siihen on tullut Suomesta ja RKP:stä. Mikäli olisin finlandssvensk nuori likka jättäisin RKP:n joka näin valvoo elämääni, kuin äiti, joka ei halua lapsensa muuttavan kotoa. Ruotsiin oli kampukselle muodostunut hyvä yhteisö suomenruotsalaisia tyttöjä.HÖPÖ HÖPÖ HÖPÖ!!!
Ankdam kirjoitti:
HÖPÖ HÖPÖ HÖPÖ!!!
Ruotsinkielinen media HBL, Vasabladet ja Svenska Yle ovat kaikki kirjoittaneet huolestuneita artikkeleita, kuinka suomenruotsalaiset muuttavat Ruotsiin.
AIVOVUOTO on ollut otsikointi. Mikäli asioilla ei olisi yhteyttä olisi Ruotsi nostanut vaatimuksia koskemaan myös muita naapurimaita.
Höpöt itsellesi!
- svenskatalandebättreman
Minkä kumman takia HIFK on suomalaisessa mediassa Helsingin IFK , mutta MIFK pitää sönköttää s u o m a l a i s e s s a k i n mediassa IFK Mariehamn??
Koska mediassa, niin suomen- kuin ruotsinkielisessäkin, käytetään urheiluseurojen virallisia nimiä ja lyhenteitä. Oletko yllättynyt??
IFK Mariehamn
http://www.ifkmariehamn.com
HIFK
Idrottsföreningen kamraterna, Helsingfors
https://hifkfotboll.fi- VesaKaitera
HIFK:sta kirjoitettaessa on syytä huomata, että tuo seura on jalkapallon osalta ruotsinkielinen kun taas sen jääkiekkopuoli on suomenkielinen.
- tasanarvot
Eikös se ole jo moneen kertaan todettu, että suomenkielisillä on tasa-arvoinen mahdollisuus pyrkiä ruotsinkieliseen opetukseen. Olennaisempaa olisi kysyä, että mihin ihmeeseen koko ruotsinkielistä koulutusta tarvitaan, koska ruotsinkielisillä on ihan samanlainen tasa-arvoinen mahdollisuus pyrkiä suomenkieliseen koulutukseen.
- Hoitaminen
Huomaatteko nyt Lukiolaislikat, että ruotsinkieliset osaavat hoitaa asiansa kehdosta hautaan. Miksi sitten eivät suomenkieliset osaa hoitaa asioitaan kunnolla. Suomenkieliset näyttävät vain moittivan ruotsinkielisiä eivätkä osaa hoitaa omia asioitaan.
- Höyrylässä
Hanken on rankattu Suomen 5. parhaaksi korkeakouluksi - siksikö yhtäkkiä hingut sinne?
Ja pitäisikö sinusta kaikkiin korkeakouluihin ottaa kaikki ihmiset opiskelemaan kielitaidosta riippumatta? Esim. kiinalaiseen yliopistoon oppilas, joka ei osaa sanaakaan kiinaa - tasa-arvon vuoksi?- sama_x
piti olla : MAAILMAN 5. parhaaksi....
Suomalaiset ylioppilaat ovat pakosta joutuneet opiskelemaan ruotsia.
Fattar du dumkalle?
Minä en hingu Hankeniin, mutta on kavereita, jotka haluaisivat.
Hanken pitää parhaat bileet stadissa. Osa kavereista haluu vaan pörrää ja dokaa! Viettää pintaelämää. Opiskelija-asunnot myös houkuttelee, varsinkin nyt kun saa asumistukea yksiöihin. Helvetin hyvä hallitus!
Stadissa ei pääse esimiestehtäviin kaupungin organisaatioon pelkän pakkoruotsin avulla, joten Hanken sopii virkamiehille!sama_x kirjoitti:
piti olla : MAAILMAN 5. parhaaksi....
Hanken sopii tyypille, joka haluaa päästä helpolla elämässä. Esnsin dokaa ja bailaa ja sitten ryhtyy johonkin virkaan.
Kuulostaa ihan täydelliseltä urasuunitelmata sinulle, mitä vielä valitat?
Opiskelijoden asuntotuen maksaa Kela, ei mikään suruorganisaatio. Opiskelija-asunnot ovat osakuntien hallinnassa. On niitä asuntoja kaikilla muillakin osakunnilla!
