The Sims 4 -aiheisia blogeja

Simsalabim4

Moikka! Olen aloittanut bloggaamisen tässä vajaa viikko sitten, ja olis tosi loistavaa jos kävisit kattomassa blogia - ees kerran! ^^ Siellä on mm. 100 - vauvan haaste suomennettuna (tosin ei-niin-täydellisesti), koodeja (joita päivittelen pikkuhiljaa omalle sivulleen) sekä kaksi osaa 100 - vauvan haasteesta jota suoritan tällä hetkellä. Sinne tulee kaikenlaista lisää, myös sun toiveita haluun kuulla mitä blogi kaipaa ja tietysti mielipiteitä siitä (tän paikan tietäen hyvää kielenkäyttöö kiitos). Mun blogi ei oo mikään täydellinen ja kuten siellä saattaa huomata niin unohdan helposti kaikenlaista ja postauksia joutuu päivittelemään usein :D Teen nimittäin suurimman osan postauksista yöllä.

Tässä blogini osoite: simsalabim4.blogspot.com

Otsikon mukaan toivoisin Sims 4 aiheisia blogeja luettavaks, joten jos sulla tai sun tutullas ois blogi jota lukea, linkkaa vaan tähän! :)

2

532

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jee TS4-ihminen:D ja toinen yökyöpeli! Oma panokseni Simssuo löytyy täältä: http://suoturve.net/simssuo/

      Kiva ja lennokkaan oloinen blogi sulla! Onko muuten tuo 100 vauvaa -haaste alunperin Ashleigh825: luoma? Musta oisi kohteliasta antaa tunnustusta alkuperäisille tekijöille. Onnea ja iloa blogin pitoon!

      • Blogista ihan samaa mieltä kuin Hilbert edellä. Kävin kattomassa kolmesti ja harkitsin kommentointia. (Ei kuitenkaan ollut huomauttamista, joten palasin tänne kertomaan sen täällä.) :)

        100 vauvaa haasteesta on pikkasen rutinaa henkilökohtaisista syistä, se kun ei sovi kaikille - mut ei sovi varmaan useimmat muutkaan haasteet, joten ei sen puolesta. Mikä mua arveluttaa 100-vauvasessa on esimerkiksi:
        - moraali yleensä
        - etiikka lasten kohtelussa
        Ja miksi nuo sitten arveluttaa, kun ei juuri muita paljoa hetkauta? No kun itse koetan kohdella simejä pelissä niin kuin haluaisin itseäni kohdeltavan, enkä sen takia tykkää ajatuksena tuosta lasten tekemisestä "hyvänpäivän tuttujen" kanssa. Pelissä, missä pitkään keskenään aviossa eläneetkin voivat päivittäin kysellä toisiltaan ollaanko sitä sinkkuja, ei tietenkään merkitse mitään ettei omasta isästä ole välttämättä havaintoa eikä olla "mitään sukua" omalle veljelle tai siskolle, mutta elävässä elämässä näkyvät semmoisesta saavan jotkut pahojakin traumoja.

        Edellä oleva EI tarkoita etten arvosta sinänsä hienoa haastetta, jonka kovalla työllä saa taatusti sujumaan niinkin että simit ovat kaiken aikaa tyytyväisiä. Keskimäärin arvelen kuitenkin, että vaikka esimerkiksi 8 hengen taloudella moni pelaa, sekin tapahtuu niin että kahden tai kolmen simin touhuja ohjataan ja loput nukkuvat tai ovat ohjaamattomina töissä. Parhaassa (tai pahimmassa, miten sen ottaa) tapauksessa ei pelaaja ohjaa mitään tai ketään, vaan ajelee vaikka pikana peliä eteenpäin ja seuraa tai järjestää lähinnä vain suurimpia katastrofeja. Noin siis yhdellä taloudella. Jos pelataan lopulta yli sadalla simillä (vähintään 13 taloutta) , jäävät katastrofitkin näkemättä ja legendaarisen täysin olemattoman pelin oman tarinankehityksen takia myös tapahtumatta. Mulle se ei ole ongelma, mutta edustaa jokseenkin välinpitämätöntä suhtautumista simeihin ja resurssien hukkaamista useammalla kuin yhdellä tasolla.

        No pitääkö sitten simien muka olla koko ajan tyytyväisiä ja mitä järkeä silloin olisi koko pelissä, jota mainostetaan simulaationa? Ihan ilmiselvästi se ei ole tarkoitus. Mun filosofian mukaan silti pitäisi ainakin pelaajalla olla enimmäkseen kivaa ja vaikken onnistu sitä aina käytännössä järjestämään itselleni, onnistun siinä kuitenkin simien suhteen. Sadalle simille en saa järkättyä kivaa elämää 100-vauvasen haasteen säännöillä. Useammallekin sadalle saan järjestettyä kuitenkin tosi paljon kivoja juttuja, kun pikkasen modaan peliä. Silloin mullakin on mukavampaa. :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      240
      45281
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11223
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      176
      10821
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9691
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8498
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6501
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      2850
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2202
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      32
      1485
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1470
    Aihe