Sysmä ja kaikkien aikojen konsulttivelho. Oma raha. Voi perkele mitä pelleilyä. Ala-astelaisten puuhastelua isolla rahalla.
Kuntavelho
9
568
Vastaukset
- SysmäänköGuggenheim
Sysmäläisiltä kunta kerää vinkit ja jo kohta ne esitellään Kuntavelhon aikaansaannoksina.
- kaipaisiselvennystä
Joku vempulan yritys painaa setelit, myy ne, jättää lunastamatta kauppiailta ja perävalojen kadottua näkyvistä ihmetellään miten tässä nyt näin kävi ????? Vai onko kunta takuumiehenä ja vempula viekin veroeurot?
Aikanaan Sysmällä oli oma raha, nimittäin meijerin laput kelpasivat Lahdessakin maksuksi. Silloin Sysmä oli lähialueen rikkaimpia pitäjiä. Mutta nyt en oikein jaksa oivaltaa, mikä järki olisi omassa rahassa? Vaikuttaa Hölmölän hommilta, mutta toisaalta voihan jutussa olla älyäkin, ... en vain tahua mitä.
- fasfsdf
vuoden päästä ollaan fiksumpia
- Nytsysmäläinenmaksaa
Tämä ns konsultti varmaan ehdottaisi oman valtion perustamista jos se olisi mahdollista.
- matkiscool
Käykö ne matkabariin? olis kätevää jos sossusta sais niin ei tarvi käydä automaatilla.
hyvä idea - paljonko-on-paljon
Niin, Pohjois-Korean sisarvaltion ;) http://www.ess.fi/uutiset/kotimaa/2016/02/06/tassa-ovat-juri-niemisen-eron-salatut-syyt--asikkala-oli-kuin-pohjois-korea.
Kärkkyykö kunnanjohtajanpaikkaa? paljonko joudumme maksamaan erorahoja tulevaisuudessa?
- Pöllljäää
Kunnanjohtajat tulee kalliiksi pienelle kunnalle, ensin kovat palkat, sitten ne hassaa kunnan rahat ja sotkee asiat ja lopuksi saa jättikorvaukset erotessaan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle233041Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A122129Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.661978Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1001833Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761563Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥391336Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta141282Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001265- 1111065
Tulipalo viimeyönä
Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj151056