Luettelit juuri pitkän listan etuja ruotsin kielen osaamisesta, joten mitä ihmettä sinä täällä oikein mesoat?
Lär dig svenska och ta för dig!!Ruotsista on hyötyä vain, jos sitä osaa hyvin. Pakkoruotsi on turha, jos sen suorittaminen ei riitä. Mikäli yhteiskunta kustantaa opiskelun ruotsiksi on siihen saatava osallistua kaikki, jotka haluavat. Syntymä ei saa olla peruste!
Fattar du pullasorsa?- påmodersmålet
Lukiolaislikkoja kirjoitti:
Hanken sopii tyypille, joka haluaa päästä helpolla elämässä. Esnsin dokaa ja bailaa ja sitten ryhtyy johonkin virkaan.
Sådana som du alltså, som inte klarar av gymnasiestudierna ens ?
Lukiolaislikkoja kirjoitti:
Ruotsista on hyötyä vain, jos sitä osaa hyvin. Pakkoruotsi on turha, jos sen suorittaminen ei riitä. Mikäli yhteiskunta kustantaa opiskelun ruotsiksi on siihen saatava osallistua kaikki, jotka haluavat. Syntymä ei saa olla peruste!
Fattar du pullasorsa?Oppiakseen ruotsia hyvin on jostain kuitenkin aloitettava, pakkoruotsi on vain alku. Moni jopa oppii ruotsia hyvin, opiskeleminen ruotsiksi on hyvä keino oppia ruotsia, armeijan käyminen ruotsiksi on myös hyvä menetelmä, Ruotsiin lähteminen töihin jne.
Ei pakkoruotsi ole turhaa! Jos on ollut ruotsin tunneilla hereillä luulisi suomalaisen peruskoulun käyneen osaavan myydä edes kahvia ruotsiksi.
Minä en ole opiskellut espanjaa päivääkään mutta pystyisin tiukan paikan tullen satavarmasti sujuvasti palvelemaan myös espanjaksi ja myymään cortadoa ja caffe con lecheä, käyttämällä apuna käsiä, ja kaikkia muitakin osaamiani kieliä sekä ennen kaikkea olemalla ystävällinen.- Kielilaituusiksi
Ankdam kirjoitti:
Oppiakseen ruotsia hyvin on jostain kuitenkin aloitettava, pakkoruotsi on vain alku. Moni jopa oppii ruotsia hyvin, opiskeleminen ruotsiksi on hyvä keino oppia ruotsia, armeijan käyminen ruotsiksi on myös hyvä menetelmä, Ruotsiin lähteminen töihin jne.
Ei pakkoruotsi ole turhaa! Jos on ollut ruotsin tunneilla hereillä luulisi suomalaisen peruskoulun käyneen osaavan myydä edes kahvia ruotsiksi.
Minä en ole opiskellut espanjaa päivääkään mutta pystyisin tiukan paikan tullen satavarmasti sujuvasti palvelemaan myös espanjaksi ja myymään cortadoa ja caffe con lecheä, käyttämällä apuna käsiä, ja kaikkia muitakin osaamiani kieliä sekä ennen kaikkea olemalla ystävällinen.Marginaalikieli ruotsi on täysin turha n. viidelle miljoonalle suomenkieliselle. Pohjoismaiden lingua franca on englanti.
- skitprat
Kielilaituusiksi kirjoitti:
Marginaalikieli ruotsi on täysin turha n. viidelle miljoonalle suomenkieliselle. Pohjoismaiden lingua franca on englanti.
Inte för norrmännen åtminstone.
Ankdam kirjoitti:
Oppiakseen ruotsia hyvin on jostain kuitenkin aloitettava, pakkoruotsi on vain alku. Moni jopa oppii ruotsia hyvin, opiskeleminen ruotsiksi on hyvä keino oppia ruotsia, armeijan käyminen ruotsiksi on myös hyvä menetelmä, Ruotsiin lähteminen töihin jne.
Ei pakkoruotsi ole turhaa! Jos on ollut ruotsin tunneilla hereillä luulisi suomalaisen peruskoulun käyneen osaavan myydä edes kahvia ruotsiksi.
