Kainuuseen vaan äänesti metsien hyötykäyttöä vastaan. Eli ei metsänmyyntituloja, ei töitä metsureille/motokuskeille, ei sellutehdasta Paltamoon, ei palkkatuloja, ei verotuloja.
Merja haluaa maksattaa Euroopan metsien suojelun kainuulaisilla.
Häpeä!
Merja haluaa maksattaa Euroopan metsien suojelun kainuulaisilla.
Häpeä!
Vastaukset 46
Vanhimmat
Menipä mertsillä poskelleen koko homma! Ja samantien paikka parlamentissa vaalien jälkeen, kun paskansi omaan kaukaloon. Tämä me muistetaan!
Mertsille tiedoksi: Niin kauan kun italilaiset pesee huumerahaa EU-tuilla (oliiviöljytuki), taikka kreikkalaiset jakaa tukia suoraan virkamiestensä lompsiin ei meillä suomalaislla ole mitään hävettävää metsiemme hoidossa.
Luulisi lopultakin ihmisten silmät avautuvan minkälainen edunvalvoja suomella on EU:ssa.Vieläpä muka presidentti ehdokas.
Tässä se nähtiin Kommunistin luonne, kun selän käännät niin heti puukotetaan. Olen pitänyt Merjaa Kainuulaisten puolustajana, mutta nyt pisteet romahtivat. Kyllä valtakunnan johtoon pyrkiminen pitäisi unohtaa, ei tällaisilla tempuilla kansan luottamusta kerätä.
Siis mitä on tapahtunut?
http://www.talouselama.fi/uutiset/ruotsin-vihreatkin-aanestivat-metsanielukompromissin-puolesta-kumpula-natrin-mielesta-suomen-ymparistopuolue-voisi-ottaa-mallia-lansinaapurista-6675971
Suomessa neljä meppiä äänesti metsien käyttöä vastaan. Näin Kainuun vajaassa käytössä olevat metsät olisivat saaneet pusikoitua ja ränsistyä kun niitä ei jatkossa olisi saanut hakata. Paltamoon sellutehdas olisi jäänyt tulematta ja sitä kautta kantorahatuloja metsänomistajille ja palkka ja verotuloja koko Kainuuseen
No mutta hyvä että Mertsi kannattaa tuulivoimaa. Siinä sentään veronmaksajien rahat siirretään suoraan ja korotettuina yksityisille sijoittajille. Hyödyt muualle, haitat paikallisille!
Kyllä Kyllönen haluaa työtä ja toimeentuloa- mutta vain itselleen. Hänen käyttäytymisensä on niin suoraan kopioitu kommunistin oppikirjasta, että oikein hirvittää ja hävettää olla suomussalmelainen.
Mistä sellaisen kirjan voi ostaa?
Varmaan Merja Kyllönen lainaa Karl Marxin opusta mielellään.
Jos nyt yhen pienen mokan sattuu tekemään niin ei se haittaa...äänestettään vaan Merja resitentiksi.
Lumpperi et sä snaijaa et tollanen moka ei ole snadi...sä oot varmaan sellane kommarin raasu..
nati natinati ja kommarikohan oon sitten? Pittääpä kuulostella että oonkohan vaikka ahvena.
Kunpa olisitkin, niin ei tarvitseisi lukea näitä tyhmiä kommenttejasi joka asiaan!
Miksi luet?? hhäähäääääää Torsk!
Vaikka en mikään Merja fani olekaan, niin joskus se Merjakin osaa asiat oikein. Merja varmaan haluaa työtä ja toimeentuloa, mutta Merja luultavasti on metsien ystävä, eikä halua että metsätalous menee yhä suuremmaksi raiskaamiseksi kun se jo nyt on on jo sitä ja meillähän noita raiskaajia riittää muutenkin, niin ei kait metsiä tarvitse vielä siihen päälle raiskata?
Nyt se alko Merjan lähtölaskenta kaikista viroista- tuota se ei olisi Kainuulaisille pitäny tehä.
No onhan sillä se runoilu ja kästyöt, kulluuhan se aeka niissäe.
Merja takaisin apteekkiin luontaistuotteita myymään
Se on varmaan ihan oikea paikka hänenlaiselle ihmiselle. Osaamistaso ja kyvyt voivat olla merkittävät asiakaspalveluun- mutta ei todellakaan Euroopan asioiden hoitoon, herätkää Suomussalmelaiset. Eikö todellakaan löydy tasokkaampaa ihmisiä hoitamaan Kainuun, Suomen ja Euroopan yhteisiä asioita. Sitä saa mitä tilaa!
Mertsi teki puuruset, ei jatkoon.....
Mutta lokistipa puhhuu tännään asiaa, lukekaapa.
Suuren virheen tehneet ovat tehneet ne, jotka ovat tuollaisen tantran EU-parlamenttiin äänestäneet. Punavihreiden linja on kaiken sellaisen vastustaminen, jotka elvyttävät taloutta ja varmistavat kansalaisten toimeentulon. Punavihreät lupaavat kaikkea mahdollista hyvää koulutusta ja sen sellaista, mutteivat koskaan ilmaise sitä, mistä lupauksiin otetaan rahat. Ei kenenkään kannata vakavasti ottaa presidentinvaaleissa kaikkia ehdokkaita.
PunaVihreiden taloudenpitoon kuuluu reilu velanotto veronmaksajien ja lastemme maksettavaksi. Se on vaan kuulemma niin yksinkertaista, että velkaa velan päälle.
