Ketjureaktio

ö-Öö

Ihan viihdealoitus.

Sattui silmiin yks hauska klippi. tossa varmasti mukana paljon muutakin, kuin fysiikanlakeja, erilaista elektroniikkaa tms. Mutta mun mielestä se on kuvattu yhdellä otolla.

Vähän vaihtelua tylsiin musaaloituksiin:

http://www.viikonloppu.com/?p=158852

=DW=

21

371

    Vastaukset 21

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mikä ihmeen into sinulla on tökkiä näin kökösti tyylikkäitä viihde-aloituksia?
      Tyylikkäitä mietityin tekstein, musiikkiinsa uppoutuen.

      H.

    • eräsjokuvaan

      Aivan ihana. Kiitos hyvästä aamun aloituksesta.

    • Minustakin hauska :). Erilainen. Raikas.

    • "teevee"

      Huomaatko?
      Pienellä lauseella sain aikaan sinulle kehujen tulvan :)
      Luulisin ilman omaa ansiotasikin.

      H.

      • hillitse-hieman

        "Olen addiktoitunut uutisiin.
        Olen myös siedettävän näköinen nörtti.
        Ikäisekseni."

        Olet mielestäni sietämätön nörtti, sekaantuen jokaiseen aloitukseen negatiivisesti ja jos et alkuun ehdi, niin vähintäinkin sinne puoliväliin tuhoten toisten mielipiteet.

        Miksi haluat terrorisoida palstaa, vähätellä ja aliarvioida toisia?

        ps. sinun vuoksesi tännekin vedetään vanhoja juttuja, koska "niistä on jo keskusteltu", tai "sinä teit jo aloituksen, tai kirjoitit asiasta, jota ei toiset ymmärtäneet.


      • arkun.antaja

        Jos jotain voi päätellä varmuudella,
        niin,
        hunksin haudalla ei tule olemaan surevien tunkua,
        hyvä jos pappi ja hautausmaan vahtimestari,
        mutta hekin vastentahtoisesti.

        Avauksessa ei mitään moitetta, piristävä poikkeus.


      • mmjam
        arkun.antaja kirjoitti:

        Jos jotain voi päätellä varmuudella,
        niin,
        hunksin haudalla ei tule olemaan surevien tunkua,
        hyvä jos pappi ja hautausmaan vahtimestari,
        mutta hekin vastentahtoisesti.

        Avauksessa ei mitään moitetta, piristävä poikkeus.

        On sielä pari ikkasevaa palsta muoria.


      • arkun.antaja kirjoitti:

        Jos jotain voi päätellä varmuudella,
        niin,
        hunksin haudalla ei tule olemaan surevien tunkua,
        hyvä jos pappi ja hautausmaan vahtimestari,
        mutta hekin vastentahtoisesti.

        Avauksessa ei mitään moitetta, piristävä poikkeus.

        Miksi yleensäkään mennä jonkun haudalle suremaan, sitä olen aina ihmetellyt, koska ei se vainaja itse kuitenkaan tiedä enää tuon taivaallista ketä siellä on suremassa ja ketä ei. Omaisten takiahan sinne kokoonnutaan osoittamaan myötätuntoa heidän suruunsa.

        Surra voi missä vain muuallakin, jos surettaa.


    • Heikunkeikku

      Onneksi sattui sun silmiin ja tökkäsit sen muidenkin silmiin.
      Nuo tuommoset ovat hauskoja. Miun maun mukkaisia.
      Minusta tuossa oli hauskan humoristista loppuhuipennuksen puute.
      Vähän kuin Erik Satien musiikissa, joka yhtäkkiä vain odottamattomasti loppuu. Kesken kaiken loppuu.

      Linkkisi tekstin lopussa luki: Jäätävän kokoinen ketjureaktio, joka huipentui huvittavan laimealla tavalla.
      Joo, laimeus kiva, kuin epäonnistunut huumoritokaisu, joka kääntyy edukseen :)

      Joskus olen innostunut YouTubesta tökkimään silmiini tämänkaltaisia mitä moninaisimpia ketjureaktioita.

      • ö-Öö

        Leffakaava

        "Happy end" Näinhän kaikki leffatkin on tehty. Oli vaikka millnen action movie, aina lopussa kaikki on hyvin ja joku onnellinen pariskunta katsoo auringonlaskuun.

        Tää on niitä draamankaaren perusjuttuja. You know Aristoteleen runousopin= VAlaskala, se kaiken perusidea, keksitty siis kundin toimesta. Onhan niitä muitakin, esim Tarantellolla omanlaisensa.. Tahi sitten esimerkkinä Thelma and lise, se oli päätöshuipentums.