Minä en ole opiskellut espanjaa päivääkään mutta pystyisin tiukan paikan tullen satavarmasti sujuvasti palvelemaan myös espanjaksi ja myymään cortadoa ja caffe con lecheä, käyttämällä apuna käsiä, ja kaikkia muitakin osaamiani kieliä sekä ennen kaikkea olemalla ystävällinen.Dragsvik ottaa vastaan max 5% saapumiserässä suomenkielisiä, joten se tie on lyhyt. Pakkoruotsin tunneilla 60% oppilaista ei ole oetuksesta pätkääkään kiinnostunut, joten opiskelu on vaikeaa. Näitä häiriköitä halutaan jostain kumman syystä väkisin tunneilla pitää. Vapaaehtoinen ruotsin opiskelu toisi paremman lopputuloksen. Miten on? Miksei opiskelu voi olla vapaaehtoista?
Ankdam kirjoitti:
Oppiakseen ruotsia hyvin on jostain kuitenkin aloitettava, pakkoruotsi on vain alku. Moni jopa oppii ruotsia hyvin, opiskeleminen ruotsiksi on hyvä keino oppia ruotsia, armeijan käyminen ruotsiksi on myös hyvä menetelmä, Ruotsiin lähteminen töihin jne.
Ei pakkoruotsi ole turhaa! Jos on ollut ruotsin tunneilla hereillä luulisi suomalaisen peruskoulun käyneen osaavan myydä edes kahvia ruotsiksi.
Minä en ole opiskellut espanjaa päivääkään mutta pystyisin tiukan paikan tullen satavarmasti sujuvasti palvelemaan myös espanjaksi ja myymään cortadoa ja caffe con lecheä, käyttämällä apuna käsiä, ja kaikkia muitakin osaamiani kieliä sekä ennen kaikkea olemalla ystävällinen.Voisitko uida Ahvenanmaalle ja opettaa siellä vähän ystävällisyyttä suomenkielisiä kohtaan. Käväise samalla Tammisaaressa siellä on ruotsinkielisillä vastaava asenneongelma. On myös turha väittää, ettei olisi. Olen käynyt molemmissa paikoissa nimenomaan asian testaamassa.
Kielilaituusiksi kirjoitti:
Marginaalikieli ruotsi on täysin turha n. viidelle miljoonalle suomenkieliselle. Pohjoismaiden lingua franca on englanti.
Pohjoismaissa on kaikissa niin paljon pakolaisia, jotka kommunikoivat englanniksi, että kieli onn arkipäiväisessä kääytössä. Kymmenen vuoden kuluttua englantia kuulee maiden suurimmissa kaupungeissa yhtä paljon, kuin maan omaa kieltä. Suomessa ruotsinkielellä ei ole mitään mahdollisuutta selvitä! Ruotsista tulee pikkupiirin kotikieli.
Lukiolaislikkoja kirjoitti:
Dragsvik ottaa vastaan max 5% saapumiserässä suomenkielisiä, joten se tie on lyhyt. Pakkoruotsin tunneilla 60% oppilaista ei ole oetuksesta pätkääkään kiinnostunut, joten opiskelu on vaikeaa. Näitä häiriköitä halutaan jostain kumman syystä väkisin tunneilla pitää. Vapaaehtoinen ruotsin opiskelu toisi paremman lopputuloksen. Miten on? Miksei opiskelu voi olla vapaaehtoista?
"Dragsvik ottaa vastaan max 5% saapumiserässä suomenkielisiä, joten se tie on lyhyt."
Vai on kiinnostus ruotsinkieliseen varusmiespalveluun suomenkielisten joukossa niin suurta että suomenkielisten määrää on ollut pakko rajoittaa? Vai onko?
Oisko mitään lähdettä tuolle 5% ylärajalle? Minä en ole sellaisesta kuullut. Missä niin sanotaan?
Kiva kuulla kuitenkin jos Draka kiinnostaa noinkin suurta jioukkoa suomenkielisiä. Halu tgai pikemminkin haluttomuus oppia ruotsia ei onneksi kaikilla ole neffetasoa. Fiksu nuori mies että tietää että ruotsin kielen taito on tulevaa uraa ajatellen rekrytointietu.- skylldigsjälv
Lukiolaislikkoja kirjoitti:
Voisitko uida Ahvenanmaalle ja opettaa siellä vähän ystävällisyyttä suomenkielisiä kohtaan. Käväise samalla Tammisaaressa siellä on ruotsinkielisillä vastaava asenneongelma. On myös turha väittää, ettei olisi. Olen käynyt molemmissa paikoissa nimenomaan asian testaamassa.