Suomi alkaa kuitenkin olla maa, jossa tuottavuus on kreikkalaista tasoa, mutta rahankäyttö sveitsin luokkaa. Voidaankin olla matkalla Pohjois-Korean tasolle , mutta onneksi bisnesluokassa.
Onhan näitä törttöilyitä nähty ennenkin,kainuun tierahoiluja on siirtnyt oulun seudulle 9 miljoonaa euroa.
Paljon ..todella paljon tarvitaan kohta rahaa Kainuuseen.. rahaa teiden korjaamiseen.
Esimerkiksi.. Hyrynsalmella.. tie Kuhmoon.. en ole saatana ikinä ajanna noin huonoa pikitietä.. välillä Ilves-Härmänkylä ?.. Sade kelissä saa koko ajan varoa reikiä ja vesilammikoita.. ja heittokohtia.. Jos sen tien selvittää läpi ...auton ehjänä... pitäis saada katsastusmieheltä leima jo..!
Odotellaanhan seuraavia vaaleja. Toivottavasti ette unohda tätä tyhmyyttä äänestyskopissa, minkä se nyt teki ?! Tollero vastustaa Kainuun työllisyyttä, metsien hoitoa ja aina Suomi on elänyt metsästä ja nyt pitäisi kaikki jättää hoitamatta!! Voi helkkari mikä pelle!!
Liikenneministerinä halusi autoiluun kilometriperäisen verotuksen, ei tollo huomannu että sellainen on jo polttoaineessa. Jos ajat paljon niin ymmärtääkseni kulutat enemmän polttoainetta ja maksat enemmän veroja kuin vähän ajava.
Neljä mätämunaa Suomella EU-parlamentissa Kyllönen, Ruohonen-Lerner, Pietikäinen ja Hautala. Jokainen ajattelee toimeentuloon saatavan rahan tippuvan lahokuusien oksilta.
Ja velanotolla! Kuvittelevat, että velkoja ei tarvitse maksaa koskaan takaisin!
Sanoppa mikä maa on maksanu takasin kaikki velekansa?
Ja tiiätkö montako maata jollei oo velekaa?
Norjalla ei ainakaan ole velkaa.
Ja varmana on Norjalla ulukimaanvelekaa.
4 maata joilla ei ole ulukomaistavelekaa ovat: Macao, Neitsytsaaret, Brunei, Lichtenstein ja Palau.
No onhan niitä 5 eikä 4....ja Japanilla on eniten velekaa.
Surkea esitys taas kyllöseltä, muistakaa hyvät ihmiset kun vaalit tulee, pliis, ei jatkoon
Muistkaahan kun vaalit tullee äänestää oman kunnan tyttöä Merjaa.
Minulle on aivan paskanhailee, mikä maa on maksanut velkansa takaisin ja mikä maa ei! Totuus on kuitenkin se, että Suomella on liian paljon velkaa ja se pitää saada loppumaan!! Äänestelkää te Lumperit vaan tuollaista edustajaa, joka toimii kotiseutuaan vastaan, niin ei ainakaan velanotto lopu ja Kainuun kylät hiljenevät, kun siellä ei ole muita kuin eläkeläisiä!
Merja laittaa Venäjän kaupan taas käyntiin ja siitä se lähtee Suomen valtava nousu! Kiitos!
Heh heh hah hah haaaa... hyvä vitsi heh heh
Merja jatkaa myyräntyötään Kainuuta ja Suomea vastaan. Herrojen kanssa asiat sumplittu näin.
http://www.maaseuduntulevaisuus.fi/metsä/mepit-kirjanneet-metsien-energiakäyttöä-hankaloittavalle-esitykselle-yli-tuhat-muutosta-eu-parlamentissa-1.208255
Kyllä Merjalla on työtä ja toimeentuloa ihan tarpeeksi asti kuhan on ottanu vatsaan resitentin viran.
Lumperi ei näytä hallitsevan kieliopin perusasioita. Oikolukijana joutuu huomauttamaan muutamista tökeröistä virheistä. Sana "kuhan" on "kuha" - sanan genetiivi, joten sillä ei ole mitään järkevää yhteyttä lauseen muihin sanoihin. Sana "ottanu" on rahvasta puhekieltä, eikä sovi tuossa muodossa lauseeseen. Oikea muoto on "ottanut".
Heti perään tulee nonsense ilmaisu eli "vatsaan". Olisikohan kirjoittaja tarkoittanut "vastaan"? Se olisi parempi ja oikein ilmaistu. Viimeisenä on jälleen kömpelö ja murteellinen sana "resitentti". Jätän sen kirjoittajan harkintaan, mikä olisi tuon sanan oikea muoto.
Itse asia jotenkin selviää tuosta kirjoituksesta, ja antaa aiheen miettiä... no, olkoon nyt tämän kerran...
No, elähän nyt takerru "lillukan varsiin". Jutun kyllä ymmärtää pikku kielioppivirheistä huolimatta. Löysää vähän sitä pipoasi.
Ihmetyttää kun poistetaan viesti, joka valistaa "punakynäviuhuu " .
Kirjoitin vain: Kuhan,kuhampi ,kuhin!
Mitä sääntöjen vastaista tässä oli???
heh heh..... ;)
Suomen EU-edustajat ovat kykeneviä vain omiin etuisuuksiin. Hyväksi olisi vaihtaa koko porukka viiden vuoden välein, mutta heillähän on sellaiset edut, että voivat elää loppuelämän ruhtinaallisesti.
Muistakaa äänestää Paavo Väyrystä. Hän on Suomen ja kainuulaisten asialla.
Poliitikot on niinkuin vaippoja, ne on vaihdettava ajoittain. Ja samasta syystä.