XP sp1 ja sp2 lataus?

vanhakone

Microsoftilta ei saa enää. Pitäisi olla suomenkielisiä. Tarviis yhteen vanhaan koneeseen. Sp3 minulla jo on mutta ei asenna koska tarvii sen sp1:n. Linuxi ei käy.

13

1067

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • xp-loota

      Osta huutonetistä jos piraatit ei käy.

      • WETAWETW

        XP:n pirattipäivitys? Mitä höpötät?


      • xp-loota
        WETAWETW kirjoitti:

        XP:n pirattipäivitys? Mitä höpötät?

        Miksi tuhnata päivitysten kanssa ( joita ei mistään asiallisesta paikasta saa) jos voi ostaa tai ladata .........
        Menisikö nyt jakeluun?


      • sdyykdtydjy7

        Idiootti. Sitä lataustahan tässä kysytään eikä kukaan ala maksamaan päivityksistä, pöljä.


      • xp-loota
        sdyykdtydjy7 kirjoitti:

        Idiootti. Sitä lataustahan tässä kysytään eikä kukaan ala maksamaan päivityksistä, pöljä.

        Hyvä että tunnistauduit.


    • aok73

      Tästä sivusta saa ladattua FIN SP2 päivityksen.
      http://stuff.onse.fi/winupdates/

      Linkin tuohon löysin täältä, josta löytyy myös latauslinkki FIN SP1 päivitykseen http://www.msfn.org/board/topic/163550-windows-xp-sp1a-full-package-all-languages/

      • aok73

        Sori, nämä on siis päivityksiä ei täysiä versioita XP:stä.


      • vanhakone

        Ei vaikuta kovin luotettavilta sivuilta. Siis minulla on laillinen XP. Tarvitsen vain nuo päivitykset.


    • Onnistuuko tuolta http://www.softpedia.com/get/Others/Signatures-Updates/Update-for-Windows-XP-Service-Pack-2.shtml

      Tuokin http://www.softpedia.com/get/System/OS-Enhancements/Windows-XP-Service-Pack-SP1a.shtml

      Tuo on luotettava sivusto ja tuolta lataan jos ei löydy suoraan valmistajan sivulta jotain ohjemaa tai päivitystä hakemaani

      Tarkista vaikka tuota https://www.virustotal.com/#/url/16448255a5695b80b5c1a4cb5e035d05eaee4bb93dc3e40ef70de00405b66e8e/detection

      Lyhytlinkkinä https://urly.fi/NLQ .... https://urly.fi/NLR

      Olikon nuo mitä tarkoitit, jos ei olleet niin hae tuota oikeat lataukset

      • vanhakone

        Pitää olla suomenkieliset versiot.


      • mun tietääkseni sp1:stä ei saa suomenkielisenä. mua ei tosin haittaa, mut ainoo vaihtoehto on ladata eng.
        en kyl vetelis sisää mitää ihme linkkei, tai sit tatkistat sen virustotalis ensin. yksiki punanen merkintä ja jätä välii! nääs virustorjunta on AINA pari viikkoo myöhemmäs, ku hakkeri. niihä se toimii...


      • vanhakone

        Toki käytän aina Virustotalia kun on mahdollista. Nimenomaan tarvis saada nuo päivitykset asiallisesta paikasta koska joutuu vaihtamaan tiedostoja koneiden välillä.

        Microsoftin sivulla ladattavissa suomenkielinen sp1 mutta se on pelkkä lataustiedosto. Sen kun käynnistää niin ilmoittaa ettei yhteyttä latauspalvelimeen saa.

        Minulla on XP:n asennusmedia jossa nuo servicepackit ovat sillä levyllä mutta lahonnut pilalle. Tässä toisessa suomenkielisessä asennuslevyssä ei ole servicepackkeja.

        Tarkoitus olisi saada jälleen tuo vanha rotisko hyötykättöön. Ladattu Sp2 englanninkielinen on mutta ei asennu koska valittaa kielisyyttä.

        Vaatimus olisi että Python 2.7 asentuisi. Nyt ei asenna kun jokin dll puuttuu ja se dll tulee noitten service packkien mukana.

        Jokin linux kävisi muuten mutta non-PAE prossu rajoittaa. Eikä buuttaa tikulta. Mieluimmin XP:n tuohon saisi takaisin.


    • sgfaw4635

      http://catalog.update.microsoft.com/v7/site/Search.aspx?q=windows xp service pack

      Tuoltahan nuo löytyy. Ja SP1:stä ei tarvitse mihinkään, asentaa suoraan SP2 ja sitten SP3 ja loput päivitykset automaattisesti. Ja sitten vielä tekee sen WEPos rekisterimuokkauksen ja asentaa kaikki loput päivitykset joita tulee vielä pari vuotta tämänkin jälkeen.

      Jos ei tee tuota niin kannattaa manuaalisesti asentaa vielä viimeisimmät päivitykset joilla microsoft paikkasi wannacry ja petya käyttämiä aukkoja, löytyy googlettelemalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      207
      5233
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3706
    3. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      64
      3598
    4. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      12
      3511
    5. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      43
      3147
    6. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2350
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      41
      2336
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      31
      2194
    9. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      76
      2130
    10. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      92
      2069
    Aihe