Men din attityd så förstår jag att du inte blir vänligt emottagen.
Ankdam kirjoitti:
"Dragsvik ottaa vastaan max 5% saapumiserässä suomenkielisiä, joten se tie on lyhyt."
Vai on kiinnostus ruotsinkieliseen varusmiespalveluun suomenkielisten joukossa niin suurta että suomenkielisten määrää on ollut pakko rajoittaa? Vai onko?
Oisko mitään lähdettä tuolle 5% ylärajalle? Minä en ole sellaisesta kuullut. Missä niin sanotaan?
Kiva kuulla kuitenkin jos Draka kiinnostaa noinkin suurta jioukkoa suomenkielisiä. Halu tgai pikemminkin haluttomuus oppia ruotsia ei onneksi kaikilla ole neffetasoa. Fiksu nuori mies että tietää että ruotsin kielen taito on tulevaa uraa ajatellen rekrytointietu.Taisit taas tapasi mukaan laskea neffelööperiä!! Ei tosin yllätä!
"Asepalvelus Uudenmaan prikaatissa Dragsvikissä on monelle suomenkieliselle kielikylpy toisen kotimaisen saloihin. Yleensä 700 – 750 alokkaan saapumiseristä noin 15 prosenttia puhuu äidinkielenään suomea."
https://yle.fi/uutiset/3-8235536
Taidatkin olla niitä trumppilaisia, ainakin tuon totuudessa pysymisen osalta.
Fake news! Very SAD!Kielilaituusiksi kirjoitti:
Marginaalikieli ruotsi on täysin turha n. viidelle miljoonalle suomenkieliselle. Pohjoismaiden lingua franca on englanti.
"Marginaalikieli ruotsi on täysin turha n. viidelle miljoonalle suomenkieliselle. Pohjoismaiden lingua franca on englanti. "
Paitsi että sen avulla saa töitä sekä yksityiseltä että julkiselta puolelta.
Ruotsin taito suo mahdollisuuden opiskella joko suomeksi tai ruotsiksi (kuten me surut)
Ruotsi on Pohjoismaiden lingua franca!
Kun osaa ruotsia oppii tuntemaan myös sen ruotsinkielisen osan Suomea.
Saa koko maan ulottuvilleen!Lukiolaislikkoja kirjoitti:
Voisitko uida Ahvenanmaalle ja opettaa siellä vähän ystävällisyyttä suomenkielisiä kohtaan. Käväise samalla Tammisaaressa siellä on ruotsinkielisillä vastaava asenneongelma. On myös turha väittää, ettei olisi. Olen käynyt molemmissa paikoissa nimenomaan asian testaamassa.
Mitenköhän mahdoit sen asenneilmaston testata?
Ainakin kun tätä palstaa lukee niin se asenneongelma on kyllä teillä neffeillä eikä palstan suruilla.
Ei muuten itselleni tulisi mieleenikään mennä jonnekin junttilandiaan "testaamaan" ruotsinkielisten kohtelua. Kun osaa sekä suomea että ruotsia, ei tarvitse provosoida eikä provosoitua. Suosittelen!
Man tar seden dit man kommer, eli maassa (ja böndellä) maan tavalla.- Kielilaituusiksi
Ankdam kirjoitti:
"Marginaalikieli ruotsi on täysin turha n. viidelle miljoonalle suomenkieliselle. Pohjoismaiden lingua franca on englanti. "
Paitsi että sen avulla saa töitä sekä yksityiseltä että julkiselta puolelta.
Ruotsin taito suo mahdollisuuden opiskella joko suomeksi tai ruotsiksi (kuten me surut)
Ruotsi on Pohjoismaiden lingua franca!
Kun osaa ruotsia oppii tuntemaan myös sen ruotsinkielisen osan Suomea.
Saa koko maan ulottuvilleen!Julkisella puolella ruotsin tarve on kielilakien (virkamiesruotsi) kehittämä tarve.
