Moikka! Olen aloittanut bloggaamisen tässä vajaa viikko sitten, ja olis tosi loistavaa jos kävisit kattomassa blogia - ees kerran! ^^ Siellä on mm. 100 - vauvan haaste suomennettuna (tosin ei-niin-täydellisesti), koodeja (joita päivittelen pikkuhiljaa omalle sivulleen) sekä kaksi osaa 100 - vauvan haasteesta jota suoritan tällä hetkellä. Sinne tulee kaikenlaista lisää, myös sun toiveita haluun kuulla mitä blogi kaipaa ja tietysti mielipiteitä siitä (tän paikan tietäen hyvää kielenkäyttöö kiitos). Mun blogi ei oo mikään täydellinen ja kuten siellä saattaa huomata niin unohdan helposti kaikenlaista ja postauksia joutuu päivittelemään usein :D Teen nimittäin suurimman osan postauksista yöllä.
Tässä blogini osoite: simsalabim4.blogspot.com
Otsikon mukaan toivoisin Sims 4 aiheisia blogeja luettavaks, joten jos sulla tai sun tutullas ois blogi jota lukea, linkkaa vaan tähän! :)
The Sims 4 -aiheisia blogeja
2
628
Vastaukset 2
Jee TS4-ihminen:D ja toinen yökyöpeli! Oma panokseni Simssuo löytyy täältä: http://suoturve.net/simssuo/
Kiva ja lennokkaan oloinen blogi sulla! Onko muuten tuo 100 vauvaa -haaste alunperin Ashleigh825: luoma? Musta oisi kohteliasta antaa tunnustusta alkuperäisille tekijöille. Onnea ja iloa blogin pitoon!Blogista ihan samaa mieltä kuin Hilbert edellä. Kävin kattomassa kolmesti ja harkitsin kommentointia. (Ei kuitenkaan ollut huomauttamista, joten palasin tänne kertomaan sen täällä.) :)
100 vauvaa haasteesta on pikkasen rutinaa henkilökohtaisista syistä, se kun ei sovi kaikille - mut ei sovi varmaan useimmat muutkaan haasteet, joten ei sen puolesta. Mikä mua arveluttaa 100-vauvasessa on esimerkiksi:
- moraali yleensä
- etiikka lasten kohtelussa
Ja miksi nuo sitten arveluttaa, kun ei juuri muita paljoa hetkauta? No kun itse koetan kohdella simejä pelissä niin kuin haluaisin itseäni kohdeltavan, enkä sen takia tykkää ajatuksena tuosta lasten tekemisestä "hyvänpäivän tuttujen" kanssa. Pelissä, missä pitkään keskenään aviossa eläneetkin voivat päivittäin kysellä toisiltaan ollaanko sitä sinkkuja, ei tietenkään merkitse mitään ettei omasta isästä ole välttämättä havaintoa eikä olla "mitään sukua" omalle veljelle tai siskolle, mutta elävässä elämässä näkyvät semmoisesta saavan jotkut pahojakin traumoja.
Edellä oleva EI tarkoita etten arvosta sinänsä hienoa haastetta, jonka kovalla työllä saa taatusti sujumaan niinkin että simit ovat kaiken aikaa tyytyväisiä. Keskimäärin arvelen kuitenkin, että vaikka esimerkiksi 8 hengen taloudella moni pelaa, sekin tapahtuu niin että kahden tai kolmen simin touhuja ohjataan ja loput nukkuvat tai ovat ohjaamattomina töissä. Parhaassa (tai pahimmassa, miten sen ottaa) tapauksessa ei pelaaja ohjaa mitään tai ketään, vaan ajelee vaikka pikana peliä eteenpäin ja seuraa tai järjestää lähinnä vain suurimpia katastrofeja. Noin siis yhdellä taloudella. Jos pelataan lopulta yli sadalla simillä (vähintään 13 taloutta) , jäävät katastrofitkin näkemättä ja legendaarisen täysin olemattoman pelin oman tarinankehityksen takia myös tapahtumatta. Mulle se ei ole ongelma, mutta edustaa jokseenkin välinpitämätöntä suhtautumista simeihin ja resurssien hukkaamista useammalla kuin yhdellä tasolla.
No pitääkö sitten simien muka olla koko ajan tyytyväisiä ja mitä järkeä silloin olisi koko pelissä, jota mainostetaan simulaationa? Ihan ilmiselvästi se ei ole tarkoitus. Mun filosofian mukaan silti pitäisi ainakin pelaajalla olla enimmäkseen kivaa ja vaikken onnistu sitä aina käytännössä järjestämään itselleni, onnistun siinä kuitenkin simien suhteen. Sadalle simille en saa järkättyä kivaa elämää 100-vauvasen haasteen säännöillä. Useammallekin sadalle saan järjestettyä kuitenkin tosi paljon kivoja juttuja, kun pikkasen modaan peliä. Silloin mullakin on mukavampaa. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä haluaisit minusta mies
Meidän tilanne on ns.vaikea, eikä olla koskaan puhuttu tai edes ehditty puhua siitä, että mihin me tällä kaikella säätäm721147- 551038
Kun olet noin varovainen, niin tehdään näin
Ollaan luontevia kun tavataan. Ei mitään paineita. Halataan lämpimästi toisiamme, ja sitä hetkeä voi viivyttää, kunnes s44999Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti - Rajua röykytystä nyrkkeilymatsista "Ettei naisten botoksi..."
Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti nyrkkeilevät toisiaan vastaan Immu Fight Nightissa. Naiset ovat saaneet osakseen k74850Martina ja Levin kiinteistö
Ei ole enää "mun Leviä". Kiinteistöllä uudet omistajat ja välillä palautui takaisin rakennuttajallekin, miksköhän.329763Selvitetään tämä meidän välinen juttu
Kertoisin sulle, mitä sinussa näen ja mikä viehättää eniten. Pitkä tarina tulisi siitä, mutta haluisin nähdä, kun kuunte21724Harmittaa kun en saa edes tietää
miten elämässäs menee. Niinkin tärkeä asia, et miten jaksat. Kuinka terveys jne. Olet niin tärkeä, että haluaisin tietää51720- 39698
Teköäly löytää teidät
Tästä on ollut ennenkin puhetta. Muistan Sergein tehneen aiheesta aloituksen, ja Disse analysoi minua ja kirjoituksiani181624Onko jo liian törkeää? Selviytyjät Suomi herättää kummastusta
Selviytyjät Suomi juhlistaa 10. tuotantokauttaan - ja tiedossa on entistä ankarampaa menoa. Mutta mennäänkö jo liian pi8622