        Sä musaihmisiä. Mietippä sinfoniaa, aina grand sinale. Mutta oopperoissa leffa kaari, siis perinteistä aristoteletä, käytännössä melein aina. Mun käsittääkseni musassa on tarkoitus usein jättää kuulija hiljentyneenä piisin jälkeen miettimään jotain. Saada niinkuin orgasmi. Noin leffapuolella, oopperassaki, kyse on kokonaisvaltaisesti saada aikaan kokonaisvaltaisempi kokemus, kun siinä on useampia aisteja mukana. Tarkoitus kai saada muistikuvia itse kokonaisuudesta, sekä saada katsoja enenpi fiilistelemään hetkessä.


        Öf. Laaja asia. Mutta jotenkin ne asiat tehdään. Mieti kirjallisuutta, siellä ihan sama, perustuu näköaistiin. Mutta se on hitaanpi prosessi käyttäjälle, loput vaihtelee hirmuisesti. Erilaisia draamankaaria paljon.

        Päätän käsikirjoitusta käsittelevän kommenttini nyt tähän.

        =DW=


    • Lähes yhtä taitavaa kuin mitä Uuno Turhapuron isän tekemä ketjureaktio.

    • maissiiii

      Koko elämä on yhtä suurta ketjureaktiota.

      Dominossa löytyy monenmoista ketjureaktiota.

      Joskus olen miettinyt, mitä ihmettä tekisin spinnerillä,
      onko se nykyihmisen rukousnauha vai mikä jojo se oikein on.
      Tässä inspiraatiota siihen värkkiin.

      • maissiiii

      • stressileluksi

        Huhhuh. Olen leikitellyt lapsenlapsen spinnerillä. Ihailla täytyy häntä/heitä kärsivällisyydestä pystyttää noita palikoita.


      • stressileluksi kirjoitti:

        Huhhuh. Olen leikitellyt lapsenlapsen spinnerillä. Ihailla täytyy häntä/heitä kärsivällisyydestä pystyttää noita palikoita.

        Pitää siinä paljon joutavaa aikaa olla, rakentaa jotain huolella ja kauan tuhottavaksi yhdessä hetkessä.

        Vähän yhtä turhanpäiväistä hommaa, kuin tehdä räätätä jotain monimutkaista ruokaa, mikä kestää kauan valmistaa, kun sen sitten syödä hotkaisee kuitenkin pois muutamassa minuutissa.


    • Noi on kyllä hauskoja videoita ja varmasti on tunteja kulutettu totakin miettiessä.

    • äskoodeälmies
    • Uskomaton jos on saatu yhdellä otoksella.

      • äskoodeeälmies

        Yhellä otin heiluu sais entrattua youtuben ohjelmalla ei jaksa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kolme tunnistetta kaivatustasi

      Anna kolme tunnistetta kaivatussasi!
      Ikävä
      68
      1256
    2. Kai mua vähän

      Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine
      Ikävä
      138
      1064
    3. Onko karhukanta jo liian iso? Lenkkeilijä kohtasi kontion juoksulenkillä

      Rantasalmella lenkkeilijä kohtasi karhun. Kylällä karhun näkeminen on ollut tosi harvinaista. Onko karhukanta jo liian i
      Maailman menoa
      114
      717
    4. Vanhat konkarit ulos Elämäni biisistä - Yle selittelee

      Elämäni biisi starttaa taas tänä syksynä. Mukana on ripaus uutta, mutta poissa on iso osa vanhaa... Poissa ovat Markku
      Tv-sarjat
      16
      621
    5. S-ryhmän Israel-boikotti liiketalouden opintojen tapausesimerkkinä

      Tätä S-ryhmän Israel-boikottitapausta käsitellään jo kauppakorkeakoulujen ja johtamiskorkeakoulujen esimerkeissä. Se ant
      Maailman menoa
      23
      621
    6. Oot upea nainen, älä vähättele ittees

      Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀
      Ikävä
      32
      571
    7. Mitä tehdä kun rakastan yhtä ja olen rakastunut toiseen

      Kamala tilanne. Voinko pitää molemmat? 😁
      Ikävä
      61
      541
    8. Mies miksi moinen vetäytyminen?

      1) Olit loukkaantunut tai suuttunut 2) Sulla oli toinen nainen 3) Luulit, etten halua jatkaa tutustumista 4) Vai joku
      Ikävä
      52
      519
    9. Mitä vit,,tua!

      Mikä hiivatin kommunistien teltta oli kirsikan nurkalla, olivat vähällä jäädä telttoinensa auton alle kun olivat sen kul
      Suomussalmi
      22
      516
    10. Hyvä Kukkola! toitte tänne taas jotain uutta

      Niin sitä pitää! Kehittää oikeasti tarjontaa. Nyt on maut kohdillaan! Käykäähän herkuttelemassa wingseillä ja siipiweikk
      Haapavesi
      63
      501
    Aihe