Kielilaituusiksi kirjoitti:
Marginaalikieli ruotsi on täysin turha n. viidelle miljoonalle suomenkieliselle. Pohjoismaiden lingua franca on englanti.
Inte stämmer det påståendet heller. Nordens och Skandinaviens lingua franca är svenska. Den bäst förstådda varianten är, håll i hatten, finlandssvenskan. Här finns en egen diskussion kring ämnet.
Kielilaituusiksi kirjoitti:
Julkisella puolella ruotsin tarve on kielilakien (virkamiesruotsi) kehittämä tarve.
Julkisella puolella, kaksikielisissä kunnissa, on kunnan pystyttävä tarjoamaan kunnan tarjoamat palvelut myös ruotsinkielellä.
Tarve syntyy kunnan ruotsinkielisistä asukkaista, eikä mistään laista. Laki määrää sen että kuntalaisten on saatava palvelunsa äidinkielellään ja kunnan on ne palvelut järjestettävä.- Lukiolaistytsy
Ankdam kirjoitti:
Taisit taas tapasi mukaan laskea neffelööperiä!! Ei tosin yllätä!
"Asepalvelus Uudenmaan prikaatissa Dragsvikissä on monelle suomenkieliselle kielikylpy toisen kotimaisen saloihin. Yleensä 700 – 750 alokkaan saapumiseristä noin 15 prosenttia puhuu äidinkielenään suomea."
https://yle.fi/uutiset/3-8235536
Taidatkin olla niitä trumppilaisia, ainakin tuon totuudessa pysymisen osalta.
Fake news! Very SAD!Saattaa olla, että touhu Dragsvikissä on järkevöitynyt, kun RKP ei enää pidä puolustusministerin salkkua. Aikaisemmin myös Dragsvik toimi RKP:n äänestäjien kestityspaikkana. Varuskunnassa järjestettiin Canon rally, leikkimielinen suunnistustapahtuma. Siviilit pääsivät varuskuntaan vapaasti kännyköiden ja GPS-laitteiden kanssa. Siellä sitten kirmailtiin ympäri varuskuntaa. Venäläisen ei tarvitse sinne vakoojia lähettää.
Osa väestä, jota paikalla oli useita satoja nautti virvokkeita ja grilliruokaa.
Tuolta tapahtumasta on tieto max 5% suomenkielisiä varusmiehiä
Ainakin Wallin ministerinä piti hoviaan upseerikerholla. He kehuivat, että kerho on Tammisaaren vilkkain ravintola. Tilaisuus oli siis RKP:n propagandaa.
Jälkeenpäin hirvitti ajatus, jos vihreät miehet olisivat valloittaneet varuskunnan.
Olisi ollut Suomen puolustuskyvyn kannalta harmillista, kun varuskunnassa olisi ollut satoja naisia ja lapsia panttivankeina. Hurjaa RKP touhua! Kielilaituusiksi kirjoitti:
Julkisella puolella ruotsin tarve on kielilakien (virkamiesruotsi) kehittämä tarve.
Kielilait ovat vanhentuneita ja ne pitää päivittää. Virkamiehiltä vaadittava ruotsi on turha kustannus yhteiskunnalle. Ruotsi, jota pidetään Scandinavian johtavana sivistysvaltiona, ei marginaali vähemmistöille mitään yhtä typerää järjestelmää suostu luomaan. Yhteiskunta tarjoaa ruotsinkielisille suomen opetuksen ja sen pitää riittää. He ansaitsevat elantonsakin suomeksi.
- Asutkoperäkammarissa
Ankdam kirjoitti:
Julkisella puolella, kaksikielisissä kunnissa, on kunnan pystyttävä tarjoamaan kunnan tarjoamat palvelut myös ruotsinkielellä.
Tarve syntyy kunnan ruotsinkielisistä asukkaista, eikä mistään laista. Laki määrää sen että kuntalaisten on saatava palvelunsa äidinkielellään ja kunnan on ne palvelut järjestettävä.Älä sössötä. Julkisella puolella valtion viranomaisten on annettava ruotsinkielisille heidän omassa asiassaan ruotsinkielistä palvelua. Eli tämä tarve syntyy nimenomaan laista, toisin kuin happopäissäsi kuvittelet.
