OLEN KIUSAAJA

13A

Otsikko kertoo. Olen kiusaaja. Kiusaan, koska saan kiusaamisesta nautintoa. Kiusaan koska tykkään nähdä kiusatun huonossa olossa. Tiedän etten ole myöskään ainoa. Kaikki kiusaajat kiusaavat vain reaktion takia. Kaikki ihmiset myös kiusaavat.

Kuulostaako sinustakin oudolta? Kokeile lukea sama teksti uudellen mutta muuta kiusaaminen härnäämiseksi. Kuulostaako järkevämmältä? Niin varmaan monesta muustakin.

Sanaa "KIUSATA" käytetään väärin. Jos joku ärsyttää sinua, hän EI kiusaa. Onko joku kiusaamista vai ei, perustuu siihen mitä on tehty, ei mikä on "uhrin" reaktio.

Jos teen ilmeen, joka ärsyttää pientä siskoani, sisko usein huutaa "*nimi"! Lopeta!". Vanhemmat saapuvat katsomaan mitä tapahtuu, ja siskoni sanoo, "x kiusasi". Vanhemmat miettivät jo rangaistusta minulle "kiusaamisesta" ja toistavat kuinka "kiusaamisen on loputtava" vaikka tein ainoastaan yhden ilmeen.

Kiitos jos jaksoit lukea.

2

72

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minä pyrin olemaan myös härnäämättä ihmisiä. En nauti nähdä muitten pahaa oloa. Saan toki älyllistä nautintoa nokkelien herjojen keksimisestä, mutta jätän nekin yleensä sanomatta, ellen tiedä, ettei toinen tule loukkaantumaan.
      En usko, että kaikki kiusaavat. Haluan uskoa hyvään. Haluan, että vielä joskus ihmisten on mahdollista olla onnellisia.

    • kojdgp

      Kiusaamimen on kivaa! Kaikki kiusaamaan heikkoja!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      167
      1633
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      104
      941
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      753
    4. 51
      655
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      18
      641
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      547
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      164
      503
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      498
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      189
      437
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      429
    Aihe