Onko Khao Lakissa paljon meduusoja rannoilla, ja onko joku vuodenaika tai vuorokaudenaika kun niitä näkyy.
Entä virtaukset, Phuketissa oli kerran tosi kovat virtaukset, iski paniikki päälle kun en meinannut päästä rannalle takaisin.
Vielä ravintoloista, onko siellä jonkinlainen "rantakatu" missä olisi ravintoloita, tai sijaitseeko ravintolat keskustassa (käsitin, että keskusta on kauempana rannasta)
Lopuksi vielä olisin kysynyt markkinoista, ovatko ne samanlaisia kuin esim. Phuketissa, myydään jäljitelmä vaatteita yms
Meduusat meressä
2
988
Vastaukset
Olin jonkun kerran käynyt jo khao lakissa, kun ihmettelin palstalla väietettyjä meduusoja. Jollakin reissulla sitten olikin meduusa varoituksia joka rannalla. Ja niitä sitten olikin ollut paljon. Aika monia näin hoidettavan.
Ilmeisesti medusat kulkevat virtausten mukana, joten ei voi sanoa milloin niitä on tai ei ole. Ainakaan minä en osaa sanoa.
Virtauksista sen verran että riippuu vähän rannasta, minne meette. Aikuisella jalat kyllä ylettää pohjaan monellakin rannalla hyvinkin pitkälle.
Ainakaan omakohtaisia kokemuksia voimakkaista virtauksista ei ole. Tai sitten on kyllä varoitusviiritkin paikallaan liian isoista aalloista.
Khao lakissa ei ole rantakatua. (Jos ei aleta saivartelee. Löytyy paripätkää melko syrjästä, mut ei niissäkään ole juurikaan ravintoloita.)
Rannoilla on pääsääntöisesti hotelleja tai, sitten ne on suojelualuetta.
Ravintoloita löytyy sitten hotellienkin ympäristöstä, muutamaa poikkeusta lukuunottamatta. Tottakai keskustassa on ravintoloita, ja sinne johtavien teiden varsilla.
Keskusta on vajaan kilsan päässä rannasta.
Kyllä markkinoilta löytyy myös jäljitelmiä.
Jotkut ihan hyviä jotkut sitten ei.
Markkinat on oiva paikka herkutteluun.- meduusat
Kaksi kertaa on oltu Khao Lakissa, viime talvena nähtiin pari meduusaa rannalla. Asuimme Laguna Resortissa, varoituskyltit olivat roskistenkopin seinässä. Eipä nuo haitannu, kuivuivat pois...Kannattaa tietysti varoa. Joskus kun oli kovempi aallokko, meinasi vähän viedä merelle päin, mutta kun ei mene kovalla tuulella, ei hätää... Tuon hotellin edustalla oli yleensä tyyntä, mukava paikka. Hyvää matkaa kaikille Khao Lakiin, ensi talven matka Sri Lankaan, eka kerran!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El956518MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny535584Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.634348NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun824244Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja773989Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.811371- 781197
- 3281165
Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?35948Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is302889