Olet kirjoittanut viimeisen vuoden aikana yli 1000 viestiä Suomi24:lle. Yhteensä viestilaskurisi näyttää yli 13000 viestiä. Missä ammatissa ehtii moiseen suoritukseen ja miten kukaan jaksaa vääntää harhaista sontaa keskustelupalstoille noin paljon. Vastaus on ilmeinen, ja se on työkyvyttömyyseläkkeellä. Mene hörhö hakemaan parempi lääkitys. Asutkoperäkammarissa kirjoitti:
Älä sössötä. Julkisella puolella valtion viranomaisten on annettava ruotsinkielisille heidän omassa asiassaan ruotsinkielistä palvelua. Eli tämä tarve syntyy nimenomaan laista, toisin kuin happopäissäsi kuvittelet.
Olet kirjoittanut viimeisen vuoden aikana yli 1000 viestiä Suomi24:lle. Yhteensä viestilaskurisi näyttää yli 13000 viestiä. Missä ammatissa ehtii moiseen suoritukseen ja miten kukaan jaksaa vääntää harhaista sontaa keskustelupalstoille noin paljon. Vastaus on ilmeinen, ja se on työkyvyttömyyseläkkeellä. Mene hörhö hakemaan parempi lääkitys."Älä sössötä. Julkisella puolella valtion viranomaisten on annettava ruotsinkielisille heidän omassa asiassaan ruotsinkielistä palvelua. Eli tämä tarve syntyy nimenomaan laista, toisin kuin happopäissäsi kuvittelet. "
Tarve syntyy ihmisistä, äidinkielisen palvelun viranomaisten kanssa asioitaessa takaa perustuslaki ja kielitaitolaki määrittelee sen miten kuntien ne palvelut tulee järjestää.
Harhaisesta sonnasta puheen ollen, luepa oma viestisi ajatuksen kanssa uudellen! Voila! Harhaista sontaa, a la bonne heure!Perustuslaki on erittäin huonosti laadittu. Tulkinta siitä vielä happopäisten hommaa. Ruotsinkieli on selkeästi vähemmistökieli, eikä ansaitse kansalliskielen asemas! RKP puolue käyttää termiä vähemmistökieli! Tilanne on selvä!
Lingua franca pohjoismaissa on englanti. FB:ssä on iso liuta pohjoismaisia kavereita, jotka kaikki viestittävät englanniksi. Teillä vanhoilla pieruilla saattaa olla ruotsi.
Suomen 20 suurinta yritystä ei rekrytöitäessä kysy ruotsinkielen taitoa.
Kansainvälisillä työmarkkinoilla se on turhaa. Suomeen ulkomaiset työntekijät tulevat pääasiassa muualta, kuin Scandinaviasta. Suurissa yrityksissä on työkieli englanti, myös Ruotsissa.
Asenne ilmapiiriä Tammisaaressa voi testata niin, että puhuu suomea.
Kyllä se lohikeitto pöytään tulee, mutta heti muuttuvat nokkaviksi.
Jäätelökioskin myyjä ei muuten osannut suomea, joten piti asioida englanniksi.
Hän oli kylläkin ulkolainen. Ruotsinkielisiin Suomessa voi tutustua puhumalla suomea. Ainakin kaikki tuntemani sitä puhuvat ja hyvin.- LInkkipuuttuu
"Suomen 20 suurinta yritystä ei rekrytöitäessä kysy ruotsinkielen taitoa."
Laita linkki, josta ilmenee, että nämä yritykset eivät ilmoituksissaan koskaan kysy ruotsin taitoa, esim. "ruotsin taito katsotaan eduksi". LInkkipuuttuu kirjoitti:
"Suomen 20 suurinta yritystä ei rekrytöitäessä kysy ruotsinkielen taitoa."
Laita linkki, josta ilmenee, että nämä yritykset eivät ilmoituksissaan koskaan kysy ruotsin taitoa, esim. "ruotsin taito katsotaan eduksi".Etsi itse linkkisi, jos pystyt.
- västnyland
Privata företagare är inte skyldiga att betjäna kunder varken på finska eller svenska.
- Kielilaituusiksi
Esimerkiksi Vantaalla riittää kun 2,7% henkilöstöstä osaa ruotsia. Nyt vaaditaan että 100% henkilöstöstä (virkamiesruotsi) osaa ruotsia, joten ruotsin sataprosenttinen tarve on pelkkä kielilakien (virkamiesruotsi) kehittämä tarve.
