En viettänyt syntymäpäiviäni, vaikka täytin komeita pyöreitä vuosikymmeniä.
Kirkkokunnan lehdessä annoin kuitenkin luvan julkaista syntymäpäiväni.
Näin jälkeenpäin ajateltuna jäin vähän miettimään kokemusta.
Ehkä kuitenkin toivoin, että jotkut seurakuntalaiset soittaisivat onnittelut tai lähettäisivät onnitteluviestin.
Sain seurakuntalaisilta yhden onnittelusoiton.. siis ihan oikeesti yhden (1) ? Kiitos siitä Allan, lämmitti sydäntä.
Olen ollut seurakunnassa reilusti yli 20 vuotta... ja sain yhden onnittelusoiton ... no seurakunta sentään lähetti onnittelukortin - Kiitos.
Ehkä se noin kuuluikin mennä, minähän olen vähän erakkoluonne, enkä ole oikein sellainen sosiaalinen huumoriluonne, jonka seurassa ihmiset viihtyisivät oikeasti.. ehkä minua ei kuulukaan muistaa seurakuntalaisten toimesta .. ehkä ei kuulukaan .. en ansaitse sitä ...
Mitä minun tulisi tehdä?
Olisiko jollain ehdotuksia?
Tämän saa lainata vaikka Vapaakirkon Viikkolehteen, jos sattuu toimittajien silmään.. onkohan tilanne sama muuallakin?
Miksi tuli paha mieli, vaikka en halunnut juhlia syntymäpäiviäni mitenkään? Odotinko kuitenkin salaisesti vähän saavani huomiota osakseni ... näin se vissiin sitten kuitenkin oli ..
Onkohan minulla oikeasti yhtään ystävää seurakunnassa? Siis oikeasti ... käyn siellä, mutta en oikeasti ole olemassa kenellekään ... kuinkahan moni näiden samojen tuntemusten kanssa painii?
Tälla tavalla en ole tuollaisten tuntemusten kanssa aiemmin pysähtynyt..
Syntymäpäiväkokemus ...
2
223
Vastaukset
- Daavidin_huonetta
No, vapislaiset on kyllä suurimmissa kaupungeissa just tuollaisia, etteivät noteeraa jos ei pääse tai halua sisäpiiriin. Se "piiri pieni pyörii"- kokemus on myös nuorten srk:n jäsenienkin kokemus. Ja jos jäät sivuun, ei kukaan piittaa eikä välitä. Valitettavasti se vain näin on, että vapiksen porukka on sisäänpäin lämpiävää. Mutta kyllä se hellariporukkakin samanlaista on. Joten se aito välittämisen tunteen puuttuminen, jonka koit, on kyllä valitettavasti totta. Koettu asia itsekin omakohtaisesti, mutta oon jo tottunut senverran, ettei srk:ssa tai srk:n jäsenille kannata huolista puhua mitään. Parempi kantaa ne yksin vaikka kärsien. Jostain ne juorut sitten tulee naamalle, ja se haavoittaa vielä enemmän.
- ollakovaieiköolla
En tiedä, onko tässä yhteisöllisyyden puutteessa juuri se yksi syy, miksi seurakunnasta on moni lähtenyt pois kaikessa hiljaisuudessa.
Seurakuntaan ladataan helposti odotuksia yhteisöllisyydestä. Ev seurakunnat ovat niin isoja, että niihin ei enää sellaisia odotuksia ladata ollenkaan. Aika moni on mennyt sinne vapiksesta.
Mitä tälle voi sitten tehdä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.4703457SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1152622Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj842152Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis1671977Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä121891- 1471796
- 941611
Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi431494Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön3551336Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li351333