Onko nämä hopeaa sisältävät hifitinat lähinnä kaapeleille vai saako niillä siistiä jälkeä piirilevyillä?
CARDAS QUAD EUTECTIC SOLDER 5M LENGTH
Ultra pure, tin/lead/silver/ copper, Quad eutectic .032 solder, activated rosin core flux
perfect for making Audiophile hi fi / home cinema high quality cables
Hifitinat ja juotosjälki
3
276
Vastaukset
Riippuu siitä, mikä on tavoitteenasi. Piirilevyllä juotostinan tärkein ominaisuus ei yleensä ole paras sähkönjohtokyky vaan paras luotettavuus laitteen toiminnan kannalta. Kaapeliliitoksen lämpötila pysyy aika lailla vakiona, piirilevy sen sijaan lämpenee käytön mukaan.
Juotoksissa liitoksen resistanssi yleensä määräytyy muun kuin juotosaineen oman resistiivisyyden perusteella. Tässä siitä enemmän:
http://files.aws.org/wj/supplement/WJ_1981_10_s199.pdf
Juotosainetta merkittävämpää on liitoksessa se, miten pitkältä matkalta on kaapelin päät saatu toistensa lähelle.
Se että tinassa on hopeaa ei tee siitä mitenkään ylivertaista. Pikemminkin päinvastoin eli hopeatinat ovat vanhaan 60/40 lyijytinaan verrattuna ikäviä käyttää ja tuottaen rumempia ja vähemmän luotettavia liitoksia. Puhtaalla hopealla kovajuottamalla tehdyt liitokset ovat tietenkin eri asia mutta niille on tarvetta vain erikoistilanteissa.
Ennenkuin hankit mitään eksoottista ja kallista juotosainetta suosittelisin sinua selvittämään siitä saatavan hyödyn.Hopean vaikutuksesta juotostinan ominaisuuksiin tässä lisää:
http://alphaassembly.com/~/media/Files/CooksonElectronics/Effect of silver in common leadfree alloyspaperEng042309.pdf
eli https://urly.fi/Oih
Yhteenveto hopeasta saatavista hyödyistä on lopun summary kappaleessa. Korkea hopeapitoisuus tekee liitoksen iskukestävyydestä (piirilevyllä) heikomman mutta parantaa sen elinikää vaihtelevan lämpötilan tilanteissa. Tuossa siis vertailtiin SnCuAg - seoksia (SAC). Perun siis osan pahoja puheitani hopeaseoksesta ainakin tämän osalta, vaikka edelleenkin pidän RoHS säännöksiä lyijyttömään tinaan siirtymisen osalta virheenä elektroniikan luotettavuuden kannalta katsottuna.ExB kirjoitti:
Hopean vaikutuksesta juotostinan ominaisuuksiin tässä lisää:
http://alphaassembly.com/~/media/Files/CooksonElectronics/Effect of silver in common leadfree alloyspaperEng042309.pdf
eli https://urly.fi/Oih
Yhteenveto hopeasta saatavista hyödyistä on lopun summary kappaleessa. Korkea hopeapitoisuus tekee liitoksen iskukestävyydestä (piirilevyllä) heikomman mutta parantaa sen elinikää vaihtelevan lämpötilan tilanteissa. Tuossa siis vertailtiin SnCuAg - seoksia (SAC). Perun siis osan pahoja puheitani hopeaseoksesta ainakin tämän osalta, vaikka edelleenkin pidän RoHS säännöksiä lyijyttömään tinaan siirtymisen osalta virheenä elektroniikan luotettavuuden kannalta katsottuna.Mitä juotoksen laatuun piirilevyllä tulee niin joudut itse kokeilemaan mitä sinun laitteillasi saat aikaan. Rumaa jälkeä tulee ainakin siten, että sotket erilaisia juotostinoja keskenään eli esimerkiksi on lyijytinaa kolvinkärjessä tai piirilevyllä ennestään ja sitten teet siihen SAC juotoksen. Lopputuloksena helposti harmaa epämääräinen klöntti siistin juotoksen sijaan. Erilliset omat terät juotosasemaan korjausjuottamiseen ja puhtaiden uusien liitosten tekemiseen on yksi ratkaisu. Jos noin teet niin muista samalla vaihtaa myös aseman kostutussieni.
Hifistelyn kannalta pitäisin aika lailla yhdentekevänä tuota tinan valintaa ja sen hopeapitoisuutta. Eroa et kuitenkaan kuule omin korvin ellei joku juotos jää todella huonoksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus
Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,1183073Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 171912720Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta
joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina622156Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta
"Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S2471464Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut
Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.31452Vihervassarit
Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät231326Lopetan ikävöinnin
Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään31181Ei ole liian myöhäistä..
Tule mun luo ja katso silmiin, niin saadaan taas se sanaton yhteys ja sano sitten vain anteeksi rakas ja suutele ja hala3912Ei osattu ratkaista etääntymistä
Mä jäädyin eikä sulla ole taitoa sulattaa. Parempi antaa olla, vaikka toivoin jotain muuta. Miehelle.115900Esprit hoitokdit Varkaudessa?
Asun keskisuomessa ja käyn satunnaisesti äitini luona Varkaudessa. Äitin tarvitsee kohta hoitajan kotiin tai hoitokodin103883