Suomi on yksikielinen tai monikielinen maa
Suomessa on nyt puoluejohtaja, joka on sanonut niinkuin asia oikeasti on.
Halla-aho sanoi, että ruotsi on vähemmistökieli! Tähän on pyrittävä!- kirkkoslaavimestari
Mitäs mieltä tuo yksinäisyyteen vetäytyvä - sisäänpäin käntynyt perSereikä mestari on tasa-arvoisesta avioliitosta tänä päivänä?
kirkkoslaavimestari kirjoitti:
Mitäs mieltä tuo yksinäisyyteen vetäytyvä - sisäänpäin käntynyt perSereikä mestari on tasa-arvoisesta avioliitosta tänä päivänä?
Seuraa mediaa. Halla-aho on sanonut, että Soinin poistuttua asia harkitaan uusiksi.
- umpitollot_perSut
Ruotsinkielisen koulutuksen avaaminen tasa-arvoisesti koko kansalle näyttää olevan liianvaikeaa ainakin perSuille.
Mikään kieli, ei edes se siskolikan märkä kieli uppoa korvakäytävän ulointa osaa syvemmälle perSutolloon. Millä edellytyksillä perSujen olisi pästävä itselleen vieraalla kielellä annettuun opetukseen, kun ei niihin omalla tutulla perSumurteellakaan annettu opetus uppoa.Persut ovat Pohjoismaiden Neuvostossa samassa ryhmässä Ruotsin tällähetkellä suurimman puolueen kanssa. SD saattaa olla Ruotsin seuraava pääministeripuolue. Persut pistävät lapsensa ruotsinkieliseen päiväkotiin.
Enää ei pakkoruotsi riitä. Persut ottavat ilmeisesti käyttöön nimityksen finlandssverigedemokrater, erotukseksi tunkkaisista finlandssvenskar.- phyyyyyyyyyyh
Lukiolaislikkoja kirjoitti:
Persut ovat Pohjoismaiden Neuvostossa samassa ryhmässä Ruotsin tällähetkellä suurimman puolueen kanssa. SD saattaa olla Ruotsin seuraava pääministeripuolue. Persut pistävät lapsensa ruotsinkieliseen päiväkotiin.
Enää ei pakkoruotsi riitä. Persut ottavat ilmeisesti käyttöön nimityksen finlandssverigedemokrater, erotukseksi tunkkaisista finlandssvenskar.En liten grupp inom Nordiska rådet.
Ulkomaille opiskelemaan haluaville EU:ssa on paras mahdollisuus Saksa ja Baltia.
Suomenkielisen lukiolaisen kannattaa käyttää pakkoruotsin tuntinsa saksan opiskelemiseen. Ruotsiin on erittäin vaikea päästä!! Lääkäriksi haluaville Venäjä on myös mahdollisuus.- Siasta
Onko Fennojen vaatimukset ovat epäloogisia ja pohjattomia. Sata vuotta sitten vaadittiin suomenkielistä koulutusta ruotsinkielisen sijaan. Nyt vaaditaan ruotsinkielistä koulutusta suomenkielisen sijaan. Fenno on vihdoin huomannut, ettei suomen kielellä pitkälle pötkitä. Vai mistä nyt sitten onkaan kysymys?
Kysymys on siitä, että yhteiskunnan tarjoamat palvelut pitää olla kaikkien yhteiskunnan jäsenten käytettävissä. Suomessa on kaksi kansalliskieltä, eikä toista voida varata vähemmistön käyttöön. Maahan on tullut paljon mamuja, joilla on myös oikeus päättää kummalla kielellä kotoutuvat.
Suomenkielisissä kouluissa ei tarvitse olla pakkoruotsia, kun ruotsinkielisissä on riittävästi oppilaita. Kysymys on siis tasa-arvosta. Tietysti ruotsinkielisillä säilyy vapaa mahdollisuus kouluttautua suomeksi. Tämä on jo nyt olemassa.
Mikä on syy, ettei ruotsinkieliseen kouluun pääse kaikki halukkaat?
