koulutus!!!!

ipana35

miten opetatte koiria makamaan 3-4 vuotias koira

3

403

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näin1

      Ei tuon ikäistä pitäisi tarvita enää opettaa. Se on perustaito jos puhutaan käskystä maahanmenosta. Ja jokainen koira osaa luonnostaan panna maate kun väsyttää.

      Mutta jos tuo nyt on jäänyt opettamatta niin se voi tapahtua vaikka näin:
      1. Ota nami sormien väliin
      2. Näytä sitä koiralle
      3. Anna käsky "Maahan!"
      4. Siirrä namikäsi aivan maahan kiinni
      5. Koiran kumartaessa sano peppu myös
      6. Tarvittaessa paina kevyesti pepusta
      7. Kun peppukin on maassa, anna nami sille palkkioksi.
      8. Jatkossa vedät kättä ensin pidemmälle kun näytät namia
      9. Sitten myöhemmin vain pyydät ensin, ja sen jälkeen kaivat namin palkaksi.

      Kohdat 5. ja 6. ovat tarpeettomia jos peppu menee laakista maahan.

      Liitä tuo komentojen sarjaan jota teette muutaman kerran päivässä, niin se iskostuu mieleen. Kai koirallesi olet ainakin sentään "Istu!"-käskyn opettanut? Treenatkaa asiaa sekä sisällä että ulkona. Ja välillä aina ilman namiakin.

    • Vie herkkupalaa koiran etujalkojen välistä taakse alas. Kun koira alkaa painaa etupäätä alas herkkupalan perässä, anna herkku sille. Toista pari kertaa. Vie herkkupalaa hieman pidemmälle ja odota, että koira painautuu alemmas kuin aikaisemmin. Palkitse. Lopulta koiran pitäisi alkaa hieman ennakoida ja lössähtää kokonaan makuulle. Palkitse.

      Herkkupalasta vieroitan näin: teeskentele ottavasi herkun houkuttelukäteen. Voi vaikka hieroa sen tuoksua vähän sormiin. Pidä houkuttelukättä kuin siinä olisi herkku. Herkku on oikeasti toisessa kädessä. Houkuttele koira houkuttelukädellä makuulle kuten aiemmin. Heti kun se on maassa, anna palkkio, joka siis on nyt toisessa kädessä. Jos koira ei seuraa houkuttelukättä, laita siihen herkku, mutta palkkaa silti toisesta kädestä. Myöhemmin koiran seuratessa houkuttelukättä tyhjänä jätä hajustaminen pois ja sitten herkun ottamisen teeskentely. Palkan pitää edelleen tulla välittömästi toisesta kädestä.
      Sitten häivytän käden tekemällä aina vähän pienemmän liikkeen. Muovaan houkutusliikkeestä käsimerkin.
      Kun koira osaa mennä merkistä maahan, opetan äänikäskyn. Sana pitää sanoa juuri ennen käsimerkkiä. Lopulta koira joku kerta arvaa, että 'maahan' tarkoittaa juuri tätä liikettä ja menee makuulle jo ennen käsimerkkiä. Silloin alan jättää käden pois. Se kuitenkin pysyy varalla, jos koira vaikka vanhana menettää kuulonsa.

      Treenaan myös kestoa. Kun koira on mennyt maahan, odota sekunti ja anna herkku vasta sitten. Odotusaikaa nostetaan sekunti kerrallaan, joskin ajan pidetessä voi hyppäyksiäkin hieman pidentää (jos koirani osaa olla makuulla puoli minuuttia, voin nostaa aikaa ihan hyvin kymmenellä sekunnilla kerralla ja jos koira makaa käskystä viisi minuuttia, voin seuraavaksi kokeilla kuutta minuuttia).

      Etäisyyttä kannattaa harjoitella, kun kestoa on harjoiteltu jonkun verran. Jos treenaat etäisyyttä, älä treenaa kestoa ja toisin päin ennen kuin koira on tosi hyvä paikallaolija. Etäisyyttä harjoitan astumalla ensin askeleen poispäin, sitten kaksi jne. Koiran kehittyessä voin lisätä harjoituksiin koiran ympäri kiertämisen, tuolille istumisen, selän kääntämisen tms. pieniä juttuja. Kaikki aina asteittain.

      Kaikki uudet asiat aloitetaan ensin kotona tai omalla pihalla rauhallisissa oloissa, jotta koiran huomio pysyy kouluttajassa. Häiriöitä lisätään kuten etäisyyttä ja kestoa, eli vähemmän kiinnostavia/häiritseviä asioita ja ensin kaukaa ja lyhyen aikaa. Koiraa pitää myös kouluttaa eri paikoissa, mutta ei kannata viedä sitä suoraan kotipihalta jonnekin vilkkaaseen hulinaan ja ihmetellä, miksei se osaa, vaan treenata ensin vähän rauhallisemmassa paikassa.

    • Suosittelenkouluttajia

      Suosittelen vision ohituskoulua!!
      http://www.koirakouluvisio.com/peruskoulutus/ohituskoulu/ohituskoulu-6713.html
      Näillä opeilla oon päässyt oman alle vuotiaan koirani kanssa oikeasti hyviin tuloksiin, ja vieläpä suht. nopeasti. Lenkkeilyn tulisi olla molemmille miellyttävää puuhaa..
      Kannattaa siis hakeutua nykyaikaisten (jotka kouluttavat positiivisin koulutusmetodein) ammattilaisten kursseille ja treeneihin, niin alkaa homma alkaa ihmeellisesti pelittämään! Turha jäädä kotiin itkemään ja kasaamaan ongelmia, sekä odottamaan, että lenkkeilyn ja koiran omistamisen ilo katoaa kokonaan.. Näin on kantapään kautta oppinut!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot

      Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent
      Maailman menoa
      36
      2618
    2. Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa

      Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks
      Maailman menoa
      169
      2579
    3. Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?

      Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär
      Maailman menoa
      56
      1823
    4. En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia

      Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis
      Maailman menoa
      105
      1493
    5. Kuka tekee näitä aloituksia

      jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa
      Ikävä
      28
      1325
    6. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      183
      1169
    7. viikonloppu lähestyy

      ja tiiän sen jo valmiiks et en pysty olee selvinpäin. oisitpa kieltämässä ja rauhoittamassa minua. en tiedä olisiko sinu
      Ikävä
      12
      900
    8. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      61
      882
    9. Ei rakennuslupaa

      Eihän hyvinvointitalon työmaalla tehdä luvattomia ja keskeytettyjä töitä pimeyden turvin?
      Pyhäjärvi
      83
      841
    10. Kyllä se on mukavoo kahtoa kun tämä Pipe Hannele tekköö terveellistä

      suolapalloo (siis savolaisittain terveellistä) itelleen. Ihan tullee itellekin vesi kilelle.
      Tuusniemi
      54
      787
    Aihe