Eikö kyse ole syrjinnästä ja rasismista?- Täysinpalkein
Lukiolaislikkoja kirjoitti:
Kysymys on siitä, että yhteiskunnan tarjoamat palvelut pitää olla kaikkien yhteiskunnan jäsenten käytettävissä. Suomessa on kaksi kansalliskieltä, eikä toista voida varata vähemmistön käyttöön. Maahan on tullut paljon mamuja, joilla on myös oikeus päättää kummalla kielellä kotoutuvat.
Suomenkielisissä kouluissa ei tarvitse olla pakkoruotsia, kun ruotsinkielisissä on riittävästi oppilaita. Kysymys on siis tasa-arvosta. Tietysti ruotsinkielisillä säilyy vapaa mahdollisuus kouluttautua suomeksi. Tämä on jo nyt olemassa.
Mikä on syy, ettei ruotsinkieliseen kouluun pääse kaikki halukkaat?
Eikö kyse ole syrjinnästä ja rasismista?Oletteko kenties huomanneet ettei ruotsinkielisiä kouluja ole ihan joka kylällä. Aikanaan suomalaistamisinto oli Suomessa niin kovaa, että hyvä kuin ruotsinkieliselle väestölle saatiin järjestettyä ruotsinkieliset koulut. Monien ruotsinkielisten lasten kohdalla on ainoa mahdollisuus mennä suomenkieliseen kouluun, kun muuta vaihtoehtoa ei ole kohtuullisen matkan päässä. Ruotsinkieliset koulut on pystytetty ruotsinkielistä nuorisoa varten ja mitoitus lähtee siitä. Ihan hyvä näkemys Lukiolaislikoilla! Rakennetaan siis ruotsinkielinen kouluverkosto koko maahan, jolloin kaikilla lapsilla on mahdollisuus sinne päästä. Ei RKP:lläkään ole varmaankaa mitään vastaan tällaista tavoiteltaessa. Palataan siis 1800 luvun suomalaistamisaatetta vastaan täysin palkein.
Täysinpalkein kirjoitti:
Oletteko kenties huomanneet ettei ruotsinkielisiä kouluja ole ihan joka kylällä. Aikanaan suomalaistamisinto oli Suomessa niin kovaa, että hyvä kuin ruotsinkieliselle väestölle saatiin järjestettyä ruotsinkieliset koulut. Monien ruotsinkielisten lasten kohdalla on ainoa mahdollisuus mennä suomenkieliseen kouluun, kun muuta vaihtoehtoa ei ole kohtuullisen matkan päässä. Ruotsinkieliset koulut on pystytetty ruotsinkielistä nuorisoa varten ja mitoitus lähtee siitä. Ihan hyvä näkemys Lukiolaislikoilla! Rakennetaan siis ruotsinkielinen kouluverkosto koko maahan, jolloin kaikilla lapsilla on mahdollisuus sinne päästä. Ei RKP:lläkään ole varmaankaa mitään vastaan tällaista tavoiteltaessa. Palataan siis 1800 luvun suomalaistamisaatetta vastaan täysin palkein.
Ruotsinkielisiä kouluja voi ja pitää rakentaa tarvetta vastaaviksi. RKP:llä on todellakin paljon sitä vastaan. RKP ei halua suomalaisten osaavan ruotsia hyvin!
Ei RKP halua suomenkielisiä mukaan heidän hiekkalaatikolle tai ankkalammelle.
Mikäli joku hölmö luulee, että pakkoruotsia opiskellaan sen takia, niin kannattaa ajatella asia uusiksi. Pakkoruotsi on este muiden kielien opiskelulle. Kompensaatio, kun ruotsinkieliset eivät pärjää ilman suomea.- tvåspråkigtäktenskap
Över 40 000 finskspråkiga leker i våra sandlådor och ankdammar, med dem gör vi fina barn.
tvåspråkigtäktenskap kirjoitti:
Över 40 000 finskspråkiga leker i våra sandlådor och ankdammar, med dem gör vi fina barn.
Dom är ju finlandssvenskar, eller Pirjatniemi ljuger!
- bravooo
Lukiolaislikkoja kirjoitti:
Dom är ju finlandssvenskar, eller Pirjatniemi ljuger!
Ännu bättre om de byter sitt finska modersmål till svenska.(99 % gör det inte )
Svenska är onödigt till finnarna.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse654444Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1003706Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1083331Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.211896Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575681883Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.871129- 89873
- 49831
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.105817Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä23774
